Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

katy31
23. feb 2016

@yukki @menatko Ona nás prijímala do nemocnice.... a tiež nás pošle len do Hrane, alebo do Michaloviec.... 😒 Do Hrane už syna nikdy nedám, prišiel odtiaľ s liekmi, so zlými známkami, všami a neviem, čím všetkým.. Nikdy viac...

yukki
23. feb 2016

@katy31 ok.

lili1985
23. feb 2016

Ahojte mamicky. Prosim Vas su tu medzi nami take ktorych deti chodia k p.Sedibovej do skolky? Mala by som par otazok. Dakujem 😊

elizuzka
24. feb 2016

ahojte maminky, prosim, podari sa mi najst niekoho s osobnou skusenostou s diagnozou atypickeho autizmu u dietata a jeho nastupom do beznej zakladnej skoly? pripadne, ma niekto osobnu skusenost s autistom v beznej zakladnej skole, idealne aj s asistentom? dakujem pekne

kubasa2005
26. feb 2016

@velkeoci no krasne len na slovensku celkovo autisticke dieta dat na niaky kruzok nerealne ☹

tova
27. feb 2016

skusal niekto bezlepkouviu, bez mliecnu dietu minimlane par mesicov a prisnu? Tak po lopate napisem. Hlavne deti narodene sekciou ktore pri porode neprehltli bakterie a nedostai sa im do traviacej sustavy, detei ktore brali hned po porode atb. alebo ich pichli matke pred porodom, deti ockovane, dvojcata kde pocas vyvoja jedno si moze brat lepsie ziviny ako druhe, deti ktore to maju dane gentikou ... maju obal traviacej sustavy zly bez dobrej bakterie. Deti su casto alergicke aj na nejaku poravinu, ked zjedia chlieb, lepok im meni Cukor na toxicke latky, ktore putuju do mozgu a potom sa tam usadzuju. poculi ste ze netreba davat detom sladke lebo budu hyperaktivne nie? tieto deti maju casto problem so stolicou, naduva ich, alebo maju hnacku, vetry, postihuju aj recove centrum, dieta zle vyslovuje slova, niektore pismena, tieto deti su obvykle oznacene autizmom, poruchou reci, zle pisu, bicykluju, ... Treba vylucit lepok, mliecne vyrobky, farbiva, a co najmenej cukru. Dieta ma brat DHA, rybaci olej, probiotika, denne varit vyvar z akejkolvek kosti, kuracia, hovadzia, bravcova, kosti obsahuju dobry tuk, ktory obali traviacu sustavu. Lepok ostava v tele 3 tyzdne, takze po kompletnom vysadeni sa zazraky prve 3 tyz. diat nebudu. Precitajte si knihu s detajlamy jednej neurologicky rusky, ktora je uspesna liecitelka a takto si vyliecila aj syna z autizmu. Ja zijem v zahranici kde sa vela deti takto lieci. Ked neviete anj, si to dajte aspon do prekladaca. http://www.gapsdiet.com/

amy287
27. feb 2016

Ahojte, prosim Vas, co to znamena, oneskoreny vyvoj bez nejakych specifickych vyvinovych poruch?

Vopred dakujem

andrejka1974
27. feb 2016

@tova nezda sa mi to, moja je velka papkacka , zje vsetko , ockovane mam vsetky moje deti a predsa je rianka autistka jedina z nasej rodiny tak neviem proste je to tak , keby som zacala s dietou nic by mi nezjedla tak to urcite robit nebudem a ziadna dieta dieta autizmu urcite nezbavi toto je moj nazor

andrejka1974
27. feb 2016

musim sa vam pochvalit, ale toto je uzasne po skoro 4 rokoch rianka bude mat 9.4. 4 roky sa mi podarilo nieco uzasne normalne sme sa s riankou bez akehokolvek jej branenia objali a vydrzali tak niekolko minut 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a dnes sme vyskusali aj dlhsiu prechadzku na cintorin je tam nasa dianka riankina sestricka uplne bez kocika, mame hrobcek dost daleko, ale zvladla to pekne za ruku bez jedineho hodenia sa na zem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a dalsi uspech vie sa mi uz pekne pozriet do oci 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 proste je to nasa uz velka slecna 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

charity
27. feb 2016

Baby, histaminova intolerancia moze viest k halucinaciam, depresiam, schizofrenii a pritom je dovodom crevna flora, takze ten napad s hladanim potravinovej intolerancie nie je uplne z cesty. Ved u autistov sa nasli rozdiely v crevnej flore oproti beznej populacii, takze suvis s crevom to mat moze...

saurian
27. feb 2016

@tova
mozem sa spytat - ty sa o to zaujimas viac? mas to nastudovane? mas osobnu skusenost?
osobne verim, ze strava ma vplyv na zdravie a "psychicku pohodu" dietata/cloveka. avsak si myslim, ze pri autizme ide skor o to, ze dieta/clovek sa lepsie citi fyzicky, co ma vplyv na jeho spravanie a pod. neverim, ze ked nasadim dietatu tvrdu gaps tak sa z autizmu vylieci. logicky - ak by to bolo tak, bolo by tu vela pribehov "vyliecenych" autistov, pretoze na SK je nemalo autistickych deti bez ockovania a na gapse.
pises, ze v zahranici je vela deti ktore sa takto "liecia" - poznas niekoho kto sa vyliecil? ths

tova
28. feb 2016

@charity ano, latky hlavne lepok, a ine zakladne potraviny na ktore su deti alergicke tie creva netoleruju a zle sa stravuju, idu do krvneho obehu a menia sa na toxicke latky a usadzuju v mozgu.

@saurian rozpravala som o tom s liecitelom, sam ma syna na tejto diete, starsie 3 deti ma ok. Kamaratka ma 4r. syna s podozrenim na autizmus, zhodou nahod mi povedala ze bola nedavno pri liecitelovi nemcovi a stotoznene jej povedal skoro vsetko ako ten co poznam ja. Jej syn von je vidietelne vnimavejsi, co som si vsimla ja, usmieva sa, povie par slov, proste ked je ticho, sprava sa ako normalne 4r. dieta co predtym, vrieskal, nepustil k sebe nikoho , hral sa sam, nikto sa mu nemohol prihovorit. To bolo na jesen. Doma ze sa zdravi otcovi ked odchadza do prace a pride z prace, zacal rozpravat viac slov, pocita do 10 , spi celu noc. veci co predtym nerobil. Podla mna zalezi ci sa to podchyti v skorom veku, 3,4r. alebo az 10r. kde uz je tej skody viac a tam uz tazsie nieco zabera alebo dlhsie. Tato dieta neni lahka, a treba sa spytat kolko tych deti na gasp skutocne je 100% na tej diete? lebo ten lepok a ine zlozky potravin na ktore je dieta alergicke ostava v tele 3 tyzdne. ked da rodic dietatu raz za cas to je do tyzdna obycajny rozok, tak kolotoc je odznova. A to ze niektore nie su ockovane aj tak maju autizmus, mozu mat geneticky nabeh, antibiotika, jedlo co jedia, neboli kojene, atd.. Ja si steny traviacej sustavy porovnavam s ekzemom ktory mam. Ked je koza cervena , zapalena, prepusti kazdu bakteriu pod kozu, je to kolotoc, uz ked sa zda ze je zahojeny pridem do kontaktu po tyzdni s mackou a kolotoc je odznova. Tie kremy a mastenie non stop koze je rovnako ako treba mastit steny zaludka, vyvarom kosti ktory ma tuk ukludnuje stenu, turmerik, zazvor. Dnesna strava je hrozna, plna chemii, ked sa pridaju antibiotika, ockovanie, ovzdusie, kazdy ma v sebe inu vysku toxickych latok. touto dietou sa liecia aj migreny, depresie a ine zdrav. problemy.

tova
28. feb 2016

@andrejka1974 nevyskusas, nebudes vediet. zatial len neveris. Nie u kazdeho to zebera rovnako,niekomu sa polepsi do mesiaca inemu pol roka, ved kazdy organizmus je iny a mozno niekomu nezaerie ani to uz. Odkial je v densnej dobe Tolko autizmu a poruch, rakoviny je oproti nasej generacii? telo si uz nevie premienat a spracovat vytaminy, nema dobre bakterie nevie bojovat proti zlym bunkam, porovnaj kolko ockovani sme dostavali my a kolko dnesne deti, kolko atb, ake jedlo sme jedli? skoro vsetko pestovane doma, na JRD, nepichali im atb, sliepky nerastli behom 2 tyzdnov, pridali sa potraviny zo zapadu, farbiva a je to cely hnus. Telo je zlozene z toho co jeme a pijeme. Co sa da dobrou stravou pohorisit??

silvikam
28. feb 2016

@cajocka85 Ahoj moja, dávno si sa neozvala. Ja nad nimi tiež uvažujem. Ale ešte musíme poriešiť tie naše črevá/ už máme stolicu pod kontrolou/ a potom skúsim citamíny. Už som sa kontantovala s Dr. Šalingom a poradil mi akú kombináciu. Ešte držíte GAPS a protokol od p. Mikovej? Kľudne aj IP.

saurian
28. feb 2016

@tova
ths. v skratke lebo nestiham - ano, to co pises ma "dobry zaklad", je v tom kus pravdy. ale treba napisat aj to, ze za pokrokom deti v prvom rade ich vyvoj, cas a hlavne kus prace s nimi. bez toho to proste nejde.
ano, stravou sa da velmi dietatu pomoct, zlepsit stav, ale nefunguje to tak, ze dam dieta na gaps a casom autista nebude, ze ho to "vylieci".

karkulka1
28. feb 2016

@tova o gaps diete sa tu vie peknych par rokov, poznam aj mamicky, ktorych deti ju aj niekolko rokov drzali a vysledok: Mozno mierne zlepsenie, ale urcite nie ziadne vyliecenie. V pripade, ak by o slo o vyliecenie, je otazne, ci to aj v skutocnosti autizmus bol (ci nebol dietatu diagnostikovany prilis skoro a pod.)
Tak ako pisala saurian diety v rozumnej miere maju svoj vyznam, ale to najhlavnejsie je kazdodenna mravencia praca s nasimi detmi.
A to co o dietach, plati detto aj o roznych vitaminoch, ci potravinovych doplnkoch. V mensej (prip. v ojedinelych pripadoch aj vo vacsej) miere mozu pomoct, ale netreba od toho cakat ziadne zazraky, lebo jednoducho nepridu. Raz je zazrakom methyl-B12, po nejakom case carnozin, uvidime,co pride na buduce. 😉

andrejka1974
28. feb 2016

@tova urcite to ja zatial skusat nebudem, neverim timto veciam

lubkalubka1
1. mar 2016

@lennkka17 Ahoj Lenka, ako sa správal tvoj malý? My ideme na vyšetrenie ako 2,5 mes., možno bude mať taký názor aj na nás. Myslíš si, že to nemá zmysel ísť tam skoršie ako 3 ročný? Ďakujem

orsiko
1. mar 2016

Ahojte. Sucitim s každým z vás. Viem ze to máte veľmi ale veľmi tazke. Ja som robila s deťmi s autizmom. Mala som triedu s deťmi od 2 do 7 rokov.takze sme to nemali ľahké. Dostala som do rúk detičky s kt dovtedy rodičia nevedeli ako a co majú robiť. Naucili.sme ich komunikovať.jest.oducili sme ich od plienok. Je toho veľmi veľa... A ja veľmi rada poradim.hocikomu z vás. Kludne ma kontaktujte. Si myslím ze netreba sa ľutovať ale naučiť sa s tým.žiť 😊 sú to úžasne deti len treba ich pochopiť a uľahčiť im aj sebe život. Pekný vecer

lauri33
1. mar 2016

@tova toto je námet, ktorý sa vracia ako bumerang, o diéte/diétach maminky auti detí vedia, mnohé ich dodržujú, či istý čas dodržavovali. Všetko čo píšeš je pekné a isto i úprimne myslené, no opakovane : nie je dieťa, ktoré by diéta vyliečila z neurovývinovej poruchy - akou je autizmus. Mnohé deti na diéte fungujú lepšie (otázne je, či ide "len"o placebo u rodičov, iste zohráva úlohu i fakt, že ak má dieťa tráviace ťažkosti - pri zdravom stravovaní má menej časté bolesti, či dyskomfort v brušnej dutine a tým pádom sa tak ako každý z nás cíti lešie - čiže de facto môže byť kľudnejšie. No je dokázané, že základ autizmu je trochu iný a žiaľ tak jednoduché riešenie ako úprava stravy je iba akýmsi prechodným obdobím, kt. si v najlepšej viere prejde mnoho rodičov. Sľubovať zázrak - i ke´d to myslíš dobre - je pre rodičov detí, ktoré majú kvalitným odborníkom určenú diagnózu autizmu veľmi zavádzajúce..

lennkka17
1. mar 2016

@lubkalubka1 určite to má vyznam ist tam aj skor. ona povedala ze do 3 rokov nepotvrdi diagnozu, ale zase vie odporucit co dalej a ako zacat s dietatom pracovat a to je dolezite cim skor zacat

minulin
1. mar 2016

@tova teda nic v zlom, ale uz mi tam chyba len spomenut toho posahaneho pana, co pred par rokmi natocil video o tom, ako autisti maju len tazke kovy v sebe, a ze nejakou vodickou ich vylieci z autizmu...
no a nakoniec este pan, ktory tvrdi, ze autizmus mozu nemilujuce matky...

netreba presviedcat o svojej pravde len...
respektovat nazor matiek, ktore maju autisticke dieta je predsa dolezite...

topiaci sa aj slamky chyta a mne bohapuste zarabanie na vitaminovych doplnkoch a zazracnych dietach pride smiesny...
najma ak dietatko je v jedle vyberave a chce to meeeesiace a mozno roky prace ho naucit jest zdravsie...

boze, niekedy sa bijem po cele, co tu niektore zeny dokazu pisat fakt!

niky21
1. mar 2016

Ahojte, potrebovala by som pomoc. Moja známa má 3 a pol ročného syna. Do 10 mesiacov bol úplne zdravý, napredoval, papal všetko. Potom však prišla silná anémia, prestal jesť, chcel iba MLIEKO a úplne sa zastavil vo vývoji. Dnes nerozpráva, resp. povie len asi 5 slov, robí zvláštne zvuky, chce sa hrať iba sám a pri tom si mrmle rôzne vymyslené slová a tvári sa chvíľkami, ako by sa s niekym rozprával, má veľké záchvaty hnevu ak niečo nedostane, alebo ak do neho chce známa dostať niečo iné, ako mlieko, ale dnes už zje aj fašírku, zemiak, rožtek, chlieb, sladkosti ako čokoška, jeden druh sladkej vody a paštekový chcieb. Občas robí aj také zvláštne ,,ksychtíky,, akoby ceril zúbky... Na meno počúva, iba ak mu chcete niečo dať. U doktora a v obchode, v autobuse, na úrade - všade je veľmi nepokojný, nespolupracuje. Všetci si myslíme, že malý je autista, ale na úrade jej dali posudok od ich ,,lekára,, že autista nie je, že je iba naviazaný na matku a nepredlžily jej RD ☹ a keď boli v nemocnici na teploty,tak ju museli poslať domov, lebo malý dal ,,do pozoru,, celú nemocnicu a do prepúšťacej správy jej napísali že malý ma autizmus a je neutíšitelný ! U psychológa vraj nemôže urobiť riadny posudok a psychiater je až v inom meste a to autobusom nepredje a ani autom.. Čo by ste jej poradili ? Sú už na tom veľmi zle fifnančne, kedže sa nemôže zamestnať, už nevie ako ďalej, všade ju pošlú preč, aj na úrade ju vyhodili, lebo malý tam vrieskal :( Ďakujem

minulin
1. mar 2016

@niky21 moja prva myslienka? Robis si srandu, ze sa dala vyhodit?
Kokos, armadu svk by som na nich zavolala.
Zeny, ste matky, sakra, bojujte za prava svojich deti...
Co sme vo fasistickom nemecku, ci jak?

Urcite jej radim - zohnat telefonicky kontakt na centrum vcasnej intervencie - je v par mestach - aby prisli oni k nej domov a pracovali s nim na zlepseni stavu...
Alebo skusit obvolat psychologov, ktori budu ochotni prist domov.
Zial, zadarmo nikto nic z nas rodicov nema...
A myslim, ze maloktora maminka pracuje...
Nejako som nepochopila to, ze jej nepredlzili rodicak, lebo neni maly autista.. Vsak nedavala spravu od lekarov na urad, kde bola dg?
Trosku to skus viac popisat...

bubkalienka
1. mar 2016

@niky21 odkial je? nech skusi kontaktovať centrum včasnej intervencie ktore ma najblizsie... zilina bratislava prešov. viem že oni robia aj doprovod k lekárom ak je to nevyhnutné a dokonca navštivia ta aj doma ak sa nemáš možnosť dostať k nim..

niky21
1. mar 2016

@minulin Nemala na výber, milé rozkotené paničky na úrade práce jej povedali, aby s tým malým odišla, lebo pri ňom sa nedá pracovať ☹ No najprv žiadala o predĺženie RD, čakala asi mesiac na odpoveď a potom , keď prišla, tak nejaký múdry posudkový lekár z pratizánskeho z úradu práce, čo malého nikdy ani nevidel, iba jeho lekárksu správu, usúdil, že nie je autista, že je len veľmi naviazaný na matku. Teraz bola hospitalizovaná na tie teploty, bála sa, či nie je chorý a tam jej povedali, že ju musia hospitalizovať, lebo to nie je zápal, ale večer už ju pustili domov, malý proste skoro rozobral celú nemocnicu. Je veľmi veľký na svoj vek... Ku psychológovi chodí, ale vraj na kompletný test je on ešte malý a vzhľadom k tomu, že nekomunikuje a nespolupracuje, tak mu nemôže dať bližšiu diagnózu. Tak teraz naozaj nevie, či malý je alebo nie je autista..

niky21
1. mar 2016

@bubkalienka je z Bánoviec nad Bebravou..

bubkalienka
1. mar 2016

@niky21 no tak ak ma 3,5 roka tak mozu skusit diagnostiku.. v tomto veku uz to robia.. to centrum vcasnej intevencie je pre nu podla mna najlepsia voľba.. asi to v žiline je pre nu najblizsie.. my chodime do prešova a viem že mi ponukli že by prišli k nam cely tim myslim- psycholog, specialny pedagog a aj fyzioterapeut. a vedia vybavit lekarov a vedia ta k nim aj sprevadzat....
hlavne nech sa nenecha odbiť... citam vela o uradnikoch a je mi z nich nanič.. ako niekto môže byť taký necitlivý k ľudom v nudzi?????