Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

silvikam
9. jan 2014

@pastelka28 A ty ho máš z Talianska?

pastelka28
9. jan 2014

@silvikam ano ano z Talianska z jednej Milanskej lekarne..zohnala mi ho jedna moja znama...a ona ho odkial zohnala??

silvikam
9. jan 2014

ďakujem, lebo je dostať aj u nás a ževraj je to to isté.

nensyke
10. jan 2014

@damnam
Ahoj, ako sa vam darí??
U nas ma velký uspech I Pad a u vas??
Ked vam nevadí, dam sem video..

https://www.youtube.com/watch?v=NmshqfwR3Vs
kubasa2005
10. jan 2014

nensyke
@nensyke sikovny je

vuvina
10. jan 2014

@nensyke ahoj, neviem si predstavit ze moj drobec by pri niecom takto kludne sedel. mozno preto ze ma este iba dva rocky?? Vsetko rozhadzuje nevydrzi sa s nicim dlho hrat, samozrejme dvere su na prvom mieste tie dokaze otvarat cele hodiny! Tvoj drobec je sikovny!! No samozrejme aj ty a tvoja trpezlivost!! 🙂

vuvina
10. jan 2014

Uz o 6 dni ideme do Trnavy mohol by mi prosim niekto napisat ako sa dostanem k Janosikovej?? Kde ma ambulanciu co je blizko nej. Dakujem

kubasa2005
10. jan 2014

Kubino prvy krat na korculiach zimnych

kubasa2005
10. jan 2014
nensyke
10. jan 2014

@kubasa2005 Krásavec.. 😵 😵

kubasa2005
10. jan 2014

@nensyke co krasavec hahhah ale neposedko.Tento rok sa budem snazit vybavit mu asistenta/o poznamky dam nech je z divych vajec ,hyperaktivny,neznicitelny 😀

nensyke
10. jan 2014

@vuvina Aj ja som začala s malým pracovat ked mal dva roky.. a tiež neposedel...
a šikovny ani nie 😒 ... tie puzzle už robíme asi cc. mesiac, všetko má len vydreté.. ☹ ale hlavne je že baví ho to.. 🙂

saurian
10. jan 2014

@vuvina
a pojdete od trencina (po dialnici) alebo od nitry? podla toho napisem 😉

vuvina
10. jan 2014

@saurian No myslim ze do trnavy by sme dosli v pohode (dufam) 🙂 ale nevieme potom co dalej, kde sa nachadza jej ambulancia je to niekde v nemocnici alebo ma sukromnu ambulanciu niekde.....ked som s nou volala povedala mi ze mi mailom posle este nieco co bude odomna potrebovat a zatial mi nic neprislo tak neviem.....Co tam na prve vysetrenie potrebujem??

damnam
10. jan 2014

@nensyke Ahoj, máme sa celkom dobre, Ivkovi sa darí, učiteľka aj doktorky ho veľmi chvália, že je šikovný a lahkovzdelavatelny a naposledy nám špeciálna logopedicka povedala, že ešte nevidela dieťa s autizmom, aby bolo také šikovné. Tak sa tešíme, že naše aj jeho usilie nie je zbytočné. Máme už aj prvacku, Ninke sa tiež darí veľmi dobre, má zatiaľ samé jednotky. My máme tablet, hneď sa ujal, Ivko valí puzzle, pexeso ... Inak je to stále náročnejšie a náročnejšie, nielen finančne - ja som doma, ale aj s Ivom, doslova vypĺňa každú minútku v dni - ale to asi dôverne poznáš. Od septembra ho chceme dať do školy, tak dúfam, že to zvladne 🙂

damnam
10. jan 2014

@vuvina Ambulanciu ma na Kalinciakovej 29 je to ulica hneď vedľa cintorína.Pozri si to na počítači a pekne tam trafite.

vuvina
10. jan 2014

@damnam Ďakujem pekne 🙂

saurian
10. jan 2014

@vuvina
no ide o to ci prides do trnavy od nitry alebo od trencina, ale v oboch pripadoch prejdes v podstate cele mesto.
ambulanciu ma v rodinnom dome, na branke je mala tabulka ze tam je. ako napisala dammam ak by si si dala do mapy, tak ti to pekne ukaze. ak potrebujes, tak ti mozem orientacne napisat okolo coho budes prechadzat, aby ste si boli istejsi.
my sme na prve vysetrenie dopredu nedavali nic. ziadny popis ani dotaznik.
a mmch, dr. j. je strasne zlaty clovek 😉

damnam
10. jan 2014

@nensyke A vam sa ako dari?

vuvina
10. jan 2014

@saurian Poviem ti pravdu ze som sa s muzom este o ceste nebavila. Predpokladam ze m.m 🙂 cestu prestuduje vecer pred odchodom 🙂 (ma teraz toho vela s prerabkou domu), budem ti vdacna za popis, my sme totizto v trnave este nikdy neboli.....a to si hovorime slovaci 🙂 Poviem ti pravdu ze sa strasne bojim, ale konecne budem mat MOZNO pokoj.

saurian
11. jan 2014

@damnam
teeeda ja som bola viackrat u dr.j. a som si ten cintorin nikdy nevsimla. mne kebyze povies pri cintorine ja viem len o tom pri "kamenaci" 😀

saurian
11. jan 2014

@vuvina
ono v podstate ak pojdes od trencina, pri cerveniku zides z dialnice na trnavu, do tt vojdes rovno a prakticky prejdes rovno tristvrte mesta, v podstate ked prejdes okolo sportovej hale slavia, tak este asi tristvrte km a prides na svetelnu krizovatku (na lavo uvidis pumpu), na nej nepojdes ani dolava ani doprava ale rovno (trocha sikmo), na najblizsej dolava a to si uz na kalinciakovej. tam asi cca 800 mm po pravej strane v rod.dome je dr.j..

ak by si sla od nitry, tak v podstate tiez prejdes tristvrte mesta ale inakade, pojdes napr okolo zel.stanice, potom po dlhej svorprud.ceste kde napravo potok s parkom a hradbami, ked skoncia hradby tak za pumpou (ta bude napravo) na svetelnej dolava, potom znova dolava a si na kalinciakovej.

v oboch pripadoch mozes sledovat smer napr. Modra, Smolenice, Trstín (neviem ake tabule su po meste).

a hlavne klud!!!! domov si dovezies toho isteho svojho drobca.

a poslala som ti aj ip.

@damnam - mohol by si mi skontrolovat ci som to dobre znavigovala. ths

nensyke
11. jan 2014

@damnam
Ahoj, Davidko už konečne v koncom januára nastúpi do škôlky. Mal veľké problémy , ze na terapiach nespolupracoval, ale teraz to uz je lepsie, uz tam vydrží hodinku bez plaču a bez jedu.

kreativna
11. jan 2014

@vuvina mne tiež povedala že mi meilom pošle čo mam vypísať a blížil sa termín navštevy a nič, tak som jej poslala sms a do dna som mala v ip rodičovský dotazník ktorý som vypísala a obratom poslala jej na meil spať a ked som s malou prišla mala ho vytlačený a ešte si don písala poznámky.ospravedlnila sa mi že má toho velmi vela čo je aj pravda, lebo diagnostikuje skoro cele slovensko

kreativna
11. jan 2014

@saurian presne ani ja som si žiadny cintorín nevšimla, je to blízko pri nejakom sídlisku, my sme šli s navigáciu a našli sme to hned a bez problémov

kreativna
11. jan 2014

dievčatá mate niekto skúsenosť zo špecialnym pedagogom?moja dcerka sice chodí do školky medzi zdravé deti, ale skontaktovala som sa aj so špecialnym pedagogom, pretože si myslím že by potrebovala aj ešte niečo navyše a hlavne možno sa vam to bude zdať predčasné takú predprípravu na školu i ked ma len 4 roky tak pomaličky ju zvykať vydržať sedieť a pracovať pri niečom, zdá sa vam to predčasné, alebo nie?ono ta školka je super ale viete ako to je tam sa jej až tak individualne nikto nevenuje proste ona sa tam 4 hodiny prehrá, ale ja si myslím že už by sa s nou malo začať aj inač pracovať nielen hrať,v pondelok sa mam stretnuť so špec.pedagogom povedal že čim skor sa začne tým lepšie a on posudi či sa jej ujme alebo nas dopoeručí niekde inde,ja myslím že tým nič nepokazím, čo poviete?

damnam
11. jan 2014

@saurian Dobre si to napísala.Keď pôjdeš od piešťan ,na začiatku tt je kruhac pôjdeš rovno potom velka križovatka znovu rovno po 1km prídeš na ďalšiu križovatku prejdes rovno, napravo je cintorín, odbočis dolava a si tam na tej ulici.

saurian
12. jan 2014

@kreativna
ahoj
moj nazor - nie je to predcasne. ak sa najde ten "spravny" spec.ci liec.pedagog, spravna miera a pristup, moze to byt len prospesne, dietatku to pomoze.
moj auti chodi do spec.skolky, tam to neriesim a je este malicky.
ale starsi (neni auti;4,5) chodi na logo, ktora je aj spec.pedagog, a okrem reci sa venuje aj ostatnym zlozkam vyvoja, chodi raz za dva tyzdne a ja som velmi spokojna a myslim ze mu to pomoze aj trochu do skoly.
okrem reci robime (primerane veku) aj na grafo, sluchovej pamate, "obsedeni", orientacia na papieri, prac.liste, zvyka si ze "zlava do prava", matematicke predstavy.... ja osobne som rada ze takto vsetkemu sa venuje, lebo myslim ze mu bude potom lahsie v skole.

vuvina
12. jan 2014

@kreativna Ok! Skusim jej aj ja napisat sms..drzte nam palce v noci som mala taky zly sen......to preto ze sa to uz blizi...