Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

le_to
20. jún 2013

@daducha jednoznačne áno

bluerose
20. jún 2013

@daducha no, aj ja som mala podozrenie na autizmus, teda este aj mam, ale dr zatial vyvratila. Ale spominala mi taketo cinnosti ako pises, ze take su typicke pre autizmus. Ale moze ist aj o nejaku inu poruchu, prip psych.problem, pises, ze ma agresivneho otca, mozno aj to je pricina jeho spravania. Nevim no 😕

albertka
20. jún 2013

Ahojte, potrebovala by som link na stránku, z ktorej je možné do tabletu stiahnuť hry pre synčeka auti , niekde to tu je, ale kým to nájdem.... ak o nejakých viete, poraďte, prosím 😉

mojoli
21. jún 2013

ahojte chcem sa spýtaťpotrebujem doporučenie od psychyatra alebo od iného lekára ked chcem isť na rediagnostiku do Andreasu ďakujem

albertka
21. jún 2013

@cmeli Ďakujeeeem 😉 vedela som, že sa na vás dá spoľahnúť 😉 díky, večer môžeme sťahovať...

albertka
21. jún 2013

Ak majú vaši drobci potničky a znášajú vysoké teploty ťažko - antihistaminiká (Fenlistyl,dithiaden) , kúpeľ vo vode so sódou bicarbónou (neutralizuje ph pokožky) a natierať s Tanno-Hermal lotio.

anuska74
21. jún 2013

@mojoli
netreba nič, andreas je súkromné centrum

cecil36
22. jún 2013

Baby, prosim o radu, v akom veku sa da diagnostikovat autizmus? V 1,5 roku sa uz da nieco zistit alebo je to skoro?

meesha
22. jún 2013

@cecil36 da, v pripade dobreho diagnostika a vyraznych projevu.

cecil36
22. jún 2013

@meesha a vies mi niekoho poradit pre takehoto krpca? Nasa dr. odporucila vydrzat do konca augusta a potom riesit cez psychologa- liecebneho pedagoga, ale vobec netusim kto je v tomto expert.

meesha
22. jún 2013

@cecil36 to bych rada, ale jste-li ze slovenska, tak spis poradi slovenske maminky :( tam vubec nemam prehled. kazdopadne cekaci doby jsou vsude hrozne, objednala bych se hned, zrusit to muzete kdykoliv.

cecil36
22. jún 2013

@meesha dakujem za rady 🙂

saurian
22. jún 2013

@cecil36
ahoj, diagnozu "napevno" ti v tomto veku pravdepodobne nedaju, neuzatvoria, kazdopadne dobry psycholog alebo liecebny pedagog vie vyjadrit podozrenie ake ma - ci uz na autizmus alebo inu vyvojovu poruchu, co bude pravdepodobne aj obsahom spravy, napr. "dieta so zaostavanim PM vyvinu, vzhladom na prajavy v spravani z autistickeho spektra" alebo "vzhladom k veku stav neuzatvarame, predpokladame vyvoj do pervazivnej vyvinovej poruchy.." alebo nieco ine, kazdopadne dobry psyhcolog ci liec.pedagog vie aj v tomto veku vyjadrit nazor o co sa jedna.
urcite v 1,5 roku nie je skoro, ak vyvin dietatka nejde spravnym smerom, uvidia a rozpoznaju o co ide, ale ako som napisala pravdepodobne neuzatvoria.
my sme boli v 1,5 roku u liec.pedagoga na Kramaroch u Matuskovej, mozete ist napr. tam je strasne zlata ale zrejme vas bude chciet vidiet viackrat aby cokolvek uzatvorila, tiez sme boli (nezavisle na nej) u psychologicky Dibarborovej - ta povie skor "natvrdo" co si mysli, ale rozpoznat o co ide zrejme vie. pokial by vsak skutocne slo o autizmus, je vhodne navstivit psychologicku Janosikovu v TT alebo Sedibovu v BA, prip. Andreas v BA.
no a k cakacim dobam - u Dibarborovej ci Matuskovej by ste mali ist do 2-3 tyzdnov, Dr.Janosikova - mozno v oktobri-decembri, andreas a sedibova neviem povedat.

bluerose
22. jún 2013

@cecil36 ahoj, suhlasim so @saurian, Matuskova je zlata, my k nej chodime uz od 13.m., nam autizmus zatial vyvratila, zrovna ideme o mesiac na kontrolu, tak som zvedava. Na termin sme cakali prvy krat mesiac, potom nas objednala o 2m, potom o 3 a teraz povedala, ze az v 2 rokoch jej staci, ale ideme skor 🙂 Teraz ma cely jun dovolenku, takze volaj az v juli 😉

cmeli
22. jún 2013

@cecil36 pre takychto drobcov je vytvoreny M-CHAT test, ktory moze byt pre rodica takym prvym voditkom, ze by sa na drobca mal pozriet odbornik - hlavne ale netreba zacat stresovat a lubit dietatko take ake je (do tych 2,5roka/3 aj tak nikto diagnozu neuzavrie) - zacat na neho hovorit v jednoduchsich vetach az slovach, vela sa smiat, spievat mu (ak to znesie), skusit robit nejake jednoduche strukturovane ulohy resp. montesori aktivity. A urcite sa objednaj k Matuskovej - vie to skvele s detmi aj psychicky podporit rodicov 😉

cmeli
22. jún 2013
saurian
22. jún 2013

@cmeli
@cecil36
@bluerose
no to suhlasim, matuskova je ozaj zlaty clovek.

cecil36
22. jún 2013

@saurian
@bluerose
@cmeli
Baby velmi pekne dakujem za infosky. Urcite zavolam matuskovej. Podla tohto testu sme vysli tak, ze na otazky 2,7,9,13,14,15 mame vo vsetkych NIE a otazky 11, 18,20 a 22 mame v dvoch ANO. Tak to nejako optimisticky asi nevyzera, ale uvidime co na matuskova. Ja som najskor jeho pomalsi vyvoj pripisovala tomu, ze mal od narodenia gastro problemy, bol chronicky nespavec a nechel jest, ale gastro probelm je uz davno vyrieseny a napredovanie nulove. On nic nehovori, ani oslovenie mama. I ked vravi mamamama, ale nevie to prilozit k osobe, ze mama som ja. Ak nieco chce zoberie ma za ruku a postavi do inej izby, ale neukaze co chce. Nevie dat papa, uakzat kde ma suko ocko aj ked to omielam dokola hadam 3/4 roka 😖 Ked si ke nemu priblizim hlavu, otoci mi ju a dlho sa hra s mojou nausnicou, ked sa otocim a nieco mu hovorim, otoci mi hlavu spät a hra sa dalej s nausnicou. Na ihrisku sa hra s takymi tymi drobnymi kamienkami pod skykackou, prebera ich medzi prastmi aj hodinu. Deti v jeho veku vyliezaju na skykacky, stavaju hrad v piesku, toto ho nebavi, o deti ziadny zaujem. Niekedy mi pripada ako taky necita 😀 nespravi moja ani mne a dietatu uz vobec nie aj ked ho to ucim uz veeelmi dlho. Tak som sa trocha rozpisala 😝

bluerose
22. jún 2013

@cecil36 mozem ti povedat, ako testovala mojho v 1,5r: ked nanho zavolala menom, ci sa na nu pozrie, testovala, ci mal zaujem citat v knizke, hadzat mince do pokladnicky, polozila pred neho asi 5 predmetov(babiku, macka, telefon...) a povedala, kde je babika, macko,...povedala, ze staci, ked sa pozrie na nejake, nemusel vediet vsetky chytit, potom dala pred neho babiku, ze ideme ju krmit, cesat, ci to spravil, potom mu dala pred neho taku vkladacku roznych tvarov a stopovala za ako dlho to spravne posklada, potom do priesvitnej nadoby so stuplom hodila nejaky predmet a ci si to vie odtial vybrat, teda odsrobovat uzaver a vytriast tu vec odtial, dalej sledovala ako sa sprava, ked sa ja vzdialim, ci ma ten pocit "ze mama odchadza", a viac si nepamatam 🙂 A papa zacal davat az v tom 1,5 roku, ocko, usko, vlasy vie ukazat hlavne na nas, na sebe si to niekedy este pomyli (ale to mame teraz 20m.) Urcite sa ta bude pytat aky ma ocny kontakt, ako reaguje na clenov rodiny, ako spava, jedava, ci plienkujete, ako sa sprava k inym detom, ci sa ich boji, toleruje ich, pozoruje, zapaja sa do hry obcas. Inak, nasho ked bol mensi strasne bavili hojdacky a teraz ani za svet, boji sa ich ako cert kriza. Ma rad smyklavky, a vpiesku a s kamienkami sa tiez vie dlho vyhrat. Jaj a to mamama sm emali tiez ako dlhe obdobie, teraz uz vie, ze mama som ja a tatu je otec. Ja som fakt zvedava, co nam povie ked tam teraz prideme na kontrolu. Ja mam stale pocit, ze maly je autista, alebo ma aspom nejake autisticke prejavy v niektorych veciacg. A ked nic nehovori, tak vas asi isto posle na logopediu ako nas, hned vedla jej dveri je logopedka a chodime tam raz za mesiac.

barla5
22. jún 2013

@anuska74
@cmeli ďakujem, určite vyskúšam. Ja tým označením chcem skôr vystríhať okolie, aby si mamičky chránili svoje deti, babky palice, abynikto neplakal, nesmial sa , nejedol pred ním, nekosil, nevŕtal, chytil si psa, atď. A či ho budú rešpektovať, alebo rýpať, je mi srdečne jedno. Nech sa každý stará o seba.

bluerose
23. jún 2013

@barla5 ja som kedysi citala u jednej mamicky, ze dala spravit napis: nie som nevychovany, som len autista a obrazok takeho pekneho anjelika s certovymi rozkami, alebo napis: budte dobry na moju mamicku, ma to so mnou tazke, som autista (a to velkymi pismenami) a k tomu srdiecka. Take podobne tricka sa daju spravit aj vo fotolaboch, teda tu v BA som videla, ze prides a povies si aky chces text a ti to vytlacia tak isto ako robia tie tricka s fotkami deti atd. Ale asi je to drahsie, nez tie fixky na textil ako radia baby 😉 SNad som pomohla 🙂 🙂 🙂

yoopeee
25. jún 2013

Máte někdo zkušenosti s užíváním Encephabol sirupu? Naší malé jsou 3 roky a neurolog nám tento sirup doporučil. Zajímá mě, jestli to autíkům může pomoct nebo je to zbytečné. Nechci do naší princezny cpát všechno, co mi kdo doporučí a dělat z ní pokusného králíka.

ivular
25. jún 2013

@yoopeee Účinnou látkou je pyritinol a ten, stejně jako piracetam, patří do skupiny volně prodejných nootropik. Oba pomáhají při nedostatečném zásobení mozku kyslíkem a glukózou (jelikož zlepšují právě přísun živin a kyslíku), tak snad ten neurolog správně vyhodnotil, že tímto případem je i vaše holčička.

marhulka2
25. jún 2013

Mile maminy autistickych detureniec, mam na Vas velku prosbu. Potrebovala by som vediet, coho nie su v ziadnom pripade autisti schopni. Mam syna, kt. bude mat tento rok 7 rokov a od 1,5r. riesime, ci je alebo nie je autista. Absolvovali sme vysetrenia, kt. nam autizmus vyslucili, ale...Mame diagnozu vyvinova dysfazia (syn rozprava velmi zle, malo a ma aj poruchu porozumenia), tato porucha ma mnoho spolocnych znakov s autizmom...A ja neviem, ci syn ma naozaj tuto poruchu alebo je autista...lebo hoci nam bol autizmus vyluceny, stava sa, ze nam niekto z ludi povie, ze sa im ako autista javi...(su to napr. spec. pedagogovia, kt. pracuju s autistami, ale nemaju zas ziadnu skusenost s detickami s vyvinovou dysfaziou). Pre uplnost este dodam, ze syn absolvoval tento rok IQ testy, vyslo mu, že ma stredny intelekt a narodil sa v 33.tyzdni tehotenstva v dosledku infekcie.

A tu su priklady z coho sa neviem vysomarit....(myslela som si, ze nas to odlisi od autizmu, ale bolo mi povedane, ze to dokazu aj autisti)

Ma ocny kontakt......ale ten maju aj niektori autisti....

Je pritulny........ale to su aj niektori autisti....

Ma rad ludi, hlavne dospelych a mladsie deti(mam pocit, ze hlavne take, kt. nevedia este dobre rozpravat, ako keby si svoj handicap uvedomoval...)....ale dospelych oblubuju aj autisti...

Rad cestuje akymkolvek dopravnym prostriedkom.....ale to aj niektori autisti...

Rad chodi nakupovat.........ale to aj niektori autisti....

Chcem sa opytat? Ked syna mylim, napriklad mu ukazem, ze toto je kniha a ukazujem na auto...syn sa usmeje a povie mi, nie to je auto...a pod. Dokaze to aj autik?
Dokaze autista opatovat usmev?

Syn pristupi na symbolicku hru a sam si aj obcas nejaku vymysli...napr.. si postavil zo spagatu lanovku, alebo z epeda trampolinu, alebo sa hral, ze je podlozka autobus...A ked sa vozil na bycikli a ja som prisla k nemu, ci ma odvezie a tvarila som sa, ze je autobus okamzite pristupil na moju hru...Dokaze to autista?

Ked nechcel ist do skolky, vymyslel si, ze ho boli brusko...Dokaze to autista?

Inak syn chodi do beznej skolky(uz 2 roky), nemal adaptacne problemy i ked problemy s nim su...Je dost tvrdohlavy a to mi smeruje k autizmu...Ked on nechce tak nechce, da sa ale oklamat a dostat do situacie v kt. ho potrebujem mat...Je skor samotarsky-no neviem, ci to nie je tym, ze si svoj handicap s recou uvedomuje...Ked chodime na ihrisko, vidim, ze by sa rad s detmi pohral, ale ked na ne spusti svoju nezrozumitelnu rec deti sa na neho vykaslu...ak sa ale kolotocuju a nerozpravaju, tak sa rad jasi s nimi...
Co mi vsak u neho ako autisticke pripada je, ze ma rad istotu v takom smere, ze vie co sa bude diat. Vecer, alebo rano mu musim povedat, co bude, ze pojde do skolky, kto pre neho pride, a ako pojde zo skolky-ci autom alebo autobusom, ze potom pojdeme na nakup...atd. Vyslovene si to ziada, aby vedel svoj program...
Dalej mi u neho ako autisticke pripada to, ze ak je nieco dlhu dobu zauzivane a potom sa to zmeni, tak to vyzduje tak, ako bol zvyknuty...Napr. okno v izbe kde spi byva zatvorene, takmer cely rok, okrem leta, ked su neznesitelne horucavy...a ked ide spat a ja ho nezatvorim, tak to vyzaduje...ak to neurobim, nerobi ziadne sceny, ale poziada ma, aby som tak urobila aj viackrat, no napokon zaspi aj pri otvorenom...
Inak nema ziadne maniere typu krutenie kolieskami, ukladanie veci do radov a pod...je skor bordelar...ale tieto maniere vraj nemaju ani ini autisti...a ani nenastoji na tej istej trase ....
A este jedna podla mna podstatna informacia-pred 3 mesiacmi sa nam narodil druhy syn, nas syn ho ma rad, hladka ho, utisuje ked place a jeho plac mu neprekaze-myslim, tym, ze si nijako nezakryva usi a pod...Aky maju autisti vztah k svojim surodencom?

Mam z toho vsetkeho zmatok, bola by som velmi rada, ak by ste mi napisali, coho autisti naozaj v ziadnom pripade nie su schopni, aby som sa vedela v tejto spleti vysomarit...naozaj by som uz rada vystupila z tohto bludneho kruhu...ved syn ma ist buduci rok do skoly, mam ho tlacit do beznej(ved ma normointelekt), alebo specialnej, alebo do skoly pre autikov...Bohuzial mam skusenost, ze ak si sama neporadim, tak mi nik neporadi. Odbornikov na autizmus je zalosne malo. My sme boli u Dr.Janosikovej, kt. nam to vylucila, chodime aj k neurologicke do Ba, psychiatricke, klinickej logopedicke, specialnej pedagogicke, takze synovi sa snazime venovat...Ludia nam netvrdia, ze autik je, aj ked sa najdu aj taki, kt. sa tak javi...Poradte prosim

deina
25. jún 2013

@marhulka2, ak autizmus Dr Janosikova vylucila, verila by som jej. Ale chapem, ze su veci, ktore ti nedaju pokoj... Mam dvoch synov, z nich starsi je autista (vysokofunkcny) a mladsi ma vyvinovu dysfaziu a tiez ma pri nom casto napada, ci sa psychologicka nemyli, lebo mne samej sa obcas ako autisticky javi. Potom ho porovnam so starsim a vtedy mi je viac menej jasne, ze nie, psychologicka sa nemyli, nie je autista. Pre zaujimavost, obaja sa mi narodili predcasne v 32.tt a 33.tt, podobne ako tvoj syn.

Z toho, co si sa pytala:

Ocny kontakt - moj starsi (autista) mal vzdy ocny kontakt vzdy dobry, vporiadku, kym mladsi ho mal dlho takmer ziadny (dysfatik)

Je pritulny... mladsi (VD) je pritulnejsi, on je taky mamickovsky, ale aj starsi sa sem tam rad prituli

Ma rad ludi, hlavne dospelych a mladsie deti - mladsi (VD) ma ocividne rad deti, aj rovensikov. Starsi sa v jeho veku rovesnikom vyhybal, teraz uz je s nimi ok, aj sa s nimi zahra, najma ak ide o nejake santenie po ihrisku. Ale stale ma radsej bud dospelych alebo mensie deti, miluje babetka.

Rad cestuje akymkolvek dopravnym prostriedkom.....obaja radi cestuju, akurat mame obdobie, ked starsi (VFA) sa zblaznil do vlakov

Rad chodi nakupovat.........co ja viem, obaja su vpohode, ked ideme nakupovat

Dokaze autista opatovat usmev? asi ano, moj dokaze

Syn pristupi na symbolicku hru a sam si aj obcas nejaku vymysli...napr.. si postavil zo spagatu lanovku, alebo z epeda trampolinu, alebo sa hral, ze je podlozka autobus...A ked sa vozil na bycikli a ja som prisla k nemu, ci ma odvezie a tvarila som sa, ze je autobus okamzite pristupil na moju hru...Dokaze to autista? -- moj ano, len tym, ze je VFA, tak je asi trosku iny ako bezny strednefunkcny autik, avsak ta symbolicka hra prisla az okolo 5.roku, kym mladsi sa tak hra uz teraz

Ked nechcel ist do skolky, vymyslel si, ze ho boli brusko...Dokaze to autista? -- ano, starsi si vie poriadne vymyslat 😅

Asi som nie velmi pomohla...

deina
25. jún 2013

@marhulka2, ozaj, este ta istota a ze nerad meni nieco zauzivane, to mame aj my, aj u mladsieho. A vztahy so surodencami, ach jaj, tak to je vselijake. Ked sa maly narodil, starsi nemal este ani 2 roky - ledva si vsimol, ze sa nieco deje. 🙂 A dlho dlho nic, pohodicka, vzal ho na vedomie a nejako sa o neho nestaral. Potom zacal maly liezt a vtedy prisli problemy, ziarlivost a agresivita, dokazal byt k nemu velmi hnusny, utocil na neho, dokonca ho parkrat do krvi pohryzol. Teraz je opat "pokojne" obdobie, sem tam sa pochytia, ale ocividne sa maju radi, vedia sa spolu pekne pohrat. A starsi si mladsieho aj zastane pred inymi detmi, takmer zbil jedneho chlapca v skolke, ked isiel do Matka dobiedzat.

marhulka2
25. jún 2013

@deina v com teda vidis medzi nimi najvacsi rozdiel? Vsetko totiz moze a nemusi byt autisticke...Je to zlozite? Vam kto diagnostikoval autizmus?

marhulka2
25. jún 2013

@deina a ako preziva radost a smutok

deina
25. jún 2013

@marhulka2, Dr Janosikova u starsieho. Asi je to zlozite a deti, ktore maju poruchu porozumenia, sa velmi casto spravaju trochu autisticky, hoci autistami nie su. Moj ma porozumenie vporiadku (mladsi) a tiez sa mi obcas javi trosku autisticky, ale zas nie tak ako starsi. Ten najvacsi rozdiel je asi v tom socialnom - starsi sa aj teraz castokrat nevie zapojit. Matko si kludne ide medzi deti, ked je na ihrisku sam, vyslovene sa tesi, ked pride nejake dieta. Ked to porovnam, tak Misko sa detom dlho vyhybal, odmietal ich. Teraz uz ok, ale casto nevie, ako sa zapojit, ako niekoho oslovit... A aj ta hra - starsi sa nevedel hrat, auticka len tocil, mladsi sa s nimi pekne hral, aj ta symbolicka hra - nehravame sa s babikami, ale ked som parkrat skusala, ci daju babike papat, daju ju spat a pod, tak mladsi ok, kym starsi to odmietal, ze nie, naco, vsak je plastova, taka jest nemusi. 😅 A zopar podobnych drobnosti, ani ti neviem, len ked ich vidim, castokrat ma napadne, ze aha, ake mile, toto Misko nikdy nerobieval.