Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

albertka
6. mar 2013

@ivular Vôbec to nie je vidno 🙂 krásny je

damnam
6. mar 2013

@albertka Nove dacia sandre 1,2arctica Lpg.

albertka
6. mar 2013

Super, ak budem potrebovať nejaké detaily ohľadom vybavovania ozvem sa do internej pošty. Ďakujem

timkaa
6. mar 2013

Baby anuska 74, alena 76, saurian .. dakujem pekne za rady s ukazovanim, vyskusala som a maly sa hned na to chytil, aj ked zatial len na moju vyzvu, chces - ukaz "toto" ked mu nieco podavam, ukaze na to prstom, tak snad sa dopracujeme aj k tomu ze sam bude ukazovat na predmety ktore bude chciet...asi som urobila chybu, ze ja som ho ucila ukazovat na vzdialenejsie predmety, a to mu zatial nejde, vlastne on este ani velmi nechape, ked nieco ukazujem v dialke ja..nepozrie sa tym smerom a take nieco ako lietadlo ci vrtulnik, tak to vobec nehrozi.... Ale mame od vcera novinku, tusim zacal konecne vnimat ze sa ho nieco pytam tak, aby musel prikyvnut ANO, aj ked mu musim este povedat ukaz - zakyvaj hlavou ANO, ale tak lepsie ako nic 🙂 A komicke na tom je to, ze este tento pohyb dobre neovlada, takze ked mu to nejde samo od seba, tak si chyti vlastnu hlavu dlanami a pomaha si kyvat ANO :D Inac celkovo mam pocit (ak to nie je tym ze vyslo konecne slnko) ze odkedy uziva tie probiotika BIO KULT, zacal sa zlepsovat...

cmeli
6. mar 2013

krasne obrazky na hladanie rozdielov http://www.montessoridoma.cz/?p=12467

cmeli
7. mar 2013

V lidli maju tam teraz v akcii do nedele vynikajuce (mozno aj gaps? vhodne) figove tycinky - 5ks v baleni za 1,29eur - zlozenie: datle54%, figy41%, rastlinny palmovy olej, pitna voda ....a su velmi chutne, mnam
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-3BB0E01E-32...

maruskaaa
7. mar 2013

chysta sa zajtra niekto na konferenciu na Strbske pleso?

damnam
8. mar 2013

Tak dnes sme boli v Senici objednat auto.Pekne mesto dobre sme sa odviezli nabehali sme 160km.Naspat sme sa boli pozriet do Krajneho do Drahuskova,maju to tam pekne porobene.Vo februvarovom zdravi maju uverejneni clanok o jednom dievcati co tam je.

zuzka208
8. mar 2013

@damnam Ahoj vy ste boli v Senici pre auto?Ja byvam v Senici kde ste boli vyberat auto?Aj ja budem ziadat o opatrovatelsky a zaroven aj o prispevok na auto tak dufam ze nam to schvalia.

damnam
8. mar 2013

@zuzka208 Len objednat pride za 3 mesiace .V renaulte.Pacilo sa nam mesto.

nini78
9. mar 2013

Ahojte, chcela by som vediet, neviete co je s dr. Janosikovou? Neviem sa jej asi mesiac dovolat . Bola chora potom nebrala mobil a teraz je zasa vypnuta. Dakujem

kubasa2005
9. mar 2013

Neviete dokedy sa daju podat papiere na ZTP preukaz-pocula som ze len dokonca tohto mesiaca.dakujem moc

damnam
9. mar 2013

@kubasa2005 A to preco?

kubasa2005
9. mar 2013

Syn este nema ZTP preukaz /lebo nam ho v roku 2011 neschvalili/,teraz ked to vybavujem chyba neurologicka/termin mam v maji/ ma vsetci strasia ze to robim zbytocne ☹ tak ja neviem .Potrebovala som radu

anka912
10. mar 2013

@kubasa2005 papiere na zťp a akékoľvek iné sociálne dávky sa dávajú kedykoľvek, to je nejaká blbosť s tým marcom.

damnam
10. mar 2013

@anka912 Neurologicku mozes dolozit pri odvolani,ak by ty to nechvalili.

kubasa2005
10. mar 2013

dakujem

zuzka208
11. mar 2013

Ahojte chcem sa opytat tie co ste boli u Dr.krejcirovej vypisovali ste aj nejake papiere pre zdravotnu poistovnu??Lebo som bola na poistovni a dala mi papiere pre detskeho lekara k vypisaniu.Dufam,ze nebudem nieco platit alebo ze ta suma nebude nejaka astronomicka 😝

magimary
11. mar 2013

ROZDIELNE VNÍMANIE u NEUROTYPICKÝCH DETÍ A AUTÍKOV
/prednáška 8,-9,3,2013 na Štrbskom Plese- Nahliadnime do sveta autizmu/
http://magickamacka.blogspot.sk/2013/03/rozdiel...

nyyobyy
11. mar 2013

ahojte som mama skoro trojrocnej lucky ktora je autistka. mohli by ste mi poradit ako zlvadnut jej hyperaktivitu. som v konoch cely den len pobehuje po byte,skacena spickach, byvame na druhom poschodi takze sa bojim ako dlho to susedia budu akceptovat ☹

anka912
11. mar 2013

@nyyobyy ja s tým tiež bojujem- len my sme našťastie v dome- tie klasické veci sú- menje sladkého a žiadne farbivá, to môže trocha pomôcť a my dávame ešte magneB6, ale u takého malého neviem či už môže? A ešte rybí olej by mohol trocha pomôcť. Ináč neporadím....

mojoli
11. mar 2013

ja by som chcela ešte niečo dodať k supermame.... každá máme iného autistu... počula som jednu maminu ktorá povedala že ked mať postihnuté dieťa tak autistu.ona má je to zlaté chlapča,prítulné,milé ,vobec nerozpráva,základné úhyg,náviky si osvojil,vie ukázať na veci.nieje agresívny,nepoškodzuje nič a nikoho.Takže hravo zvládajú cestovanie,lekára oslavy.To je jeden autista zo 100.sú ťažký autisti,ktorrý potrebujú ústavnú starostlivosť,a 24hodinový dozor,sú agresívny a ešte majú aj iné pridružené dg,tiež je to jeden zo 100,môj je tiež zlatý,už vie rozprávať,hyg.náviky máme na 90% samostatné,nieje agresívny,ale máme problem.vadí mu dážd,vietor,výpadok elektriny,oslavy, tiež behá kilometre po dome,už nákupy zvládame na 100% ,zo začiatku to bolo na"mašlu", bolo obdobie keď sme nemohli prejst cez sklenené dvere, bývame na dedine povedzte mi kde nefúka,kde neprší a kde stále funguje elektrina/aspon to sme trošku skorigovali,máme fotovoltaické tabule,takže základne veci by nám fungovali/ kam sa máme prestahovať???? to je jeden zo 100, ja si gratulujem,že je taký ,aj vaše deti sú jedno zo 100 ale každé iné,niektorá mama to nezvláda,niektoré to berú z nadhladom,a iné maminy majú dieťa zdravé a dieťa sa nevydarilo.Tak musíme ten náš "kríž" nosiť s hrdostou.Ja akceptujem všetkých okolo,na nikoho nečumím,neohováram, prešla som si všeličím, ale mna to posilnilo a posunulo v pred

fede001
12. mar 2013

ahojte chcela by som sa spytat ci nemate skosenosti s tym ze sa vam zacalo 5rocne dieta pocikavat. normalne cez den funguje a pride noc a cika do postele ale to nerobil uz pol roka sme bez plienok ta nevem ci sa mam vratit k plienkam na noc alebo co stym

damnam
12. mar 2013

@fede001 My sme mali taky tyzden ze sa nam pocikaval v obyvacke na trampoline aj sa vykakal viac krat.V noci sa len pocikal ked tuho zaspal.To bolo tak pred mesiacom a trvalo to tak tyzden.Potom to prestalo ,len ho musime nahnat na wc lebo si to nechava na poslednu chvilu.V noci ide pekne sam.Ja by som mu tie plienky nedaval ,aby si nane nezvikol.

epelino
12. mar 2013

AHojte, vedeli by ste mi niekto prosim poradit, ci sa moze jednat u nas o autizmus?
Nas maly ma teraz 26 mesiacov a nerozprava skoro nic, iba niekolko slov, je lenivy aj po nas slova zopakovat. tiez sa mi ale uz dlhsie zda, ze je "iny". Od mala mu vadia rozne zvyku, vysavac, zvoncek na dverach, hlasne hracky ktore hraju... alebo ho dokazalo vystrasit aj obycajne puknutie niekde v susednej izbe, uz bol prilepeny na mne. Neznasa cudzie prostredie od mala, vsade plakal, hoci teraz ako je vacsi je to o nieco lepsie. Ked sa mu prihovori nejaky cudzi clovek, tak velakrat sa akoby zahanbi, zabori si hlavu do mojho pleca a nie a nie ho odtial dostat. stava sa to aj s detmi na ihrisku. proste, pokial si ho nikto nevsima, tak je ok, ale akonahle sa mu chce niekto prihovorit, spravi toto.
Este som zabudla doplnit, ze sa uz niekolko mesiacov, alebo aj pol roka hrava velmi casto, niekedy aj hodiny s baterkami, vo vsetkych hrackach ich vymiena, dava do nabijacky, zase vybera a takto dokola. ak by mi vedel niekto poradit, bola by som velmi vdacna. dakujem.

maruskaaa
12. mar 2013

@epelino Ahoj, ako maly reaguje na Teba a manzela? hra sa s vami? ukazuje, uputava pozornost?

anuska74
12. mar 2013

@epelino Reaguje na meno, pozrie sa ti priamo do očí, ak niečo od neho žiadaš oslovíš ho?
drží si predmet, človeka očami. , rozumie?
ak sa ti zdá iný, tak asi v niečom iný môže byť, ale vôbec vôbec nemusí byť auti.
Podrobnejšie a odbornejšie ti možno poradí sisstin vedla v téme neštandartné deti.
Ak naozaj ho chceš dať posúdiť odbornejšie ,objednaj sa k Jánošíkovej do Trnavy, pretože termín ti môže dať aj za 1/2 roka. A vie dobre rozoznať aj či je to autizmus prípadne iná komunikačná porucha.

epelino
12. mar 2013

@maruskaaa
@anuska74 Ano, na meno reaguje, aj na prikazy, aj sa diva priamo na nas. vo vela veciach mam pocit, ze je to normalne a stastne dieta, ale zase vela veci sa mi nezda.. dakujem vam za porozumenie... 😉

saurian
13. mar 2013

@epelino
ahoj ak mas pochybnosti skus si odpovedat na nasledujuce otazky, mozu ti co-to naznacit:
Dieťa s autistickou poruchou abnormálne funguje vo všetkých troch kvalitatívne narušených oblastiach, ktorými sú sociálna interakcia, spoločenská komunikácia, porucha predstavivosti a stereotypne sa opakujúci repertoár záujmov a aktivít.

Nasledujúce otázky orientačne poukazujú na dieťa s pervazívnou vývinovou poruchou:
• Keď sa s dieťaťom rozprávate, pozrie sa na vás?
• Ak vás zbadá, usmeje sa?
• Vníma svoje okolie alebo je mu ľahostajné?
• Izoluje sa?
• Podelí sa o svoje pocity alebo veci?
• Reaguje na vaše prežívanie?
• Má záujem o iné deti?
• Zapojí sa do hry s nimi?
• Ak niečo potrebuje, ťahá vašu ruku k svojmu cieľu?
• Smeje sa alebo plače bezdôvodne?
• Rozpráva málo alebo nerozpráva?
• Reaguje na vlastné meno?
• Vie ukazovať?
• Používa pri komunikácii gestá?
• Rozumie inštrukciám?
• Má záujem pozhovárať sa?
• Nechce odpovedať na otázky, hoci vie rozprávať?
• Ak odpovedá, zopakuje otázku?
• Opakuje vypočuté slová alebo vety?
• Ak rozpráva, používa správne osobné zámená?
• Hovorí nezmyselné slová?
• Správa sa nevhodne, bez ostychu?
• Robí zvláštne pohyby celým telom, rukami alebo prstami?
• Hrá sa nezvyčajne s hračkami?
• Rado točí alebo kýva s predmetmi?
• Hovorí na tú istú tému a požaduje to aj od vás?
• Vykonáva činnosti podľa istého poradia?
• Dobre si pamätá iba to, čo ho zaujíma?
• Ťažko prijíma zmeny?
• Nástojí na svojich rituáloch a zvykoch?
• Dotýka sa, ovoniava ľudí alebo veci?
• Je citlivé na určité zvuky alebo bolesť?
• Ničí veci okolo seba?
• Správa sa agresívne voči sebe a okoliu?
• Má zvláštne zvyky pri stravovaní a obliekaní?
• Uvedomuje si nebezpečenstvo?

albertka
13. mar 2013

@magimary Magi, bola si tam?
Prednáška p.Hilde De Clerq a Thea Peetersa boli inšpirujúci, zasmiali sme sa, poplakali..... niečo z toho je neprenosné..... treba zažiť. Keď budem mať čas, poviem viac.