Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
13. sep 2011

@anka912 hej som to este raz precitala, a mas pravdu...

llulla
13. sep 2011

@alaska28 nie-nie,tie diety proti CAndide albicans,co som najprv pozerala vylucovali toho strasne vela-vsetok cukor,med,vsetko ovocie (niekde povolili grep,niekde raz za cas kysle jablko-ale nedoporucovali to),vsetky muky-aj bezlepkove,zemiaky,ryzu,cestoviny,dokonca mrkvu,orechy,naklicene potraviny,vsetky obilniny-aj ovsene vlocky,rajciny,huby,ani nic mliecne...no hadam viac,ako gaps 😀 a odporucali zeleninu,cesnak,zazvor,kyslu kapustu,k vsetkemu zeleninove salaty s citronom...Ja som to pre zaujimavost,ci sa to s gapsom v niecom podoba a veru podobalo.
Drzim palce,nech Rod.toto obdobie co najskor prejde,je to iste velmi narocne.Verim,ze vam pomozu doplnky,co si kupila,len to asi nie je zo dna na den,musi to zacat ucinkovat.
Ja som akurat dnes v knihe gaps citala to,co si pisala Lucke ,ze crevnu mikrofloru odovzdava matka dietatu a zhorsuje sa to z generacie na generaciu.Smutne,ale pravdive.Co je zaujimave,tak ja som ten standardny zensky problem s mykozami zatial nastastie nemala,cele detstvo som nejedla nic sladke,okrem kase na ranajky,ja som do dospelosti neznasala cokoladu,alebo akekolvek sladkosti.Vsetko som chcela slane,alebo pikantne.Pri drobcovi som bola relativne prisna v jedle,on do roka nemal ziaden cukor v jedle,myslim ako sladidlo-cukor/med,vsetky prikrmy mal len maso,vajcia,ovocie,zeleninu,ryzu.A od roka som dovolila lepok-rozok/chlieb a par piskot denne.Plus presiel na umele mlieko a obcas mal kasu/puding.Takze v porovnani s ostatnymi detmi to bol dost prisny jedalnicek,absolutne ziadne sladkosti typu cokolada,keks a pod...A predsa ma ten problem,ale on si ho doniesol z porodnice-tie candidy a to som ani netusila,ako to moze ovplyvnit vyvoj.A cca mesiace dozadu mal kliesta,dr mu dala preventivne atb na 3 dni a bum,ani rovnovahu neudrzal tie dni,stratil ocny kontakt-na to reagoval rovnako zle ako na MMR:
A k tomu vyvaru-ten nas nevyzera moc chutne,presne ako pises,ked vychladne,tak je to ulne tuhe,ta sa to krajat.Ale ma v tom rozmixovane to maso,co sa vo vyvare varilo,tak preto.Inak by asi bola len vrstva tuku na vrchu.
Ako citam,ze rod.ma ten smiech a hyperaktivitu pred kakanim a pri nafukovani,nebude to bolestou bruska?Ze to nevie dat inak najavo,ale sa mu to takto pomiesalo?Podla mna,ako to ma najma vtedy,tak to s tym bude mat suvis.

@narantuja presne sa stotznujem s tvojim nazorom o plnej diete,ze je akoby udrziavacia,ale to intro je podstatne 🙂 Ak sa mozem opytat,tak tvoj maly (kedze je vacsi ako moj,neviem si to predstavit)vydrzal tu prvu fazu intra len na vyvaroch s masom?Alebo tam mal aj zeleninu?A kolko dni ste to tajto zvladli?
Dakujem za radu ohladom intra,v piatok budu tri tyzdne,co sme na gaps-e,ale este sme ani nie na celej druhej faze,lebo tam dovoluju aj maso na stave a tusim aj pecene.Vcera mal v stolici trosku nestravenych milimetrovych kuskov akoby mrkvy,tak sa asi nemame kam ponahlat.Akurat ma laka dat mu aj nove druhy zeleniny,ako tekvicovite-tekvice,patizon,cuketa...potom mrkva,karfiol,brokolica,cibula,cesnak.

@piacere maly je podla mna uplne,ale uplne zdravy.Ja uz mam zlozvyk vsimat si vonku deti,ako sa spravaju,ako sa tvaria,ako reaguju na ine deti,ci ukazuju prstom a tvoj maly je sikovny.Je nezbednik,ale to je povaha+obdobie.Mozes byt uplne kludna podla mna 🙂 A mna tiez poriadne prekvapilo,ze 15 mesacne dieta ma nejake body za nerozpravanie,ved to je az smiesne...

@anka912 som rada,ze migrena presla 🙂To je hrozna bolest.

narantuja
14. sep 2011

@llulla ja jsem si porovnavala Natashino intro s pecanbredem a Baden (mam tu jeji knihu GAPS GUIDE). Baden jednoznacne uvadi varenou zeleninu od prvni faze intra, u Natashi je podle meho nazoru zelenina take hned od prvni faze, jen text o zelenine zanika v mnozstvi dalsich instrukci, takze to, co prvni prasti pres oci, jsou vyvary. Pecanbread tam má v prvni fazi jen mrkev. Ja jsem otazku pouzivane zeleniny moc neresila, jen kedluben mi pripadal moc vlaknity, tak ten jsem si nechala na pozdeji. Jinak pravidlo na intru zni - bez slupek a bez seminek, takze mi z toho z cukety moc nezbylo 🙂
U prvniho intra jsem spechala, do palacinek jsem hned pridavala orechovou mouku a rychle jsem sla do orechoveho peciva. U druheho jsem na prvnich 2 fazich vydrzela asi 10 dni. Jinak 100% jsem nebyla na druhem intru take proto, ze kdyz jsem ho po 14 dnech pustila do skolky, tak se mi do intra hned zamichaly svacinky se syrovym ovocem, zeleninou a jablka se slupkou a to jsem mu nechtela brat, ani nutit skolku okrajovat jablka.

erikasadek
autor
14. sep 2011

baby cez fb vcera som sa dozvedela o tejto relacii na prime; pozrela som si ju dnes cez videoarchiv a som zhrozena boal by som rada aby ste si to pozreli dali vas nazor!! nebudem vam hovorit co si myslim aby som neovplyvnovala, dokument zacina az ako posledny prispevopk su 3 ak si pamatam , cigani <;;; neaka advokatka podvodnicka apotom autisticke deti;;;

http://www.iprima.cz/videoarchiv je to vcerajsia relacia ak musite podla datumu..

lucka261177
14. sep 2011

@erikasadek mne sa otvorili sukromne dramata a vobec netusim co myslis.

erikasadek
autor
14. sep 2011

sukromne dramata vcera vecer vysielali a posledna tema je autistoch a kontraverzna metoda pevneho objatia treba vidiet!!! 🙄 sukromne dramata cislo 37!!!

alinocka
14. sep 2011

Táto fotka vznikla v Bojniciach kkde sme sa stretli s @anka912
Maťko a Vanka

lucka261177
14. sep 2011

@erikasadek jaaaaaj ja som si myslela ze to je serial 😀 mama mi to uz volala v skratke mi povedala o com to bolo ale pozrem a poviem svoj nazor.

anka912
14. sep 2011

@alinocka ahoj, ahoj, my sme pozerali fotky a my nemáme ani jednu, kde je Maťo s Vankou, tak vy ste to sihli cvaknúť! Vyzerajú, akoby sa práve povadili,že? 😀

lucka261177
14. sep 2011

@erikasadek fuj tak to mam za sebou.nedokazala som to dopozerat.zase som nejaka emotivna ☹ ja som fakt na odstrel s tymi emociami.nesuhlasim z takou terapiou a povazujem to za tyranie.pokial viem autisti vnimaju emocie komplikovane takze o akej laske to tam vkuse tocia?az mi zle ostalo.nejaky stary paprda si zmysli ze objavil ameriku vo forme lasky a este skoli na to ludi.moj syn odjakziva neznasa silne objatie.a to kricanie tej matky to co bolo?to ho ma upokojit?to si neprecitala ani zaklady o autizme?ze krik len stupnuje nervozitu.ale skoda reci.otrasne.vzdy ked nas budete informovat o takychto porgramoch specialne pre mna napiste ze je to len pre silne povahy aby som sa na to nemusela pozerat 🙂

alinocka
14. sep 2011

@anka912 som ich stihla cvaknúť na mobil 🙂 ale boli zlatý ked vedla seba sedeli škoda že len chvíľu....

anka912
14. sep 2011

@erikasadek @lucka261177 aj ja som vedela, že to pôjde v TV, ale som to náročky nepozerala, lebo poznám túto teóriu.... Tiež som nebola schopná dopozerať do konca. A keď som videla tú matku a ako trepala hlavou tomu malému, až mi ostalo zle. A že tak ho má držať jednu až štyri hodiny!!! Ja tiež musím niekedy Maťa chytiť a chvíľu podržať, lebo má tendenciu, keď sa vonku nazlostí, že sa slepo rozbehne, hoci aj pod kolesá áut, alebo keď ma chce hrýzť. Ale to mu chytím ruky a dve-tri min. podržím, kým ustúpi najsilnejši amok.
Ja mám silnú klaustrfóbiu a tiež neznášam, keď mi niekto drží ruky, nebodaj by mi ich chcel zviazať!!! A keby ma chcel niekto takto pevne držať hoci 10min, tak to mi môže predplatiť izbu na psychiatrickom oddelení. ☹
To nemohli vymyslieť psychológovia 😠

lucka261177
14. sep 2011

@anka912 joj nerozoberajme to ani 😢

alinocka
14. sep 2011

o čom to bolo?pozerať to radšej nejdem podla toho čo čítam by som mala isto nočné mory.................

anka912
14. sep 2011

Chcela som to teraz dopozerať a úplne sa trasiem.... Neviem to ináč nazvať ako teror vykonávaný na bezbrannom dieťati jeho vlastnými rodičmi a podporovaný odborníkmi. Neviem sa vžiť do života rodičov niektorých detí, že aké mali s dieťaťom problémy, že ich to priviedlo až k takému hroznému riešeniu. Modlím sa, aby ja som v takej zúfalej situácii nikdy nebola a nech sa ani Maťo nikdy nedostane k niekomu, ktorý by to na ňom chcel skúšať. Je mi do plaču.

anka912
14. sep 2011

@alinocka nepozeraj!!!

anka912
14. sep 2011

@lucka261177 prepáč, už nebudem
Mne sa ale stalo, keď Maťo bol v tej špec. škôlke, že nám zrazu doma z ničoho nič začal kričať, keď som doma zamkla dvere. To predtým nikdy nerobil. Mám také podozrenie, že keď tam kričal, že ho asi zamykali do vedľ. miestnosti. Dokázať to ale neviem, ani nechcem to rozoberať. Je to strašné, ako keby neboli už dosť potrestaní problémami čo majú ☹

llulla
14. sep 2011

@narantuja som rada,ze aj podla teba su v intre od Natashi hned od zaciatku vybrane druhy zeleniny.Tiez som to tak pochopila a citala som si to viac krat,uz som si myslela,ze citam,co tam nie je.Akurat upozornuje,ze ked su hnacky,tak zeleninu vynechat-to jedine som nasla.A tie tekvicovite -ked zbavim semien,tak tam toho vela naozaj nezostane.Mam plnu chladnicku zeleniny kazdy den a ked to uvarim,tak je z toho ledva jedlo na jeden den.
Na to,ze tvoj drobec je vacsi,tak ste to vyborne zvladli+vy ste uz dost dlho na upravenej strave,tak aj ten druhy die-off bol miernejsi.Naozaj som velmi rada,ze si napisala,lebo ja uz som sa citila previnilo,ked mi kazdy vravel,co som to za mamu,ze nedovolim malemu jest ani sladke,ani ovocie,ani to a ono...Plus on mal teraz narodeniny,tak to bolo do oci bijuce na prvej oslave,este nas caka jedna...No-zacala som dietu tajit 😅 😀

@erikasadek @lucka261177 @anka912 ja momentalne (a asi to tak zostane)nemam silu pozriet si to.

llulla
14. sep 2011

@anka912 tak z toho posledneho prispevku mi az slzy vybehhli 😔 😔

mpg
14. sep 2011

@alaska28 aj ja som skúšala rôzne doplnkové lieky u syna, trochu pomohli aj prípravky DIOCHI - to sú bylinkové preparáty, keď nechcel jesť, tak potom to bolo o niečo lepšie. Skúšala som na candidu čaj LAPACHO, najprv od DIOCHI a potom som ho našla aj v drogérii DM. Ale on čaju vypil málo, tak som to pila aj ja a v tú jeseň som nebola prechladnutá.

lucka261177
14. sep 2011

@anka912 jaj tak sa tesim ze len nie ja som taka.lebo mne doma muz nadava ze som precitlivela ze on nikoho ako ja nestretol ze sa za vsetko trapim nespim.vsak ale ja som si to nenaplanovala mat taku povahu.mne by vyhovovalo mat na haku ako on.niekedy mu zavidim ten jeho postoj realisticky vsetko vnimat zbytocne sa netrapit.ja to neviem.ja od mala nedokazem pozerat ani nasilne filmy dokonca krimi noviny nemozem pozerat kde kazdy den umrie nejake romske dieta lebo jeho rodicia nedali pozor.no a modre z neba tiez nemozem lebo to len reveeeeeem.aj ked teda minule mi to nedalo.tieto nase deti su vsak taka specialna trieda lebo ked ma niekto chorobu o ktorej sa vsetko vie a je jasne ze toto na to zabera a toto uz nie tak je to nejako vsetko jasnejsie ale tieto nase deticky to je taka zahada.a kolko rokov sa nevie prist na to preco to vznika a co naozaj pomoze.taka beznadej ma v tom smere chyta.dnes som sa isla hrat so samkom nejaku imaginarnu hru akoze staviame garaz a budeme tam parkovat ajuta.naposledy ked som predtym zaparkovanim vselijako hovorila brm brm a isla s autickom aj po jeho nohe ruke hlave tak sa mu to velmi pacilo a myslim ze tomu rozumel.dnes po asi troch mesiacoch odvtedy hned po dostavani garaze ju zbural vsetky pripravene auticka posavil do radu za seba az ma zmrazilo lebo toto nerobil nikdy ale nastastie asi len 4 a hned to zbural tak este nehlasim ze stavia do radu veci 🙂 ale martinkove zvieratka anka maju neskutocny uspech.okrem toho ze z 20 zvukov vzdy rozozna asi 16 aj vie funkcne pomenovat asi 10 cize mame novych desat slov a pasivna slovna zasoba je bohatsia o 20.podla mna mu to ide velmi dobre.dmes som otvorila aj zosit ktory mi odporucila wanda da sa tam kreslit stieratelnou fixkou tak sme spajali rozne veci.protestoval asi minutu a potom zasadol a aspon mi venoval pozornost.moc to zrejme nechapal ale budem pokracovat.musim vsak povedat ze toto odhodlanie pracovat s nim je naozaj narocne kedze nepsi je hore od 8 do 20 cize ho musim nejako celu dobu zabavit no a to ucenie je len tak po 10 az 30 minut niekolko krat denne.popri tom mlady muz chce v kuse jest.dnes som urobila pokus a pomlela morcacie stehno na fasirku a dala tam aj mrkvu a hrasok.a oklamala macka vtacka on mi to zjedol 🙂 tak aspon nejako mi je trosku zeleniny.len ma znepokojuje ze vlastne vsetko je na oleji robene takze premyslam nad nejakym zepterom nemate skusenosti z hrcncami kde sa da robit na minime tuku?

erikasadek
autor
14. sep 2011

baby len rychlo odpoveimù pretoze pato sa vratil s nemocky ale uz palimena psychoterapiu..

dala som to abyste len videli osoben ja som pata musela takto krotit ale nie tak ako tam ze mu doslova tresla s hlavou to nie, ale chytila som ho silno aby sa nemohol ani udriet ani mna, a aspon 5 minut kricat som kricala len 3 krat a to len pretoze presiahol mezde ukludnil sa rychlo,; ale zvycajne silne drzim a hovorim mu patko som tu klud moj mama ta ma rada a opakujem as pata doslova opada ten stres a nervozita zlost..
najnovsie ked ma zlost vybija si ju ja stromoch s palicou bucha jedna druha predtylm som zakazovala, ale teraz aj po rade s psy ho necham radsej strom ako ja alebo jeho brat alebo pato.. takze asi tak

PS ta zena to nebola jeho mama!!! co ho tak drzala kricala babule...o to viac je to na zlost. celkkovo ja som mala pocit ze to bol zjazd blaznov , a oni ze to su buduci instruktori tejto metody!!!! 😀 😠

sisstin
14. sep 2011

no je tam i Monika s Járou 🙂 teď jsem se na to dodívala 😉

lucka261177
14. sep 2011

pre mna je na tom dobre len to ze viem ako vyzera pani thorova takze viem ako si ju predstavit.a to viac sa k nej tesim kedze nesuhlasila s tou metodou.a monika bola asi na konci lebo som to nedopozerala .

sisstin
14. sep 2011

@lucka261177 je tam celkem od začátku, jak si tam Klíma povídá s Járou a on mu ukazuje ipod 😉

lucka261177
14. sep 2011

@sisstin jaaaaaaaaaaaj
no teeeda to aj my budeme taky slavny jedneho dna ? 🙂 ipad uz je pomaly na ceste tak aj my sa mozeme pochvalit 🙂

erikasadek
autor
14. sep 2011

spominas i pad prave pozeram toto pre pata je to detsky i pad....

https://www.youtube.com/watch?v=Lr40ndAL01M

prave ho davaju na trh.. 🙂

lucka261177
14. sep 2011

@erikasadek skus inak ten link nejde mi na to kliknut a ani to okopirovat neviem 😀 mne kamosk privezie z ameriky ipad 2 za 350 eur takze uz to bude sluzit aj ako hracka pre mm 🙂 no a idem do toho nahadzat take vyukove programy pre samka lebo on inak nechce pracovat.iba cez pc.

erikasadek
autor
14. sep 2011

jaj mpja vina spojili sa s bodkami... 😀

https://www.youtube.com/watch?v=Lr40ndAL01M