Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

ronia
16. feb 2012

@karin74 nadherne obrazky! @miawa to by bolo vyborne, ak by sa ti karticky podarili zrealizovat! Nikde som nic take nenasla, dokonca ani tu v US.
Asi o 2 tyzdne by nam mal dat psycholog diagnozu. Doteraz nepovedal ani nenaznacil, co si mysli. Este nam posle dalsi dotaznik na vyplnenie. Vraj posiela az 2 kopie, jednu aj pre manzela, vraj ako to on vidi.

albertka
16. feb 2012

@nensyke Tvoja švgriná má koníkov? Nie náhodou v Modranke?

nensyke
17. feb 2012

http://www.24hod.sk/Pediatri-by-mali-diagnostik...
Pediatri by mali diagnostikovat autizmus do 2 rokov dietata..

nensyke
17. feb 2012

http://www.sprievodcaockovanim.sk/caste-otazky-...
..aká je pravda o vzniku autizmu po očkovaní..

nensyke
17. feb 2012

Čo si rodičia môžu všimnúť v správaní dieťaťa:
pozerá sa do otvoreného priestoru, nezameriava sa na nič konkrétne,
neodpovedá na svoje meno,
nedokáže vysvetliť, čo chce,
jazykové schopnosti sa vyvíjajú pomaly, alebo je reč oneskorená,
nesleduje príkazy,
začne kričať, keď nedostane, čo chce,
z času na čas sa zdá, že dieťa je hluché,
neukazuje prstom na konkrétne veci, alebo nezakýva pri odchode,
nerozumie zmysel ukazovania prstom na niečo; skôr sa bude pozerať na ruku ukazujúceho ako na ukazovaný objekt,
predtým povedal pár slov alebo džavotal, ale teraz to nerobí,
má záchvaty zúrivosti a násilia,
má neobvyklé, čudné pohybové vzory,
rado sa točí v jednom kruhu,
rado je v dobre známom prostredí,
často má ruky na ušiach,
je prehnane aktívne, nespolupracujúce a vzdorovité,
nevie, ako sa hrať s hračkami,
nesmeje sa, keď sa na neho usmievajú,
má slabý očný kontakt,
"zasekne sa" pri vykonávaní istej činnosti a nedokáže prejsť k ďalšej,
zdá sa, že uprednostňuje hru osamote,
získava veci len pre seba,
je veľmi nezávislé na svoj vek,
robí veci skôr v porovnaní s ostatnými deťmi,
zdá sa, že žije vo svojom vlastnom svete,
nejaví záujem o ostatné deti,
chodí po prstoch,
preukazuje nezvyčajné naviazanie sa na hračky, predmety alebo plány (napr. stále drží povrázok, musí si obliecť ponožky pred nohavicami),
strávi veľa času ukladaním predmetov, zarovnávaním vecí alebo ukladaním ich do určitého poriadku,
neobáva sa alebo je úplne ľahostajné voči okolitému nebezpečenstvu (napr. stojí v strede cesty bez obavy pred tým, že by ho zrazilo auto).

alikaa
17. feb 2012

@nensyke na tej stranke www.sprievodcaockovanim.sk si pozri "Nasi partneri", je tam Pfizer - vyrobca vakcin. Myslis, ze by vyrobca vakcin dovolil, aby na tejto stranke napisali nieco negativne o ockovani??? Vsetci doktori co tam pisu dostavaju slusne peniaze, aby propagovali ich vyrobky, resp. negovali negativne informacie.

alikaa
17. feb 2012

@nensyke inak stoji za to si precitat diskusiu pod tym clankom co si dala

nensyke
17. feb 2012

@alikaa idem kuknut...

karin74
17. feb 2012

@nensyke Kdo ví? Já si myslím, že se jedoduše dítě narodí narodí již s oslabeným střevem,a toto střevo je oslabováno víc a více chemií v očkovacích látkách, lécích, kapkách, sirupech, ve stravě, atd...., střevo je stále ještě jakž tak funkční, i když se v něm tvoří větší a větší trhlinky, no a pak dojde k onomu kýženému očkování vakcínou MMR, a střevo už tuto zátěž neunese, a toxiny propustí do krve ve velkém, a je vymalováno.....

magimary
17. feb 2012

@nensyke ten výpočet "príznakov", čo si sem dala...
hm... skúsim to zrátať, ale rozhodne väčšinu má Tady...

z tých 31 "položiek" sa Tadyka týka 25 (!)... 😖

nensyke
17. feb 2012

@magimary idem to aj ja naschval to zrátat, do konca aj na Adama som tam vydela pár veci napr. často má ruky na ušiach, idem to aj ja spočítat...

nensyke
17. feb 2012

@nensyke na Dadka mi vyšlo 20(?) a na Adama 8(?) 🙄 .

nensyke
17. feb 2012

@magimary myslím si že preto menej ako Tadyk, lebo Dadko je pasívny...

magimary
17. feb 2012

@nensyke hej, bude to aj tým...
a tých 8 u Adamka, to je podľa mňa taká tá bežná "klasika" prvého vzdoru 3ročných detí... a títo 3ročáci toho môžu mať spokojne aj viac (skrátka to ešte patrí k tomu veku), ale ak je toho až takto veľa (možno 15 a viac?), tak už to niečim "zaváňa"

sisstin
17. feb 2012

no hodně těch rysů může mít i dítě s narušenou recepcí 😉
@magimary
@nensyke

lios
19. feb 2012

Ahojte,
viem, ze teraz od nasej temy, ale ak by mal niekto zaujem o naskenovanu knihu Antonie Macingovej tak mozem poslat emailom...je to pre niekoho kto by chcel maly detox, alebo par kg zhodit do plaviek 😉

nensyke
19. feb 2012

@lios ahoj, zase som tu ja..poprosím, hlavne do nohavíc potrebujem zhodit aspon 7kg... 😝 😀

llodicka
19. feb 2012

Ahoj maminky, mohla bych se zeptat? Má někdo zkušenosti s tím, že by dítko nemělo dobrý oční kontakt a vyvíjel o se normálně? Mám už 14 měsíčního chlapečka, který od malička má slabý oční kontakt a neslyší na jméno. Je strašně živý a hodně se vzteká,ale jinak ukazuje, říká asi 8 slovíček: máma, táta, není, teta atd., netočí se, cizí lidi mu nevadí, přináší věci na ukázku, je ale posedlý mopem a uklízením, pořád stojí před skříní, kde uklízecí pomůcky schovávam a ukazuje na ně. A chce je vyndat. Umí ukázat: jak je veliký, vaříla myšička kašičku, prosím a paci paci, moc nemává jen tak otevře a zavře ručičku a to ho musím vybízet. Chodí mi ale doma po špičkách, pořád by se jen choval, venku vůbec nechce tapat. Děkuji za jakýkoliv tip.

lucka261177
19. feb 2012

@llodicka ahoj.vidim ze si si co to o autizme precitala.Jedine co ma napada ti poradit je dietatko dalej sledovat vsetko zalezi na tom ako sa to dalej bude vyvijat ako dlho bude fascinovany tym mopom.Mozno maminka vela upratuje a on ta len napodobnuje.Chodit po spickach moze aj fyziologickeho hladiska to by som si dala vysetrit.Inak je ten popis vyvoja uplne ukazkovy.To ze sa hneva a nepocuva na meno moze byt len jeho povaha.Popis este ako sa hra.Ci je ochotny sa s tebou hrat ma interakciu ci robi nieco stereotypne.Aj ked aj toto moze znamenat v tomto veku len to ze potrebuje istotu ktora mu dava pocit bezpecia.

llodicka
19. feb 2012

Tím mopem je už fascinovaný asi 3 měsíce, dokonce říká i mo (jako mop). Fakt jsem ještě něco takového neviděla, moje mamka mu koupila dětský mop Je zajímavé, že když ho někdo cizí zavolá, tak mi přijde, že se otočí , ale na mne a tatínka kašle. On si moc nehraje, někdy dává kostičky do krokodýla a zase je vyndavá, ale hračky ho moc nikdy nebavili, spíš tak vyndavat šuplíky, chovat se, má rád, když postavím věž a on jí shodí a řekne ba (jako bác), myslím, že stereotypní pohyby nemá. L

lucka261177
19. feb 2012

@llodicka Hlavne klud podla mna sa nemas coho obavat,Naozaj nevidim nic znepokojujuce.Vela kociek odtialto ti napise asi to iste 🙂

lios
19. feb 2012

@nensyke poslala som, prosim daj vediet ci ti to prislo, blbne mi email.

nensyke
19. feb 2012

@lios Ok, pozrem, zajtra volám znovu na metabolicku, tak potom napíšem čo máme? A vy ste už boli?

llodicka
19. feb 2012

lucka261177, děkuji. Presne, jak tady jedna maminka psala, já se nebojím diagnozy, ja chci vedet na cem jsme. Chci pro nej udelat maximum, on je tedy strasne narocnej a porad vzyaduje pozornost. Ja se s nim ani nenasnidam 🙂 kdyby mel lepsi ocni kontakt a nebyl takový rapl, tak bych byla v pohode. Zda se mi, i ze imituje, treba krtek kasle v pohadce a on taky, naucil se nejake znaky z babysigns. Muj problem je, ye mi v sichni rikaji, ze on je v pohode a ze ja jsem blazen. Zacala jsem i brat anntidepresiva, ale vidim to porad stejne, uz od mimminka vidim, ye je jiný.

llodicka
19. feb 2012

Budu vdecna za jakoukoliv radu nebo tip

nensyke
19. feb 2012

1.2 ČO JE TO AUTIZMUS?

Autistická triáda poškodenia, ktorá zahŕňa poruchy v komunikácii, sociálnej interakcii a záujmoch autistov, sa často spája s mentálnou retardáciou. No nie každý autista je retardovaný, hoci to tak na prvý pohľad môže pôsobiť. Často to môže viesť k nesprávnej diagnostike, ktorá má za následok nesprávnu intervenciu a následné zhoršenie stavu, v ktorom sa autista nachádza. Naopak, správny prístup môže pod obalom hlboko mentálne retardovaného, ktorý mu prisúdila spoločnosť, objaviť vysoko funkčného autistu, s normálnym či nadpriemerným IQ.
Autizmus je postihnutie zaradené podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH - 10; 1993) medzi pervazívne vývinové poruchy. Pojem pervazívna porucha znamená, že duševné abnormality prenikajú do všetkých oblastí myslenia, sú prenikavým rysom správania dieťaťa vo všetkých situáciách, aj keď ich stupeň môže byť rôzny. Reflektuje v sebe trvalosť prejavov, postihnutie viacerých psychických funkcií (na rozdiel od špecifických vývinových porúch) a výskyt symptómov, ktoré sú kvalitatívne odlišné od normálneho vývinu (Pečeňák, 1996). Autizmus je pervazívna vývinová porucha, pri ktorej sú zmyslové orgány primárne bez defektu, no prijaté informácie sú spracovávané defektným spôsobom. Pri tejto poruche. Autizmus je syndróm s multibiologickou etiológiou, ktorá nie je zatiaľ známa.
Po prvýkrát bol syndróm autizmu popísaný americkým psychiatrom Leom Kannerom v roku 1943, podľa ktorého neskôr dostal názov Kannerov autizmus. On sám však používal pojem včasný infantilný autizmus. V roku 1944 popísal prípady autizmu bez poruchy reči a bez kognitívnej dysfunkcie nemecký psychológ Asperger a podľa neho je tento typ autizmu nazývaný Aspergerov syndróm.
Pri autizme ide o kognitívnu dysfunkciu, ktorá sa prejavuje v poruchách správania, stereotypných aktivitách, odpore k zmenám, neschopnosti predstaviť si myslenie iných ľudí. Porucha sa vždy prejaví do 36 mesiacov života dieťaťa. Väčšina prípadov však nebýva diagnostikovaná skôr ako vo veku 2 rokov, pretože deti s autizmom vyzerajú úplne normálne, fyzicky atraktívne a hrubá motorika je na veľmi dobrej úrovni. Zvyčajne je nukleárny autizmus diagnostikovaný v treťom až štvrtom roku. V prípadoch netypického autizmu, alebo pri ľahších formách autizmu dochádza k diagnostike omnoho neskôr.
Predpokladá sa, že istú úlohu pri vzniku poruchy hrajú aj genetické predispozície. Riziko návratnosti autizmu po narodení už jedného autistického dieťaťa v rodine je iba 3 %. Toto percento je však 60 až 100 krát väčšie než základný pomer autizmu všeobecne v celej populácii.
Prevalencia choroby sa pri nukleárnom autizme uvádza ako 4 - 6: 10.000 narodených, pri použití širších kritérií 10-20: 10.000 narodených, v pomere 3:1 u chlapcov a dievčat, bez rozdielu vo vzťahu k rase, spoločenskej vrstve a vzdelaniu rodičov (Drew a kol., 1988).
V súčasnosti sa vo všeobecnosti akceptuje časté spojenie autizmu a mentálnej retardácie (MR) - 70% a súčasný častý výskyt epilepsie. Stanovenie stupňa MR a úrovne vývinu reči má dôležitú prognostickú hodnotu. Priaznivejší vývin možno očakávať u detí s IQ vyšším ako 50 a objavením sa verbálnych prejavov do 5. roku života. Liečenie autizmu je zatiaľ možné len špeciálnou výchovou. ¬
Mentálna retardácia sa spolu s poruchami hybnosti (napr. DMO) a záchvatovými ochoreniami (napr. epilepsia) vyskytuje v klinických obrazoch tých porúch, ktoré sú spojené s poškodením CNS. MR patrí medzi najčastejšie symptomatické poruchy v celom rade iných ochorení a svojimi kvalitatívnymi charakteristikami výrazne ovplyvňuje ich klinický obraz, priebeh intervencie a terapie, určuje ich obmedzenia a možnosti využitia. Tento závažný fakt, ktorý hovorí o vplyve MR na podstatu iných porúch, si musí uvedomiť každý odborník. Z tohoto dôvodu sme sa snažili prehľadne spracovať a porovnať klinické obrazy detského autizmu a MR.

lucka261177
19. feb 2012

@llodicka rada a tip je aby si sa ukludnila v tomto pripade maju ludia okolo teba pravdu.Malinky je perfektne v poriadku.A na antidepresiva uplne zabudni nemas na ne dovod.Mas trosku zivsie dietatko vsetko bude uz len lepsie neboj.

llodicka
19. feb 2012

Dekuji, kez bys mela pravdu, vis on mi pripadal vzdycky jiný. 🙂

marhav
19. feb 2012

@alikaa ahoj velmi ma prekvapila informácia,že Pangamin zlapšuje reč, ozaj to funguje, lebo my tiež máme problém z rečou, začali sme používať Fosfoser memory,ale malý to moc nechce, lebo to mu musím z tobôlky vytláčať a ma to hnusnú chuť a tiež je to drahé.Tak by ma zaujímalo ako to pomohlo vám.

marhav
19. feb 2012

@lucka261177 SAMKO je vellllllllllllmi šikovný som prekvapená ako krásne rozpráva a pracuje našmu sa najviac páči na Ipede Anna to dievčatko , pýtala si sa, že sme draho kupili no my sme vzali ten 36GB ,lebo ho používaju aj starší súrodenci.