Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

slnieckoma
12. sep 2016

@adusko123456 daj do googlu najde ti ju..mne sa jej podarilo dovolat po 1,5mesiaci az tak je vytazena..robi prevazne od po-st

bebe02
12. sep 2016

@adusko123456 kontakt na dr.Janosikovu: http://ambulanciajanosikova.sk/
kontakt na Andreas: http://andreas.sk/

Cakacia doba k dr. Janosikovej cca. 1 rok, ak ides cez poistovnu. Ak ides ako samoplatca, tak cakas menej, okolo 2 mesiacov. Plus minus.

Cakacia doba do Andreasu cca.: 9 mesiacov.

Diagnostiku v Bratislave robia aj v RCA v DSS K.Matulaya: http://www.dsspkm.sk/viewpage.php?page_id=16

mimca20
12. sep 2016

@adusko123456 V nasom pripade som starsieho objednavala k Janosikovej v marci 2015, v decembri som volala ako to vyzera s poradovnikom, v marci 2016 uz mi volala priamo Janosikova a dala nam termin 1.7.2016. Nas uzatvorila ako NKS -expresivnu poruchu reci a jazyka F 80.1 a vylucila PAS. Sli sme cez poistovnu, mne termin pre mega nesuril.

zarad
12. sep 2016

@adusko123456 ja som bola u Jánošíkovej v máji, dohodla som si priamu platbu a objednala ma za 5 týždňov. Príjemná, ľudská, super prístup k dcérke, skvelá odborníčka. Ja môžem len odporučiť.

tin007
13. sep 2016

@dusko123456 Ak mas spravnu diagnozu a len ju potrebujes potvrdit od odbornika a nemozes cakat, staci ti skocit za Dr. Braunovou - Sanatorium na Donnerovej v Karlovej Vsi, do dvoch tyzdnov mas termin.

martinkaadominik
15. sep 2016

@barla5 Ahoj, máme 5 a pol ročného syna, ktorý má VFA a 3-ročné zdravé dievčatko. Je medzi nimi rozdiel 18 mesiacov. Keď sa narodila dcérka, zhoršil sa spánok a veľa vecí. Plakal vždy keď ona celý rok. Autizmus mu diagnostikovali v 5 rokoch, dovtedy sme presne nevedeli, čo sa deje. Myslím, že sa vyvíja vcelku dobre, mnoho vecí ako napr. bicyklovanie dobieha s ročným rozdielom. Stále má strach z pobytu vo väčšom bazéne, samozrejme hrozná grafomotorika. Chodí do bežnej škôlky. Rozmýšľali sme s manželom o ďalšom dieťatku, no manžel má veľké obavy, že syn by upadol a išiel veľmi dozadu. Má tendenciu napodobňovať malé bábätká, keď ich vidí. Po sestričke opakuje - "mala som, našla som" namiesto mal som, našiel som. Nemám možnosť sa o tom poradiť s niekým, kto takú situáciu zažil. Mohla by som Ťa poprosiť o podelenie sa s niektorými aspektami, ktoré môžu prísť narodením ďalšieho súrodenca? Môžeš napísať aj do IP. Ďakujem veľmi pekne.

adusko123456
15. sep 2016

Pekný večer, žienky opäť idem po radu alebo aspoň povzbudivé slová tie občas pomôžu. Keďže som v tejto skupine a čítam tu mnoho rad za ktoré ďakujem. Ale mam ďalšiu otázku, ide o to, že synček ma 10.10 3 roky. Všetci vieme, že je iný, ja to nejak tragicky neberiem, milujem ho. Som tehotná a veľmi sa bojím ako prijme ďalší prírastok, má rád deti, ale nie malé. Skôr vekovo podobne a staršie. Ako ste to zvládli vy? Ak ste v podobnej situácii boli? Mam strach ako to zvládneme, stále nás tým rozmýšľam. On sa veľmi ani deliť nechce, má typy ľudí komu da a komu nie. Neviem ci je to vôbec vhodné mať ďalšie dieťatko. Ale čo už teraz na robím ja som sa rozhodla si to nechať aj keď mám obavy. Prosím žienky a ako ste to zvládli pri tak vekovo rozdielne? A babo bude v Marec, april. Ďakujem.

zuzu2580
16. sep 2016

@adusko123456 Ahoj Peťko má detský autizmus , mal 4roky keď sa narodil malý Marcelko od začiatku sme mu vysvetlovali že je maličký a máme ho všetci radi, travil s nim veľa času rad sa ho dotýkal... nikdy mu neubližil 🙂 Dnes máju Peťko 6r. aMarcelko 2roky a sú nerozlučný. Marcelko ho ťahá aj v komunikácii Malý Marcelko totiž veľmi pekne rozpráva. A Peťko ho naučil čisla farby po anglicky a veľa iných veci Učia sa jeden od druhého. Podľa nás bolo veľmi dobre že sme mali druhé dieťa. Na bábätko sa teš bude pre vašu rodinu prínosom

zuz02
16. sep 2016

@adusko123456 medzi mojim najstarsim a strednym synom su bez mesiaca 4 roky a neviem si predstavit, ze by som mala len jedno dieta (s autizmom). A ked mal najstarsi 6.5 roka, narodila sa mi este dcera. Obe mladsie deti su zdrave a urcite velmi pomahaju najstarsiemu v socialnych oblastiach. Pri nich sa uci ako komunikovat a vychadzat s druhymi. Pre autisticke dieta je to najlepsia skola.

clarissa
16. sep 2016

@adusko123456 u nas to bolo takto, ked sa mi narodila najmladsia dcera,moj syn mal cerstve 3 roky....nikdy jej neublizil ale na druhej strane sa k nej ani nikdy nejako nepriblizoval, dokonca sa jej vyhybal,bal sa jej placu a doteraz ked ju pocuje plakat zapchava si uši.mam este starsiu dcéru, tu priam zboznuje,nechce bez nej ist ani na krok...ked som otehotnela s najmladšou este som nemala potvrdeny synov autizmus dokonca som nad tým este ani nerozmyslala aj ked som na nom videla ze je iny ale rozhodne nelutujem ze som mala este jedno dieta aj ked mat tri deti a z toho jedno autisticke nieje zrovna jednoduche ale som stastna ze je to takto a maly ma dve sestry ktore ho vždy potiahnu vpred.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
minulin
16. sep 2016

Mat tri deti a z toho 2 autisticke - to je masker - poznam jednu uzasnu maminku, co je mi vzorom. V jednej dedine popri nas maju 4 deti a vsetky maju autizmus.... :(

zuzu2580
16. sep 2016

Ahojte Chcem sa spytať na terapiu v Tomatis Praha- posluchová terapia SOliten mate niekto skusenosti? Aj keď je to drahé uvažujeme nad tým vyskúšať to. Už vraj robia aj v Bratislave a Trnave🙂 Vďaka za každé info.

adusko123456
16. sep 2016

@zuzu2580 To mi každý hovorí, že ho to menšie bude ťahať vpred. On ma strašne problém s rečou, je tam aj podozrenie na vyvinovu dysfaziu preto sa obávam, čo bude keď sa narodí babo. Lebo vysvetľovanie moc nepochopí, pochopí len tie základné veci, ale ja verím,dúfam, že pokiaľ sa to narodí trošku sa aj Adriánko zmení. Takto sa aj dosť nudí lebo je sám, mam 2 ročnú sestru s tou sa veľmi rád hra, ale občas sa aj po škrípe za hračky.No už má nič nezlomi keď zvládame toto, zvládneme aj vysvetliť, že bude mať súrodenca. Ja som aj rada, lebo napriek tomu, že je Adriánko neustále v pohybe sa ja normálne nudím, lebo on je dosť samostatný. Ďakujem ti za povzbudenie.

adusko123456
16. sep 2016

@zuz02 no ved toto, že ten môj drobec on zbožňuje deti, ale nevie zapadnúť do ich hry. Lebo nekomunikuje len opakuje slová občas. Ja dúfam, že toto dieťatko bude hlavne zdravé, a bude fakt prínosom, a potiahne ho ako sa hovorí. Ďakujem aj tebe. @clarissa aj môj syn si zapchava uši, nemám potuchy co bude keď bude bábätko plakať, hlavne v noci. Takto mi malo spi a co bude potom jaj aj. Asi ma toho dosť čaká, ale keď to zvládaš Ty a máš 3 detičky ja by som to mala tiež. Však co by sme už len my ženy nezvládli. Ďakujem, už ani nebufem uvažovať nad tým, že je to nesprávne... Mala som pocit, že tým synčeka nejak ranim alebo sa bude cítiť zle, ale zvykne si. Hneď mi je lepšie. Ďakujem Vám žienky.

slnieckoma
18. sep 2016

Maminy jedna kocka mi ponuka pre malu vyzivovy doplnok Karnozin( karnositabs ) poznate to??

mona999
18. sep 2016

ahojte maminy,
tiež sa momentálne pohrávam s myšlienkou autizmu u svojho skoro trojročného syna. Je síce spoločenský, má rád ľudí, stále na rukách, rád sa šalí, smeje, provokuje ku štekleniu, naháňačke a podobne. no nerozpráva a to skoro nič. Len ham, bac. Neviem ale zaujať jeho pozornosť. nepozerá do očí, alebo len málo. pri bláznení, to áno.... inak menej. Strieda stále aktivity, nevydrží pri jednej hračke. ak sa mu niečo nepáči hádže sa o zem, alebo si búcha hlavu. neukazuje a nepýta si nič. používa moju ruku. napodobňuje ale - no málo. Rád sa zapája do domácich prác, chce robiť všetko čo mi, kosiť, variť, miešať, utierať prach, a podobne. na meno reaguje, je pravda že niekedy na tretí krát. Na wc chodí - sám. alebo ma ťahá za ruku.
Niekedy mi pripadá ako autík, inokedy vôbec. on hlavne nechce byť sám. No má príznaky - to je pravda. v jedle je veľmi výberavý. Ideme na trojročnú kontrolu, určite to poviem jeho lekárke - uvidíme čo ďalej. Sama neviem čo nás čaká - a mám strach.

zuz02
18. sep 2016

@mona999 nemas sa coho bat. Aj ked viem, ze neistota je tazka. Ale ak by aj autista bol, tak potom je lepsie, ked vies, na com ste, aby sa s nim zacalo pracovat tak, ako potrebuje. Chce to cas a hlavne odbornika na autizmus. Nas dobre 3 roky psychologovia zavadzali a vsetko zhadzovali na ADHD, lebo moj syn je aktivny, komunikativny, takze nie typicky autista a az nasa skvela logopedicka, ktora pracuje aj s aut.detmi nas zacala spravne usmernovat a diagnozu nam potvrdili az ked mal syn takmer 7 rokov v Andrease. Takze drzim palce.

ewe22
20. sep 2016

@slnieckoma Ahoj, ja malemu davam karnozin uz treti tyzden na odporucanie lekarky. Zatial ziadnu zmenu nevidim. Avsak je to este kratka doba. Viem, ze niektorym detickam pomaha, ale zase su aj take, ktorym nezaucinkoval vobec. Takze skysit to mozes. Ja si myslum, ze tym nic nepikazis. Je to vlastne vyzivovy sdoplnok takze ako to u aitikov byva treba skusit a uvidis 🙂

adusko123456
20. sep 2016

Ahojte som tu opäť. Je tu nejaká mamina ktorá si podala žiadosť na predĺženie rodičovskej platenej ale len na základe podozrenia, keďže diagnóza ešte nie je uzatvorená. Stačili správy od psychologicky. Vyšlo Vám to? My mame susp. Detský autizmus, vyvinovu dysfaziu, ADHD

slnieckoma
20. sep 2016

@ewe22 Dakujem 🙂 dnes som sa pytala na to logopoedicky..ako pises..vravela, ze bolo vela studii ale nic nebolo potvrdene. Ze par mamiciek potvrilo, ze pomohlo..potom bola skupinka, ze ziadna zmena..a potom boli tie, ktore spozorovali u deti agresivitu a nervozitu vtedy ich treba vysadit...tak teraz vaaaham!

slnieckoma
20. sep 2016

@ewe22 este sa spytam kde ho kupujes?? Jeden znamy mi odporucil podla nejakeho katalogu s prirodnymi produktami a tam stoji 60eur

slnieckoma
20. sep 2016

@adusko123456 Ahoj ja som podala minuly tyzden a cakaam.

ewe22
20. sep 2016

@slnieckoma ja si ho objednavam cez shop.f84.sk stoji 39,99 a je tam 120 kapsul. a presne ako pises kazde dieta reaguje inak...co nam ine ostava ako sposob pokus-omyl ☹

adusko123456
20. sep 2016

@slnieckoma ja ešte nie,len čakám na potvrdenie od doktorky,pretože na to sa čaká vraj týžden, a bola taka ochotná,že ma odbila,že to Vám neschvália máte málo diagnoz a ešte nepotvrdené ...Ja si myslím že , psychologička a pedopsychologička tam napísala toho dosť, podozrenie na autizmus, adhd ,vyvinovu dysfaziu v skratke ho opísala. Tak ja už fakt neviem . aké dalšie dg som mala zohnať , má atopicky ekzém , aj to tam dala, som strašne zvedvá ak odopadneme.No každopádne aj ked neschvália znovu podám a už s papiermi od Janošikovej ,..nechápem tento systém som rozčulená , ani do práce nič , a tako beez koruniek , no neviem neviem .

slnieckoma
20. sep 2016

@ewe22 prave...skusime

slnieckoma
20. sep 2016

@adusko123456 vela zalezi na posudkovej lekarke. U nas zvacsa na prvy krat neschvalia..ako kamoske neschvalili jej a podala druhy krat druhej posudkovej na urade a schvalili jej to do tyzdna..niekedy mam pocit ze tie uradnicky tie prispevky davaju z vlastnej penazenky.

adusko123456
20. sep 2016

@slnieckoma ja tiež budem podávať pokial mi to neschvália , mne ešte doktorka zabila,že autizmus nie je až tak podstatný ...skoro som odpadla.Nech si tovyskúša mať také dietatko akoby si s ním poradila ,podla cudzích ludí je moje dieťa je len nevychované,ale na to som si už zvykla už na to ani nereagujem , vraj mu mám dať rodičovský výprask , a bude dobre....

adusko123456
20. sep 2016

@slnieckoma a posudková lekárka je ktorá či to na urade majú nejakú či ako to funguje???ja v tom mám totalny chaos

majkam6
20. sep 2016

Na urade prace je posudkovy lekar.,on da posudok na zaklade sprav od lekara a podla svojej ludkosti.ja som podala a ako podklad som dala spravu od janosikovej ze susp.DA a neurologicku ze dysfazka a nepreslo.moja kamoska dala ze maly je celiatik a dostala.podala som odvolanie s papierom od pedo psychiatricky ze atyp a cakam