Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
17. sep 2011

dnes sme boli u @alinocka a mali sme super výlet, majú super spravený dvor, všetko po ruke, bola aj opekačka, aj Maťovi sa ľúbilo, za chvíľu bol tam ako doma. Ešte aj počasie bolo krásne! Akurát tam ničil "uja" aby ho točil.... Vaneska sa správaním dosť podobala na Maťa, pekne sa sama hrala, keď už toho mala dosť, tak ťahala maminu, aby sa s ňou jašila a točila. Tak inšpirovala aj toho nášho!!! Keď mala ona záujem, tak sa aj pekne pozrela, smiala sa, tešila. Tie naše deti sú fakt také zlaté...

A ešte ideme zakladať prepeličiu farmu, máme už doma prvých dvoch členov. Dúfam, že sa im u nás bude páčiť a znesú nám aj nejaké vajíčko, nech vidíme aké je "veľké".
Dnes bol teda super deň, vďaka Alenke a jej rodinke.

anka912
17. sep 2011

@lucka261177 všetky tri časti sú na jednom CD, takže to budeš mať aj do budúcnosti.
Neboj, raz sa určite nájde niečo, čím sa mi budeš môcť oplatiť. Adresu si mala na liste predtým 😵

yukki
17. sep 2011

@anka912 to vieš že hej...dnes som tým zabavila Markétku, kým som sa s Kikou pokúšala skladať, včera sa Kike už takmer podarilo zaviazať tam mašličku, ale cvičíme obdeň na tom, alebo aj denne
a sa mi podarilo ukoristiť tu na bazáriku také tie elektronické hry, kvízy...tak to teraz robíme aj to a snažím sa ju naučiť skladať obrázok z kociek s farebným rámikom...po 8 dňoch sa jej podarilo pochopiť princíp (každý z 6 obrázkov, kt.sa dajú do presnej krabičky poskladať, má farebný rámik-modrý, červený, žltý...-čiže rohová kocka má farebný roh a okrajová okraj a stredné sú len dve bez fareb.okraja-je to 12ks sada...) kokso mňa porážalo, keď ona bezhlavo strčila kocku hocikde bez ohľadu na to že rámikom do stredu, roh už jej len posledný chýbal a ona to štrčila do stredu, zvieratká dolu hlavou napchala farebným okrajom do stredu....no mňa chytal amok...ale dnes sa zdalo že to už pochopila a s mojou pomocou poskladala...uuuuuf
Ty, zapichovátka máme, dostala na opekačke náhr.rodín, tam ušili tie darčeky každému na mieru...ale vďaka!
Ako Kika spolupracuje pri výučbe som písala do ADHD detí....to jak keby som mačku micku chcela naučiť hrať poker niekedy...

anka912
17. sep 2011

@yukki to skladanie mi pripomína môjho 😀 , on tiež má v ruke rohovú puzzlu, takú zaoblenú a on ju pchá kde-kade. Aj tá spolupráca pri výučbe, škoda reči, aj keď!!! nechcem zakríknuť, sa to trocha zlepšuje aj rozumovo a niekedy aj chvíľu robí aj bez toho, že by ma chcel za trest uhryznúť.
Tá tvoja skladačka má tiež dosť úspech a to už je čo povedať a páčila sa aj našej psych.

lucka261177
17. sep 2011

Ta prednaska vcera d.J.bola verejna?lebo aj moja logo tam bola teda samkova 🙂 a pisala mi ze na nas myslela lebo ze deti ktore tak rychlo reaguju na logo terapiu ako samko nie su autisti.tak som prekvapena.ja si sice nemyslim ze zareagoval na logo pretoze nejach 10 sedeni nemoze dieta zmenit.a ja som s nim nepracovala akoby som mala ako mi kazali nakolko on nemal zaujem.ale proste zrazu za dva tyzdne taky zvrat ze ja nechapem ci je to nahoda ze ho nastartovali tie cd a ten web alebo ako tomu mam rozumiet.on stoji pred zivymplotom a ukazuje na pavucinu ja mu uz mesiace hovorim ano samko pavucik tam je a on dnes ze pavucik a isiel dalje a zase pavucik a tak dalej 🙂 tolko pavucikov sme nasli 🙂doma hovorim samko povedz pavicik on ze pavicik a muz ze povedz hmyz a on ze hmyz 😀 samozrejme ze to niesu len opakovania on to hned ako moze pouzije funkcne.odpoveda mi na otazku ano alebo nie je toto mozne?

llulla
17. sep 2011

@lucka261177 keby si nas videla doma 😀 Ja som uz psycho,cely den drobca drezurujem.Inak to nazvat neviem,stale mu hovorim -daj mame _ _ _,daj nejakej hracke _ _ _,zober prasiatko do spalne na postel,ukaz kde je _ _ _,odloz _ _ _,kde mas _ _ _, v kuchyni je pero,daj pero mame,urob takto (a nieco mu ukazem,aby to zopakoval),povedz _ _ _,zahod do kosa _ _ _....donemoty,pretoze potrebujem,aby zacal lepsie rozumiet...Ked pozera rozpravku,stale sa ho pytam,kde je to a ono a on ukazuje na tv (nastastie ju mame na stene)...Pozerame knizky,hrame sa,on vklada rozne vkladacky-auta,zvieratka do spravnych vyrezov,inak sa mu venovat neviem,resp.ma nenapada ako by som to mala robit..Potrebovala by som jasne vediet kde zacat,akym smerom ist.On ked ma obrazok v knizke,tak mi to bez ucenia prinesie a ukaze,co potrebuje,co chce.Ale problem je,ze akonahle vie na nieco posunok,odmieta to povedat-teda to slovo po mne zopakovat,aj ked je mega lahke.Stale len ukazuje ten posunok...Takze my doma "pracujeme" v ramci moznosti.
Podla mna Samkovi pomohlo aj to vysadenie mlieka,ked nan ma alegriu,tak ho mohlo "brzdit".Parada,ze robi take pokroky 🙂

@magimary budes k nam "musiet" prist na navstevu,aby si drobca spoznala.Vazne je iny,ved uvidime,co povie Janosikova 😉

anka912
17. sep 2011

@alaska28 chcela by som ti navrhnúť, ak chceš, či by si nešla na skusy k homeopatkám, ku ktorým chodíme my - už asi 3 roky. Môjmu dlho a pomaly nastavovali lieky, zisťovali ako reaguje, menili to, ale myslím, že to Maťovi dosť pomohlo - na správanie, ohľadne nejakej liečby autizmu, to mi hneď povedali, na to si netrúfajú ☹ ☹ ☹
Je to pri Piešťanoch, takže neviem či nie moc ďaleko pre teba. A len tak pre zaujímavosť, celý čas mi hovoria, že strava je základ úspechu, čím menej lepku a mlieka a čím viac orechov a semien. Samozrejme nehovoria o nejakých GAPS, ale tá filozófia tam je podobná. Ak chceš, pošlem ti IP
Už sa viackrát opakujem a určite to vieš, lepšie než ja, ale na také "bláznivé" stavy Maťovi pomáha šumivé magn+ B6 a spolu s omega3 kys. A ešte by mohlo ísť o veľké zmeny glukózy v krvi, ale to tiež vieš 😵

monaart
17. sep 2011

erika a ostatni tu v tejto diskusii, som rada ze som vas nasla...
uz som chcela aj ja nacat tuto temu,
mam trojrocnych chlapcov dvojicky a neviem co vsetko je pricinou,,,lezanie v tehu, infuzie, klasicky porod nozickami, nedokyslicenie mozgu,,,a ockovanie??? proste moje deti su "neklasicke" od malicka....
klasicke priznaky vsak vidim den co den, nemame potvredene ani ADHD ani na autizmus ale nechcem malovat certa,,,,nieco to bude, zle spanie, vrieskanie, krizy kazdych par minut, cesta niekam katastrofa, hranie katastrofa.slaba komunikacia, resp, rozpravanie cez frazy.....alebo vlastny svet, mrncanie, behanie, skakanie na spickach,kolieska, buchanie..krik, plac....,,,
neviem kam sa obratit, hadzu si nas sem a tam,,,neurologicka, psychologicka a posielaju nas k pedopsychiatricke,

manzel odisiel--- nezvladol to ze deti nie su napovel a kazdy sa pyta preco toto robia a nerobia????a nasi uz odmietaju niekam s nami chodit, same buchance, kopance, bezhlavy beh ....hryzenie, vrieskanie...je toho vela, dnes sme boli na dedinskej akcii a som zufala ako nikto tu na okoli, moje materstvo je jedna hroza....rodina uz neexistuje,chcem pre malych to najlepsie a neviem im to poskytnut,,,,
nic nemame potvrdene, ale fakt citim ze ak sa dieta nauci v 2,5rokoch opocitat po anglicky, pozna farby, tvary, hudobne nastroje a nedokaze spracovat bezny pokyn.....zial, druhy je vo svojom svete, zacal trochu rozpravat po 3tom roku,,,ale par slov aj to vecsinu cesky....z rozpravok, chapu suvislosti, hraju sa skacu kopu loptu atd,,,,,ale do obchodu za ruky ani za nic,,,,nestiham povedat nie, a ked poviem....hroza nad hrozu, aj im capnem,aj nahucim ale to nema efekt, oba sa odreagujem a kazdy povie len ,,,ukludnite sa vy!!!!!ale chapem vas ktore toto pisete.....je to des, do MS ich nemozem dat, ved by sa zahlusili a ja im neviem pomoct aj ked som ucitelka!
zivot nemam ziadny, nechodime na vylety, skoro nikam uz, po 2,6roku sa to hrozne zhorsilo a teraz po 3tom je to uz na nevydrzanie....akurat viacej rozpravaju........................

uz asi netreba nic dodat. len vas poprosim ak ste niekto z BB alebo ak viete na Slovensku poradit odbornicku kde nam urobia testy a konecne budem mat nejake konkretne vysledky,,poradte!!!!
dakujem za "vypocutie" aj prip, rady

viem ze to znie ako stazovanie,,,ale je to skor take odreagovanie sa , lebo som tiez zufala z toho ako sme kazdemu naobtiaz a nehybeme sa dalej,resp. 1krok dopredu a dva dozadu....
ahojte

monaart
17. sep 2011

ozaj chcem sa este opytat. dali niektorym z vas nejake lieky sirupy na upokojenie tychto stavov???u deti? my beriem homeopatika,,,ale nejako sa mi nezda ze zaberaju, resp, asi len na urcite priznaky spravania,,,,a dala nam neurologicka nejaky sirup....neviem ci je to dobra volba ale uz si fakt nevieme rady,
nejaky medovkovy caj maju len ako doplnok,,,to u nasich nezabera....
M.

anka912
17. sep 2011

@monaart veľmi ťa ľutujem, toto sa ťažko čo len číta!!! Dnes sme boli práve u rodinky, kde majú 5 ročnú dcérku, tiež z dvojičiek a ona mi vravela to isté s tými lekármi...
V každom prípade treba navštíviť dobrú klinickú psychologičku, taká bežná tá bude na také veci krátka. Tu sa stále spomína Dr.Jánošíková z Trnavy, ale tak to vyzerá, že k nej sa dlho čaká a nestíha. Ja môžem ešte poradiť Dr. Vidovú z nemocnice v Partizánskom, v okolí BB nepoznám.
A tam treba riešiť aj to, kto by mohol pomôcť tebe s deťmi, lebo ináč to nevydržíš ani ty. Je to ťažké mať také jedno, ale jedno človek aj ľahšie zvládne, aj odnesie... ale dva krát, to je hrôza.

Taký slabší liek na upokojenie - ja poznám Peritol, ten bral môj asi ako 4 ročný. Potom sú rôzne bez receptu, ale tie nepoznám, teda len Sedaliu, ale na tú mal môj opačnú reakciu. No a potom už len ísť k psychiatrčke.

monaart
17. sep 2011

@anka912
dakujem za slova aj rady
je to o drzku, bit sa snimi, vysvetlovat,,,,mama uz nevladze a otec radsej nekomentuje, ich generacia,,nic v zlom, nechape zeoni nechapuked su v poriadku, protestuju, chapu ajnechapu, su spekulanti a vedia veci co ine nevedia,,,,a plienky zachod stoj, pockaj,nie nie,,,,hluche usi.
uz ma boli cely clovek aj dusa....mam 46kg a pomaly nevladzem
vsetci hucia dom na ze to preto ze do nich pcham umele mlieko, ze ich nevytnem poriadne a podobne super rady....a homeopatika atd,,,,neviem co je lepsie.no zial tak je to u nas...ahoj

monaart
17. sep 2011

@anka912
ahoj este sa chcem opytat na tie homeo...ake ti odporucili?
a tei sumive mozu aj mali? vies ked velmi toto nedoporucuju,,,neviem ci ta kombinacia --magne B6, a omega....
v com by to mohlo pomoct,
mne dali zinok a nejake tie Boiron gulicky,,je toho dost.
M

lucka261177
17. sep 2011

@monaart ake konkretne znaky autizmu vidis popis to prosim.obe deticky maju rovnake priznaky ?to by bolo totiz dost nepravdepodobne.dam ti par otazok ktore som davala nedavno jednej mamicke ktora sem pisala.maju deti ocny kontakt?ukazuju prstom?zdielaju pozornost?dokazu sa hrat imaginarnu hru?trebars na psika alebo jazdia z autickom a hraju sa ze havarovalo auto alebo zaparkovalo do garaze alebo krmia akoze macka?maju stereotypne hry?pozorovanie koliesok,otvaranie dveri zapinanie svetla?to su priklady napis ci nieco stereotypne robia.maju problem s jedlom?trebars si prevazne pytaju len to mlieko?trvaju na jednom a tom istom jedle pripande jednej konzistencii.maju svoju vymyslenu rec?obcasne vykriky bez dvovodu?chapu emociu ked si smutna?smeju sa ked sa hnevas alebo places?ked im chces citat knizku zaujimaju sa o obrazky?pouzivaju tvoju ruku na ukazanie obrazku?trepocu ruckami?viac ma nenapada.chcu sa hrat s detmi ?alebo sa dokazu iba nahanat?ked maju tie zachvaty ako dlho to trva ?da saim vysvetlit?pisala si o nedokysliceny mozku pri porode?dobre som to pochopila?to obidve deti?pouzivaju echolalie?ze opakuju co im povies?vedia odpovedat na otazkuchces keksik ano alebo nie?trvaju vzdy na jednej a tej istej trase?som ta zahltila otazkami 🙂jedine co ti zatial mozem poradit je netrapit sa recami druhych kto nezazije nepochopi ty vies ze si dobra matka ked zvladas dve neobycajne deticky.hore hlavu vsetko sa moze na dobre obratit 🙂 ked odpovies na otazky mozno sa s kockami pokusime poradit ako dalej anka uz nacrtla jedinu naj odbornicku naSK ku ktorej sa da dostat.ja poznam jednu pani ktora robi s auti detmi 20rokov vo zvolene pozna tam tiez odbornikov popripade ta mozem odporucit aj tam to je blizsie ako do BA 🙂

alaska28
18. sep 2011

@lucka261177 nemyslím si, že je to celkom tak do andreasu chodia na terapie aj VFA deti, dysfatické deti, každý autík má v niečom problém. V podstate aj zdravé dieťa je vždy kam posúvať, ak Samko zvládal úlohy,. čo mu dávali, tak mu treba dávať o level tažšie, to už je úloha, toho kto s ním robí, aby odhadol jeho úroveň. V DSS mi napr. tiež povedali, že pre rod. už nemajú ťažší systém práce, úlohy si podľa zoznamu-schémy musí vyhladávať v celej miestnosti. Tak ale robia s ním iné..
Stačí sa pozrieť na odkaz čo tu dala magimary na monikin album, Jára je už na to celkom slušne a taktiež s ním robí týmto spôsobom. Napr. sčítanie-odčítanie a pod. Samko zvládne napr. aj dejovú postupnosť? kategorizácie? Rod je tiež tažké niečo vyrobiť, lebo vizuálne je hodne dobrý, takže toho veľa zvládne, ale tieto významové veci v tom sa stráca. Nedá napr. dejovú postupnosť ako vychádza a zapadá slnko. Možno kebyže to denne trénujeme, tak sa to naučí po pamäti no nechápal by ten význam. Ak je dieťa dobré vizuálne a má dobrú vizuálnu pamäť, môže to dosť skreslovať. Do andreasu by sa malo dať chodiť aj na sociálne nácviky, je toho hodne,. Aj globálne čítanie sa dá učiť, ak Samkovi idú krabicovky, tak sa môže prejsť na zošitový systém ako mám s rod. Ja si myslím, že aj napriek tomu, že je iPad super vec, tak tieto zošitovky len tak nevytlačí, bude ich dopĺňať, ale je to asi ako bežné knihy a elektronické knihy. Rod baví aj to odlepovanie zo sucháčov, ten zvuk, to že to vie on ovládať, že to vie robiť samostatne, pri iPade budem musieť pri nom sedieť, aby ho neroztrepal., toto môže robiť aj samostatne.

Je super, že sa Samko tak nakopol aj s rečou, to mi len potvrdzuje, že bude VFA ako som hneď od začiatku písala, no ale uvidíme. Som sama zvedavá ako dopadnete na rediagnostike. Ale je úplne perfektný podľa toho čo píšeš. No možno by si ho mohla skúsiť hodiť do vody a dať ho do bežnej škôlky bez asistentky. Buď by to zvládol a rozbehol sa, alebo nie a vtedy by sa ukázalo ako reálne na tom je. (aj sociálne).
Ja som pôvodne myslela, že aj rod.pôjde sám , no škôlka trvala na asistentke. Ale možno v nejakej menšej, kde by bolo menej detí by to aj dal. Síce asi s nejakým tým revom, no zvládol by to si myslím.

No veď uvidíte. Podstatné je, že napreduje, kedy máte ten termín u dr J?

Tiež si myslím, že svoje spravilo aj to vysadenie mlieka! že sa tak rozbehol na niektoré deti to má priam zázračný vplyv a určite aj tie CD od Anky.

@andreaba Andrejka - som prekvapená aj ja ako ste dopadli, som si myslela, že u Kr. to bude dysfázka a v aple atyp.. A akú ste mali dg od J. ak si písala, že vylúčila autizmus a čakala si, že Krejč. to ešte zmierni?

Čo sa týka LMR to je ako žiadna MR 🙂 v tomto veku.. to ešte môže tak krásne dohnať! Mne príde Luky šikovný moc moc! Už sa na neho teším, hádam bude s rod. chodiť do triedy 🙂 aby troška rod počul aj reč. Je tam teraz klučík a ten mluví a vidím na rod. že daleko viac verbalizuje, už to nie je len autistický krik stále..

Anka dík, homeo som zvažovala, ale Pieštany máme fakt dosť daleko :( ja mám problém sa prepraviť aj po BA inak by som šla k jednej dr. čo je tu dobrá homeo. vraj. No nechcem ani všetko mieštať, potom nebudem vedieť čo malo efekt a v čom má zmysel pokračovať. Homeo mám ako další bod po diéte 🙂

No inak včera bol strašný to už aj od babky dostal po riti keď ho našla vo WC ako záchodovou kefou špliecha po stenách vodu z WC kde sa práve vyčúral.. No sila. Celý deň ukričaný, utrepotaný, uvýskaný. Neviem či to DMG alebo to, že má ten kaz takto spracúva. Musím mu to po každom jedle čistiť, zachytáva sa mu tam potrava, bojím sa, aby sa mu to nezapálilo aj tak myslím, že už to zapálené má. Krváca mu to keď mu to čistím. :(( No som z toho na nervy úplne, čo to bude ten utorok zase za peklo :((

začala som mu zase dávať plienky na noc, lebo teraz ako mu dávam x liekov, tak veľa pije a predvčerom sa mi tak prečúral, že to bolo ešte aj v jadre madraca pritom tam bol obal, potom nepremokavyý kryt (ktorý sa v pračke nejak dopraskal a prepustil to) plachta, no mala som aj komplet periny ešte, že sú pratelné. A to chodí aj 3x večer pred spaním ho posielam. V lete to vždy vydrží ale akonáhle je chladnejšie, tak len občas, nemám na to nervy. Okrem toho sa budí kvôli tomu v noci, vstáva o 4,00 úplne sa mu rozhasil spánok..

alaska28
18. sep 2011

@monaart no je to ťažké čo máš doma :(( Ja som tiež sama s rod. ale mám len jeho, mať ho 2x už asi visím na strome, tiež patrí k tým náročným autíkom.
Mám kamarátku v ČR ktorá je na tom dosť podobne, tiež je sama , má staršieho syna a dvojíčky-klukov a obaja sú autíci.
Lucka nie je to nepravdepodobné ak sú 1 vaječní tak je to viac ako pravdepodobné. U tej mojej kamošky je tiež jeden atyp a druhý DA jeden na tom horšie, druhý lepšie, ale správanie dosť komplikované obaja "užije si s nimi" ale zvláda to super, moc ju obdivujem. ak chceš ozvi sa mi do IP nie si na FB? skontaktovala by som ťa. (ak by súhlasila). Ak si na tom blbo v prvom rade ale rieši seba, keď sa ty zosypeš, tak to bude na prd aj pre deti. Nehanbi sa vyhľadať odbornú pomoc. V ČR je úplne bežné, že holky berú antidepresíva, tá starostlivosť o autíkov je extrémne náročná. Len u nás na SK máme takú mentalitu, že všetko musíme zvládnuť, inak nie sme pre ludí kvalitné matky.. A ešte s úsmevom tvrdiť ako nás naše postihnuté dieťa obohatilo.. ja si to nemyslím a som na to alergická, mňa teda rod., autizmus neobohatil v ničom pozerať sa na neho ako trpí , ako sa nevie dorozumieť, ako raz skončí niekde v ústave.. ďakujem, ale radšej by som zdravé dieťa s bežnými problémami..
AD dnešné nie sú návykové, pomáhajú len spätne vychytávať serotonín do mogzu, ktorého máme pri extrémnej zátaži nedostatok. Stačí ich niekomu brať len pol roka, naučia organizmus hospodáriť so serotonínom.
Depresia sa vôbec nemusí prejavovať len smútkom, nespaním a nejedením ale naopak aj agresivititou,
únavou.
Myslím si, že tvoja situácia je tak extrémna, že málokto by ju zvládol :( o čom svedčí aj tvoja váha :( je to málinko...

Mám kamarátku čo má dosť extrémnu situáciu s autíkom a bránila sa dlho, až jej stav skončil dosť zle , skoro na hospitalizáciu, totálne sa zosypala.
Dalšej sa neriešenou depresiou rozbehla dalšia psychiatrická diagnóza. Proste nie je to sranda a je lepšie to riešiť skôr ako neskôr.

Ja som po odchode od muža mávala stavy, že som šoférovala a plakala, potom stavy agresivity, čo som sa nevedela kontrolovať. Holky z diskusií aj jedna mamina autíka-lekárka do mňa nahučali nech okamžite idem k dr. po lieky a musím uznať, že mi to dosť pomohlo.Neviem kde by som bola dnes inak, asi niekde na strome by som sa húpala.

yukki
18. sep 2011

@sisstin ahoj, potrebujem radu čo sa týka toho LOGICO PRIMO... koľko je tam súborov spolu? Sú tam súbory pre 3-4-5 ročné deti tuším, ale je to ešte nejako delené? Nechce mit o natiahnuť z tej originál stránky..ale naašla som mamku, ktorá by si to kúpila so mnou na polovicu a súbory by sme si vymieňali..a sponzora na polovicu mojej polovice vložených financií 😝 😀 takže štvrtinu by som zaplatiť dokázala..oplatí sa nám to ešte? ja myslím, že áno, aj keby just Kika všetko zvládala, tak ešte je tu markétka, ale hlavne teda ten pohyb rukou a fyzické spájanie tých záležitostí by mohlo rozvíjať mozog...

andreabe
18. sep 2011

@alaska28 ahoj 😉 no u Janosikovej to bola narusena komunikacna schopnost, autizmus vylucila a ked som sa pytala, ci to je vlastne dysfazia, tak mi povedala, ze ano.
No a Kr. nam dala LMR + autirysy a naznacila, ze to moze ist do atypu..
tak teraz uz len cakam na Thorovu, ta mi zatial odpisala len na mail (poslala som aj videa) a ten bol dost pozitivny 😉 No realne to vidim tak, ze vsetko bude zavisiet od toho, ako budem s malym makat a ako sa na terapie chyti..
Luky chodi zatial do Dialogu, v oktobri ho davam do dss zase, musim im zavolat, su teda premiestneni ? No som zvedava, ako bude maly reagovat, ked tam vyse 2 mes.nechodil

sisstin
18. sep 2011

@yukki ted moc nevím, jak to myslíš...to další dělení? 😕 Jsou to prostě soubory od 3, 4 a 5 let. Každý ten soubor má 16listů 😉 myslím, že pětiletý dítě, který to nikdy nevidělo, to nebude umět "jen tak", že ze začátku mu to určitě dá zabrat. Navíc děti hyper jako Kika, udělají 1-2listy a půjde od toho, páč u toho dýl nevydrží. Problém je spíš naopak, když je s tím dítě zvyklé pracovat, tak pak ta obtížnost pro ně už nic moc. My s tím děláme od 3 let, jako že fakt denodenně, Tygr udělá klidně 2-3 celá témata najedou, takže třeba my už máme všechna témata od 4 let zvládnutá (4 roky bude mít za měsíc), ted jsem mu koupila dvě témata od pěti let..a jako moc velký problém s tím neměl, a za chvíli už to bude švihat zas 😅 No ale Joli mi objedná z Madarska dalších 6 témat od 4 a 5let, u nás jich není tolik k sehnání, např. od 5 let jenom dvě témata, a navíc tam to je o půlku levnější, jak u nás 😝

a ještě poznámka, možná by bylo dobrý, kdyby sis to někde půjčila a vyzkoušela s Kikou, páč bohužel ne každé dítě tyhle úkoly baví. Kamarádka má zdravého, šikovného kluka (podle Krejčířový je ve všem o rok napřed, byli tam s podezřením na ADHD - nemá ho), a Logico ho nebaví ani omylem. Teda ne, že by ty úkoly neuměl, ale prostě ho to vůbec nebaví 😉

anka912
18. sep 2011

@monaart my neberieme guličky, čo sa kupujú v lekárni, oni nám dávajú pri návšteve priamo do sáčika, bez nejakého obalu alebo popisu, do zásoby. A sú to nejaké kroky, postupne sa menia tie guličky, už sme brali asi 5 druhov. Momentálne máme- odpísala som z nálepky, čo tam napísala rukou: Rhinum LM III, 4 globulky každých 6 dní. Oni nás sledujú a podľa jeho rekacií postupne menia a upravujú. Každých niekoľko mesiacov sa to zmení.
Nám odporúčajú z tých omega mast. kyselín, je to aj na mozog aj ukľudnenie Zenixx Balance, dá sa kúpiť v lekárni. Aj tie šumivé magnézia Maťo pije už dlho. takému menšiemu urob do mešieho pohárika polovičku tabletky.

lucka261177
18. sep 2011

@alaska28 ja som bola nespokojna s viacerymi vecami nechces to takto verejne prezentovat nic proti nim nemam urcite su velmi fajn.ked ta zaujima co konkretne sa mi nepacilo napisem ti to do IP.casovu postupnost nechape ani samko zatial ale uz sa na to chystam 🙂 len som kazdy den v soku z toho porozumenia.vcera vravim samko nesmies utekat na cestu (byvame v objekte 5 domov a on vzdy uteka ze sa chce nahanat a niekedy tade prejde autokedze chce zaparkovat pri svojom dome.nieje to cesta ako cesta ale auto sa tam obcas objavi) musis sa pozriet do lava do prava ci nejde auticko a on zastal a urobil to 😨 sama neverim ze mi rozumel ale proste to urobil.som ale sprosta lebo kazdy den myslim na to ze teraz sa nauci rozpravat a ze potom to zabudne bojim sa dopredu.by som si jednu strelila za to 😀 je zazracne ako nas vedia uplne malickosti potesit na tych nasich detoch.rano hovorim samko ty chces zaujat iba moju pozornost ze?a on ze ano 🙂 termin u J.stale nemam ale ked som volala do andreasu ze od diagnostiky je pol roka a ze tak sme sa dohodli tak mi povedali ze mi zavolaju,ze septemebr alebo oktober.obavam sa toho ze mi zavolaju a povedia december.ale ako to pisem uvedomujem si ze mi je to jedno ja s nim pracujem necakam a s diagnozou ratam.opak by ma prekvapil.a myslim si ze mu ju neda hned ze si nas pozve na viac krat.podla toho co tu citam o detickach ktore nie su jasny autici tak nikomu nedaju hned.a pracujeme aj inak a s pc uz je ochotny nastastie.budem hlasit pokroky 🙂

anka912
18. sep 2011

@alaska28 aj my sme boli trhať zub pred dvoma týždňami, najprv tam mal hnisavú cystu, to sme liečili kostihojom, potom mal to ďasno krvavé a tiež mu šla krv pri čistení zubov. Ja som bola úplne na nervy, ale môj muž to našťastie tak neberie, najprv šiel k našej zubárke - v piatok, ale tá nerobila, tak potom v sobotu na pohotovosť. Ja som ani s nimi nešla, by som to asi preplakala, za pol hodiny prišli, Maťo v pohode, že v čakárni vystrájal, ale dnu to clekom zvládol. Asi lepšie, ako keby bol so mnou 😖
Skús tam poslať toho svojho samého, že či by to nezvládli??? Potom si bude aj viac vážiť a chápať, čo máš ty každý deň. Aj tak ho dvaja držať nemôžete.

andreabe
18. sep 2011

ahojte, nemate niekto doma dotykovy display? pc al.ipod, ja sa v tom teda vobec nevyznam. A teraz ako googlim, velmi vela deti sa na to chyti a vdaka dotyk.disp. su ochotne sa vela naucit. Luky ma taky pc v skolke a chvalia ho, ako pekne pracuje, proste ho to bavi ovela viac ako praca za stolikom.
Tak poviem rodine, nech sa poskladame a kupime na Vianoce. Len vobec netusim, co mam vlastne kupit, ak mate niekto take nieco doma, poslite mi pls info, aj do IP.
Inak tie naucne hry a programiky sa asi kupuju zvlast, ze? No ja som uplne antitalent na it 😝

anka912
18. sep 2011

Len som chcela taký aktuálny príspevoček: Sedím si pri PC stolíku, Maťo prišiel ku mne, pozrel ( a asi si pomyslel: zas píše tie čierne nudné obrázky?), vliezol pod stolík, popod moje nohy, rozkročil mi nohy, aby sa kolenami dotýkali bočných skriniek a povedal: Zavri dvere! 😀 Za chvíľu ho to tam prestalo baviť, povedal: nie, otvoriť a vyliezol von spod stolíka. Vie sa vynájsť, ten môj chlap, že? Aj s tou jeho obmedzenou rečou 😀

lucka261177
18. sep 2011

@andreabe iPAD SME TU UZ ROZOBERALI JA HO idem kupovat pre syna tiez.mas pravdu deti a hlavne nase to miluju.samko sa s tym hra uz dva roky po roznych kutikoch.najlepsi je od aplle ipad je na trju jednotka a dvojka dvojka sa lisi len drobnostami ale my sme sa rozhodli pre dvojku.mne to privezie kamarat za 350 eur priamo z ameriky tu to stoji 500.to je ten najlacnesji model s najmensou pamatou 16gb.on mi tvrdi ze to staci.wanda ho ma doma a ma v nom pre autikov 2000 programov.(nuly som si nezmylila )a ta kapacita jej na to staci.predpokladam ze este aj miesto ostalo.keby sme mali peniaze kupime ale aspon 32GB.u nas je to ale strop tych 350.eur.hry a aj naucne veci by mali mat aj kocky od sisstin a budem mat teda aj ja.moj kamarat prohramator prave programuje pre nehovoriace deti program s SK lebo tych je malo.o dva mesiace sa s nim podelim s kym kolvek.ti veci su oficialne drahe ale da sa to obist.existuje aj profram na normalny PC vola sa fono.sk kamos ho vymyslel tiez povodne stal sto tisic korun.mohla som ho mat ale ja som si povedala ze pockam na ten dotykovy co programuje priamo do Ipadu do apple.urcite su aj lecnejsie verzie tabletov(tak sa to vola ) my sme to ale vobec nestudovali bol mi poradeny ten od aplle.
@anka912 jaky zlaty krpec 😀 on ale hral v podstate imaginarnu hru 🙂 a ze autici to nevedia 🙂

anka912
18. sep 2011

@andreabe Myslím, že väčší antitalent ako ja nie si!!! Moja ešte vtedy 9 ročná dcéra ma schovala do vačku vo všetkom. Ale mne to nevadí, šťastie mi to neprinesie 🙂
A myslím, že PC sú dobrá vec, ale s tými hlavne malými deťmi to až tak nepreháňať, nie že by som chcela niekomu radiť čo má, čo nemá, to by som si nedovolila 😨

andreabe
18. sep 2011

@lucka261177 diiky za info, to som zrovna necitala, tak este niekde pobrowsujem-zatial som nasla najlacnejsi dotykovy display od Alzy za 270 Eur http://www.alza.sk/22-iiyama-t2250mts-multitouc...

a tie hry a programy sa daju aj napalit, alebo len kupit? Sa pytam jak debil 😅 ked ja sa tomu fakt ze prt rozumiem..ale som taka navnadena, spomenula som si, ako robil maly na dotykovom v andrease a velmi sa mu to pacilo a tie videa, kde Jara tuka do ipodu su vysokoinspirujuce 😵

andreabe
18. sep 2011

@anka912 je mozne, ze som 😵 my ani doma pc nemame, v robote sice problem nemam, ale tam to je o exceli, tieto technicke veci su uplne mimo mna, ja si max.napalim nejake dvd, to je vsetko 😅
ale ten dotykovy by som malemu fakt chcela kupit, aj u logopedicky na kramaroch s nim pracuju a maly na nom daval veci, o kt.som vtedy ani nevedela, ze ich ovlada. Proste ho velmi bavi pracovat stylom tuknem do obrazovky na spravnu farbu, obrazok atd..

monaart
18. sep 2011

@anka912
diky ahoj,,,mymame aj take priamo od homeopatky,resp .od psychologicky corobi aj homeo,,,adava nam ajtake tobolky,,kazde 3dni ina zostava v kombinacii s tymi z lekarne.mame aj tobolky, aj take rozpustne tablety aj gulicky....snad vie co miesa... 😉
a skusim sa opytat na to magnezium.aj tie omega. mame toho viecej aj z dovodu ze boli vlani strasne casto chori, aj psychicky boli uplne mimo ked im otec odisiel...no co na to povedat, vela je toho na nich,,,,
a kde si bola na vysetreni ak sa mozem opytat?
vdaka.M

yukki
18. sep 2011

@sisstin no ono ju to kupodivu za tým stolom robiť baví, akurát je pritom všade inde len nie zadkom na stoličke, elektródy si bytheway vopchá do uší, inteligentné hovoriace pero do nosa, ale chce to robiť, baví ju to....tak preot to LOGICO...a ešte aj preto, že ona síce písmená trebars pozná ale napríklad vežu z koliesok navliekacích za pána neposkladá....obrázok z kociek...skrátka nedokáže pochopiť princíp a využiť ho...a teda snáď práve to logico by tomu mohlo pomôcť...a koľko je asi dokopy všetkých súborov LOGICO? Aby som pripravila zúčastnené strany na finančnú čiastku...a ešte akože v maďarsku..no ale to..toto..tam budeš mať tie vysvetlenia po maďarsky, nie? nevadí?

anka912
18. sep 2011

@andreabe jasne, ten dotykový displej veľmi zjednoduší dieťaťu prácu a asi je dobrý hlavne keď tá motorika nie je ešte úplne vyvinutá a tak sa vie lepšie sústrediť na úlohy, než na samotné posúvanie, čo ho môže rozptýliť.