Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
18. aug 2011

som si teraz dala do googlu ze SPOSA košice a vybehol mi prvy odkaz na salon svadobnych siat, ze saty La Sposa 😀

magimary
18. aug 2011

tak presne toto ma zaujalo (!), ako sa spýta na takéto (abstraktnosti) veci??? 😨 😕

anka912
18. aug 2011

No ľudia, tak ja už idem oficiálne plakať do vankúša.
Asi si zajtra založím tému - Mám ťažko postihnuté autistické dieťa 😖

wandah
18. aug 2011

@magimary snozelen ho ukludnilo, Oli stále behal, nie že by bol hyperaktívny a skákal a robil zle, práve že dobré dieťa ale nevedel obsedieť napr. pri jedle, mne to prišlo ako by bol obsedantný, nie hyperaktívny
som presvedčená že bez diéty by zabral do určitej úrovne, ale ďalej by sa nepohol. Dnes sa hýbeme práve vďaka diéte...je to veľmi komplikované, len v skratke - Oliver má beupelkovú, bezmliečnu, bezcukrovú (ani žiadny med) a bezškrobovú diétu. Je a pije iba zeleninu, mäso, vajcia (iba žltok, bielok nie), orechy, ovocie veľmi obmedzene (iba štavy), pije iba vodu (citrónovú), čisto odšťavené zelenivovo-ovocné šťavy, vybrané sypané čaje, maslo nahradilo avokádo, každý deň česrtvý mäsový a zeleninový vývar (pije každú hodinu)....

anka912
18. aug 2011

@valika_val
SPOSA - KOŠICE
Mgr. Anna Uchnárová
Jasuschova 24
040 11 KOŠICE
Anke D: 055/ 6451289
mobil: 0905 294 937

magimary
18. aug 2011

@wandah skoro ako atkinsonova diéta 😅 😝 😕
fú a teda chce to jesť? 😕

valika_val
18. aug 2011

anka, ty este aj taky smutny prispevok (lebo vidim, ze si smutna) napises tak, ze sa tu hlasno zasmejem, ked ho precitam 😀
prepac.
ale ostan tu pri nas, prosim... ak mozes teda. myslim, ze si jedna z mala mamiciek, ktore sa vedia podelit aj s neuspechom alebo so smutkom. ostatne sa zozieraju same, citaju nas, ale nemaju tie gule napisat, ze sa trapia tiez! ty si nasa hviezda!

wandah
18. aug 2011

@valika_val ok - psychidko - fyz. deprivácia zo skorého odlúčenia od matky (Oli bol od 6m. v jasliach - do 22m.), autizmus, oneskorený vývoj reči. Stačí?

valika_val
18. aug 2011

@wandah a nemas prenho ani nejake podplacatka?
neveim si predstavit den bez kukuricnej chrumky na podplacanie, kratenie dlhej chvile, alebo zapchatie pusy, ked robi svoje nekonecne eeeeeeeeee 😔 takze ani hrozienko? ani nic?
tak teda tvoj maly si zasluzi metal!

anka912
18. aug 2011

@valika_val neboj, ja si tému založiť neviem a nechcem
Ty si kedysi písala, že prečo tu nie sú maminy starších autíkov - tak presne preto. Vaše deti sú ešte malé zlaté, máte veľkú šancu a optimizmus bojovať. Ale keď máš staršie, možno 10 ročné a ťažší prípad, tak sa tým nemáš chuť chváliť a nie to ešte čítať, ako sa iní krásne posúvajú.

valika_val
18. aug 2011

@wandah ok, staci, dakujem. ja som sa pytala len na to, ze preco nechces napisat diagnozy, ze aky mas na to dovod. ale teraz uz asi chapem 😔 asi ta moj nazor nezaujima, ale tu dg, co ta trapila najviac (asi) by som urcite vylucila.

sisstin
18. aug 2011

@wandah autismus nebo opožděný vývoj řeči? To se mi zdá zvláštní...dítě s OVR přece bude mít porozumění k věku, bude se chovat standartně... "jenom" nebude mluvit (což ve dvou letech nemluví vůbec docela dost dětí)...ale pokud už je ve hře teda autismus (potencionálně), tak přece musí mít ty projevy o dost závažnější ne? 😕

Ještě bych chápala, že dá Dr. ve dvou letech v potaz třeba receptivní dysfázii nebo autismus... ale autismus nebo OVR? 😕

valika_val
18. aug 2011

@anka912 ved ja uplne chapem!! a preto mas moje sympatie, obdivujem ta a dakujem, ze si tu. lebo strasne pekne pises, i ked matko vela veci nezvlada, z tvojich prispevkov citit radost, pychu, ze ho mas. jasne, ze ta niekedy pichne pri srdiecku, ze toto a hento nedokaze, ale zas - mohlo to byt aj omnoho horsie, nie? mne matko pride napriek vsetkemu negativnemu, co o nom pises, ako skvely chlapcek a niekedy dokonca neautisticky!!

wandah
18. aug 2011

@sisstin nespýta sa 😀 vyrobila som mu náučné kartičky dejového charakteru (to je nejaký dej rozdelený na viacero častí . obrázkov - najprv sa blíska, potom hrmí, potom prší, potom svieti slnko, potom vznikne dúha) a kartičky má poukladať do správneho poradia ako nasleduje dej. No dovtedy chodil za mnou a stále si žiadal aby som mu ich komentovala avysvetlovala až to pochopil ...
logo som zháňala na doma veľmi dlho, nebolo to jednoduché, tiež nikto nechcel

sisstin
18. aug 2011

@anka912 ono je to tak i na Postižených dětech a u Carlitty...na PD jsou maminky malých autíků, které jsou ještě hodně optimistické..zkoušejí všechno možné...no u Carlity už jsou právě maminky starších (i velkých) autíků, které to vidí jaksi realističtěji...bohužel...tak to je 😔

magimary
18. aug 2011

@wandah počuj a môžem byť teraz trošku osobná? 😕
ak sa malý "vylízal" z deprivácie, nie je 5 hodín denne makačky s ním teraz zase opačný extrém
až preťaž(ova)enie? 😕
nepýtam sa v zlom, len tak fakticky, či toho na malého nie je moc 😕
aby sa to zase niekde nevyvŕbilo 😕

sisstin
18. aug 2011

@wandah jj, dějová posloupnost....ale stejně nevím, jestli by Tygr dokázal nějak říct (naznačit), že chce vysvětlit, jak vzniká duha...si to vůbec neumim představit 😕 to je O. fakt kabrnák a teda IQ určitě hodně naprůměrný...páč běžné dítě to v tomhle věku asi moc zajímat nebude 🙂

anka912
18. aug 2011

@valika_val On je práveže ukážkový autista, tu sa veľa vecí rozoberá, ktoré podľa mňa nie sú podstatné pri autizme. Keby nemal problém pri pôrode a teda MR tak je ukážkový aspík.

valika_val
18. aug 2011

Carlita je nejake forum?

wandah
18. aug 2011

@valika_val skúšali sme sušené ovocie - hrozienka, slivky ale nezabralo. Jedine cumel ale ten sme zrušili lebo je už predsa len veľký, aj to bola makačka, cumel som odstrihla, dala som mu do ruky, povedala som mu že pokazený a sám si ho išiel aj zahodiť do koša. Odvtedy cumel nechcel ani na spanie 🙂
Takže teraz nie je žiadne podplácatko, ak nikto poznáte ABA terapiu, chceli sme vyskúšať, funguje na odmenách, ale u nás bez šance 😀

valika_val
18. aug 2011

@anka912 ked to tak napises, tak je to strasne. smutne. hrozne, na porazenie!!!
ale vies... keby. keby... 😔

wandah
18. aug 2011

@valika_val ale zaujíma, mna zaujíma každý názor 🙂

valika_val
18. aug 2011

@wandah no teda... ty mi pripominas tie pribehy z USA, kde boli autisti uplne vylieceni!!

wandah
18. aug 2011

@sisstin neviem, v každom prípade v dvoch rokoch mal Oliver veľa auti príznakov, nereagoval na meno, žiadny očný kontakt, nerozprával, točil kolieska, pozeral do svetla, sledoval tiene...

valika_val
18. aug 2011

@anka912 tej pani uchnarovej som praveze volala!!! s nou som sa dohodla, kedze je to riaditelka rubikonu, ze k nim budeme od septembra chodit 🙂

magimary
18. aug 2011

@anka912 ani, verím že to tie 2 dni "pred"...a že potom bude zase dobre a zasa budeš šťastná, že máš dobrého a poslušného syna, ktorý lepšie poslúchne ako intaktný syn tvojej kamošky na návšteve 😉 😎
je jasné, že vás tu nie je veľa, čo máte staršie deti (ale je tu ešte aj maminka, čo má 13roč. aspíka ai.), ale snáď sa tu s nami necítiš až tak zle... aj keď a niekedy "chválime", či? 😔
my ťa tu máme rady, tak snáď to trošku cítiš, i napriek tomu, že máme menšie deti 😉 🙂

valika_val
18. aug 2011

@wandah takze vlastne za 9 mesiacov nadstandardnej starostlivosti a intenzivnych terapii toto vsetko zvladol a takto sa z toho vlizal??? neuveritelne!!!

sisstin
18. aug 2011

@wandah aha..no u nás to nikdy jako nebyla takhle zlé...on reagoval na jméno standartně od těch devíti měsíců, měl oční kontakt, neměl stereotypy...on prostě "jenom" špatně rozuměl a celkově byl jak mimino...a měl opožděný vývoj celkově... ale už jsem právě shodou okolností něco podobného slyšela od známé, že její holčička měla ve třech letech totál auti příznaky....a ted ve čtyřech letech je z toho jenom opožděný vývoj řeči...a bez nějakých speci terapií či věnování... takže asi možné to je 😕

anka912
18. aug 2011

@valika_val čo je na porazenie? myslíš pôrod? mala som tretí cisársky, tam už je nejaké riziko, aj keď skôr iného charakteru. Ja už nesmútim, chcem len jednu teda dve veci, aby Maťa dostala nejaká učiteľka, čo ho niečo aj naučí a mal sa oňho kto postarať, keď ja umriem. A musím ísť spať, lebo takto umriem o voľačo skôr.

wandah
18. aug 2011

@magimary myslím že nie, jedna logo plus jedna terapia denne, zvyšek je doma so mnou formou hry, takže on to nevníma ako terapiu, ale ako formu hry, nie je k tomu nútený, robí to sám a rád, dokonca si to niekedy aj vyžaduje 🙂 neboj chodíme denne 2krát von ako všetky ostatné deti....len ten čas máme pekne rozplánovaný čo a kedy aby bola mama "príšerka" spokojná...ale zatiaľ sa to ten rok oplatilo