Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

zuzanada
12. júl 2010

@andreabe,
máš šťastie, že sa ti malý dokáže rýchlo ukľudniť. Ten môj to veru nejako rýchlo nedokáže. Ja takúto agresivitu u neho riešim cez dva roky. Tiež, keď bol menší som ho buď vtedy zobrala na ruky, alebo ako vrecko pod pazuchy (podľa stupňa agresivity), len teraz je to už horšie. Je väčší, ťažší a aj ublížiť vie "lepšie". Niekdy sa jednoducho neovládnem a pacnem mu po zadku, ale aj to pomáha len málokedy. Niekedy, keď sa opýtam či ešte chce po zadku, tak mi odpovie, že "áno"!! A dokonca mi minule doma doniesol aj tú najväčšiu varechu akú doma máme. Ja som ho ešte stakým niečím doma nikdy neubila, ale mažel mu tým občas hrozí. No a vtedy vôbec neviem ako mám reagovať, mňa to tak ohromí, že ma všetka zlosť prejde. 😒 ☹

On sa proste potrebuje nejako vybiť a najlepšie je keď ho nechám vyzúriť. Asi tú agresivitu spôsobuje škôlka (normálna). On sa tam asi nedokáže brániť útokom detí a potom to ventiluje doma, alebo v meste.

andreabe
12. júl 2010

Mon: dik za tip 😀 😀 sa na to mozno fakt dam 😵

zuzi: to si viem predstavit, mne uz je teraz maly tazky, co bude za rok-dva.. no snad dovtedy tieto situacie nejako eliminujem 😅

Maly nie je nastastie agresivny, mozno autoagresivny, si hryzie do rucicky, ked je frustrovany, mu to zakazujeme a je to lepsie 😉
Matejko chodi do beznej skolky? Ja si tam Lukaska teda neviem predstavit 😝

beka_s
12. júl 2010

@zuzanada ahoj aj my máme taký istý problém, marianko začín byť agresívnejší. Trochu nám pomohlo vylúčenie sladkých vôd (kola, pomarančové a podobné vody) je v nich strašne veľa zlého cukru. Úplne sme vylúčili repkový cukor, takže teraz len med, trstinový nerafinovaný cukor či javorový sirup. Aj džusy mu síce sem tam dáme ale veľmi sledujem či tam je sladidlo a v akom pomere a ešte ho aj riedim minerálkou. U nás to pomáha ale ten začiatok bol ťažký. Tiež si vytrucoval ale dá sa to. Našťastie ľúbi čaj takže to zvládame.

zuzanada
12. júl 2010

andreabe - malý chodí ešte posledný týždeň do normálnej škôlky. Od konca augusta už nabiehame na Bánovú. Tam je špeciálna MŠ a ZŠ pre deti s autizmom. Fakt sa tieto problémy nedajú odstrániť tým, že dieťa bude v bežnom kolektíve. ☹

beka_s - ja malému sladké vody moc nedávam, len vody so sirupom. Sirup si ale vyrábam doma sama zo surovín z vlastnej alebo maminej záhrady. Je to ovocie bez postrekov a hnojenia, takže malo by to byť o niečo zdravšie ako z obchodu. Teraz som robila aj bazový sirup a ten ide totálne na dračku. 🙂

zuzanada
12. júl 2010

@andreabe
ozaj a Maťo tiež v tých dvoch až troch rokoch mal autoagresívne správanie. On sa ale bil po hlavičke. Toto sme ho odnaučili, ale teraz to vybíja na mne. 😒

erikasadek
autor
12. júl 2010

@zuzanada plne ta chapem , aj pato ked pride so skolky tak je akoby s avyliehl s divych vajec 😠

musi to vyjst von.. 😠

ja ked je kriza tak ho davam aj napriek jeho voli , do jeho izby len nezatvaram dvere tak v rurivosti sa vyzuri na vsetkom , ide odtial kriuk plac zlsot , kopance asi 2 minuty a stal eopakujem vyjde sodtial ked sa upokojis.. a on s tamad vyjde kao novy clovek , udychany ale kludny a uz len poviem pardon mama... 😒

ci si uvedomuje svoj akt tomu neverim velmi, ale si uvedomi apson ze urobil nieco co mi protireci a ze sa to nema..

jeho nalady a zlost nech si nevybija na mne alebo jeho bratovy ten si svoje pri nom niekedy uzije.. ☹ 😠
ale da sa je to takze , ale da sa zvykam si pomaly a mozno psy terapie mu pomozu , coho s aviac bojim je cas ked znova vyrastie a uvedomi si svoj rozdiel mediz detmi ze sa mu smeju a ze mu to bude vadit , bojim sa tej reakcie vtedy naozaj bude potrebovat psy terapiu , lebo inak neviem neviem , este ze v nemocnici nato myslia;. ale jedno je fakt strach je a poriadny u mna, len to nenechavm na sebe vidiet zatial... stale dufam ze to nebude zle.. i ked dusicka je mala ☹

andreabe
12. júl 2010

zuzi: aj tak super, ze maly tu beznu skolku zvladal, ja tipujem, ze by mi maleho do tyzdna vratili 😝
ja sa strasne tesim, az maly zacne od oktobra chodit do skolky, strasne vela si od toho slubujem, od terapii a a celodenneho specialneho pristupu, urcite to posunie dopredu aj Matka, ved aj Erikin Patko urobil velke pokroky 😉
Ta agresivita je zatazujuca, ja len dufam, ze sa nam to vyhne 😝
Matko je sikula, ked uz vie povedat svoj vek aj meno 🙂 Ja cakam kazdy den, ze mi z maleho nieco vypadne 😉
Na buducnost radsej nemyslim, snazim sa ju vidiet ruzovo 😵

zuzanada
12. júl 2010

@andreabe

vieš, ja keď som malého prihlasovala do škôlky ešte som nemala u neho podozrenie na nič. On chodil 2 roky do jaslí a ja som podávala prihlášku do škôlky, keď mal asi dva roky (asi rok dopredu, lebo to bola škôlky blízko mojej práce a dosť vychytená). Všetci sme asi po mesiaci v škôlke zistili, že Maťo to akosi nezvláda, ale ja som z práce nemohla odísť a pani riaditeľka mi ho vyhodiť len tak proste nemohla. Nemala na základe čoho. On to chúďatko proste musel ten rok nejako vydržať. Stále som dúfala, že sa to snáď poddá, len ono sa to nepoddalo. Ja som si proste toto všetko nemala šancu predtým všimnúť. Keby som s ním bola stále doma, bolo by to iné, ale takto som s ním vlastne len cez víkendy a potom po poobediach od jeho jedného roka. V jasliach sa na neho nesťažovali, lebo tam ho posadili do kúta a mali pokoj. Všetko sa vlastne začalo ukazovať až pred rokom. Teraz je to už všetko proste neprehliadnuteľné, už sa to nedá zvaliť na "však on je ešte maličký". Tie 2 roky opozdenia je už strašne vidno.

Je to moja vina, mala som si vydupať u muža tie 3 roky materskej........ ☹ Už je ale neskoro sypať si na hlavu popol........ 😒 neskoro.............

andreabe
12. júl 2010

Zuzi, ja si nemyslim, ze by si nejako strasne vela dokazala, keby si s nim bola doma..ved co by sa zmenilo? Pokial to s malym nebolo take zle, ze to kazdy videl na prvy pohlad, tak by si ho aj tak dala do beznej skolky. Este si to vcas podchytila, si myslim 😉 ja maleho riesim, hoci som v praci, od jeho 1 r. 11 mes. A napriek tomu zial nie je pripraveny na skolku (beznu) a to chodil 1/2 roka do jasli.. Poznam mamicku, ktora ma syna autistu, bola doma, riesi ho od 1,5 roka a maly doteraz nepovie nic...urcite urobil pokroky, ale oproti Matejkovi je straasne pozadu a ktovie, ci to niekedy dobehne, uz ma 5,5 r... 😔
Moj maly je tiez prijaty do beznej skolky a este na jar som myslela, ze to bude do septembra dobre, ale potom som precitla do reality 😒 a poriesila som dss..Napriek tomu, ze je Lukas kludny, plienky ma len na noc, docela poslucha, respektuje autority a uvedomuje si nebezpecenstvo, je proste iny, precitliveny a normalnu skolku by isto nezvladal 😔
Som zvedava, co nam povie dr. janosikova v oktobri, ideme k nej, ked bude mat maly 3 roky, aby ako ta diagnoza uz mala nejaku vypovednu hodnotu..

erikasadek
autor
12. júl 2010

@zuzanada nic si nevycitaj ja osm doma s detmi a vidis , nic to nemeni na fakte ze je aky je;. 😉

katka13122
12. júl 2010

su testy na celiakiu spolahlive?
http://www.monsea.sk/celiatik-test/26

beka_s
13. júl 2010

@katka13122 u nás nevyšli z krvi, ale teraz inou metodou (moč, dr. Urge) sa potvrdili, takže ťažko povedať ako sú spoľahlivé

lencika111
15. júl 2010

Ahojte, ako to bolo s rečou u Vašich detičiek,my mame 4,5 roka a viem tak akurát ajoj a neee. Chodime od septembra do špecialnej školky. Diagnoza detský autizmus.Ďakujem

mon25
15. júl 2010

Lencika,
moj maly nerozprava vobec sem tam povie mama a inak len rozne slabiky
kto vam diagnostikoval autizmus ?

Beka,
uz mas vysledky od Urgeho ?

Katka,
ak myslis v suvislosti s dietou GFCF, tak potom nie, u nasich deti je problem inde a testuje sa z mocib( opioidne peptidy, rozpisovala som to na str. 41, tusim... )

mon25
15. júl 2010

Erika 😀 ,
isla som hladat tipy do temy alergia na mlieko a uz som ta tam vymakla 😵
ty si fakt vsade 😉
prosim ta, zhanam info o tom kvasku, videla som, ze ty pouzivas nejaky psenicny tusim, ale ked mame aj bezlepkovu, existuje napr. pohankovy alebo nejaky neobilninovy ? Pytam sa asi jak hotentot, ale fakt tomu celkom nerozumiem 😕

erikasadek
autor
15. júl 2010

@mon25 ahoj vsde ni eosm moja chodim len do asi 5 tem , a i to nei casto... 😉
josh ma alergiu na BKM a nieoc som si s nim uz presla tak preto.. 😉

ten kvasok poznam len ten psenisny ale j eto tuho vela ak chces zajtra sa mrknem apofotim 🙂

esssi
16. júl 2010

Ahojda děvčátka, mám tříleté dítě a silně ho podezřívám z autismu, čekáme na návštěvu od rané péče a vyšetření u Dr.Krejčířové...

olifcek
16. júl 2010

prepacte..MMR ockovanie to je to prve, co sa picha po TBC na tri krat? x;o((((

erikasadek
autor
16. júl 2010

@esssi vitaj;. 😉
@olifcek nie, MMr sa dava po 1 roku.. to prve TBC je tetanus obrna ........... 😉

olifcek
16. júl 2010

@erikasadek to v 15 mesiacoch?

http://www.najmama.sk/clanok/224731/prehlad-pov...

ja tie ockovania tak nechcem... ☹

andreabe
16. júl 2010

esssi:ahoj, a na zaklade coho ho maleho z autizmu podozrievas?

lencika111: u nas s recou tiez nic moc, maly ma 2 r. 9 mes,vie par zvukov zvieratiek, mama (nie vzdy pouziva vyslovene na mna),bebe (oblubeny tv program),papa, ham, baa (baac) a par citoslovc k tomu a od vcera mame nove slovo (opakuje ho z pesnicky) GOOL 😵

lencika111
16. júl 2010

@mon25 No minulého roku dr. Janošiková. a koľkol ma tvoje dieťa rokov?

andreabe
16. júl 2010

lencika111, takze vam ho diagnostikovala, ked mal maly 3,5 roka? Chodila si s nim aj na terapie, komunikacny kurz..?

Fredy od Mon ma inak 2r.8mes., ked kliknes vlavo na fotku, je tam vecsinou info o detoch,veku.. 😉

beka_s
16. júl 2010

@mon25 mám len telefonicky, opiáty sa nepotvrdili na ohľadom tej diéty sme naskočili na rýchlik plnou parou, čiže úplne natvrdo a zároveň sme nabehli k dr. Petróczimu do Popradu a začali sme detox a zdajú sa mi zmeny. On čiastočne dokázal udržiavať očný kontakt a teraz je síce trochu divokejší ale máme všetci pocit že nielen udrži čiastočne očný kontakt ale ho aj sám vyhľadáva.

erikasadek
autor
16. júl 2010

@beka_s to je super 🙂

beka_s
16. júl 2010

aj já dúfam. Len ma trocha trápi vystupňovaná divokosť ale dúfam že to postupom času ustúpi. Už teraz sa mi zdá že sa mu upravila stolica ten spomínaný očný kontakt i jeho snaha viac nám povedať hoci len vo veľmi malej miere. Dúfam že aj ostatným sa zadarí

Odchádzam na 3 dni na krátku dovolenku, tak Vám prajem moc úspechov lásky a zdravíčka. Čaute amazonky do pondelka

slavkadamko
18. júl 2010

@beka_s to je úžasne,maroško je šikula 🙂 7-ho som na vás myslela 😉 a ako sa ti pozdával dr.Petroci? a čím ste začali?

esssi
18. júl 2010

Díky za uvítání🙂

Andreabe no je toho víc, nemluví, když něco chce, odtáhne mě na místo určení a řekne na, neukáže na to místo ani, prostě mě tam jen přitáhne. Vzteká se, bezdůvodně se směje, kýve se před světlem..nereaguje na jméno..nemá takovou tu potřebu sdílení něčeho s někým...cizí lidi nesnese...fascinujou ho dopravní značky....a další a další, jen si to teď rychle nevybavím...

viki.k
18. júl 2010

Ahojte, ak by tu bola nejaka dobra dusa a v skratke mi napisala ako sa moze prejavovat autizmus u 11 mesacneho dietata. A este sa spytam da sa autizmus odhalit pomocou EEG mozgu?

erikasadek
autor
18. júl 2010

@viki.k v takom veku je to takze, ale ocnu pohlad ziaden nereaguje na svoje meno , a ani na vase prikzy mimo pohlad;. apaticke...
nepyta si jest doslova musis mu davat v pravidelnych intervaloch jest inak sa nepyta a neplace.. a podobne... je toho vela;...

EEg najde skrytu epilepsiu.. 😉