Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

katarina_g
5. nov 2015

@pencil @cmeli je to naozaj malo, ale nema kapacitu, bohuzial najst logopeda, ktory sadne aj dietatu je velmi tazke, ja som ju doslova uprosila aby nas zobrala, pretoze som vedela, ze aj ked to bude malo aspon mi ukaze smer ktorym ist. Preslo cez nu vela deticiek, vie podla mna dobre zhodnotit, odhadnut, a poradit kam ist dalej s dietatom. Mne velmi pomohla pri starsom synovi, netusila som nic o dyspraxii, a ona hned na prvom stretnuti mi dala knihu o tejto diag. a ja som konecne po 5 rokoch vedela ako so svojim dietatom fungovat. Velmi nam to ulahcilo nastup do skoly. ... Dostala som aj kontakt na inych logopedov, bola som na uvodom stretnuti, stacilo mi vidiet mini miestnost so stolom, stolickou, zdrkadlom, par kniziek a koniec, ja som bola z toho priestoru dost v nepohode nie to este dieta, ktore potrebuje specialny pristup.

saurian
5. nov 2015

@pencil
ppc tu sa aj da suhlasit aj neda... ano, treba vela prace s dietatom, ale mnohe dokaze robit maminka doma. aj my mame termin raz za mesiac (sice u inej logo) a u drobca to zatial staci - vzdy nam vysvetli, predvedie co a ako, dostaneme nejake "ciele" a robime. proste nas "vedie" ako pracovat, a ten vyvoj, aspon u neverbalnych auti ide dopredu pomaly.
samozrejme ze by bola lepsia logo intenzivna, ale to je prakticky nedostupne.

pencil
5. nov 2015

@katarina_g
@saurian ved prave to, ze na SK je intenzivna logopedia nedostupna, tak sa budeme trapit sami, ale aspon pod vedenim niekoho, kto to vie 😉

majkam6
6. nov 2015

Kvoli vysokym peptidom sme presli na dietu gfcf asi pred mesiacom.Maly bol strasne jogurtovy,mal rad zeleninove kremy zahustene smotanou,perkelty a podobne.Po zavedeni diety mi maly zacina odmietat jedlo ktore aj predtym bezne jedol,zemiaky,ryzu aj maso. MomentAlne mi zje este vyvar so zeleninou j s masom(ale aj to je boj),ale bojim sa ze o chvilu prestane aj to.bezlepkovy chlieb ani nahodou,ani to co mu upeciem,len bezlepkove sladkosti ano.mozte mi poradit co s tym? May bol vzdy pekny jedak

yannalendy
6. nov 2015

Ahojte dievčatá - maminky, začnem podobne ako skoro každá nová mamina, už trošku dlhšiu dobu som si zvykla pozrieť túto tému, kvôli synčekovi Peťkovi (ma 2,5 roka) u ktorého máme podozrenie na nejakú diagnózu. Zatiaľ vobec netušíme na čom sme, on nie je žiadny ťažký prípad....má ale niektoré špecifické rysy, nehovorí, začali sme s ním chodiť k logopedičke a tá nas odporucila na p. Dr Janošikovu kde sme objednani na 30 november. Takže potom uvidime....ale zatial by som Vas chcela poprosiť o radu v súvislosti s jeho stravovaním. Peťko mi už totiť nezje skoro nič, zje iba čisté cestoviny, jablko, brumíkovi odhryzne iba hlavu....a to je skoro všetko čo je ochotný jesť (ak nerátam kinder čokoládu a monte - ale z toho žiť nemôže). Dávate detičkám nejaké sirupy alebo vitamíny, keď dlhodobo odmietajú jedlo? On vypije ráno a večer flašu mlieka (chvalabohu), potom už len čistá voda môže byť. Nezje ani žiadne gumové ani iné cukríky...no proste nič. Máme dosť veľké problémy s kakaním, už aj cikanie zadržiava....a ja už ozaj neviem ako do neho niečo dostať. Pediatrička mi povedala,, že to je vzdor a mam vydržať, no ale takto "vzdoruje" s jedlom už vyše 6 mesiacov....tak hladam nejake vyzivove doplnky alebo čo by ste poradili?

meesha
6. nov 2015

@yannalendy Jasne, vzdor 😠 my to resili tak, ze jsme se objednali k nutricni terapeutce, ta vyhodnotila jidelnicek a doporucila, co je treba hlidat. Jidelnicek "podobny" vasemu, u nas hlavne chybela B12 (to u Vas bude stejne, chybi vam tam maso), co mate oproti nam super je to mleko, tam je nejake to zelezo a hlavne vapnik (pokud pije plnotucne cerstve, z trvanliveho polotuc jsou tyto slozky castecne odstraneny - mimo vapniku, ten je termostabilni), ktery ten nas nema treba vubec. pak jsme hodne hlidali prijem bilkovinm tusim 2g na kg vahy. Jednou za cas nechame nabrat krev a zkontrolovat hladiny mineralu a aspon tu B12.

mojalaska123
6. nov 2015

My sme davali sirup nutrilin nas tiez mal vyhradene jedlo ktore jedol skuste mozno pomoze je to aj na imunitu

aludra
6. nov 2015

yannalendy: doplnok vyzivy chlorella - sladkovodna riasa. Velmi vyzivne... plne vitaminov, mineralov, zasadotvorne, malemu sa zlepsilo okrem ineho kakanie, maval velmi tvrdu stolicu, nemohol sa vykakat.

yannalendy
6. nov 2015

Dakujem maminy za odpovede, ste zlate, že ste mi odpisali 😉 @meesha @mojalaska123 @aludra

diocka
7. nov 2015

dievcata neviete o niekom kto by chcel ist pracovat ako druzinarka do spec. skoly na zehriansku v ba?

viac info tu https://sites.google.com/site/szszehrianska/ozn...

oilkatka
9. nov 2015

Ahojte maminky, chcem sa opýtať ako dlho ste čakali na termín diagnostiky v ACVA, zaujíma ma hlavne tento rok (2015).

pistalocka
10. nov 2015

ahojte, hladam niekoho z okolia Stropkova alebo Svidnika ... je tu niekto? vdaka 🙂

stasim
10. nov 2015

@oilkatka ja som obj.cez let.prazdniny, to nerobia a na zac.oktobra mi dali termin, my sme tam nakoniec nesli, ale to neni podstatne

mimca20
10. nov 2015

@pistalocka Stahuj sa k nam nizsie 🙂

andrejka1974
10. nov 2015

neviem ako vase deti , ale moja je silacka

andrejka1974
10. nov 2015

pridavam fotky takto mi vykopla postielku , z jednej strany ju mame na hacik , aby som ju nemusela vyberat a ona ma uz trikrat takto prekabatila , dnes 2 krat 🙂 🙂 🙂a cela nadsena sa rehoce , ze je opat vonku

magimary
10. nov 2015

@andrejka1974 náš takto komplet zničil 3 postieľky, napokon sme si požičali kovovú 😝

andrejka1974
10. nov 2015

@magimary vsak dnes som ju uz napravala dvakrat, a to nehovorim, ze je obzrata kazda priecka , muz ako stolar skonstatoval, ze to bude len na spalenie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a to po starsej dcerke bola ako nova , bez poskodenia a ona ju znicila uplne

andrejka1974
10. nov 2015

@magimary a to ma este madrac na zemi, aby mi z nej nevyliezala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a ona sa von dostane takto 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

magimary
10. nov 2015

@andrejka1974 tak, tak aj my sme mali všetky obhryzené, koľkokrát aj klince a šróby z nich povyťahoval zubami... ptom bolo všade všetko krvavé a jemu to nevadilo...

andrejka1974
10. nov 2015

@magimary moja bezne ten hacik jednoducho vysrobuje 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a to nevravim, ze sme ju uz dvakrat zachranovali, ked sa zasprajcovala medzi radiator a stenu, rurka horuca jaci ako o zivot a ona ani hore ani dole , ten moj vyraz, ked muz taha radiator, aby troska povolila rurka, ja taham hore a syn tlaci zo spodu ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ nastastie sa podarilo, ja mam krasne obhryzene drevene okna a aj stenu, medzi oknom a stenou ten vyklenok , muz nechcel verit a tie okna chudak robil on a su cele oznackovane 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

oilkatka
11. nov 2015

@stasim dakujem za odpoveď

andrejka1974
12. nov 2015

tak ako je moja teraz chora uz sme nastastie bez teplot , tak je zasa utocna, agresivna urevana ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ uz aby bol pondelok a isla do skolky

mimca20
12. nov 2015

Ahojte mamicky, nemate nahodou niektora na pozicanie - precitanie knihu od Prekopovej Maly tyran??? Mam si ju precitat, ale nemam zaujem ju kupovat, lebo kebyze mam kazdu jednu vec kupovat, co odbornik mi povie tak to musim mat manzela bankara 🙂. Potrebujem ju precitat do dvoch tyzdnov a hned obratom by som ju aj poslala spet.

yannalendy
12. nov 2015

@mimca20 ahoj. Ja ju mam, posli mi adresu, poziciam ti ju 🙂

mimca20
12. nov 2015

@yannalendy jeej dakujem krasne krasnee.

minulin
12. nov 2015

Ahojte. Dajte mi prosim echo o pani doktorke - Rosenbergerova? Dakujem... Zaujima ma Vas osobny nazor. Ste spokojne s nou?

mimca20
12. nov 2015

@minulin nechodi k nej nahodou s malym Majka?? Ale mozno sa mi len mari, neviem.

majkam6
12. nov 2015

@minulin osobne si myslim ze nic lepsie na vychode nenajdes,je trosku svojska ale to asi vyplyva z povolania,ja som.bola 2krat u nej

minulin
12. nov 2015

@majkam6 co myslis pod pojmom svojska ? 🙂