Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
31. okt 2012

@stepfania22 Ahoj, mne minule toto písala jedna mamička odtialto...tak ti to sem skopírujem..

Ahoj.TABLET je nazov pre vsetky dotykove zariadenia resp. pre tie male obrazovky.Ipad je nazov tabletu od firmy Aplle je najlepsi na trhu ma najviac aplikacii ale stoji 450 eur.ostatny vyrobcovia predavaju tablety mozno trosku lacnejsie ale nemaju ani tretinu aplikacii ako ipad od Aplle.ked si ipad kupis priamo v nom je ikonka cez ktoru sa napojis na internet a cez nu stahujes aplikacie

lios
1. nov 2012

Bre ranko...tu su nejake pracovne listy, mozno aj na pracovanie, alebo vymalovanie.

http://prekinders.com/theme-printables/

Pekny den

stepfania22
1. nov 2012

@nensyke dakujem za info .)

mucher
1. nov 2012

@mardenad Ďakujem
@saurian jááj a ako pekne je to napísané na stránke andeasu, som myslela, že už netreba nikam chodiť 🙂

mucher
1. nov 2012

Maminky kt. deti sú na GAPS dieté v úvodnej fáze ste čo dávali detičkám na raňajky? Len ten výva s mäskom? Ako dlho ste boli na intre...cca?

saurian
1. nov 2012

@mucher
ahoj no aby nedošlo k omylu... tie OP si musiš odniesť ostatne robia v thalion..
mne odpisali takto
v nasej amb je mozne vysetrit potrav. alergie, celiakiu, stolice. Opiod.
peptidy - dame vam skumavku a ziadanku a moc si musite sami odniest na
Kramare do metab. amb. Objednat sa mozte na adrese thalion@thalion.sk
alebo telef., plati sa rocny poplatok 15 EUR, vysetrenia su hradene zo
zdravot. poistenia.

nensyke
1. nov 2012

@mucher Ahoj , náš malý bol len týžden na intre...a na ranajky na obed na večeru len vývar.. 😝

saurian
1. nov 2012

baby mam dilemu ci zacat s gaps ci nie...
totiz maly nema zdrav.problemy suvisiace s travenim, dobre spinka, dobre papa - zje takmer vsetko.
zacali ste niekto z gaps bez inych problemov? zlepsilo sa dietatko - myslim vnimanie a pod?
dakujem

tanapeta
1. nov 2012

@saurian môj názor? rozprávala som sa s odborníkmi, čo sa dlhodobo venujú autizmu a jednoznačne akúkoľvek diétu bez problémov súvisacich s trávením vnímajú ako čistú blbosť. Či si ozaj myslíte, že autistické dieťa nemá právo jesť všetko? Divím sa niektorým mamičkám čo ako prvé siahnu po diéte a nie po špecialnom pedagogickom výchovnom procese. To je to najdôležitejšie čo autistické dieťa potrebuje na začiatkoch..

nensyke
1. nov 2012

@saurian Ahoj aj náš dobre spinkal, papal a všetko zjedol...ale predsa sme išli na GAPS diétu...

@tanapeta nám diétu poradilo psych. Jánošíková... 😉 , síce len GFCF ...ale ja som radšej zvolila GAPS diétu...
a tá diéta vobec nie je tažká... náš už na tom funguje pomali rok... bežné jedlá troška inač upravíš a je to..

saurian
1. nov 2012

@nensyke
a este teda otazka - pomohlo to tvojmu syncekovi?

nensyke
1. nov 2012

@saurian zlepšilo sa to... hlavne v správaní... on nás pred diétou stále kúsal, stále sa točil, skákal, bud 20 min v kuse plakal alebo 20 min v kuse sa smial.. ...a teraz tieto stavy máva len vtedy ked sa ide vykakat... 😝 a potom je zase pohode...

tanapeta
1. nov 2012

@nensyke mňa ani nezaujímajú tie diéty. Jánošíková je psychológ, nie človek ktorý je za pokrokmi konkrétneho dieťaťa. Píšem že som sa bavila s odborníkmi, ktorí pracujú s autistami a nie vyšetrujú ich...to je rozdiel.
Aj vám pomohla čo sa týka pokrokov? Nemyslíš, že niektoré pokroky by prišli aj tak, na základe toho, že dieťa rastie a vyvíja sa, a že sa vyvíja aj takéto dieťa? Oni nie sú chorí na tráviaci systém ani nič podobné. Oni majú poruchu, čiže vývin mozgu je tiež len pomalší a inakší.. Skús povedať v Andrease odborníkovi (pedagogovi) diéta ... 🙂 a oni boli medzi prvými, čo sa venovali autizmu. A to som sa o diétach nebavila len s nimi

saurian
1. nov 2012

@nensyke
dakujem
no moj je relativne "v pohode" ziadne hysaky ci kusanie ci podobne veci... a ked aj chodi dokola tak len par sekund...
a to je aj dôvod prečo ma to skôr taha k možnosti neísť na gaps... lebo ako som čítala väčšinou sa upravilo prave to spravanie kde bolo problematicke .... ale fakt že neviem...
a bol maly vnimavejši alebo "bystrejší"? alebo viac prístupný, otvorený?

mima4
1. nov 2012

mamicky, prosim poradte, kde sa daju kupit na nete pekne hracky pre takeho 3,5 rocneho autistu...? Mozte mi aj konkretnu hracku odporucit? napr. ju mate doma a vase dieta sa fakt vie s nou pekne vyhrat....

nensyke
1. nov 2012

@tanapeta Nám do konca dr. Bzduch hovoril, že tá diéta je zaujímavá...ale treba dodržat všetky dvoležité látky ktoré dieta potrebuje... kedže sme uplne bez mlieka..musím dávat pozor na vápnik, atd....a hlavne sa mu lúbilo aj to, že malému vobec nedávam cukor...že uplne stačí, čo je v ovociach...

tanapeta
1. nov 2012

@nensyke až na to, že deti potrebujú cukor... 🙂 🙂 a mlieko duplom. To si ozaj myslíš, že mu tým pomáhaš? nechápem

mima4
1. nov 2012

@tanapeta ale cukor prijimas v prirodzenej forme, napr. v ovoci... biely cukor je jed...

saurian
1. nov 2012

@mima4

ahoj
no neviem čo tvojho zaujima...
moj dostane teraz na narodky taky klavir detsky cca na tri roky.... maju v tescu za 19,99 lebo podobny ma u babky (ale takmer nefunkcny) a celkom sa mu paci
takyto ma u babky, ten čo dostane je podobny:
http://www.bazar.sk/fotogaleria/3246625119/4772...

tanapeta
1. nov 2012

@mima4 noo to potom by sme nemohli nič jesť 🙂 pre mňa je jed - očkovanie, sirupy na kašel a kadejaké "kraviny" na podporu mozgu a podobne.
Bavíme sa o diéte, ktorá nie je daná zdravotnými ťažkosťami ale len tak niekoho názorom. Už sú iné metódy ako pomôcť autistom.

mima4
1. nov 2012

@saurian hlavne hracky ktore vydavaju zvuky a svetielkuju a maju nejake znelky/pesnicky...

mima4
1. nov 2012

@tanapeta dakujem pekne 🙂

saurian
1. nov 2012

@mima4

no neviem ono to ma aj melodie aj to "svieti" - tie tlačitka alebo si može hrať "sam"...
ono poviem pravdu aj pre svojho mam problem vybrat čo sa mu pači je to niekedy velmi tažké uhádnuť či zistiť 😀 😀 😀
alebo ešte sa našmu pačia vlaciky .. mame jeden na baterky čo musi pustit ovladačom a pri tom aj chvilu vydrzi aj si ho pusta parkrat za den... mozno take nieco

tanapeta
1. nov 2012

@saurian puzzle ste skúšali? Rozmýšlam, že čo sa našej malej páčilo na tých začiatkoch, keď sa ešte "nevedela" hrať

saurian
1. nov 2012

@tanapeta

kdeze... k takemu "levelu" sme sa este nedostali 😀 😀 😀
my tak akurat nejake tvary vkladat ci kocky stavat do kominkov... a navliekanie kruzkov a zaciname s takymi drevenymi vkladackami kde do podlozky treba vlozit par auticok alebo zvieratiek...
ale teraz chcem skusit take tie puzzle pre uplne najmensich kde su v krabici stvore ci petore puzzle ... z 2, 3 a 4 dielikov... tak som vazne zvedava ci to "da" 😀 no a ked "neda" tak mu to do tej hlavicky "nahrajem" 😀 😀 😀

saurian
1. nov 2012

@tanapeta

inak v poslednom case ho starsi "cvici" ... 😀 😀 😀
neda mu pokoj... najprv len utekal pred nim ale teraz sa zacina objavovat troska opakovanie po nom a uz ho aj "vyhladava"... ale väcsinou je to tak ze hru iniciuje starsi ale druh aktivity vybera podla zaujmov mladsieho... 🙂

tanapeta
1. nov 2012

@saurian no možno budeš prekvapená. Koľko má dieťatko? Moja tiež začala najprv so 4 dielikmi, tiež som myslela, že nedá a potom aj so 40timi, akurát, že obrázkom zospodu 🙂 čo sme sa doma smiali. Ju to strašne bavilo. Vyskúšaj, uvidíš, oni celkovo puzzle lúbia

tanapeta
1. nov 2012

@saurian pozrela som vek detí. To ten menší sa ti zdá na autistu? či ako?

mamina2711
1. nov 2012

ahojte maminy,pridavam sa k vam do skupiny 🙂 aj mojmu synovi diagnostikovali detsky autizmus KANNEROV SYNDROM...ma niektora zvas taku istu diagnozu?ake mate skusenosti?ako spravaju vase deticky?