Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

timkaa
25. okt 2013

@saurian hej uz si mi spominala ze ste mali tazky zaciatok :( Moj maly nemal pri ani po porode problemy, ale zase mal od narodenia podla usg slabsie prekrveny mozog, netusim preco, a problemy s imunitou, so stravou... a urcite by to malo vo vyvoji nejake nasledky aj bez toho ockovania, ale aj tak vidim ze kazde jedno ockovanie situaciu len zhorsuje.

saurian
25. okt 2013

@timkaa
no ved to blbe ockovanie 🙂 ja som cim dalej tym viac presvedcena, treba byt pri ockovanie strasne moc opatrni, dokonca kazdemu v okoli ak spomenu ze idu na ockovanie poviem ze ak sa im cokolvek nezda, prekonali chorobu, brali nedavno atb nech ockovanie sakra dobre zvazia a odlozia.

dulkagabulka
25. okt 2013
cecil36
25. okt 2013

@anuska74 aha, tak im napisem, ze mame zaujem o terapie. No, v Andrease nas testovali na na Galandovej a u Sedibovej sme boli na Partizanskej, ako je ta klinika Esthetic co ma Novotna.

cecil36
25. okt 2013

Baby, maju vase deticky problemy s travenim? Nas ma od narodenia intoleranciu laktozy, na gastre sa ma snazili presvedcit, ze vrodena je velmi vynimocna a ze to ma urcite od nejakeho hnackoveho ochorenia, ale on nikdy v zivote ziadnu infekcnu hnacku neprekoval a problemy mal uplne od narodenia.
@saurian my sme tiez mali velmi silnu zltacku. Tvoj syncek sa rad tulil ako babätko? Lebo moj od narodenia neznasal nosenie, hojdanie, nechcel nikdy spat s nami v posteli, prave naopak, ked zaspava potrebuje, aby v jeho izbe nebola ani noha.

lunkaa
25. okt 2013

Prepacte, ze Vam vstupujem do debaty, len by som sa chcela skontaktovat a neakou maminou, pripadne poznate niekoho, kto musel dat svoje dietatko do ustavu koli psychickej poruche, ktora sa uz doma nedala zvladnut? Dakujem

saurian
25. okt 2013

@cecil36
no neviem ci odjakziva, popravde ten prvy den v den narodenia ani neviem, ale potom v tom prvom roku nebol extra "mojkacik", nemal to prilis rad ale ani mu nevadilo, skor bol velmi vyberovy v tom, kto si ho mohol zobrat na ruky. spavat sme ho vzdy davali do postielky (kedze v posteli uz s nami spal starsi) a kedze sa na to naucil tak sme ani neskusali s nami aby spal. ale byvali sme pri nom v spalni, lebo inak nezaspal, skor sam v spalni zaspal iba zriedkavo ked bol velmi unaveny. aj teraz (uz spia chalani v izbicke) som v izbe kym nezaspia.

saurian
25. okt 2013

aj tento clanok stoji za to si precitat... http://www.svetkolemnas.info/novinky/kontroverz...

llulla
28. okt 2013

a este jeden velmi zaujimavy clanok

http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovani-zp...

fede001
31. okt 2013

@mardenad no citala som a pravdu ?niejeto furt len o ockovani ale aj to je jedna z picin u niektorich deti.asi aj u vasho Adamka si myslim bo si spomynala ze do toho casu bolo vsetko o.k ale ja teraz co mam malu tak zistujem ze nas Slavko sa taky narodil bo ona uplne je ina jak on ona je aktivna do vsetkeho ved uz sama pije z flasky a ma teraz 5mesiacov.a pekne komunikuje ete nerozumiet ale npr.robim jej jest a ona uz sa ozyva a kolko sa nablaboce . a Slavko vobec nekomunikoval on furt bol ticho a nevnimal ma tak jak ona.furt ma na mne oci.

mardenad
31. okt 2013

@fede001 jasné, veď aj vám potvrdili, že to máte dedičné 🙂 veeeľmi sa tešim zo slečny, že je v poriadku očividne. Tak nech sa len drží a odporúčam ti radšej neočkovať, aby jej to voľačo nevyvolalo.

fede001
1. nov 2013
pastelka28
3. nov 2013

ahojte maminky..buduci pondelok ideme ku Dr.Janosikovej,poradte mi ako sa najjenoduhsie dostat z dialnice zo Ziliny do tohto centra???alebo aspon co je blyzko toho??neaky zachytny bod??....dakujem 🙂

damnam
3. nov 2013

@pastelka28 Cintorin.

sexica274
4. nov 2013

ahojte, mono som troska mimo temy ale nemohli by ste mi prosim poradit , 5rocny chlapcek autik - ake hracky by sa mu pacili.Co by ho potesilo?prosim DAKUJEM za kazdu radu, tip dik

majka99999
4. nov 2013

Kedy je uz mozne zistit, ci malemu nieco je? Kedy si nebudu tukat na celo, ze co chceme od nasho maleho? Ma 17 mesiacov. Ukaze len rukou, nie prstom, aj to len ked sa opytam, kde je? alebo ked nieco strasne chce. Prstom ukazuje, ked sa chce dotknut napr. kvetu. Stale ryci. Nielen ked mu zmenim trasu, ze nie, tam nejdeme, ale aj ked sa hra, obcas si sice somre svojou cinstinou, ale inac ryci, ked stavia vezu, ked mu mam nieco podat. Po vsetkom bucha, ked ukaze v knizke nieco, tak buchne rukou a este aj zaskrabe po tom. Mava rukami, zvycajne, ked nieco chce, ale niekedy aj bez zjavnej priciny. Nevie povedat, ani zopakovat mama, iba mamamamamama, hoci vie, ze som to ja, pozrie na mna aj ukaze, ze som to ja. Stale si bucha hlavu, ale hlavne o maksie casti nabytku, gauc, postel. Strasne tazko sa uci, vie povedat, ze kozicka robi ME a ovecka BE, ale tu ovecku sme ho snad 2 mesiace ucili. Chvilu vie, kde ma macik usko, a chvilu sa tvari, ze nepocuje alebo ukaze nostek. V kociku obsedi, len ked tlacim, nakupovat s nim je peklo, ked sa zdrzim niekde dlhsie ako 10 sekund, rykot. Pa-pa daval pekne, teraz uz napriklad neda tatovi, ked odchadza do prace. Mne da, ked ide na prechadzku s tatom. Ked mal okolo roka, tak ked sa mu prihovoril niekto, tak sa usmieval aj jemu dal pa-pa, teraz sa v lepsom pripade bezi ku mne a chyti sa ma, v horsom zacne strasne plakat, ak je v kociku, snazi sa ujst, ked ide s nami niekto vo vytahu, tak rykot ustane, az ked vystupi. A to aj susedov sa zacal bat, co predtym aj na rukach ho niesli. Akceptuje mojich rodicov este. Az sa bojim pripustit si, ze to zacalo, ked dostal 3. hexu. Ked sa ho snazim naucit nejake slovo, tak proste nereaguje. Teraz hovori hlavne de? a tato. Volakedy zopakoval aspon baba, teraz len tato. Zvieratka hladka alebo zapisti, ked ide okolo psik. Aj deticky ma asi rad, snazi sa ich dotknut prstekom. Hoci to moze byt len zvedavost, on je zvedavy dost.
Som paranoidna? Vsetci vravia, ze im ako autista nepripada, ale neviem, kolki z nich autistu videli v zivote, asi nikto z nich. Ocny kontakt ma dobry, ked mu spievam, nespusti zo mna oci. Aj sa rad prituli, aj hracky nam nosi, ale niekedy ma az odstrkuje, prebalovanie je peklo uz asi pol roka. Pretaca sa na pulte, postavi sa tam alebo posadi. Musim mu spievat alebo dat knizku. Sam si pit nepyta ani jest. Len ked vidi jedlo, alebo nas jest, tak zacne akoby nom-nom hovorit, ze aj on chce. Papanie zvycajne tiez len s knizkou, ale rozok si sam pekne odhryza a papa. Mozno je len hyperaktivny. ☹ On si vlastne celkom aj sam vystaci vacsinu casu, ale na druhej strane, ked postavil vezu, tak vzdy pozrel na nas, ze co my na to, ked sme pochvalili alebo zatlieskali, tak sa tak pysne usmial.
Co si myslite vy? Clovek nema porovnavat, ale ked 90 % deti uz hovori MAMA, tak to asi o niecom svedci... Aj ten oneskoreny vyvoj reci by az tak nevadil, keby sa nespraval az agresivne obcas.

var001
4. nov 2013

@majka99999 podla Vášho opisu to fakt na autistu nevyzera a hlavne je vemi maly na to aby Vam to niekto potvrdil

majka99999
4. nov 2013

@var001 on je taky zvlastny, ked ma dobry den, je vsetko super, ked ma zly, tak som z neho hotova. ☹ Obcas, ked si to tu citam, tak si vravim, ze sa to podoba na mojho, ale zase vsetko moze byt tym, ze je maly a vela veci robi vacsina deti, co autisti nie su...
Kazdopadne dakujem za nazor.

kvetinkaaa
4. nov 2013

@majka99999 myslim ze to nebude take vazne, hlavne sa na to neupínaj a nestresuj. 😉 drzim palec

le_to
5. nov 2013

@majka99999 ťažko povedať, ešte je maličký, počkala by som, kým bude mať aspoň dva roky, možno 2,5 a potom by som išla k odborníkovi na autizmus, nech to on posúdi...
podľa mňa mu tá 3.hexa viacej uškodila ako pomohla, vlastne zabrzdila jeho normálny vývoj, prípadne ho o niečo ako keby vrátila naspäť...
asi by som odmietla ďalšie očkovanie, ak by sa jeho správanie zhoršilo a viacej sa prejavovalo ako u detí s per.vyv.poruchou, tak určite by som išla do psych.centra, kde mu terapiou môžu pomôcť aj s tou komunikáciou
podla toho čo si napísala, ak je tam náhodou autizmus tak určite len nejaká ľahká forma, čo sa môže aj dosť ťažko diagnostikovať v niektorých prípadoch

le_to
5. nov 2013

@sexica274 tak môjmu synovi sa najviac páčia dopravné prostriedky, dopravné značky a semafor

majka99999
5. nov 2013

@le_to ano, mmr sme uz odmietli. Tiez zboznuje dopravne znacky a prostriedky. Ako vravim, vie byt uplne normalny, stavia si kocky, pustame si auticka, potom zrazu zacne rycat, pobehuje po miestnosti, po vstkom bucha, po radiatore, po stole, po gauci, plysakovi, potom si zacne buchat hlavu o gauc, mavat rukami... ☹ Ale potom zase je pokojny a ide do skatule s hrackami, vybera si knizky, kuka do nich a mumle si cinstinou. Ked ho poziadam o knizku, tak donesie, sice to musim zopakovat niekolkokrat, ale donesie.

majka99999
5. nov 2013

@kvetinkaaa snazim sa, ale obcas vidim, ze je iny, ked je s inymi detmi na kurze plavania, vadia mu urcite veci, ostatne deti nerycia, ked maju pouzivat taky sliz na plavanie, nestrkaju ruky do otvorov na plavajucej plosine... Niezeby tam neplakali z casu na cas, ale moje je jedine zurive, ked nedostane lopticku do ruky.

sexica274
5. nov 2013

@erikasadek ahoj citala som si tvoj clanok a chcem sa opytat kolko ma tvoj syn rokov?ak mozem lebo tvoj clanok je presne o mojom syncekovi...ako fakt... tocit kolieska dokola...nas ma 5 este stale nerozprava ...na 9mesiacov zacal rozpravat mama do vtedy bolo vsetko ok...potom to uz bolo len mam...a na koniec...nic :(nemozes mi prosim poradit ake hracky sa tvojmu synacikovi pacia?co ho zaujme?neviem totizto co by mal jezisko doniest jemu... 🙂diks nika

narantuja
5. nov 2013

@majka99999 K otázce, kdy je možné zjistit, že dítěti něco je – obecně tehdy, kdy je tíže symptomů taková, že lze problém jednoznačně definovat. Znám děti, které dostaly diagnozu v 18 měsících, ale také děti s lehkou formou, kdy začalo být jasné, že je něco v určitém směru opravdu špatně až ve škole. Také děti, u nichž definitivní verdikt padl až po vícero vyšetřeních. Čím lehčí forma poruchy, tím ošemetnější je stanovení definitivní diagnozy a tím víc ukáže další vývoj.

Teoreticky by se dalo v každém popisu jakéhokoli dítěte najít něco, co máma dítěte s autismem zná, prakticky ale není moudré na něco z popisu usuzovat. Například každé malé dítě má své rituálky, ale pokud má rituály dítě s autismem, mohou do běžného života rodiče zasahovat až tolik, že celý den neřeší nic jiného, než neustálou křeč v podobě „tohle nesmím a tohle musím“, protože dítě psychicky nezvládá sebemenší odchylku od své hory pravidel a jde hned do afektu. Rozdíl mezi zdravým dítětem a dítětem s jakoukoli poruchou je v intenzitě problému a v tom, kolik těch problémů je a nakolik zasahují do běžného života. A zrovna intenzita je něco, co se na papíře špatně vyjadřuje a její vnímání je hodně subjektivní.

Zastávám názor, že my matky máme zakódované, co lze ještě omluvit pod značkou „vždyť je to dítě“ a že žádné znepokojení vývojem dítěte není zcela bezdůvodné. Pokud cítíš tlak a potřebu, objednat se můžeš k odborníkovi třeba už teď. Nejvíc ze všeho, ale ukáže čas, protože maličký je opravdu ještě hodně maličký a s každým měsícem budeš vědět víc.

narantuja
5. nov 2013

@majka99999 Pokus se přesně rozebrat, kvůli čemu všemu maličký ryčí, např vadí mu dotýkat se některých textur? Znamená rykot vztekání, srozumitelnou emoci z jasných příčin jako je nesouhlas, prosazování svých požadavků, dožadování se? Anebo je to víc o stresu a úzkosti, panice, pronikavém křiku, často z nejasných příčin, s významně stresujícím dopadem na psychiku rodiče, přičemž příčiny bývají někdy i absurdní a ostatní děti by si takových věcí ani nevšimly, natož aby na ně reagovaly?

nova33
5. nov 2013

Baby, vedeli by ste mi poradiť? Ideme na neurológiu, budú nám robiť eeg vyšetrenie. Tam sa niečo ukáže? Načo je to dobré? Ešte nemáme diagnózu určenú.

majka99999
5. nov 2013

@narantuja textury mu urcite nevadia, on sa dotyka rad vsetkeho, najma zakazanych veci samozrejme - najnovsim hitom je tahanie zaclony tak, ze ju ma zaroven aj na hlave a vyberie sa smerom od okna. Ryci samozrejme aj preto, ze nesuhlasi, nechce ist, kam ja chcem. Ale dost casto je to len tak - bezi a ryci, stavia vezu z kociek a jeduje sa. Potom ryci , ze nechce ist za ruku, to chce ist len chce trenovat na schodoch alebo obrubniku , pripadne vidi, ze je je pred nami vysoky obrubnik, prechod pre chodcov a znova obrubnik, to sa chyta aj 5 metrov vopred. A este ked je unaveny obcas. Dnes sme isli v autobuse, to je vacsinou hroza. Neobsedi v kociku, ani cumlik nezabera, musi vidiet von oknom, dam ho stat, tak 3 minuty je pokoj, potom zacne zase rycat alebo este horsie pistat. To cakam, kedy prasknu okna v buse. Potom som ho dal sediet vedla mna, zase chvilu vydrzal, proste ked vidim deti v kociku, co tisko sedia, tak len zavidim. Aj sa mu prihovaram, ukazujem auticka vonku, zopakujeme si, co uz vie, ale to je tiez len chvilka. Mimochodom, ked kuka von tak akoby sa snazil povedat, co vidi, ale zase je to len rykot, lebo nevie povedat auto, len brm-brm. Ludia sa pozeraju takym tym pohladom, ze to dieta nie je normalne alebo je to nevychovany spratek. Marek navyse vyzera ako 2rocny. Cesta nad 10 minut je utrpenie. Dnes sa sice nerozplakal, ked sa mu prihovorila starsia pani, ale hned sa vrhol na mna. Neviem, co sa mu stalo, nebyval taky plachy. Tiez sa mi nezda normalne to jeho spravanie v obchode, len sa modlim, nech je co najkratsi rad. Proste zastavit kocik=rykot. Mozno je toto normalne, su aj take narocne deti... Ze ich vsetko bavi 5 sekund, potom zacnu rycat alebo vymyslat. Takze ano, zvycajne ryci, ked sa mu nieco nepaci, ale jemu sa nepaci vela veci. Nadruhej strane tu zmenu smeru si akotak da vysvetlit vo vacsine pripadov, alebo obcas poviem, ze dobre, chod teda tadial, nesmelo ide, kontroluje, ci idem za nim, co on normalne bezi aj meter-dva predo mnou.
Este poviem, ze strasne rad skrabe po veciach, mame take zrkadlo, co je sucastou hrazdy, cele je doskrabane, aj dnes v tom buse skrabal po oknach. A je strasne citlivy na osobny priestor, ked prestrcim ruku cez mreze v postielke, tak ju odstrkuje, madlo na kociku tiez nemozem chytit, ked tam sedi, ibaze by som ho pustala von. To tiez zamrnci a dava mi ruku prec. To som si vsimla v poslednej dobe je na to madlo citlivy.