Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

meesha
2. jan 2016

@pentelka jj, ja myslela alergo/imuno. S tou stravou mas absolutne pravdu, dela to divy a na instinkt dam taky dost. Akorat, ze me casto naseptava cosi i o cokolade a zmrzline 😀
Ty stavy vam zavidim, to je sen. Nam vezme jen cistou nekontaminovanou vodu 😔

luanna
3. jan 2016

@tin007 dakujem za info. Tak u nas presne viem ako to dopadne. Maly si ju nebude od zaciatku vsimat, on sa nevie hrat ani sam nie to este s cudzou osobou. Uz sme absolvovali 2 taketo sedenia- prvy krat si psychologicku vobec nevsimal, s prehladom ju ignoroval a len stal pri dverach a chcel ist von alebo ma tahal za ruku aby sme uz isli. A u druhej psychologicky pozeral skoro cely cas von oknom. Som velmi zvedava co nam povie.

lennkka17
3. jan 2016

@amy287 este sa chcem opytat ohladom tej himalajskej soli.ze akemu velkemu dietatu vam to odporucili? Lebo moj maliba teraz 2 roky a pride mi to vela lyzicka soli denne.ci mu to nemoze nejako uskodit tolko soli. Dakujem za odpoved

amy287
3. jan 2016

@lennkka17 odporučil to jeden lekár a nepýtal sa koľko má mala rokov
On povedal,že práveže čím skôr po tej vakcíne MMR tak tým lepšie,aby sa ten organizmus čím skôr z tej ortuti vyčistil,lebo tá soľ čistí od ťažkej ortuti organizmus,inak sa to samo von z tela nevyplavi
Ak ste to kupovali z internetu,je tam písaný aj návod
Trosku hodiť do pohára s vodou a nechať rozpustiť v dojčenskej vode,ale samozrejme že opatrne s tou soľou,každý deň len 1lyzicku do úst (tej vody)

amy287
3. jan 2016

@lennkka17 tu je foto

bebe02
3. jan 2016

Baby, len davajte pozor s tou solou - prilis vela soli v organizme moze sposobovat zdravotne problemy. A nezabudnite, ze prijimame sol aj v potrave, kde je castokrat skryta (pecivo, maso, polievky,...)

http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/3...

http://prezenu.noviny.sk/c/zdravie-a-diety/nadm...

https://www.slovenskypacient.sk/vela-soli-zdrav...

http://andawell.sk/sol-a-oblicky-naozaj-milujet...

nikulka79
3. jan 2016

@bebe02 ale tato sol je bez iodu ak viem a neni ani slana a tiez ked ju date do jedla kus?nas maly je uz celkom na diete takze nema ziadne pecivo,chlieb....len zeleninu a ovocie

amy287
3. jan 2016

@nikulka79 ano tá soľ je bez iodu,takze sa kľudne môže nahradiť ako bežná soľ v kuchyni,ale samozrejme,že sa nemá s ňou prehanat

amy287
3. jan 2016

@nikulka79 a inak čítala som,že vás maly sa začal rozkecavat super len tak dalej😉
Aj moja mala niekedy opakuje slova a echochálie to nie sú

amy287
3. jan 2016

@nikulka79 je tá soľ slaná ale je bez iodu

bebe02
3. jan 2016

@nikulka79
@amy287 Nejde o jod ale o sodik v soli. Sol (sodik) nase telo potrebuje, ale len v primeranom mnozstve.
Preto hovorim o opatrnosti pri zvysenom prijme soli.

nikulka79
3. jan 2016

@amy287 dakujem aspon jedna dobra sprava.ja som tu sol este nedala malemu lebo som zacala davat praslicku.citala som ze obsahuje viac kremika ,ktore pomaha pri traveni a ochrane metabolizmu a taktiez pri zapaloch.maleho stale bolela ta hlavka a oci az si uz zacal hlavku buchat a suchat o postel.skuste si pozriet v google praslicka rolna.odporucili mi to aj v lekarni,ten karzenin alebo ako sa to vola nie koli Q10neni vhodna vraj pre dieta a nevedili mi zistit ake mnozstvo to ma tak ostala praslicka.zatial si musim poklopat ale maly zacal gagotat a pozerat sa do oci 😉ta sol neni vobec slana je bez chuti,je tam aj navod ako ju pouzit a myslim,ze ked sa riedi vodou vo flasi a date deci alebo dva tak to nemoze ublizit.to ako keby ste do 2lflase dali jednu lyzicu cukru,myslim ze by ten cukor nebolo ani citit?

amy287
3. jan 2016

@nikulka79
@bebe02 ano samozrejme,že treba byt opatrní
A tu soľ mám doma,a viem,že slaná je😉

nikulka79
3. jan 2016

@amy287 ja ju nemam,objednala som a rozmyslam ze ju aj tu v at kupim,ale tu pisu ze neni no ked to tak neni tak ju radsej nekupim,lebo mi dasa povdat ze skoro vobec nesolime

amy287
3. jan 2016

@nikulka79 ano slaná je,takze s tým fakt opatrne

lennkka17
3. jan 2016

@amy287 tuto som aj ja kupila len mletu. Na zaciatok skusim asi pol lyzicky 🙂

lennkka17
3. jan 2016

@nikulka79 mozem sa opytat ako uziva maly tu praslicku? DAKUJEM

nikulka79
3. jan 2016

@lennkka17 je to vhodne od troch rokov a moj ma dva tak mu spravim do dvodecoveho pohara a nevyluhujem 10minut ako sa pise ale len par minut,kym neni zlta voda a citit vonu.davam muto do ryzovej kase s vymixovanym bananom ale zacal to pit aj s hrnceka ako velky chlapec 🙂

lennkka17
3. jan 2016

@nikulka79 aj moj mal teraz dva. Len je otazne ci to mojmu bude chutit kedze je strasneevyberavy 🙂

lennkka17
3. jan 2016

@nikulka79 este sa chcem opytat ked pisete ze maly ma dva roky. Ma uz potvrdeny autizmus? U koho ste boli na diagnostike?

nikulka79
3. jan 2016

potvrdit nam to nemozu az po troch rokoch,autisticke crty ma ale ze to sa moze zmenit do tych 3rokov a co sa tyka kyvania ruk tak ako to robia autisticke deti a krutenie hlavou,okolo svojej osi vraj to vsetko do tohto roku vraj moze pomyznut.robi to vadsinou ked prejavuje zlost alebo radost,takze nie casto.diagnozu nam dal len neurolog a to podozrenie a hyperaktivne nohy.dala som mu urobit test na serotonin alebo ak sa to vola no este stale nemam vysledky.ak ho bude mat vela tak viem na sto percent a nemusim cakat kym ho budu chciet na dalej len pozorovat.verim a drzim sa v tej viere ze naozaj sa to upravy.idem mudat tiez rezonaciu pretoze mal tiez tazky uraz a unas neboli schopny ho s rengenovat,zatial chodime do centra do popradu,pretoze je to tam najblizsie a malemu sa tam paci lebo je tam velky bazen s loptickami 😀

nikulka79
3. jan 2016

mamicky vie mi nejaka poradit aj dobre probiotika?

majkam6
3. jan 2016

@nikulka79 ja mam dobre skusenosti s bio kult,sice su az od troch rokov ale ja mu davam polku,a radila som sa s viacerymi magistrami aj doktormi ci.mozem ich davat kedze maly nema tri roky,davam ich asi2mesiace a aj to casto zabudame,pravidelna stolica v rovnaky cas bezproblemov

majkam6
3. jan 2016

Inak my sme na gfcf diete od 6.10.striktne ziaden.lepok ani mlieko a nevsimla som si ziadnu zmenu ani k lepsiemu ani.ku horsiemu.maly mal.peptidy vysoke 1200 .
Pockam do.marca dam.mu skontrolovat este raz a uvidim,lebo z doterajsich prispevkov som si vsimla ze vysledky sa dostavia do 2mesiacov ci sa mylim?

lauri33
3. jan 2016

@nikulka79 Mrzelo by ma, ak by si sa z toho "mama, mama-baba,baba" netešila, ale by si sa bála, že ide o echolálie. Ono naozaj sa mu ako píšeš "môže rozväzovať jazýček". na druhej strane vidieť, že si veľa čítaš a študuješ (čo je super). ˇAno, deti s autizmom môžu používať izolované slová/zvuky na nefunkčnom a echolalickom podklade. môžu sa s nimi hrať. Býva to forma autostimulácie. niektoré časom (skôr či neskôr) v´daka systematickej práci/vďaka vývinu začnú používať reč i funkčne (hra so slovami môže i nemusí zostať, sú deti, ktoré sa pekne dorozumejú, no upokojujú sa takouto hrou, či dokonca odriekaním naučených textov - mimo kontext). Ale týmto sa teraz netráp. myslím, že je super, ak slovíčka prichádzajú. vidím, že sa veľmi snažíš synčekovi pomôcť. Možno Ťa čaká ťažká cesta, možno vývin ukáže, že všetko bude inak...držím palce...

lauri33
3. jan 2016

@nikulka79 A ak by aj išlo o echolálie, tak to nie je koniec sveta. Ak synček opakuje, je šanca, že časom bude opakovať viac...A funkčne (týmto teda netvrdím,, že ide o echolálie, či hru so slovami, skôr to vnímam ako pozitívum, že tieto dve slovíčka zaradil do svojho repertoáru).

lennkka17
3. jan 2016

@nikulka79 no moj tiez kyve rukami, kruti hlavou a kruti sa okolo svojej osi. Ideme do trnavy k dr.janosikovej koncom januara,som zvedava co nam povie ked vravite ze sa to moze zmenit.ale moj ma strasne vela tych crt tak neviem

nikulka79
3. jan 2016

@lauri33 dakujem.hladam stale nieco vecer miesto spania.skusam experimenty uz aj na pacientke 🤐 ta ma sklerozu multiplex posledne stadium.je to choroba tiez s imunitnym systemom.ta himalajska sol mi neda.asi ju zajtra kupim tu a skusim.lauri myslim ze to skusame vsetky a aj hladame odpoved a ako tym nasim krasnym anjelikom pomoct.ja som zistila ze na lekarov sa neda velmi spolahnut tak ostava len hladat a skusat. samozrejme prva pacientka potom ja aked je o.k tak potom davidko.som uz druhy den nie doma a uz stale vravi kdeje kdeje a potom mama.myslim ze ma hlada no nemusi to tak byt.pri tejto chorobe je kazdy den alebo hodina ina.je to nevyspitatelne aspon pre mna no a pre mojho milovaneho tiez pretoze musi behat s malym po poschodiach8osch.cinziaku 😅 kus ste ma potesili

nikulka79
3. jan 2016

@lennkka17 my tiez.no pri nas to moze byt aj nieco ine aj ked uz hlava vravi ze to ine neni a srdce ze sa z toho dostaneme.nas maly sa zacal cudne spravat,agresivny,nepocuval,stale niekam uyekal,menil nalady aj ked mal to co v tom momente chcel,nesmel sa ho nikto dotknut,stale si mi sadol na kolena a zozadu mi chytil vlasy a tahal hlavu k svojej a potom ma zacal kusat kym som mu nespravila bolest ja.este pred dvoma mesiacmi som chodila s modrynami na pravej strane,dceru ako keby siel pobozkat,milucko sa pritulil a potom jej skoro nos odkusol.ked sme sli bez kocika von tak len trasu ktoru poznal inac spravil doslova velky cirkus.to co pred tym vedel pozabudal a to nevravim o rozpravani.dovolenka-problem ist len do restauracie takze leto zabite doma alebo na ihrisku.prislo dieta k nemu a on do neho sotil tak aby spadlo,potom to ustupilo a zacal si zmolit palceky a krutit ruckami.myslela som ze ma problem s rukavom no potom sa to zacalo zhorsovat,zacal kyvat hlavou,myslela som ze ma dlhe vlasy lebo si ich sem tam sklbal no robi to aj po ostrihani.teraz je par dni tento sposob prec no zasa sa nam ked neni po jeho smari na zem a reve alebo si sadne na zem a zacne sa chrbtom udierat o gauc.myslim ze to je ten zdor,lebo si dava pozor aby si neudrel hlavu.no a je toho este a este vela 😒

lennkka17
3. jan 2016

@nikulka79 no my sme na tom podobne az na to kusanie.moj to nerobi on mi zase vlasy trha ked mu nie je po voli. Inak si sam neublizuj zeby sa buchal ale ocny kontakt velmi slaby a vobec sa nezaujima o deti a vobec nerozprava a je toho este viac samozrejme...