Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mpg
10. jún 2013

@sarael ja som skúšala integrovať syna do základnej školy, pretože rozpráva dobre, naučil sa písať, čítať, a zdalo sa mi, že v špec. triede pre autistov si veľmi osvojuje ich návyky a tým sa posúva späť - napr. vedel si vysmrkať soplíky a keď tam počul ako si dieťa ich vťahuje do seba - tak začal aj on tak smrkať, alebo keď videl, že dievča pri práci plače aj on začal tak robiť, alebo videl deti kopať-začal aj on kopať, alebo jedno dieťa vbykrikovalo také zvláštne zvuky miesto rozprávania a on tiež si to opakoval a aj v meste začal vykrikovať a bolo toho veľa.
Ale on neznáša rôzné zvuky, ani krik detí /vtedy akoby sa prestal ovládať/ a v základnej škole mu vadil ten krik detí, aj to ich behanie - celkove tá ich komunikácia. Učivo by bol zvládal - vtedy bol piatak, ani on tým deťom neprekážal, ale bývame vo veľkom meste, nedala sa nájsť škola s malým počtom detí a v takom veľkom počte deti sa to dalo len s mojou účasťou a cez prestávky sme boli v kabinete. Tak sme to skúšali dva roky, ale nakoniec som to vzdala. Potom sme našli špec. triedu pre autistov v menšom mestečku a tam sa skľudnil.
S ohľadom nato, že deti s touto dg. je každé trochu iné, treba si dobre premyslieť, čo by mu tam mohlo prekážať.
Niekdy je to aj o šťastí, či trafíte na učiteľku, ktorá by mu vytvorila také iné podmienky ako potrebuje.
Poznám aj jedného chlapca s aspeger. syndromom, ten chodí do bežnej školy, jemu neprekážajú zvuky, ale je veľmi úzkostlivý a tiež mu prekáža veľa vecí na deťoch, nechodí ani napr. na výlety, ani na telesnú výchovu.
Dr. Jánošiková by asi vedela posúdiť, či dieťa s takými odchylkami ako má - dokázalo by sa uchytiť v základnej škole, ona má skúsenosti, lebo rodičia skúšajú s integráciou a niektorým sa to podarí a iným nie a ona na vyšetreniach sa o tom s nimi rozpráva. Také praktické skúsenosti najviac ukážu.

ˇ

mpg
10. jún 2013

@sarael Ešte som chcela napísať, že ten druhý rok, čo sme boli na základnej škole sme to skúšali tak, že mal individuálny učebný plán a doma sme sa učili, napísali úlohy, potom sme ich o jednej popoludní 3x do týždňa doniesli učiteľke a ona nám dala nové, ale aj to mi pripadalo také, že tým sa nestretával s rovesníkmi, len so mnou a učiteľkou a zase mi to pripadalo také, že predsa mu rovesníci len chýbajú, napr. chodia spolu na prechádzky, on má v podstate deti rád svojím spôsobom. Tak potom sme zato znovu prešli do špec. triedy pre autistov.

evulik27
10. jún 2013

@mojoli Dakujem, tak uvidim...

evulik27
10. jún 2013

@abbie Dakujem

sarael
10. jún 2013

@mpg Díky, žes odepsala! 🙂 Takže ty jsi vlastně dělala svému chlapečkovi asistenci? On ve škole neměl svoji asistentku?
A jak se tvému chlapečkovi dařilo během hodin- nevyrušoval tam někdy nebo nějak jinak nenarušoval občas běh hodiny? Takže nakonec bys řekla, že jsi vlastně ráda, že je sice ve speciální třídě, ale hlavní je, že je tam spokojenější, že?
Já se přiznám, že mně by to bylo asi dost líto, kdyby už nějaký čas byla na běžné a pak by musela přestoupit na speciální. A navíc přesně jak píšeš, si myslím, že by tam mohla pochytat některé zvláštnosti ostatních dětí a mě úplně stačí ty, které má ona.. 😝
Ale chtěla jsem se zeptat, jestli nevíš, co by se muselo stát, že by tam to dítě nemohlo zůstat a muselo by odejít na speciální..Musí zvládat učení, to je mi jasné, ale třeba co se týče chování?? Jsou nějaké "body", přes které vlak nejede a učitelé by nás tlačili ven?

sarael
10. jún 2013

@mpg A to jste dělali tímto způsobem proto, že mu v kolektivu dětí vadily ty různé věci, jak jsi psala? Nebo proč se neučil s ostatními dětmi?
No to muselo být asi hodně náročné..Celé jak to popisuješ. ☹ Ale teď jste spokojení, že?

mpg
11. jún 2013

@sarael Náročné je to s nimi vždy, ale ja som si zvykla zvládať náročné situácie ešte v práci, keď som roky pracovala na osobnom oddelení a niečo s tej práce mi aj pomohlo, napr. predchádzať situáciam, ktoré u dieťaťa vyvolávajú tie záchvaty odporu.
Ale tým pobytom v základnej škole som zistila, že on si vlastne postupne nezvyká na ten školský hluk, ale čím ďalej tým mu ho to rozrušuje viac a začínal plakať, kričať, chcel uniknúť pred tým. A stávalo sa, že sme na všeličo narazili, nedalo sa tomu vyhnúť.
Tak potom som si aj ja musela zvyknúť na to, že s autistickými deťmi to nejde ani, ani...

saurian
11. jún 2013

@timkaa
ahoj takze sme boli u dr.j vcera, vsetko (dg) zostava ako je, mame sa "ukazat" zase v oktobri, hlavne nam poradila co a ako a na co mame davat pozor. a vy ste ako na tom?

sarael
11. jún 2013

@mpg No to je právě to, že často se některým situacím nejde vyhnout. Když dítěti vadí například kašel druhýh lidí, tak tomu asi těžko předejdu, aby pak ve třídě někdo nezakašlal.. Ale já každopádně zabojuju jako ty, nástup na běžnou školu máme dá se říct jistý, tak pro to udělám co se dá, aby jsme to zvládli.
A když to nepůjde, tak holt marne, co se dá dělat..

timkaa
11. jún 2013

@saurian hm dik za info, ja som u Janosikovej este nebola, popravde chcela som sa objednat na 3. rok, aj som jej pisala uz skor mail aj s prilohou, ale nedari sa mi zatial dovolat ani rano, ani na obed, ale budem este skusat. No myslim ze ani nestihnem navstevu u nej do casu kedy si budem kompletizovat spravy od odbornikov koli predlzeniu rodicovskej. Zatial som sa objednala len k jednej nasej miestnej klinickej psychologicke na leto. Inac u nas nic nove, ziadna vyraznejsia zmena, trochu viac maleho zase chyta aj vzdor, ale zacala som davat obcasne aj lepok, takze to moze s tym suvisiet. Nocnik a rec ziaden pokrok.

nensyke
12. jún 2013

@jiriioli Prednáška je skvela, ale ja som bola s malým vo Viedni, kde maju pobočku http://www.team-drklinghardt.at/kinesiologinnen... , za jednu hodinu sme zaplatili cc. 60€ a viac sme tam už ani neišli... ☹, nebola som spokojná..

alexiss27
14. jún 2013

ahojte tak ideme sa objednat na rediagnostiku k p. Janosikovej do Trnavy ...som zvedava co nam po skoro 2 rokoch povie 🙂 osobne vidime vela zmien k lepsiemu tak snad sa posunieme aj v diagnoze ak nie budeme pokracovat v uceni...chcem sa spytat ci ste niektora maminka ktora mate autika ziadali o prispevok na auto a ci vam bol schvaleny a ake podmienky ci posudky ste museli splnat ??? dakujem 🙂

zuzka208
15. jún 2013

@alexiss27 Ahoj no my sme ziadali o opatrovatelsky a zaroven o prispevok na kupu mot.vozidla a schvalili nam oboje a hned za mesiac 🙂 tak som rada posudky sme mali vsetky lekarske spravy kam chodite s dietatom my sme mali z neurologie,od Janosikovej,psychiatricke posudky a od Janosikovej sme mali napisane ze dieta je odkazane na individualnu prepravu takisto aj od psychiatricky,len dieta musi navstevovat skolske zariadenie aspon dva krat do tyzdna co musis tiez dolozit ku spravam.

alexiss27
15. jún 2013

@zuzka208 ano chodime k neurologicke, teraz ideme opat na kontrolu a Jurko navsetvuje kazdy den okrem vikendov specialnu skolku mimo nasho bydliska takze ho manzel vozi na aute ktore mame no zial uz nam dochadza ...dakujem za odpoved 🙂

damnam
15. jún 2013

🙂 🙂 🙂 Doslo aj na nasu milu posudkovu,pekne si hu z uradu odviedla policia.

damnam
15. jún 2013

Samozrejme som myslel, že "ju" odviedla polícia

le_to
16. jún 2013

@damnam čo sa stalo, že ju odviedla polícia?

damnam
16. jún 2013

@le_to Zobrala uplatok.

strociatka
17. jún 2013

Ahojte vsetci. V zivote by ma nenapadlo, ze tu raz napisem, ale este stale som otrasena, aj keby som nemala byt, lebo v kutiku duse som to cakala? vedela? Neviem, no neda sa mi inak.. Dnes nam oznamili, ze mame doma aspergerku. Teda suspektne, lebo ma nizky vek a pre istotu mame ist za Dr. Janosikovou (potvrdenie? vyvratenie, ale asi skor potvrdenie), ale asi nam v tom nasom soku zabudli dat na nu kontakt. Prosim, chcem tam volat hned rano, lebo som pocula, ze ma priserne cakacky. Prosim vas, je tu niekto, kto je ochotny mi napisat kontakt? Dakujem velmi pekne.

cmeli
17. jún 2013

@strociatka Jánošíková - 0905 808 236, Kalinčiakova 29, Trnava, janosikovad@centrum.sk

strociatka
18. jún 2013

@cmeli tak som mala stastie a dostali sme termin na november 😉

barla5
18. jún 2013

ahojte, potrebovala by som radu. Mám 11-ročného autistu, je dosť agresívny a hlavne vonku by som ho potrebovala "označiť". Kde by som zohnala aspoň nápis, alebo nažehľovačku, alebo aj len jednotlivé písmená SOM AUTISTA , alebo niečo také ako mávajú bežci na tričku to číslo. Aby to bolo celoročne nositeľné, aj v zime na bunde. Nie tričko, to je len na leto. Alebo či sa dá niekde potlačiť látka a ja si to ušijem sama. Ďakujem

cmeli
19. jún 2013

@barla5 take najrychlejsie riesenie by bolo napisat nevypratelnou fixkou na textil - tie su zohnatelne uz v kazdom vacsom papiernictve a podla potreby si napises kam budes potrebovat - napr. aj na siltovku, reflexnu vestu - podla toho ako velmi na to okolie chces vopred upozornit 😉

cmeli
19. jún 2013

Fyziologický ústav Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uskutočňuje projekt zameraný na výskum podstaty autizmu a úlohy hormonálnych a genetických faktorov vo vytváraní agresívneho/sebapoškodzujúceho správania u detí s autizmom a odstraňovanie/redukciu tohto správania prostredníctvom ABA terapie - projekt prebieha pod dohľadom prof. F.C. Mace, PhD zo Severe Behavior Clinic (Klinka závažných problémov správania) na NSU, Florida (USA). V prípade záujmu a ďalších otázok prosím kontaktujte MUDr. Annu Pivovarčiovú: vyskum.autizmus@gmail.com

barla5
19. jún 2013

@cmeli myslíš takou centro? Lebo tá praním bledne. A čo sa týka nápisu, nebolo by to až moc? - trojuholníková výstražná dopravná značka s výkričníkom - Iné nebezpečenstvo a pod tým nápis POZOR! SOM AUTISTA! Aby sa to náhodou nepovažovalo za znevažovanie dôstojnosti alebo niečo také. Čo myslíte?

anuska74
19. jún 2013

@barla5 Značku určite nie, ja by som napísala, rešpektuj ma aký som som autista.
A normálne máš fixu, je na nej napísané textil. Ja by som to napísala na nejaké jednofarebné tričko dozadu a dopredu niečo nažehlila, aby mal to tričko pekné a až potom poučné. 🙂

cmeli
19. jún 2013

@barla5 pytaj doslova fixku na textil - tie neblednu pranim - vyskusane 🙂 a hej, tak ako pise anuska, text taky nejaky mily ale vystizny 🙂 ale tym co chcu rypat a poucovat ani napis nezabrani ☹

meesha
19. jún 2013

nedavno jsem videla 'i get flappy when i am happy' . pro vas nepouzitelne, ale libil se mi ten napad 😀

daducha
19. jún 2013

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o vyjadrenie nazoru ako mamiciek z realneho zivote, ci maju vase deticky niektore alebo vsetky prejavy :
odmietanie zrakoveho kontaktu
vyrazny motoricky nepokoj - napr. neustale krutenie na stolicke,otacanie rukami,jazdenie zipsom na mikine hore dole,odmietanie pitia z inej ako jeho salky, odmietnutie zlozenia ruksacika po prichode do skôlky,jedlo musi byt na osobitnych tanieroch - mäso sa nesmie dotknut zemiakov a pod.,hovori iba o tom co ho zaujima - napr. dinosaury a pod.,nevyhladava kontakt a spol. hry s rovesnikmi a pod.,afektivne zachvaty ...
Ide o to, ze otec dietata odmieta prijat skutocnost ze spravanie dietata je vyrazne ine ako u spoluziakov v skôlke a niektore situacie zacinaju byt tazko zvladnutelne.Ku mne chcu chodit na logopediu ale ja bez predchadzajucich vysetreni neviem od coho sa odrazit a co mozno od neho ocakavat, aky progres. Navrhnut to otcovi, ktory je agresivny,sa az obavam,.V skôlke so mnou samozrejme nekomunikoval.Myslite ze sa môze jednat o prvky autizmu ?
Dakujem 🙂