Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

erikasadek
autor
14. nov 2009

bihan, ahoj , no este nemam ale vyzera to tak, a holavne je to tem aktora ma dost trapî a musim sa o tom s niekym bavit, lebo ma porazi.. 😒

proste normlane uz cakam ako male decko kedy mi uz konecne zavolaju a budem moct vediet na com sme...

ale potrebujem s ao tom naozaj rozpravat o to viac ze som v cuzdej krajine a bez , rodiny a znamich proste nemam sa o to s kym bavit a ani moj muz velmi nie je komunikativny co sa temy tyka..

takze asi tak..

marianka79
14. nov 2009

ahoj erika chcem sa spýtat to ten 4-or ročny je taký?

erikasadek
autor
14. nov 2009

marianka, ahoj, ano , patrick...
jeho mladsi brat je opak, uplne nadane, dieta dopredu.. 😉 uz pekne rozprava, dav aotazky , je to sidlo..

nedaju sa porovnat..

josha som nedala ale ockovat.. 😉

mame dvoch patrickov ze??
a u vas , aky je vas pribeh??

marianka79
14. nov 2009

jááj to je dlhé ale v krátkosti patko už od mala bol tak trochu iný rozprávat sa naučil do roka!!!ja viem nepochopitelné u autistov ale je to tak ročný vedel urivky z básiničiek a ked mal rok a pol tak ich mlel celé poznal čísla od 1 do 10 ale nevedel ukázat kolko má rokov na prstoch nevedel si to dat do súvisu s číslami proste mechanická pamat ,nevedel sa hrat s hračkami auto si nešúlgal ale otočil naopak a celé hodiny ich len točil na hranie mu stačila šnúrka od topánky alebo papier vičko od zav. pohára to všetko si vyhadzoval a tešil sa ked to padlo a sdetmi sa nehral vobec robil im zle nemohla som s ním ani na pieskovisko lebo to by nedopadlo dobre a zle znašal aj vela ludí mal z nich panicky strach

no a tá škola achjaj teraz je štvrták je to lepšie ale deti ho nechápu ako prvák bol stratený nevedel sa zaradit do kolektívu chcela som ho dat naspat do školky ale to by dobre nebolo len by sme si oddialili problémy tak som nehala robotu a sedela som vedla neho a hovorila som mu čo má robit on proste z ničoho nič vstal zo stoličky a válal sa po zemi to ked som tam nebola lámal si ceruzky perá trhal si zošity ale robil to aj detom takže sme len kupovali bolo to velmi tažké obdobie pre celú rodinu najvačší uspech bol ked mi pato povedal "maminka ja už chcem byt v škole sám prečo stále si somnou?"po konzultácii so zástupkynou sme to začali regulovat a postupne som chodila menej a menejaž nakoniec to zvládol sám bola som vtedy najštastnejší človek na svete 🙂

marianka79
14. nov 2009

a celé hodiny ich len točil---myslela som kolečká na aute 😉

erikasadek
autor
14. nov 2009

marianka chapem; Ta aj nas stale tocil hore naopak , auticka a tocil ,tocil, vseko co malo kolesa, tak tocil..

vsetko.. rozprvat u nas je opacne doteraz rozprav len zaklad a dost zle zvysok treba dost hadat , ma taku svoju patlaninu , snazi sa velmi niekdy al evyslodok sa nedostavuje;

marianka79
14. nov 2009

je velmi zlatý pozrela som album a ten mladší aký vlasakos 😉 🙂

marianka79
14. nov 2009

musíš mat vela trpezlivosti ja som vždy vravela že je to dar mat také dieta vela sa pri nom naučím ale niekedy nervy mám riadne na neho 😖

erikasadek
autor
14. nov 2009

dakujem.. no je vlasaty , mne sa to paci. 🙂
mas pravdu treb azlate nervy a v poslednej dobe ich mam coraz menej hlavne ked idu spat tak, som rada ked uz je ticho; ale hlavne na mna pada , velka vina, aka som bola niekedy velmi zla na neho , lenze , unava problemy a nervy niekedy robia svoje.;

ked sa ma dokaze pytat tu istu vetu aj pocas 3 hodin, mama , ideme autobusom , nie patrick, ostavame doma, a znovata ista otazka, akoby nepocul moju odpoved..
chce to vela nervov to je fakt...

ale ja ja som len clovek.. a niekedy bohuzial vybuchnem , najhorsi esu jeho krizi, pre nic za nic teda pre mna jeto pre nic za nic pre neho je to vazna vec ..

a ktomu je dost citlivytak si to vies predstavit.. 😖

marianka79
14. nov 2009

moj syn neplače čo ma zaráža iné dieta sa hocikedy rozreve a on nikdy je citlivý ale tvrdas

erikasadek
autor
14. nov 2009

neplace tak moj to dokaze poriadne plakat , strasn acitlivost.
ono kazde je ine, dieta tazko sa porovnava.. ze??
ale je dobre o tom sa porozpravat..

marianka79
14. nov 2009

no každé je individualne to hej a kam ho chceš dat do školy?vlastne do akej do špeciálky?alebo ako to je u vás kedže čítam že si neni na slovensku

erikasadek
autor
14. nov 2009

no on je teraz v skolke..
aja chcem ho necht v normalnej skolke.. s normalnymi detmi pokial s ada..
ale zalezi ako dopadnu vysledky a co bude dalej.. ponukaju mi ze pojd emozno na par dni v tydni alebo len na poobede do , tej , dennej psy ,nemocnice pre taketo pripady, al eneako nie som tym nadsena... takze uvidime;..

marianka79
14. nov 2009

ja som mala problém nájst pre neho vhodnú školu chodí do špec. triedy kde je menej žiakov a je tam špec. pedagog som spokojná len keby nebol agresívny tak by to bolo ok

blau
14. nov 2009

marianka erika- vasi krasny chlapci sa obidvaja volaju Patrik. 😉 😉
Velmi Vam drzim palce, aby ste to dobre zvladali 😉
Budte silne 😉

erikasadek
autor
14. nov 2009

balu ahoj dakujeme;. 🙂

marianka, ako je agresivny , sam od seba, alebo ak ho niekto napada..?

marianka79
14. nov 2009

blau asi je to začarované meno 🙂 😉 a dakujeme

eri provokujú ho lebo vedia že sa dá a o to ide potom ale poznámku dostane on a niekedy aj neprávom ja mu to vysvetlujem ale nepomáha asi potrebuje čas si to uvedomit že to robit nemožked mol malinký tak zničoho nič napádal deti bil, sotil...a ja som bola ako polícia za ním niekedy sa mi podarilo tomu zabránit ale ked sa taký malý drobec z ničoho nič mi vyšmykol z ruky a za niekym rozbehol tak som ho nestačila dobehnút a...bolo bac bac a potom mal patko bac bac na ritku keby ja vtedy vedela ale to až v školke začalo

marianka79
14. nov 2009

myslímten náznak autizmu a ako prvákovi mu ho diagnostikovali ale agresia bola od roka a začínal si aj do takých 10 😕 ročných

erikasadek
autor
14. nov 2009

aha , vies pytam sa preto, lebo na pata s ateraz tiez stazuju ze strka do deti..
a tak som ho pozorovala, prisiel, pekne pozdravil ahned bol strkany , detmi a poriadne, ale vtedy neako nikto to nevidel, len ja..
tak ked mi znova povedali, na obed ze strka stale, a podobne, tak uz som vybuchla, z enie je svatec, ale , nech si vsimnu niekedy , ked aj on dostane, a chudak , on ani neviem povedat ucitelke ze ho niekto zbil, alebo ,niekto nieco spravil, len hrce na hlave , mi prezradzaju co sa deje;.

a tak , uz to mam vyriesene, nechcem nic pocut a pato dostal povel ak ho biju , tak nech s abrani..

lenze je tu problem doteraz , on nechcel ist ku skupine, jeho terapia minuleho roku mu pomohl a tak uz ide k detom ale nerobi rozdiel , ak je niekto k nemu zly alebo dobry, dieta ho bije a pato sa smeje, normalne som muel a, hrubo zakrocit, a povedat patovi teraz tento chlapec nie je dobry je zly a bije ta.;
pato s aprestal usmievat a zacal plakat preco neviem ti povedat skor so sotrachu podl amna, z eosm zakrocila, alebo si myslel ze on nieco zle spravil..

j eto strasne tazke;. ☹

marianka79
14. nov 2009

aj moj je taký ked on niečo spraví tak už sa poznámkuje ale ked jemu tak nič patko to ani nepovie že mu niekto ublížil až mne učitelke nie lebo deti sa mu vysmievajú že je žalobaba povedala som to učitelke ale otočilo sa to preti nám 😒 ale ja sa nedám 😠

marianka79
14. nov 2009

proti nám 😉

erikasadek
autor
14. nov 2009

presne tak to iste.. 😀 u nas, ked mojho biju , nikto nevidi.. ale ze on strci do niekoho v zapale hry tak je ohen na streche..

vies co, raz som ho videla, ako s apostavil do radu a deti dva zacali do neho strkat, az spadol na zema ostane deti s apridali, nechala som to tak alen pozorovala, az vidim z epato s anezdviha tak uz som prisla deti nevedeli ze osm tam, a tak som nasl apata na zemi ako place, a jedne do neho kope!!

mala si viodiet ten cirkus. a deti to on zacal..
a vtedy som vybuchla, na vsetkych .. to nie je pravda, ja som pozorovala celu scenu a nikdy sa ani prstom za tych par secund, nikho nedotkol len sa zaradil;; takze neklapte bolo ticho nato ucitelka, zacala ze kto ho , zbil a ja rovno tento a tento,a odvtedy pato je stale hend pred nou a tak uz ma vecny pokoj.. od ostatnych a so skoly idem ako posledna, sledujem ako sokol vsetkych..

marianka79
14. nov 2009

tak to máš tažké

v školke bol moj skor samotár deti sa hrali a on v rohu sám vo svojom svete

erikasadek
autor
14. nov 2009

no, aj on sa predtym hral v rohu ale vies deti do neho rypu a tak sa stane, ze zacne za nimi behat a je s toho , peklo.. 😠

sasulec
14. nov 2009

www.szshaba.edu.sk/autisti.htm
neviem ci ste pozerali nieco taketo,mozno by vas zaujmalo..

erikasadek
autor
14. nov 2009

sasulec no mne to nepomoze ja som mimo sk 😉

ale diky 🙂

mozno niekomu inemu 😉

lubii
14. nov 2009

Ahojte
Erika, Marianka, držím Vám veľmi veľmi palce,máte krásne detičky. Mám kamarátku, čo má už 19 ročného autistu ale s veľkým postihnutím. Tiež je presvedčená, že toprepuklo po očkovaní. Posielam vám jednu stránku, na ktorú som náhodou natrafila. Rieši sa tam aj súvislaosť autizmu a stravy. Treba vraj vylúčiť s jedla lepok a mlieko. Skúste prečítať :
http://robin.mokranovci.net/Default.aspx?PageID...

erikasadek
autor
14. nov 2009

lubi dakujeme..

teodorka
14. nov 2009

eri vidis a sme zase pri strave 😕

erikasadek
autor
14. nov 2009

no vies ja to beriem s rezervou mato nie je velmi na mlieko .. takze asi tak.. 😉

ja som citala , davnejsie ze existuje chemicka zluenina,ktoru davaju detom a , vysledky su , hned.. teda dieta sa doslova prebuzda..

ale ma t aj negativne ucinky tak si dobre rozmyslis , co chces a ci mu to das..