Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

saurian
15. nov 2012

@lios
@sisstin
caute baby skocim vam do diskusie...
ono to opakovanie "nevhodneho" chovania ci "zlej reci" fakt je vidim to u starsieho. opakuje spravanie aj rec, ale nezafixuje si to a pouzije to len obcas, inak sa snazi "rozpravat" spravne a aj chovanie ktore nachytal mu nie je prirodzene. v podstate to robi len
1. pre pozornost - aby na seba upozornil ked sa venujem mladsiemu a on chce prave vtedy tiez pozornost
2. akoby "pre srandu", presne vie ze to neni o.k. ale je mu to vtipne a doslova sa tym bavi
takze nemala by som obavy v logo triede ze mu to uskodi
a na druhej strane (on chodi do statnej obycajnej skolky) mi zo skolky donesol ine veci, ako sacanie do deti, vytrhnutie hracky z ruky inemu dietatu a pod. co pred tym u nas nikdy nebolo, skor bol vzdy velmi ohladuplny

sisstin
15. nov 2012

@saurian jo no , to je přesně to...jako kdyby ses ted ocitla ve skupině lidí, který lezou po 4, tak to taky nezačneš dělat, páč ti to není přirozený 😉 ale právě takový to sociální chování jako žalování, tahanice o hračky atd, to opravdu nachytat lze že 😝

mardenad
15. nov 2012

Moj malý keď napodobňuje zvuky zvierat, všetky vie, ale vtáčika napodobní trepotaním rúk a pri tom ukazuje na strom a musíme mu povedať : áno, vtáčik. No a hneď v prvý deň obkukal od spolužiaka, ktorý pobehuje a trepoce rúčkami, moj malý si stále myslí, že ten chlapček napodobňuje lietajúceho vtáčika 🙂 tak odvtedy doma keď napodobňuje zvieratká, tak vtáčika už len ako " lietajúceho" a teraz mu musíme pocedať: áno, vtáčik letí 🙂

sisstin
15. nov 2012

@mardenad tak to je krásný, ale my mluvíme o trošku něčem jiným....ono dítě, které autismus nemá, na něj se prostě ty divnosti fakt nenalepí, protože jim to není přirozený a dělat to nebudou 😉 jak psala
@saurian max. to budou dělat, aby na sebe upoutaly pozornost (ale i tak je to pak omrzí), nebo to budou dělat jakože ze srandy (to je taky omrzí), ale určitě na dítě bez poruchy auti spektra se nic auti nenalepí, to je blbina 😉

mardenad
15. nov 2012

@sisstin jasné jasné, ja som to pochopila, aj keď moj auti je, tak tiež zo takto imituje, ale mne to vobec nevadí, pretože viem, že tiež len predvádza, pozerá sa na nás, či sa pozeráme a musíme mu zopakovať čo vidíme, tak si to vyžaduje, on sa celkovo miluje predvádzať a upútavať pozornosť non stop 24 hodín ( teda pokiaľ nespí) . Aj keď vidí niečo v rozprávke a zdá sa mu to zábavné alebo niečo v reklame , tak to zopakuje úplne detailne rovnako, ešte pridá k tomu rovnakú intonáciu v hlase a hneď sleduje, či sa naňho pozeráme a bavíme sa na ňom...

Ja som presne pochopila, o čom hovoríte a súhlasím s tebou. Aj moj malý aj keď je autista to opakuje len " zo srandy" a on na to časom určite zabudne. Tak isto by to bolo so slovami aj keby ich imitoval nesprávne, tak určite si zoberie príkladný zvor s tých vuacerých správnych počutí, nie z jedného dvoch nesprávnych 🙂

lios
15. nov 2012

@saurian
@sisstin presne som toto chcela tym vsetkym povedat...ze napodbnuje vsetko...a ja vidim, ze ked nieco zle zopakuje tak ma z toho srandu..(uz poznam ten uskrn) ale nefixuje to ako povedala @saurian ...

saurian tak tvoj je asi sikovny ked chodi do statnej...sacanie a vsetky srandicky sa nauci v kazdej skolke...moj chodil do staciku kde boli teda naozaj rozne dg. a chodil odtial ako z divych vajec...pre mna by bolo najvhodnejsie aby sa ako 1ucil soc.spravanie...jednoducho logo zhodnotila, ze najprv hladat normis skolku kde by nas zobrali...a logo az ako druhu moznost...

lios
15. nov 2012

Ak som dobre pochopila co sa bude v Dialogu diat..tak asi takto:
Vstupne vysetrenia psycho, logo a foniatria...cize to bude ako taka diagnostika a potom terapeuticky pobyt.
Mozno nejke kocky uz absolovali tieto zalezistoti v Dialogu tak by mohli napisat..my ideme prvy krat v decembri.

saurian
15. nov 2012

@lios
no starsi ma "len" expres.poruchu reci a adhd. ale inak je fakt skutocne sikovny (ako priemerne dieta 😉) aj ked ta rec ho dost znevyhodnuje v skolke. on chodi do "dedinskej" skolky... a hlavne ma zlate pani ucitelky

lios
15. nov 2012

@saurian to je super, ze ma dobre uitelky...no ta expr.porucha je naozaj o niecom inom...jaaj a zabudla som este, ze aj my mame ADHD..ale to bolo u Oskiho zrejme uz odjakziva...

lios
15. nov 2012

@sisstin ano presne u nas je zilabohu viac narusena ta recepcna zlozka...pretoze jasne, ze aj on poprehadzuje obcas pisemnka, ale z vacsej casti, co povie tak mu vascina rozumie a vela slov povie pekne cisto.. 😎

sisstin
15. nov 2012

@lios jo no, děti s tou čistou receptivní nebo smíšenou, kde je víc narušená recepce vyslovují celkem pěkně, ale velmi tam vázně porozumění, spontánní mluvení jako takový, jsou tam echošky atd. Tygr fakt mluví normálně, on řekne vše, v normálních souvětích, prostě ted už se vyjadřuje naprosto běžně, ale ta výslovnost, to je teda fakt něco 😝

sisstin
15. nov 2012

@lios a ještě on mluví na takový tonině, že ti to trhá uši...a čím víc je do něčeho zažranej nebo ti toho chce říct, tím víc piští 😝

mardenad
15. nov 2012

@magimary presne taký vývinový profil ako si písala 2 strany dozadu, robia práve aj mojmu v školke a psychologička mu celkovo robí komplet diagnostiku. Takže som zvedavá ako sme na tom. 🙂

mucher
15. nov 2012

@mardenad kde nájdem vyhodnotenie? sa nejako strácam M.. Atec 54

magimary
15. nov 2012

no, napríklad náš autík tiež celkom pekne čisto hovorí (myslím, že mu rozumejú všetci, ak to práve nie je úplny neologizmus odmima), ale nerozumie (okrem všedných vecí), resp. rozumie veľmi málo...
a potom "trepe" také nezmysly až sa musíme niekedy smiať...
(dnes napríklad u lekárky nerozumel ani keď mu povedala, aby si dal nôžky až k stene a postavil sa rovno-pri meraní výšky, vôbec nevedel, čo má urobiť... až sme mu tak museli tie nohy "naštelovať" my)

magimary
15. nov 2012

dnes napríklad:
ideme po diaľničnej časti cesty, kde nikde nič nie je na videnie (na jednej strany cesty vinohrady, na druhej lúky) a Luky zrazu: "tam je tak veľa kolotoče?" (tam je tak veľa kolotočov?) 😕 😅
a asi 3 minuty na to ďalšia otázka totálne mimo: "kde je tenis?" 😀 😅 😀
/ani sme netušili, že toto slovko pozná-má v slovníku a on sa dokonca zaujíma, kde je tenis 😅 ,
pričom aboslútne nič nenasvedčovalo ani len na slovnú asociáciu s touto otázkou, resp. s tenisom ako takým 😅 /
a podobných otázok nasúkal hneď niekoľko

magimary
15. nov 2012

@mardenad ten profil je podľa mňa super 😉
budeš presne vedieť, kde čo a ako 😉
teda, čo presne rozvíjať a ako na tom v jednotl. oblastiach je...
daj potom vedieť, ke´d budeš mať výsledky 🙂

fede001
15. nov 2012

moj maly neve napodobnovat zvieratka on povie ako sa volaju

mardenad
15. nov 2012

@magimary super. A presne toto som odjakživa potrebovala, lebo neviem, čo treba zlepšovať teda okrem gramoforiky a očného kontaktu 🙂
Jasné, dám vedieť 🙂

adky
15. nov 2012

Ahojte 🙂
Mam 3,5 rocnu dcerku - nerozprava :( Ovlada do20 slov a aj to ich nepovie pekne, ale tak svojsky. Sem tam ma naval hnevu kedy sa hodi o zem -ale pripisujem to skor vzdoru. Inac je to kludne dietatko. Ocny kontak sice naviaze, ale len spontanne -ak ju do toho nenutim, ak ju nutim -kruti s ockami vsade, len nie na mna. Podobne ke to aj s porozumenim -rozumie ked chce rozumiet. Noekedy z nej neviem vyjst ci ma chape co od nej chcem alebo nie, ale zas niekedy ma az prekvapi ako ma oorchape. Rada pozera rozpravky -vybera si co jej mam pustit a to takym sposobom, ze si vyberie dvd kt. chce alebo ak jej noeco pustim a nepaci sa jej, kruti hlavkou a vravi nie az kym neprepnem -ak tak nespravim tak neplace, len odide. S hrackami sa hra, najviac s babikou -krmi ju, tisi atd. Chodime na neurologiu, psychologiu, logopediu, do metabolickej amb., autizms vylucuju ale povedat mi co jej ke mi nevedia. Tak neviem :( Mate niekto podobne dietatko?

magimary
15. nov 2012

@adky no a o dysfázii tiež nikto z odborníkov nehovorí? 😕

adky
15. nov 2012

@magimary zatial absolutne nikto. Chcem Vanesku objednat aj k dr. Mikovej -aky ma ona na to nazor. Poslednu dobu sa vobec s recou nehybeme vpred. Vaneska mi nevie ukazat ani len kde ma ocko, nos, usta, uska .... zvuky zvieratiek? len pes a macka. Aj ked ju to denne ucim -nema zaujem o rozpravanie :/

zuzka208
15. nov 2012

@magimary Jej a ja pridam jednu taku usmevnu,malemu som povedala,Samko chytni si pekne hrncek za usko a on sa chytol za to svoje ucho 🙂 🙂 no aspon sme sa zasmiali,ale uz sme o cosi dalej uz vie o ake usko sa jedna.

sisstin
15. nov 2012

@adky dítě nerozumí tomu, čemu chce...ale tomu, čemu opravdu rozumí....ono stačí, abys ji dala víc neverbálních nápověd a chytí se, a jindy na to samé bez těch nápověd nerozumí. To není schválnost, to prostě opravdu neví, co ji říkáš 😉

lios
15. nov 2012

@sisstin inak ja som trubka mohla som to hned na uvod povedat, ze Oski ma viac narusenu tu recepciu..presne je to o tom, ze to co povie, alebo si osvoji povie naozaj cisto..obcas poprehadzuje..ale inak pekne.....inak presne ako psises, echosky, porozumenie, grafomotorika, piestorova orientacia horsie..aj ked porozumenie a slovna zasoba ide najviac dopredu...teraz cvicime V a NA....aale co tu vypsiujem..zajtra ho natocim a hotovo 😉

lios
16. nov 2012

Vcera sa na ihrisku opytala jedna p.maleho kolko ma rokov a on, ze 4...skoro som odpadla..ved ja MATKA som ani nevedela, ze to vie 😀
No ale dnes rano nieco horsie..buchol sa a povedal do p...ani to som nevedela, ze vie...viem ja vobec o mojom synovi vsetko? 😎

magimary
16. nov 2012

@lios možno budeš prekvapená, keď o týdžeň príde za tebou a oznámi ti, že v sobotu má svadbu a v pondelok promócie na ekonomickej univerzite 😅 😀 😀 😉

sisstin
16. nov 2012

@lios víš co, doted nebyl důvod ke stížnostem, tak toho moc nenamluvil 😅 😅 😅 😅

sisstin
16. nov 2012

holky, to je zajímavý s těma sprostýma slovama, páč u nás doma se s nima zrovna nešetří...teda ne, že byla byla pi.. za každým slovem, ale prostě občas se vyskytnou 😅 😅 😅 a Tygr nic, on je prostě neříká 😅 😅 😅

lios
16. nov 2012

@sisstin mudry to chlapec ten tvoj...
u nas doma sa naozaj snazime nenadavat, ale mne sa obcas pri soferovani podari...ale potovra jedna ako vie kedy to ma pouzit...