Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

saurian
3. okt 2016

@slnieckoma no na SK realne ABAu nerobi takmer nik, lebo su tu len 2 certifikovanae ABA terapeutky...
vyssie niekto daval odkaz na prednasky/workshopy ABA - jeden je v PK, doporucujem ist.
pripomen sa mi vecer do spravy ak chces, napisem kontakt.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
celka12
3. okt 2016

@slnieckoma v Andrease ABA terapiu robia, p. Rajecová vyštudovala liečebnú pedagogiku na PdF UK v Bratislave. Práci s deťmi
s autizmom sa venuje od roku 2002, v centre Andreas pôsobí ako odborná pracovníčka od roku
2013. V roku 2014 ukončila intenzívny medzinárodný 1 ½ ročný výcvik v metodike ABA (45 hodín
teórie, 160 hodín praktického cvičenia a 150 hodín supervízie). Naďalej spolupracuje
s Dr. Annou Budzynskou, certifikovanou ABA terapeutkou z IWRD (Inštitút pre rozvoj dieťaťa)
v Gdaňsku. Info sú aktuálne, práve som sa túčastnila kurzu ABA terapie, ktorý lektoruje ona. Okrem toho ABA terapiu robia v Andrease jej dve kolegyne, ktoré tiež absolvovali odborný výcvik, hoci v menšom rozsahu ako p. Rajecová
Inak, teraz v Andrease organizujú aj školenie pre rodičov, ktoré sa týka ABA terapie, do zajtra sa dá prihlásiť , info tu: http://andreas.sk/files/pozvanka_SEMINAR_ABA_fi...

pencil
3. okt 2016

@saurian nie tak celkom, uz ich je viac. Tzv. Polsky model ABA robia v Andrease a aj v DSS prof. Matulaya v Dubravke, takze ich je viac.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
minulin
3. okt 2016

@andrejka1974 necitaj komenty od
@peter952 ta/ten je uplne mimo. Asi fici na extaze, take shity, co tu pise... Kazdeho tu presviedca o neockovani a tazkych kovoch a neviem akych grafoch... Vobec ho/ji neber vazne. On/ona je tu jediny pacient...

Uz sa spamataj, raz som Tvoje blbe komenty uz riesila s adminom a spravim to zasa, ak tu najdem dalsie taketo iracionalne bludy...
Sa uvedom, tu su maminy a ockovia zufali a Ty im taketo somariny pises.
Neadresuj mi ziaden koment, citat ho nebudem, skoncila som a poslednykrat Ta v dobrom upozornujem - PRESTAN s tym!

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofinkina_maminka
3. okt 2016

Prosím vás odporúčate mi dáky s realitou spaty článok o autizme alebo opíšte ako sa vlastne ( zo skúseností) prejavuje. Dcéra je problémové dieťa...neviem jej správanie zaradiť je agresívna k sebe aj mne. Nie však k cudzím, tých sa stráni. Zamáva na pozdrav iba keď je upozorním. Nikdy nie prirodzene.potom ju za to pochválim a potom vždy ked má chce obmakcit ta doma zdraví steny, dvere, záchod.....keď niečo vyparati..... Vidím v tom správaní zámer a racio. Ale aj tak je to extrém. Dúfam že je len " vychcana" ale aj tak mi to nejde do hlavy. Kde sa v nej berie toľko negatívnej energie,?

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofinkina_maminka
3. okt 2016

@peter952 Veľmi pekne ďakujem

andrejka1974
4. okt 2016

@minulin mne to bolo hneď jasne že toto nemôže myslieť vazne

andrejka1974
4. okt 2016

@peter952 a niečo normálne asi nepoznáš ak nevieš pomôct tak nerád bludy ja som chcela pomôct a nie ju zabiť tvojimi rečami

slnieckoma
4. okt 2016

Je tu niekto kto sa chysta tento rok k dr. Janosikovej do TT??

iva726
4. okt 2016

@slnieckoma my sme boli minulý týždeň...

slnieckoma
4. okt 2016

@iva726 potrebujem niekoho kto sa tam len chysta chcela by som termin u nej 🙂

pencil
4. okt 2016

@minulin
@andrejka1974
@peter952

Ale no tak.. Damy, @peter952 sa tu nikoho nesnazi ani urazat, ani provokovat, snazi sa pomoct. Predpokladam, ze nema dieta s autizmom, ale uz len samotny zaujem je super.

Co pise nie su bludy, len rodicom deti uz s autizmom nepomozu, lebo uz je "neskoro." Deti uz autizmus maju a denno denny zivot s nimi/nami je tazky, casto vojnove tazenie. Cenim si zaujem, ale tema je skor venovana pomoci vo forme terapii, zavadzani denneho rezimu, hladani centier, pomocok, odporucani..
Tema je hlavne o realnej pomoci, hladani odbornikov, umiestneni do skolok, skol, integracii a pod.
Tema o ockovani/neockovani patri viac do kolekcie tem o ockovani a tu staci len uviest odporucanie preluskat si aj tu temu.
Tu maminy ocenia viac pomoci vo forme odkazov na prispevky, kompenzacie, dobrych odbornikov, ABA terapeutov, vobec ludom, ktori s autizmom ziju a denne pracuju.

Zivot s autizmom je dost tazky na to, aby sme si ho tu este viac zneprijemnovali. Urobme si ho krajsim 😉

hanicka78
4. okt 2016

@slnieckoma my ideme V decembri, myslím že 5.

emikie
4. okt 2016

@slnieckoma ona sama odporuca volat v piatky, vtedy myslim, ze nevysetruje a zdviha. tak skus.

minulin
4. okt 2016

@andrejka1974 vobec ho/ju neries, staci pozriet, aky koment napisal/napisala mne...
@peter952 "urazka" zo zakladnej skoly, charakter ohnuty....
@pencil suhlasim, nech si tie svoje pravdy hlasa inde... Vies kolko mamin na toto skoci? Kolkokrat pocuvam, ze treba ist do naturpatiky a homeopatiky a vylieci sa autizmus? Tazke kovy, vodicky za 50 eur... Otras!
Mne je z takych "ludi" ako on/ona zle...
Dufam, ze tentokrat ho/ju admin poriesi...

pencil
4. okt 2016

@minulin
@andrejka1974
@peter952

Poslem Vam vsetkym srdiecka, vsetci to myslime dobre a tema je tazka. Vsetci si tu snazime pomahat si navzajom, niekedy mozeme byt aj nepochopeni, o tom je zivot. Nie vsetci sa vieme spravne vyjadrit...

Cenim si Vas vsetkych, u kazdeho vidim snahu vyrovnat sa so svojimi trapeniami, podelit sa o ne a obrovsku snahu pomoct ostatnym.

trantabula
4. okt 2016

@pencil z tvojej strany je to fakt sympatická a milá snaha o mediaciu, ale ja teda naozaj nesúhlasím, že si tu všetci vymienajuci si komentáre chcú len dobre a na vine za úplne blbý vývoj diskusie je iba ťažká téma. Nikto, kto chce niekomu seriózne pomôcť alebo skutočne poradiť, sa niznizuje k sprostym nadavkam a urazkam, to je môj úprimný nazor. Potom napr. proti alternatívnej medicíne nemám vobec nič, ani proti marihuane, prave naopak, pokiaľ radia v medziach zdravého rozumu a logiky, tak im fakt iba fandím a blahorecim, ale pripisovať alternatívnej medicíne ako zásluhu vselijake zázračné možnosti a schopnosti, doteraz nevídané, je podľa mňa iba dalsi druh úplne slepeho fanatizmu, ktorý teraz žiaľ asi všade zúrivo prekvita. Kedysi som naozaj pravidelne chodila na toto fórum a dalo mi to veľa rad a povzbudeni, toto je zrejme asi nejaký môj posledný výkrik nostalgie, že tu ešte vôbec niečo napíšem. Asi ze ma fakt ešte zlosti, ako sa tu nedá nájsť jedna zmysluplna informácia alebo veta. Keby tuto diskusiu zrovna dnes pred tisicou stranou zrušili a zavreli, tak asi ani nemihnem okom.

pencil
4. okt 2016

@trantabula zial, to su socialne siete. Mnoho ludi sem vsak zabludi po prvy krat a hlada pomoc, podporu, informacie.. Je mi luto, ked tu potom najde taketo hadky.

minulin
4. okt 2016

@pencil
@trantabula ja som tu nasla pred skoro dvomi rokmi pomoc, ale od normalnej zeny... @magimary, inak slabota celkovo ☹ Najma ked tu taha tento typek alebo zena, taketo kecy a polopravdy. Ak by sa autizmus DAL VYLIECIT, isto by sa o tom vedelo....
Nutit niekoho a ovplyvnovat takymto sposobom - no neviem byt ticho...
A ja sa fakt nehadam, uz som ju/ho tu parkrat upozornovala, lebo viem, ze vela mamiciek na toto zo zufalstva naleti...
A inak, predsa kazda normalna mamina sa najma radi s lekarmi, ktori su studovani a vedia o tom nieco...
Ja som tiez kvoli tomu zacala studovat Specialnu pedagogiku...
Tieto skreslene info by mali byt blokovane, socialna siet je az prilis velke medium

pencil
4. okt 2016

@minulin ano je, zial, tomu sa nevyhneme.

Autizmus zatial liecitelny nie je, ale nie je to ani geneticka porucha, ako sa to veselo vyucovalo a vacsina odbornikov na tom vyrastla. Z jednoducheho dovodu:
add1. nikdy sa nenasiel zodpovedny gen, neexistuje studia, ktora by to potvrdila
add2. neexistuju geneticke epidemie a posledne roky su dokazom priam epidemickeho narastu autizmu

Je skoda (na druhej strane aj chapem), ze sem nechodia radit aj odbornici, urcite by mohla vzniknut zaujimava diskusia.

A zial ano, autizmus je stale neliecitelny, zatial zlyhalo vsetko, aj zazrak zarucujuci Son-rise..

minulin
4. okt 2016

@pencil Mozno odbornici neradia, no viem, ze sem chodia castokrat pozerat na diskusiu a skusenosti mamin... Poznam osobne 3 lekarky, ktore tak robia 🙂
Nevravim, skusit nieco prirodne alebo na zaklade recenzii pokusit sa pomoct, ale co ten clovek tu v minulosti pisal a aj pise - neviem isto, ale bol vyhodeny aj z par skupin, kde stale to iste dookola... tazko no...

pencil
4. okt 2016

@minulin je to tazko

trantabula
4. okt 2016

@pencil áno máš pravdu, zial sociálne siete. Ja si to beriem vždy ako ponaučenie, koľko dobrého tu asi tak nájdem, koľko fakt dobrého ja asi môžem vôbec s kludnym svedomim posunúť niekam ďalej, vždy velmi o vsetkom rozmýšľam a donekonečna pochybujem, čo niekam napísať a co nie... na druhej strane si myslím, že je to aktuálny systém fungovania veľmi veľa ľudí, treba sa preto snažiť aj o to, aby ani toto prostredie nebolo zahltene uplnymi blbostami alebo jednoducho grobianstvom. To ale možno asi zase krivdim veľa ludom ohľadom zlej vole, keby išlo o úplne nehodnotiace, empiricke informácie, tak mnozstvo ľudí je úplne fajn a rado nezištne pomôže dobrou cielenou informaciou. Takéto fóra majú podľa mňa svoj význam a môžu ľudí správne nasmerovať a posunut. Ale vždy treba plne akceptovať aj cele toto nezmyselné riziko. Stále ale trvám na tom, že sprosté urážky sú absolútne no go v žiadnej aspoň trochu serióznej skupine a o žiadnej téme. Nie sme predsa žiadne malé deti, ktoré nevedia zvážiť celkové dopady a následky.

pencil
4. okt 2016

@minulin je aj tazko radit, lebo kazdy sme ini, kazde jedno dieta s autizmom je ine. Vela sa spomina ABA terapia. Avsak neda sa odporucit uplne kazdemu dietatu s autizmom. Napr. Polsky model ABA niektore deti paradne nakopne, znizi sa problemove spravanie, no ine dieta rozhodi a rozlozi na suciastky.
Stale neexistuje zarucena metoda, preto vacsina zariadeni, ktora sa stara o deti s autizmom ostava pri TEACCH programe, lebo je zatial najefektivnejsi, nelieci, no da sa s nim realne fungovat.

minulin
4. okt 2016

@trantabula teraz si myslela na mna alebo na neho? Nemyslim, ze som tam niekoho urazila... Uz som mu parkrat slusne pisala a prosila, aby sa krotil.... A nebola som sama.. To skor pozri jeho urazku, co mne napisal....

trantabula
4. okt 2016

@minulin je mi to fakt ľúto, myslim, že je to cele dost vyhorete a trápne momentálne. Ak nepríde nejaký zmysluplný obrat, tak nemá cenu ďalej pokračovať si myslím vo výmene takých informácií, ktorá tu momentálne prebieha. Ale možno sa niečo zmení, lebo kto už iny, iba my rodicia deti, ktoré skutočne patria na toto fórum, sme vždy plní nádeji a otvorení čerpať nové informácie a vyzvy.