Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

andrejka1974
3. dec 2014

@emka1 tuto doktorku nepoznam, ale ja som si vsetko vybavovala sama, od nikoho som nemala papier 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 stacilo zavolat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

emka1
3. dec 2014

@andrejka1974 .... MUDr. Činčurová je psychiatricka na Kramaroch, rozmyslam, ze k nej s malou pojdem. Uz sme boli u Dr.Matuskovej. Zatial chodime len na terapie k Matulayovi. Chcela by som ju umiestnit od bud.roka do speci-skolky na celodennu starostlivost, hladam zariadenie, kde by mi ju zobrali - skusim Dolinskeho. U Matulaya maju tusim len poldennu starostlivost, ze ?

andrejka1974
3. dec 2014

@emka1 u matulaya musis mat suhlas od bsk a potom ked ti to oni odsuhlasia, das si ziadost k nim a cakas v poradovniku, dieta tam moze byt aj cely den len cakacia doba je asi 1 rok a kolko ma tvoje dieta na dolinskeho beru deti az od 3 rokov, my budeme mat 3 roky az v aprili a musis si tam dat ziadost aspon 3 mesiace pred pmne to tak povedali, nech dojdem v januari, ale najlepsi su u matulayovcov, my tam tiez chodime na terapie a budeme chodit aj do andreasa a ked dieta chces dat aj skorej poradim sanatorium na donerovej mudr braunova, mne tam teraz mala chodi, ale tam moze byt len 3 mesiace a potom ti to moze poistovna preplatit este na 3 mesiace, nam to vychadza , ze tam mozme byt do aprila 2015 dovtedy verim, ze niekde budeme moct pokracovat, je to velmi problemove niekde dieta dat

emka1
3. dec 2014

@andrejka1974 ... moja ma 2,5 roka, tiez ju chcem dat od septembra 2015 do skolky, skusim aj Dr.Braunovu, ako pises, len na denne dochadzanie do BA /som z MA/ zatial kym som na MD, to by bolo pre mna narocne, Terapie u Matulaya su fajn, budeme tam chodit, kym sa da, ziadost na BSK uz mam pripravenu, len potrebujem este viacere spravy o zdravotnom stave, mam len jednu od Matuskovej a jednu od neurologicky.

andrejka1974
3. dec 2014

@emka1 bohate ti staci jedna, ja som vtedy mala len jednu od braunovej a ta mi stacila uz to mam napisane do 2 tyzdnov by som to mala mat doma tak snad stihnem odniest ziadost este do ustavu do vianoc a ked nie tak po prazdninach tam hned nabehnem 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
3. dec 2014

chcem sa vas spytat, kedy sa da vybavit ztps preukaz pri tejto diagnoze , moja ma 2 roky a 7 mesiacov, chcem vediet ci sa da aj skorej ako 3 roky , alebo az vtedy a o kolko skorej sa da poziadat o predlzenu rodicovsku dovolenku , pretoze tim uradnikom to aj tak dlho trva ☹ ☹ ☹ ☹

saurian
3. dec 2014

@andrejka1974 o ztp mozes poziadat aj skorej ako v 3r.(aj my sme mali skor), avsak zalezi aj od sprav od lekarov, pretoze tuto dg nie vzdy k tretiemu roku uzatvaraju.
na schvalenie predlz. RD maju 30 dni, takze idealne 30 dni pred dovrsenim 3r.

andrejka1974
3. dec 2014

@saurian mz mame uz diagnozu uzavretu a to mam pisomne od 3 lekarov ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

solinkarka
3. dec 2014

@andrejka1974 ja som si davala ziadost koncom novembra. Myslim ze to je akurat kedze idu sviatky maly je narodeny 1.1.

andrejka1974
3. dec 2014

@solinkarka vsak pockam si na rozhodnutie aj od bsk a potom si podam ziadost, moja je aprilova

pencil
4. dec 2014

@saurian
@andrejka1974 o ZTP mozete ziadat skor, dokonca mozeta ziadat aj pred tretim rokom dietatka aj o prispevok na benzin, len si to treba vybehat.

U Matulaya je celodenna prevadzka, nakolko ide o zariadenie spadajuce pod socialnu oblast, tak ani bezne prazdniny, ako skolske prazdniny, sa tohot zariadenia netykaju, co je velka vyhoda, ak potrebuju maminky pracovat. Maminy, co mame aj skolopovinne deti, to moc dobre poznaju 🙂 Takze oproti inym zariadeniam, spadajucich pod rezort skolstva, maju vsetky prazdniny ako skolaci, u Matulaya nie.
Tak este raz, Matulayovci maju super terapie, celodennu prevadzku a netykaju sa ich prazdniny.

andrejka1974
4. dec 2014

@pencil ale videla som tam na dverach cedulku, ze budu mat volno do 7.1. tak neviem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
4. dec 2014

tak sme chori, chudatko moje trapi sa hroznym kaslom, bola som aj u lekarky a zapal priedusiek,kontrola o tyzden ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a to sme len vcera zacali kaslat poobede doobeda bola este v skolke a tam nekaslala , celu noc prekaslala a hned toto ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ani von sme neboli len do skolky a zo skolky a to ju vozim autom, cize vonku minimum

pencil
4. dec 2014

@andrejka1974 fiha, zeby zavadzali novinky? Pedagogovia maju viac volna, ale sanitari a ostatny personal by mal normalne fungovat, zvykne sa (aj na beznych skolkach) robit zoznam, kto ako potrebuje a podla toho sa upravi otvorenie.

andrejka1974
4. dec 2014

@pencil ja som si to len minule , ked sme isli na terapiu vsimla vsak este buduci piatok ideme na terapiu tak sa potom spytam, vsak je to dlho pre tieto deti, keby mali otvorene tak ju urcite budem davat do sanatoria a na terapie urcite, aj ked budeme vsetci doma, vsak to nase zlaticka potrebuju , vsak aj nase sanatorium bude asi zavrete cele prazdniny, este to uplne neviem, uvidim az ob tyzden

viva02
4. dec 2014

@andrejka1974 Andrejka, prosim Ta, ako sa vybavuje ta ziadost na BSK?

andrejka1974
4. dec 2014

@viva02 takto som to vysvetlila @emka1
ziadost som davala detskej lekarke, potom som tam dala kopiu lekarskej spravy vtedy som mala len braunovej a zaskrtla som ambulatnu starostlivost , to som skrtala az na bsk po 3 tyzdnoch ma zavolali na pohovor aj s malou,kde sa ma pytali co a ako , chcela som jej dat aj dalsie spravy od dalsich lekarov, ale uz ich nepotrebovala a povedala mi, ze do 2 tyzdnov mi dojde domov rozhodnutie, potom si mozem podat ziadost v ustave, na ich stranke je ich ziadost a potom sa vraj caka v poradovniku, nikto zatial nepytal moje majetkove pomery, len na urade sa pytali, v akom byte byvame a to bolo vsetko, ostatne sa dozviem asi az potom, inac to majetkove je taky papier, ktory je pisany na dieta a tam skrtnes ze ono nema ziadny majetok asi tak v skratke emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticonvsak ak budem o krok dalej dam ti urcite vediet, zatial cakam emoticon emoticon emoticon emoticon

viva02
4. dec 2014

@andrejka1974 Dakujem. A ta ziadost na BSK sa da stiahnut aj niekde z internetu?

solinkarka
5. dec 2014

Baby prispevok na benzin sa da vybavit iba ked ma dieta ZTP preukaz? lebo mne povedala soc pracovnicka v specialnej skolke kde budem s malym dochadzat ze si mozem nieco take vybavit no mne sa to nejak nezda...my ZTP preukaz nemame

aludra
5. dec 2014

VIVA02:

http://www.region-bsk.sk/ziadosti-a-tlaciva.aspx

Je to ta "ziadost o posudenie odkazanosti na soc. sluzbu".

aludra
5. dec 2014

Baby predlzenie o RD sa vybavuje na urade prace v prislusnom okrese kam patrite, ano staci cca 1 mesiac pred tym ako vam konci riadna RD. Zase vam daju ziadost na vyplnenie + sa pripravte lekarske spravy, to si mozete pripravovat uz skor samozrejme. Mne predlzili RD najskor o 1 rok lebo maly nemal definitivne potvrdenu diagnozu, mal podozrenie na autizmus + oneskoreny vyvoj, takze o rok som si to musela podat znova ale medzi tym sme uz mali potvrdeny detsky autizmus takze uz mi to schvalili do 6 rokov.

janqa177
5. dec 2014

dobrý deň, potrebovala by som vyplniť tento krátky dotazníček na tému autizmus 🙂 http://goo.gl/forms/rEJbzgFjt8

damnam
7. dec 2014

@solinkarka Ahoj, my sme z topoľčianskeho okresu a nam na úrade povedali, že benzín neschválila bez ztp a dokonca ani vtedy, keď nemáme schválený parkovaci preukaz. Najlepšie si je to podať naraz, ale parkovaci a benzín sú podmienené školskou dochádzkou, ztp lekárskym nalezmi.

pencil
10. dec 2014

@damnam tak vas pekne zavadzaju, aj deticky pod 3 roky maju narok na benzin, len si treba na urade vsetko vydupat, lebo ani samotni uradnici to nevedia, stale sa vsetci riadia starym zakonom, novy uz povoluje prispevky aj malickym detickam

janka7911
13. dec 2014

Nepotrebujete lebo ja som teraz vybavila auto a benzin, maly ma 6 rokov a preukaz nemam a ani som ho neziadala a oni my sami ponukli preukaz ztp s parkovacim staci len aby som doniesla fotku maleho a mi ho vydaju...ale ja ho nepotrebujem takze aj bez toho sa da. Vacsina uradniciek mi pripada jak keby to islo z ich penazi ze zatajuju. a na tuto dg. sa da vybavit aj pc alebo notebook.

ajkuska
16. dec 2014

@janka7911 dobre vedieť

andrejka1974
19. dec 2014

tak tu radost z plavajuceho kapra, alebo s cabrania vo vode je fakt uzasna 🙂 🙂 🙂 🙂 manzel kupil dnes kapra no rianka by najradsej za nim vosla, nestat pri nej tak vleze za nim do vane 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

kika255
22. dec 2014

Ahojte dievcata, prosim, vedela by ste mi niektora poradit, ako to prebieha u dr.Sedibovej+kolko sa u nej plati za diagnostiku? Dakujem

ancovicka30
22. dec 2014

@kika255 ahoj, my sme u nej boli ale uz skoro pred 2 rokmi, vtedy sa platilo 26 eur za sedenie, a diagnostika prebehla v ramci 2 sedeni (jedno so synom a jedno iba so mnou). Pokial by bol vysledok nejasny, tak viem ze chodieva aj pozorovat dieta do kolektivu (do skolky). Ale mozno bude mat niekto aktualnejsiu info, resp. cennik vtedy bol aj na jej stranke, ked sme tam boli my.

kika255
23. dec 2014

@ancovicka30 dakujem 🙂