Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
15. dec 2011

@magimary ale čo s tým teraz?

nensyke
15. dec 2011

@magimary myslím ako ho odnaučit....

nensyke
15. dec 2011

tak dnes som dostala pozvanie na posedenie na Borovej pre autikov, bude to v sobotu. Aj som im volala, či tam budú aj také deti-myslím tak 3 ročné- že zatial nie... Že takýma malýma nikto nehlási. Tak ja by som tam aj išla len manžela nemožem prehovorit. ja nemám vodičák. Čudujem že sa tam nehlásia rodičia s malýma detmi, ked akždým dnom pribuda takéto detičky 😒

anka912
15. dec 2011

@nensyke To máš pravdu, pred pár dňami som bola u kámošky, synovec, že je tiež autík. On sa narodil veľmi predčasne a malinký, už má 9 rokov, ani neviem ako dlho to vedia, možno to len nechcela povedať. Stále len vravela, že je slabý, pomalší atď.
Už tu je viac detí, čo sa narodili také malinké. To je myslím, trocha iný typ autizmu, taký "získaný" pri popôrodnom poškodení mozgu. Môj Maťo mal naopak 4kg pri narodení a ani to mu nepomohlo 😒

anka912
15. dec 2011

@nensyke Ono to je s tými malými deťmi tak, že rodičia niekedy dlho zatvárajú oči pre problémami dieťaťa, väčšinou až kým nie je predškolák, alebo ak si aj niečo uvedomujú, tak si stále myslia, že ich malý bude iný, šikovnejší, lepší, že on medzi takých... nepatrí. Lebo u malých detí to tak nie je vidieť, až okolo 5-6 to je také okaté.

nensyke
15. dec 2011

@anka912 no tak to myslím aj moj manžel, on stále verí a myslí že bude pohode.... ja už ho v tom aj nechám, načo mu budem vysvetlovat.... ja viem aký je Dávidko tak radšej sa snažím sa sním učit, ako dúfat a čakat na zázraky...

anka912
15. dec 2011

@nensyke koľko vážili malí, keď sa narodili? Boli tiež nejakí maličkí?

nensyke
15. dec 2011

@anka912 oni sa narodili 37 týždni, nemuseli, len doktor sa tak rozhodol. Adam mal 2900, a Dávid mal 2400g. Dvovod predčasného porodu bol, =s čím som aj suhlasila, ale možno už teraz ked viem ani nie= že Adam mal viac kilov a že vraj už bral niečo od Dávida... že 0,500g rozdielu že to už nie je dobré pre Dávida

magimary
15. dec 2011

@nensyke ako to odstrániť?
to "pýtanie ruky"?
hm...to je ťažká otázka, resp. jej realizácia...
lebo ak by to bol ozaj stereotyp, tak tam sa veľmi ťažko "úraduje" zvonka...
deti to musí najčastejšie prejsť samo, najmä, ak je to "manier", ktorým nie sú nijako nebezpeční sebe, či okoliu (to máš, ako keď náš Tady stále dokola točí a točil by vlastne stále... kým mu to neubližuje, alebo tým neubližuje iným, tak to nejako netreba odstraňovať, pretože je to skrátka "vec", ktorú potrebuje a ktorú "opustí", keď bude sám chcieť.), ak by sme sa (ste sa) aj púšťali do odstraňovania, tak odstraňovanie by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku a trvalo by možno dlhšie, ako keď ho to opustí samo...
skrátka, odstraňovanie takéhoto (v podstate neškodného) stereotypu je ozaj náročne a zriedka efektívne...
ale teda, ak sa robí, tak klasickým behaviorálnym posilňovaním... napr.ABA prístupom...

myslím si, že teraz to nejako netreba dramaticky riešiť...
myslím si, že by ho to mohlo prejsť skôr, či neskôr aj samo, najmä ak tomu nebudete pripisovať nejakú dôležitosť...
nateraz mu ruku podaj, ak si vypýta a vždy oceň, ak si ju nevypýta...
oceňuj radosťou, úsmevom, pochvalou, povzbudením 😉 🙂

nensyke
15. dec 2011

@magimary dakujem, aj sa mi zdá že malý prestal mat to pozeranie dlho do neznáma, čo pre mna je plus...a zaujíma sa kam tie veci patria...u nás príde vždy plus aj s minusom.... tak tie ruky nebudem nejak moc riešit..hlavne že sa učí...a sleduje...

magimary
15. dec 2011

@nensyke u nás je to tak isto...vždy jedno veľké plus, príde s mínusom... 😝 😉
no, ale hlavne, že sú aj tie PLUSy, no nie? 🙂

a teším sa!
z Dadka 😉

anka912
15. dec 2011

@nensyke takýto problém s pomocou mám aj ja, že zas môj nechce jesť sám, aj keď to vie. Všetko mimo vareného si sám vezme, otvorí, ošúpe mandarinku, zje, odloží, ale keď má jesť polievku, tak ho musím krmiť, ináč veľký cirkus a radšej by ju nejedol vôbec. Je to podľa mňa zvyk a pohodlnosť, lebo keď mu poviem, že zjedz jednu lyžičku, aj dve, tak zje, ale potom mi pchá lyžicu naspäť do ruky. Tiež neviem ako to odstrániť, len dúfam, že to časom samo zmizne?

magimary
15. dec 2011

@anka912 no, náš Tady sa nenaje vôbec (!) ničoho sám, ani banánu, ani rožku, o polievke ani nehovoriac.skrátka NIČ...
ale rozhodne si myslím, že by to (mal) vedel...
ale teda nič-nula bodov...
ale tiež si myslím, že ho to nejako chytí, či? 😕

anka912
15. dec 2011

@magimary on nebol to dieťatko, čo behá v kočíku po meste zásadne s rožkom v ruke 😀

magimary
15. dec 2011

@anka912 no, to rozhodne nie 😀 😀 😀
to ešte ani teraz nebehá 😅 😝 😀 a nielen po meste, ale ani doma 😝
on keď bol malý nechcel si dávať ani len piškoty do pusy (aspoň to teraz už zvláda 😝),
neznášal ten miniatúrny poprašok na nich, nezniesol to na rukách,
tak ich radšej nechytal vôbec...

nensyke
15. dec 2011

mi zase milujeme banán, na ranajky a na večeru.... máme to miesto sladkosti.... minule manžel robil banán+volské oko... 😕 no, Dadko to spapal, ale ja osobne by som to nejedla... že vraj na nete našiel recept 😕

maruskaaa
15. dec 2011

baby, toto moje dieta je ako laboratorium, dnes som mu trosicku kokosoveho mlieka zo vcera dala do kase...zjedol znej asi 10 lyziciek a mlieko tiez nevypil...a to som tam dala fakt len kusok a vobec som to necitila ked som to ja ocutnala.

no tak kokos u nas na chvilu odlozime bokom...

nensyke
15. dec 2011

http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=2705198&tab=7 asi toto kúpim malému..dobre to vyzeraá...

nensyke
15. dec 2011

@maruskaaa a ono by to malo do dvoch dni konzumovat, škoda že nechcel....

maruskaaa
15. dec 2011

@nensyke no tak sa budem musiet obetovat ja a vypit to...zase aspon to priesvitne kokosove mlieko co je vo vnutri som mu minule do caju dala, a tam si to nevsimol...no je to maska...

magimary
15. dec 2011

@nensyke to je presne z tej "edície", čo som ja kupovala tie farby 🙂

maruskaaa
15. dec 2011

no kokosove mileko vypite...a ani som neplakala;)

anka912
15. dec 2011

@maruskaaa ja by som plakala a veľmi, brr
@nensyke tie kartičky máme doma, sa mi váľajú po dome 😀 , kedysi sme ho učili slová z toho a potom priraďovať rovnaké. Na druhej strane sa to dá vymaľovať, ale to už nehrozilo 😠
Problém je trocha, že tam majú veci oči a ústa a tak, či pochopí, že ide o tú vec. A nedá sa to využiť na veľa vecí, na ďalšie použitie sú moc veľké.

anka912
15. dec 2011

@maruskaaa vieš čo je zaujímavé, že mne malý tak do 5 rokov zjedol a vypil skoro všetko, pohánkové mlieko, ryžové, ovsené, kadejaké bezlepkové veci a po nejakej dobe totálny obrat a cíti aj každú maličkú zmenu. Pred časom sme skúšali tie mlieka, ale ani náhodou. A kopec iných vecí, ako malý aj banán jedol, ale tri roky asi už nie.

nensyke
15. dec 2011

@anka912 ja by som od teba odkúpila, potrebuješ ich ešte?

anka912
15. dec 2011

@nensyke ja ti ich aj kľudne pošlem zadarmo, ale sú také už, no použité a neviem či komplet. Ale nemám problém, hodím do obálky, čo nájdem a pošlem. Alebo ti najprv pozriem a napíšem, čo presne mám, dobre?

maruskaaa
15. dec 2011

@anka912 moj to ma od mala...aj ked na sojove mlieko a sin lac kasu sme presli v pohode, ale on ten kokos proste citi...

a inak aj andrej mal obdobie ze nechcel banan (par tyzdnov) a potom sa znovu rozjedol...

mozno na to maju nejake etapy...

nensyke
15. dec 2011

@anka912 ok, tak popozeraj a potom sa dohodneme...

magimary
15. dec 2011

@anka912 presne preto, že sú tie veci "personifikované" som si to potom rozmyslela a kúpila som len farby, ale pôvodne som si objednávala aj tieto slová...

náš cíti každý rozdiel tiež... v jedle, aj v inom... 😝