Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
20. aug 2011

@sisstin tak ked ta nieco obohati hovori sa tomu dar netreba ma brat doslovne.kto si nepraje zdarve dieta?ja len ze aj pozitivne sa n tom da najst.ja som nikdy vela kamosiek nemala a ani nemam 🙂 a to iste postretne kazdu mamicko co ma akosky bez deti zrazu nieje o com 🙂 moj naj kamos je moj syn 🙂

sisstin
20. aug 2011

@lucka261177 tak to mě ta izolace fakt jako tíží...proto trávim večer i tolik času na netu a kecám s kámoškama 😉 já právě byla dřív dost aktivní člověk, dělala jsem i mezi lidma...a mně to neskutečně chybí....ted v týdnu jsem v podstatě pořád jenom s Tygrem, od rána do večera...ven jako chodíme, ale to jsme pořád stejně sami...

já právě neznám to, že si půjdu sednout na hřiště (na kafe) atd., a ted tam budu krafat s ženskýma, zatím,co si děti hrajou...to u nás nikdy neexistovalo...Tygr neustále vyžaduje pozornost...takže když už někam jdu, tak to končí tak, že všichni kecaj..a já jsem s děckama 😝 páč Tygr by tam sám beze mě nebyl 😝 s ním si člověk moc nepokecá, neustále musím odpovídat na ty jeho věci... prostě za celej den já fakt nepromluvím s dospělým člověkem a tohle mi fakt neskutečně leze na budku 😖

lucka261177
20. aug 2011

pisem jak hotentot 🙂

valika_val
20. aug 2011

ahojte, ja len na skok, vela ste popisali, ale precitam az zajtra.
cakam, kedy sa mlady zobudi, ideme na chalupu.
inak anka, som z KE, ale na VS som bola v BA (spolu 7 rokov) a vcera som isla chlastat 😀
caute!

llulla
20. aug 2011

Tak som si dnes objednala aj PAS,aj GAPS,som na to zvedava.Ja teda autizmus rozhodne ako dar neberiem.Je to diagnoza,ktora ochudobnuje,nie obohacuje.Najviac mi je luto drobca,ako to pojde dalej,co s nim bude neskor,ked zostarneme....Vazne to vnimam ako ranu pod pas,trpezliva som bola vzdy,teraz som skor nervoznejsia,ako trpezlivejsia,skor placlivejsia,ako spokojnejsia 😔 A veru,dala by som cokolvek,aby bola drobec zdravy a mal nadej na plnohodnotny zivot.

@alaska28 prosim ta, v tej dieta GAPS by sa malo zacat tymi vyvarmi,ano?Len cisto z masa a kosti,bez zeleniny?A ako dlho to trva,kym neje nic ine?Zacinam si to predstavovat,neviem,ci by len taku tekutu konzistenciu drobec zjedol.On si totiz na chuti az tak nepotrpi,ale aby jedol len "slanu vodu",tomu veru neverim..Inak-google mi nasiel tvoj blog,maly je krasny,az mi slza vyletela 🙂

alaska28
20. aug 2011

llulla dík 🙂
Môže sa vývar, mäso varené aj zelenina ale len niektoré šetrné druhy.. na pitie voda s citrónom nemal by sa aspon týžden med, ovocie.. to je intro. Ale dieťa rozhodne hladom netrpí aj tie vývary sú hutné ak sú aj z kostí, masné a im obvykle ani nechutí lebo im je zle ako kapú tie kvasinky.. ja ale po skúsenosti známej, by som bola troška opatrná s tukmi a úplným vylúčením cukrov.. môže to spôsobiť zácpy, lebo pečeň nestíha spracovať tuk.. ale to intro je tak 50 ak nie viac percent úspechu.. takže ak by mu bolo zle tak môžeš dať doma odšťavené jablko alebo mrkvu nariedené vodou..
Inak to intro je cca 2-3 dni maximum na 1 fázu je 7 dní! a musí piť, vývary, vodu, podľa mňa aj čaje, hlavne zázvorový sa odporúča, alebo mättový .
ak nemá hnačku tak po 2-3 dňoch ideš do dalšej fázy to je tuším avokádo pridáš ak nie sú reakcie (hnačka, atd) potom surové vajce do toho vývaru ale to som ja nedávala, mám obavu zo surových vajec, môže byť aj namäkko. a potom dalšia fáza už tuším sú domáce lievance tam už môže aj trocha medu. a potom ten chleba z mandlovej múky a pod. dobre to má rozpísané gabika na myaautizmus skús vyhladať lebo som sa dočítala v pravidlách že nemôžem dávať sem odkazy či čo ..
inak to intro v knižke nie je je ale na webe na mojom blogu sú odkazy v sekcii gaps aj recepty aj popis ako sme my začínali a pod.. celkovo ten prechod na plnú GAPS je cca 6 týždnov.. potom by mala tvoriť 85 percent zelenina a mäso, vajcia a zvyšok môže byť ovocie (aj sušené bez prísad) a koláče, sladké veci.
ak prejdete introm je lepšie to, že po 6 týždnoch už môžeš skúšať ghí, maslo, jogurt ak nie je intro tak až po 6 mesiacoch. samozrejmosťou sú kvalitné probiotiká ale spočiatku dávať veľmi malé dávky inak bude velké die off a bude mu hodne zle.. pomáhajú na to kúpele ja som robila v jablčnom octe a morskej soli, detoxikujú..

inak tvoj malý je ešte maličký a myslím si že v tomto veku a pri vyložene regresných prejavoch ako u vás je ešte velká šanca niečo zvrátiť..

lucka261177
20. aug 2011

@alaska28 takze mame za sebou den bez mlieka.boli sme na zeleznej studnicke a v avione v kutiku zvladol to o vode a jednej horalke.doma cely den tlaci chlieb.zajtra zarazim aj horalku.neviem co bude nasldovat ochvilu ked pojde spat a nasledne v noci.pokusala som sa mu ponukat vsetko co som vedela ze kdysi jedol.nic si nevzal.on podla mna bude na vode a chlebe.

llulla
20. aug 2011

@alaska28 dakujem za info,uz sa psychicky pripravujem na to,ze do toho asi pojdeme.Len si neviem predstavit byt vylucne na tych vyvaroch.Ja som citala aj ten gabikin blog,tusim tam pisala,ze najprv len vyvar z masa a kosti a vraj nejake probioticke potraviny do kazdej salky,ale neviem,co tym mysli.

@lucka261177 maly ma vydrz,mysli si,ze ty mas mensiu...Podla mna ho hlad prinuti spapat aj nieco ine,aj ked chlieb vie dobre zasytit.Takze fajn,ze si dal aspon ten.Ja by som zatrhla aj horalku,lebo aj ta je poriadne syta (ona neobsahuje mlieko?alebo to nevadi?)a cakala,kedy sa chleba obje.Ked bude hladny a bude citit vone z obeda,tak snad neodola 🙂

My sme dnes isli von,zaparkovali sme pri DM-ke,ja som isla nakupovat-MM s drobcom ma cakali vonku a pozerali auta.A drobciatko moje odtiahlo MM na ihrisko,kam chodievame.Najprv na jedno,potom na druhe,MM nechapal,kam ho to vlaci a on ho dotiahol k ihrisku,pekne mu poukazoval,ako sa smyka na smykalke,hojda na konikovi,potom sa vypytal na taky detsku hojdacku...potom ho odtiahol pri jednu budovu,kde je vonku voda a vzdy si tam chodime umyt ruky...Tak mi ho prislo luto,on sa chcel tatovi pochvalit,kam chodievame,ale kym to MM pochopil a bol ochotny tam ist,tak to trvalo 😀 No chrobak moj,zlaty bol 😵

llulla
20. aug 2011

Este som sa chcela spytat,davali ste niekto dietatku MB 12? Malo to efekt?

anka912
21. aug 2011

@llulla Ja osobne nie, ale mám známu, ktorá tp dlho zháňala a po nejakom čase to prestala dávať, lebo bol nervóznejší a ubližoval si. niekto iný ale možno má iné skúsenosti.
Nepamätám si, tvoj malý hovorí niečo, aj cielene, napr. povie čoko, džúsik a pod. alebo poď, daj?

anka912
21. aug 2011

@llulla bola o tom diskusia na nanicmama, pozri si- sekcia iné deti

anka912
21. aug 2011

@sisstin prosím ťa, spomínala si disk. fórum carlitta, ale ja si to nemôžem vygoogliť, aký to má presný názov, teda pokiaľ nie je uzavreté, dík

anka912
21. aug 2011

@lucka261177 a tvoj malý nechce džúsy, najlepšie také domáce? to by mu teraz dobre spravilo a keď spravíš také hustejšie, tak to aj zasýti. Ja napr. odšťavené veci zmiešavám s džúsami z Lidla al. Tesca, taký mi v sklenej fľaši- volá sa z Tesca - Gucio, je to zmes mrky, jablka a pomaranču alebo broskyne. Malý keď to vypije, tak nie je ani hladný. A mám pocit, že čím menej je, tak je kľudnejší, lebo tým pádom nepoje kopec blbostí, čo bývajú napr. v pudingu (kupovanom).

sisstin
21. aug 2011

@anka912 zeptej se @alaska28 já to znám jenom z vyprávění, nikdy jsem tam nebyla 😉

lucka261177
21. aug 2011

@anka912 tak on pije iba cistu vodu odjakziva.pokus a dzusy zlyhal vela krat.on je taky zvlastny v tom jedeny uz do 15 mesiacov.tak ale mame za sebou prvu noc.do 2.20 spal a potom to zacalo pytal si pit kazde tri minuty tak som mu dokola opakovala ze ma iba vdicku ze rano bude papat jogurtik a chlebik.videla som aky je hladny chyta si brusko od zufalstva sa nalieval tou vodou ale o 4 uz do mna kopal a mal nervy ze ho trapim ☹ no ale zaspal skoro do osmej okolo piatej ☹ a potom spraskal dva vajickove chlebi ktore teda jedol este pred mesiacom ale dva dni do zadu nechcel takze uspech aspon to aj ked ja som smutna lebo co uz je to za stravu mastny chlieb?jogurt stoji na stoje odmieta ho cez den mu dammasko so zemiakmi ale obavam sa ze aj tak dostanem kosom.horalku uz nedam lebo celu noc som pocuvala keksik 🙂 no poviem vam este sa asi natrapime.bojim sa velmi ze to ma nejako psychiscky zablokovane tak autikovsky to jedlo ze proste naozaj nic ne neprijme pretoze on ani v sladkostiach nic nove nechce co nepozna.casom mu budem asi musiet aj ten chlieb vziat lebo sa nasyti a ine neskusi.mozno to ma v hlavicke take ako tu spominala tusim daja to bola ze mu vadia pomiesane molekuli a ja mu nechcem nejake traumy vytvarat.

llulla
21. aug 2011

@anka912 drobec nehovori absolutne nic,len si zvatla.On este pred mesiacom nehovoril vobec nic,bol ulne ticho.Teraz blaboce ako male babo-baba,mama,tata,papa,ajajaj,brrrm a pod...Cielene hovori len papa-ked mu poviem,ze ideme von,alebo ked chce ist von,plus ked mu poviem,ze ideme papat.Cielene hovori "eeee",to znamena "este",ked nieco este chce.Plus hovori "nie",ked nieco vyslovene nechce.A obcas "da,da",ked mu mam nieco dat,ale to musi byt nieco,za co musi veeelmi bojovat,zvycajne len ukazuje,co chce.Takze rec,nula bodov.

@lucka261177 bojovnik Samko 😢 A ani to sojovne mliecko nevypije?Prve tri dni budu asi najtazsie,potom uz hlad zlomi kazdeho.Ale dva vajickove chleby,to je super,aj ja by som sa z toho nasytila 🙂

lucka261177
21. aug 2011

@llulla myslim ze to co hovori je super jemu to zatial staci.daj este nie a papa je najpouzivanejsie aj u nas a to ma 3.5 roka a ja mu nechcem dat ziadne mlieko tak som sa nakoniec rozjhodla ze nepojdem z kaluze do blata a naucim ho normlane jest lebo by sa mohlo stat ze bude zase na sojovom mlieku a na nicom inom.ja sa strasne bojim ze ho ten hlad nezlomi.u wandy to trvalo dva tyzdne vraj oliho nosili na rukach aky bol uz slaby .a ludia moji to ja naozja nezvladnem uz aj teraz som tu uplne psychicky na dne lebo ja koza ako som spominala ja idem oducat od mlieka v predmenstruacnom syndrome ☹ tu revem uz pol dna.stale si chleba pyta cokoladku a keksik.ale uz som sa rozhodla ze ani chlebik.ked vytiahnem jogurt ktory miloval zacne vrieskat.no ale ved cas ukaze snad neskoncime nakoniec podviziveny.

anka912
21. aug 2011

@lucka261177 Už včera som ti chcela napísať, ale mala som takú depku...
Ohľadne toho učenia, tak môj malý bol/je taký istý ako tvoj, nikdy som ho (bez revu) nedonútila robiť, to čo on nechce. Keď sme začali chodiť k psych.,(to mal takmer 4) tak mi povedala, že sa musím rozhodnúť a vydržím ho trápiť, lebo ináč to nejde. Vzala si ho dnu bezo mňa, on reval jak tur a kričal -idem za maminou, maminááá, až som plakala aj ja vonku. To bolo také, že kto z koho, on si chcel vydupať zas len to svoje. Prvých niekoľko krát sa to opakovalo a postupne obmedzilo na min., vravela som, že s nim splnila nejakých 150 úloh.
Neskôr sa to síce opakovalo, ale to vtedy, keď bol vynervovaný z tej škôlky a teraz sa k nej normálne pýta. Je to jeho teta Katka.
Takýto boj máme ale doma stále pre skoro každej veci, len pár vecí, čo má rád a vie urobí bez kriku. Nikeedy si vravím, ako dlho to ešte vydržím počúvať.

anka912
21. aug 2011

@lucka261177 Teda to isté je aj v škole, keď má niečo robiť- tak krik a potom pracuje naozaj len sem-tam a je to veľká škoda.
P.S. PMS už začína aj mne. Skús takú poriadnu dávku Magne B6

wandah
21. aug 2011

@llulla Oliver nepapá nič sladké, žiadny med, žiadne banány, žiadne červené a žlté jablká...jediné ovocie čo dostane je nalačno ovocno - zeleninová šťava - 2 deci - pomer je vždy 1/3 ovocia a 2/3 zeleniny. Ovocie striedame - napr. grep, zelené jablká...taď. Štavy máme dva dni a tretí deň máme špeci prípravok nalačno.No a potom mu pečiem špeciálny chlieb neutrál alebo slaný alebo sladký - ak sladký tak do celého chleba dám jednu z nasledujúcich "sladkých pochúťok/ - buď 10 zrniečok sušených hrozienok alebo 3 suš. slivky ale. 3 sušené marhule. Toď vsio čo chlapec dostane sladké ☹
Áno, Oliver má problémy s plesňami a hubami v tráv. trakte - nemáme síce ani candidu albicans ani candidu species, ale máme vysoko poz clostridiu species 😒 No my držíme gaps, ale ešte sme si ju sprísnili oveľa viac ako sa popisuje v knihe ...

lucka261177
21. aug 2011

@wandah dolezite je ze papa co mu das muselo to byt strasne trapenie sa tam dopracovat.moj spi od vycerpania kedze v noci nespal a okrem chleba nic nejedol.takze asi nema ani tolko energie aj ked teda jeho hyperaktivita sa prejavuje stale.uz som schytala dnes zopar narazov jeho hlavou 🙂 som cela modrinova.idem si urobit aspon sisky osladit si tento zivot.wandi tesim sa k vam 🙂

lucka261177
21. aug 2011

@anka912 no mam pocit ze az take zle to u nas nieje aj ked v podstate ja ho nenutim nic robit az na malickosti.pozitivne je ze ked vytrvam tak ako vravis ty potom si to osvoji vie ze si nevyreve a robi to bez kriku.

lucka261177
21. aug 2011

Navarila som 4 jedla a nic.boze mne praskne srdce od zialu 😢 mam pocit ze je uplne slaby spal tri hodiny brusko prepadnute a v noci ako bude hladny si ani len predstavovat nechcem.poradte mi mam mu dat rohlik a chleba ktory urcite zje alebo mam cakat kym si nevezme varene jedlo?ked mu budem davat len rohlik a chlebik samozrejme suchy lebo na to nic nechce tak bude hladny kazdu noc.

alaska28
21. aug 2011

Lucka ja si myslím, že týmto postupom toho moc nedosiahneš, ja by som dopadla podobne,. by jedol len suchý chleba a kľudne mesiac (ho poznám) ja som musela zrušiť úplne všetko čo nemôže jesť. Rovnako na tom bol aj Gabikin R. tiež nejedol nič len chleba, rezeň a ešte niečo.. Podľa mňa u vás by možno bolo dobré mu dávať len ten vývar.. ponúkať, nenútiť stačí ak si vezme pár lyžíc denne.. ja som čítala tiež o deťoch čo na GAPS nejedli 2 týždne!! (okrem pár lyžíc vývaru) a potom dostali doslova vlčí hlad a všetko to dobehli. R. schudol na intre 4! kilá (gabikin) a dnes je to kus chlapa, všetko to dohnal. Nie je nezvyčajné že deti narastú zrazu aj 20cm, pretože ako sa uzdravujú črevá, tak sa lepšie vstrebávajú živiny, teraz im to v podstate všetko odchádza "deravým črevom" a sú doslova podvýživený aj keď môžu mať aj nadváhu (čo je paradox) takže jemu ten hlad proste príde ked nebude mať nič iné čím by sa dopoval (sladké nápoje, chleba a pod) možno to bude trvať 3 dni , možno týždeň.. ale verím, že sa to zlomí.. mne rod tak trucoval, že odmietal ešte aj jedlá čo jedol pred gaps a na gaps mohol!! napr. vajcia pred gaps jedol na kvantá a zrazu nie ani za svet!!
No a teraz posledné dni ich zje aj 7! denne.. nechávam ho lebo z viacerých zdrojov som čítala, že reči o cholesterole sú nezmysel a vajcia sú dokonalá potravina. Pamätám sa na obdobie pred gaps kedy mi asi rok jedol hlavne vajcia a tuniakové pomazánky rio mare.. nechcel nič mliečne.. vtedy robil velké pokroky.. tak sa tomu teším.. Najlepšie je ho dobre vyvetrať vonku potom aspoň rod dostane velký hlad.. Na zahraničných weboch je veľa typov ako prekonať tieto úvodné fázy na diéte a mňa držalo keď som čítala, že aj iné deti hladovali aj iné deti boli malátne, len ležali a spali.. a pod.. a potom to prešlo.. ber to ako niečo dočasné. AK pije tak ani 2 týždne nejedenia mu neuškodia..
Okrem toho unavený nemusí byť z hladu!! neviem ako vy, ale my sme mali aj pred gaps napr. pri chorobe obdobia, že mi nejedol aj 3 dni NIČ.. to, že spí a leží môže byť kľudne die off už nejaké začínajúce, že kapú kvasinky.. niečo sa v jeho tele rozhodne deje.
Prejavy môžu byť aj zhoršenie hyperaktivity, agresie je ich veľa..
Ale my sme už tak 3 deň diéty videli velký rozdiel úplne čistý pohľad, reakcia na deti to sa nedá ani vysvetliť musel by to človek zažiť..

Ale v prvom rade ty musíš byť odhodlaná a pevná, musí cítiť, že neuhneš.. a to sa najlepšie dodrží ak vieš prečo to robíš, ak máš načítané tie info a vieš, že tie potraviny mu robia zle ktoré on chce.. ja ti môžem povedať, že som pomerne mäkká povaha, ja mu dosť často plním čo na očiach vidím a sama sa normálne čudujem, že som toto vydržala!!! ja som si dala krátkodobé méty najprv, že vydržíme 2 týždne, potom že mesiac, potom 3, 6 a už sme skoro 7 🙂 proste beriem to tak kým to ide tak to ide, ked nejde, skúšam zaradiť niečo nové do stravy, nejak mu to spestriť a občas sa chytí na niečo..

@wandah a kde vám zistili tie klostrídie? v ganzimmune?

Nášmu R: u nás nič nezistili stolicu mu naberali viac krát nemal nič pozitívne, ani nemal soor ako sa tu píše a pod. ale mal tie gastro problémy a dosť vecí mi sedelo na kandidu.
A aký špec. prípravok mu dávaš?

Anka tu máš link na carllitu ale už aktívne nefunguje.. http://carllita-autismus.blog.cz/

llulla ja to mám načítané aj z webov (gaps) a priamo dr. tvrdí, že rozhodne nemusí dieťa hladovať a mäso, vývar a zeleninu ako mrkva a dalšie teraz už neviem presne ktoré môže aj na intre...

Inak rod má tiež veľmi dobrú orientáciu na veci, ktoré on chce, on človeka dotiahne aj kilometer do lidlu napr. :DD takže u nás bolo peklo aj to na začiatku diéty, že nestačilo že nemáme doma, lebo nás ťahal do obchodov, normálne asi týžden sme nechodili ani von ako som sa bála.. a Lucka tiež som bola dokopaná, domlátená, doškrabaná.. :(( normálne ako narkoman čo chce dávku.. ale bolo to lepšie ako som to čakala.. najhoršie aj pre neho bolo kakao.. za tým smútil vypil ho aj liter denne pred diétou a zrazu sek a nemal žiadne.. a dnes si už ani nespomenie, dnes som mu robila výborný jogurt aj ako šiel okolo som mu pichla kúsok lzžičky do pusy, olizol ale nezáujem.. čo ma dosť štve, lebo je z bio jogurtu ako štartéra a výnimočne sa mi podaril asi tým, že som naň zabudla a nechala ho tam 2 dni :D v jogurtovači..

My sme dnes boli v lese bolo nám výýýborne!! taký relax ako už dlho nie a rod bol ukážkový! on je tak poslušný niekedy, že nechápem..

alaska28
21. aug 2011

Lucka ja som to brala tak, že aj to máličko čo zjedol z dovolených-výživných vecí je viac výživné ako to čo jedol pred tým (pizza dr. oetker, chleba, rožky s pomazánkou, kakavko.. ) samé prázdne kalórie..

posťahovala som len takú malú vzorku toho čo mi robil rod ked bol malý tak od roka a pol do 5 potom prestal byť tvorivý.. ale je to zlomok mám cca 1000 foto rôznych jeho dielok a výtvorov autíkovských 🙂
potom hodim popis rod chce videá púštať

lucka261177
21. aug 2011

@alaska28 ja chcem ozrejmit ze ja neskusam dietu nam len zistili aleriu na kravske mlieko a kedze on nikdy nic ine nejedol od 15 mesiacov tak mne by stacilo keby zacal jest cokolvek.ale on to neochutna len krici.vyvar cisti nemam sancu do neho dostat myslela som ze aspon to co do tych 15 mesiacov jedol ze bude jest ale stale nic.ja som uz aj rozpravky vypla nejako ho donutit ale on je taky baran tvrdohlavy.dokonca palacinky s nutelou nechcel aj ked som ho presviedcala ze je to cokoladka ktoru si cely den pyta.a presne ako vravis ani sme nikam nesli lebo on by utekal do obchodu.ale pred pol hodinou si vypytal topanky ze panky povedal 🙂 (prvy krat ) a myslim ze tahal muta do obchodu tak uz vidim aky dojdu cely spoteny urevany ze mu muz nic nekupil.ono podla mna takto nejediace dieta ani neexistuje ako je ten moj syn.kazdy co tu spominal tak aspon nieco tie deti jedli.

lucka261177
21. aug 2011

@alaska28 prekrasny chlapcek a ked vidim aky je sikovny ani sa mi verit nechce ze je autik.

anka912
21. aug 2011

@alaska28 dík

magimary
21. aug 2011

ahojte 🙂 😵 !
sme doma a už aj vyložení a deti uložené 😅 😀
idem vás prečítať a hneď sa pripojím 😅
a @anka912 a celá jej rodinka je úplne super a s Maťkom na čele 😎 😵 🙂

valika_val
21. aug 2011

@lucka261177
nemam velmi cas, len kratko zareagujem -
teda ty si mu na zaciatok vylucila mliecko? spravne som to pochopila?
a zrusila si mu mliecko na pitie (UM alebo kravske?), alebo si mu zrusila vsetky mliecne vyrobky? a zrusila si mu kojenecku flasu?

skus na zaciatok ten bezlepkovy a bezmliecny chlebik, to mu isto tak chutit nebude, cize toho nezje na kvanta, ale zas nebude mat pocit, ze si mu uplne chlieb zakazala. neviem, ako je to u starsich deti, ale ja si to tak naivne predstavujem, ze pecivo sa bude jest len rano a hotovo! 😀

a chcela som dodat, ze - ako pises - je hladny, brusko prepadnute, ospaly? toto je fakt smutne, urcite sa ti nanho zle pozera, ale pomohla by si mu, keby si mu dala rozok??? vobec nie 😉 takze len vydrz.
treba mat potraviny, ktore moze, nenapadne porozhadzovane po byte. na kazdom stole nejake ovocie (zatial ak moze), vo flasi, pohari - vyvar, ty si daj tiez, mozes sa pred nim napajat a dat mu ochutnat... mozes zalozit specialnu krabicu, nejaku farebnu, mozte ju spolu ozdobit, kde budu sladkosti, ktore moze - napr. hrozienka, alebo mozno celihope tycinky alebo susene ovocie...

alaska, rod je fakt sikovny, mna dojalo najma to poskladane MAMA 😵 😵 😵

co sa tyka vyvarov, aj tam sa da carovat s chutou... pridas mrkvu, cibulu, brokolicu - to sa moze? alebo karfiol? neviem, nemam to nastudovane, ale zo zaciatku, kym nebudete drzat prisnu GAPS, tak mozte vyskusat len zdravu stravu s vylucenim mlieka a lepku.
ja som sa tolko stazovala, a teraz si to neviem vynachvalit. v podstate drzim aj ja tuto dietu, akurat kazdy den zhresim 😀 😝