Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
8. apr 2014

Ahojte, nechystá sa niekto z vás 26.4. do Topoľčian do kina bez barier???

silvikam
9. apr 2014

@ladida.l SP- sluchovy postich. Tak to je super. Nech by to takto rychlo islo stale. Drzim palce.

silvikam
9. apr 2014

Bóže nie postich, ale postih. Preáčte, z mobili sa to blbo píše.

solinkarka
9. apr 2014

Ahojte...dnes na nuerologii nam doktorka povedala ze maly ma asi autizmus ☹ ...kazala nam sa objednat do Trnavy k dr Janosikovej...viete mi povedat ake ma cislo? a kedy je najlepsie volat aby mi to niekto zdvihol? ako dlho ste cakali na vysetrenie??? dakujem

anuska74
9. apr 2014

Ahoj. Neviem na základe čoho sa Dr. takto vyjadrila, takže nevešaj hlavu.
číslo na Jánošíkovú 0905808236 obrň sa trpezlivosťou, volaj ráno o 7.00 ale ja som volala aj v priebehu dňa. ona bohužial dvíha málokedy, nemá jednoducho na to čas. Môžeš sa objednať aj do andreasu v BA aj tam sa ale čaká 2-3 mesiace.

janka7911
9. apr 2014

Ahojte, aj ja som si objednala DMG liquid.Zatial som o nom ani nepocula len tu na fore a co ma najviac prekvapilo tak to ze som zacala patrat po webe a precitala par for zo zahranicia s datumom 2001 takze chcem len tolko ze mne to pride ako nejaka novinka ktora sa u nas do teraz nedala kupit a v amerike to uz bezi cca 13rokov.
:(

bosorkabb
9. apr 2014

@mojoli A chodíš do Turňe do Nezábudky? My začíname budúci týždeň chodiť, zatiaľ ako samoplatci, kým nevybavím financovanie cez kraj.

bosorkabb
9. apr 2014

@solinkarka tiež odporúčam Andreas, dajú ti všetko info a potrebné posudky ktoré ak určia diagnózu autizmus budeš potrebovať.
Je tiež možné že autizmus vylúčia.

solinkarka
9. apr 2014

@anuska74
@bosorkabb dakujem,e vyskusame tu dr Janosikovu

bosorkabb
9. apr 2014

@solinkarka Inak ona pracuje aj pre nich.Aspoň pracovala.

solinkarka
10. apr 2014

Dovolat sa do Trnavy je fakt umenie, dnes som som tam volala zo 6x a nic ...a to je len 7,45h .... pre zmenu uz maju telefon vypnuty 😒

bosorkabb
10. apr 2014

@solinkarka Nám to trvalo týždeň kým nám niekto dvihol.

solinkarka
10. apr 2014

@bosorkabb to vazne??? 😲 ty kks si ma nepotesila 😒

damnam
10. apr 2014

@solinkarka My voláme od 6:50 do 7:30 potom to už neskusame.

solinkarka
10. apr 2014

@damnam skusim zas zajtra, este som im emial napisala

bosorkabb
10. apr 2014

@solinkarka áno trvalo to týždeň.Neboj dovoláš sa.

nela1x
10. apr 2014

prosim Vas davali ste niekto detom robit VITATESTY v Intekliniku v Bratislave? vazne o tom uvazujeme, ale je to prilis drahe, tak by som rada pocula skusenosti niekoho ineho...

solinkarka
11. apr 2014

Konecne sme sa dovolali ale objednala nas az o 5 mesiacov 😒

bosorkabb
11. apr 2014

@solinkarka Aj my sme čakali zhruba rovnako.Len nám autizmus vylúčila ale potvrdili nám ho na inom pracovisku a aj v Andrease.

solinkarka
11. apr 2014

@bosorkabb to fakt? ako je to mozne??? 😕

Som matkou troch deti, najstarsi chlapcek je autista, ma 6 rokov a po dlhej namahavej ceste sme sa naucili rozpravat, citat pisat a moj syn exceluje v skole, kde sa chodi ucit 1 do tyzddna. Od Augusta nastupuje do 1. rocnika. Naucili sme sa prechadzat, nakupovat, chodit na vylety, proste zit normalny zivot. ABA Terapia nam zachranila zivot, sme na dobrej ceste porazit autizmus. Vsetkym co by mali zaujem, otvorila som v nemecku 1. Therapiezentrum kde sa poskytuje intenzivne ABA Terapia pre deticky a poradenstvo pre rodicov. Nevahajte ma kontaktovat. www.glueckspilze-ratingen.de
S pozdavom a prianim vela energie
Katarina Pellet Lastra

bosorkabb
12. apr 2014

@solinkarka Neviem, tiež tomu nerozumiem. Preto odporúčam využiť viac centier.

meesha
12. apr 2014

@therapiezentrumglueckspilze To je skvele, ale je mozna jakakoliv spoluprace bez znalosti nemciny? 😕

kvetinka84
12. apr 2014

Zdravím všechny maminky, chtěla bych se s vámi poradit. Kamarádka má tříletou holčičku se zvláštním chováním. Od mala byla velmi stydlivá, při návštěvě se chtěla jen chovat u mámy, později už ani s námi nechtěla být v jedné místnosti. Vůbec nemluví s jinými lidmi kromě rodičů a nejbližší rodiny. Vídáme se cca jednou týdně a neřekne mi ani slovo, ani ahoj, nic. Když ji zaslechnu něco říct mamince, tak mluví velmi špatně. Nechce si hrát s dětmi, bojí se jich. Velký problém se školkou, pláče tam a zvrací. Rodičům dělá hrozné scény a vzteká se. Jinak se zdá, že je chytrá, bystrá, vydrží si sama hrát a nikoho k tomu nepotřebuje, je tak zabraná, že neslyší ani když ji voláme jménem. Myslela jsem si, že to je špatnou výchovou, rodiče jí vždy stáli za zadkem, vůbec jí nenutili k samostatnosti. Ale teď jsem narazila na téma autismus a mám brouka v hlavě. Co myslíte? A jak pokračovat?

marecekavendulka
13. apr 2014

@kvetinka84 Ahoj,to je jedna z těch otázek,kdy ti mohou maminky poradit,ale bohužel vždy z toho vyjde jen jediné:nikdo tady na koníkovi ti nic konkrétního neřekne..oni totiž i doktoři mnohdy autismus vyvracejí nebo potvrzují během vícero vyšetření.Autismu je dost forem,někdy se jako autistické projevují děti s vývojovou dyfázií,nekdy jdou tyto 2 nemoci ruku v ruce..takže já osobně bych nežádala o vyhodnocení zdravotního stavu dítěte zde na koníkovi (ale chápu,že chceš kamarádce pomoci),ale ať kamarádka zajde s malou k psychologovi,psychiatrovi,neurologovi a logopedovi.Snažila bych se mezi těmito doktory vyhledat co největší kapacity,ať má to vyšetření smysl.

anka912
13. apr 2014

Maťkovi sme nedávno kúpili na inzerát väčšiu trojkolku, lebo na klasickom bicykli neudrží rovnováhu. Muž ju namaľoval a skrášlil, chodíme na nej na prechádzky po našej štvrti. Dnes sme vyskúšali aj nákup v Bille, zvládli sme aj semafóry. A Maťko nám nákup odviezol domov. Máme veľkého pomocníka 🙂

kvetinka84
13. apr 2014

@marecekavendulka díky za odpověď, je mi jasné, že mi tady nikdo nemůže říct, zda to je či není autismus. Jen mě zajímalo, jestli to není naprostý nesmysl. S kamarádkou když se o tom bavíme, tak to bereme jako že je hodně stydlivá povaha a navíc jako rodiče udělali chybu, že jí neučili větší samostatnosti. Ale ty problémy se školkou je docela trápí. Ale zrovna dneska u nás byly na návštěvě a normálně si hrála a i s náma mluvila, tak je moje obava asi přehnaná.

siska1005
13. apr 2014
marecekavendulka
14. apr 2014

@kvetinka84 náš Mára je taky "srabík",ale s určitými dětmi vztahy navazuje..autismus se nemusí projevovat dle taublek 🙂.Mám kamošku a její dceři diagnostikovali aspergera AŽ v 15 letech!!! do tej doby byla rozmazlenej spratek podle nich.

solinkarka
14. apr 2014

Marko by sa najradsej cele dni prhral so vsetkym co je okruhle...cupne si a zacne si to tocit na zemi...pokrievky, misky, moje kremy, dokonca aj okruhle male platnicky zo sporaku si vezme a toci si ich na zemi, ...ach jooo 😔