Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
29. aug 2011

@magimary tak jako s tímhle má Tygr docela problém http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=11399949&tab=4 teda já taky, to je právě ta jeho horší prostorová představivost...na Logicu a na Hradu jsme ji už dost natrénovali, ale tyhle skládačky (z rozstříhaných části postavit kruh, čtverec atd.), to mu furt dělá dost problém 😉

yukki
29. aug 2011

@sisstin fantázia fantázia! Vďaka aj Tebe aj monike aj všetkým čo sa podelia o toto! Úžas...ideme napásť koňa večer to s Kikou niečo z toho skúsim....

sisstin
29. aug 2011

@yukki my jsme měli výhodu, že dost témat jsme měli půjčených z Rané péče, dvě mám půjčené od kámošky a zbytek je teda náš 😉 když to člověk kupuje postupně, tak to zas tak šíleně drahý není 😉 ale nemusí to bavit každý dítě, kamarádka má velmi šikovnýho klučinu (podle Krejčířový je ve všem tak o rok napřed, šli tam s podezřením na ADHD, ale nemá ho..je jenom živej), a takový věci jako Logico, Mini luk atd., má těžce na háku....ne, že by to neuměl...ale prostě ho to vůbec, ale vůbec nebaví 😉

lucka261177
29. aug 2011

ahojte.no v prvom rade objasnim ten ipad.mne povedala wanda ze to maju mna to strasne nadchlo a nejako zapracovala moja fantazia alebo som zle wandu pochopila a automaticky som si myslela ze su tam taketo veci ako je ucenie sa autikov.asi som si to naozaj ja sama nejako vydedukovala ale kedze aj wanda mi napisala ze odkial take mam 🙂 tak zrejme ma v ipade len hry.ja sa ale chystam preluskat naozaj cely IT svet mam strasne vela znamych programatorov ITakov a nieco vykopem aj z pod zeme.mimochodom ak tu nieco take nieje je to vynikajuci napad na to aby to niekto konecnce urobil.ja aj moj muz si vsak myslime ze tu nieco take musi existovat ved snad som neni taka mudra ze ma to napadlo jedinu 😀 takze wandi tymto sposobom odpovedam aj tebe 🙂 tie karticky a hry su uzasne ja si to asi zaobstaram taku nejaku zakladnu sadu.inak mozno sa to da aj najst na bazari.nieco som tam aj videla len mam v tom chaos co je co.
@sisstin pozerala som tie videa a ten krpec je strasne sikovny fakt ze som nestihala.on ma to porozumenie uzasne to ja snivam.

sisstin
29. aug 2011

@lucka261177 tak on je šikovnej jak na co 😉 jako myslí mu to parádně, ale že by se třeba jako uměl oblíct, to teda moc ne 😝

jinak ten Ipod využívá Monika a Járovi to jde bezvadně, moc si to chválí 😉

sisstin
29. aug 2011

ale už mu docela jde ten Záhadný hrad...na to, že má tu prostorovku fakt špatnou, tak dobrý 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=Ho2N5Yak1uI
anka912
29. aug 2011

@lucka261177 kvôli Ipad pozri na
www.postizenedeti.cz tam o tom bola diskusia, musíš ale trocha pohľadať, dokonca tam bol nejaký program na výrobu vlastných piktogramov, veľmi to chválili, ale ja som to neštudovala, nemám vzťah k PC, tak to nebolo pre mňa.

sisstin
29. aug 2011
anka912
29. aug 2011

@sisstin 😲 😲 😲 normálne ťa začnem podozrievať, že ťa tu na koníkovi platia za rýchle a presné odpovede 🙂

sisstin
29. aug 2011

@anka912 Anka, to je náhoda, páč zrovna včera jsem to dávala k nám do tématu 😉

magimary
29. aug 2011

@sisstin no, ja som sa pokúšala stiahnuť ten program včera celý večer (videla som ho u Járovej Moniky), ale vôbec mi ho nechce môj "systém" pustiť, blokuje mi to 😝 😒 ☹
a tak som sa tešila, ako si porobím kartičky 😒

sisstin
29. aug 2011

@magimary tak v googlu chrom mi to taky nejde, tak to zkus v něčem jiným 😉 co máš ty? 😕

magimary
29. aug 2011

@sisstin mám mozillu, ale skúsim to teda ešte cez explorer 😕
len ten mám taký starý, že až... 😝

anka912
29. aug 2011

@magimary nejaké základné veci by si si mohla vytlačiť aj odtiaľ, aj keď to nie je asi to pravé orechové. Sú to obrysy, ja som Maťovi vyfarbovala
http://www.globalni-cteni.cz/clanek/procvicovan...

magimary
29. aug 2011

no, nejde mi to ani cez exploš... 😠 😖 😒 ☹

idem si pozrieť aj to od teba, @anka912
mne sa na tom programe Picto páči najmä to, že je tam toho neeeskutočnéééé veľa... 😒

anka912
29. aug 2011

@magimary to je pravda, ale ja mám skúsenosť, že radšej menej, ale robiť s tým pravidelne. Aj ja sa niečim nadchnem, povyrábaam, povytláčam, ale nakoniec robíme len s jednou časťou.

magimary
29. aug 2011

@anka912 páči sa mi aj toto, čo si dala ty...
len sa v tom nejako neviem zorientovať 😕

magimary
29. aug 2011

@sisstin a cez čo si to otvorila ty? 😕

sisstin
29. aug 2011

@magimary já přes nic, zkoušela jsem to jenom přes google 😉 zkus napsat Monice 😉

wandah
29. aug 2011

Baby čítam vás len zbežne, nestíham, ste všetky strašne úžasné čo všetko robíte pre svoje detičky...veľmi ma inšpirujete, sa som mala pocit čo všetko malému vyrábam a ako sa mu venujem a teraz mám pocit že toho robím strašne málo...

anka912
29. aug 2011

@magimary pozerala som, že som ti nedala najvhodnejšiu časť z toho glob. čítania. Tak ešte raz.Tuje link na obrázky: http://www.globalni-cteni.cz/clanek/obrazky-z-p...
Vľavo budeš mať možnosť kliknúť si na nejakú oblasť. Sú tam tieto oblasti:
Obrázky z Prvního čtení
Moje rodina
Škola - hračky
Potraviny
Oblečení
Kuchyně
Nábytek
Ovoce
Zelenina
Zvířata
Ptáci
Mycí prostředky – hygiena
Části těla
Nářadí
Dopravní prostředky
Příroda
Činnosti
Situační obrázky

Keď chceš napr. Potraviny, klikneš si na to slovo a vyskočia ti obrázky, priamo na vytlačenie na A4

Sú tam základné oblasti, to by ti mohlo zatiaľ postačiť a pre tých čo sú ďalej, tak tam sú aj činnosti, teda slovesá, to často chýba v obrázkoch.

wandah
29. aug 2011

@magimary určite cez net je to lacnejšie ako v obchode...a keďže peňazí zrejme nikdy nie je nazvyš, posielam pár typov zadara, resp. za menej peňazí 😉
- zadarmo možné využívanie úloh (na podobnom princípe funguje aj Ipad - ktorý inak crele odporúčam), tu sa len treba registrovať...
www.hraveuceni.cz
- úlohy ktoré sa dajú stiahnuť, ja ich tlačím farebne, potom lepím na výkres (nelaminujem), poprípade využívam suchý obojstranne lepiaci suchý zips, dávam do euroobalov...úlohy sú rozdelené podľa typov...
http://autista-valerik.blogspot.com/search/labe...
- knihy s magnetkami, ja mám pre Olivera 5 rôznych kusov a magnetky si navzájom kombinujem, sú to základné veci aby vedel napr. že lietadlo patrí na oblohu a loď na rieku, auto na cestu...napr.
http://www.eplanet.sk/kniha/po-cestach-i-necest...

snáď som niečím inšpirovala, možno už vyššie uvedené používate... 🙂

magimary
29. aug 2011

dík 😉
tak som doteraz vyberala piktogramy z toho programu (napokon sa mi ho predsa podarilo stiahnuť 😅 , aj keď netuším ako 😅 )
zajtra si ich potriedim 😵
takže dobronočné skoré ráno 🙂 😉

magimary
30. aug 2011

tak teda dobré ráno 😅!
Malinký ma klasicky skoro zobudil a potom zaspal 😅 .

valika_val
30. aug 2011

ahojte, dobre rano 🙂 zacla som citat toto co ste popisali o ulohach a hrach, ale mam v tom misung a zatial to nepotrebujeme (akurat mozem zacat setrit, ze ano 😀 😀 😀), tak preskakujem.

magi, ta jednoducha vkladacka je super, PRESNE takuto by teo potreboval. on aj ma spravnu stranu kocky, vobec nechape, ze ked mu to nejde do jedneho otvoru, ma skusit iny, prip. poototcit tvar 😒 takze vacinou ak mu hned nenastavim spravny otvor, tak sa rozzuri, tvar zahodi a skoncili sme.
kde si tu skladacku kupila, alebo nevies, kde ju zozeniem?

ozvem sa okolo obeda, chcem zbehnut este teraz do obchodu, nemame plienky a nejake veci z lekarne. joj, inak v sobotu som sa bola pytat na ten Noo..daco a Peritol, ze pokecam s lekarnickou - nemala tam ludi. ale kedze peritol je na predpis, tak som sa jej len na N. chcela opytat. spytala sa, ci na ucenie (akoze pre mna). a je ze nie, ze pre maleho. opytala sa, ze naco. tak som povedala, ze ako pomoc pri rozvoji reci. povedala, ze ano, ze byva aj sirup, ale zacala sa smiat, ze mu nemam nic davat, lebo jej maly zacal rozpravat ako 3,5r. tak som si tak vzdychla, skusila este raz poprosit o krabicku a tak, ale ona ma zacala presviedcat, ze nie. tak som jej povedala, ze mame podozrenie na autizmus a ona ze "aaaale, ved pockajte este" 😔 chapem, ze to "mame podozrenie" pochopila, akoze my rodicia mame 😀 tak som sa urazila, otocila chrbtom a bez pozdravu odisla.

dnes pojdem tu do nasej lekarne, kde nas poznaju, ak natrafim na moje oblubene lekarnicky, tak sa opytam. 🙂 ale co ju do toho, sak porozpravat mi o tom mohla, precitat ci pribalovy (s nou) a potom mi mohla povedat svoj nazor. ale kedze to nie je na predpis, tak ja so predsa zakaznik, nie? ci?
ja dost tazko znasam, ak mi niekto nieco prikazuje a zakazuje. mat na vyber a pocut radu, to je ine...

helga1
30. aug 2011

@lucka261177 nie nepije mliečko, papá iba mliečne výrobky, ale tie sladkosti síce ich neje veľa ale asi ich budeme musieť obmedziť

@sisstin malý je veľmi šikovný, krásne pracuje

Kočky keď píšete o pomôckach. neviete mi poradiť, kde by som zohnala kocky na tangram, psychologička mala také kocky malé bieločervené a dali sa z toho poskladať rôzne obrazce podľa predlohy. Ja som malej vyrobila z papiera len podľa tohto http://www.bernolacik.estranky.sk/stranka/logic..., ale radšej by som jej zohnala tie kocky, na nete som to nenašla, alebo neviem hľadať 😎

magimary
30. aug 2011

@helga1 táto pani predáva aj drevené Tangramy, prelistuj si jej bazárik:
http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=199729, konrk tu: http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=199729

inak, dnes mám celý čas nejakú veľkú hektiku, neviem sa zastaviť, doobeda som behala po meste a vybavovala a teraz sa idem zase venovať tým včerastiahnutým piktogramom 😉

inak, máme novinku-kým som ja vybavovala, Tady bol u mojej maminy a boli na piesku a vraj už si vedel pekne nakladať lopatkou do vedierka (!!!) 😵 😵 😵 , ešte minule to nevedel-sme to spomínali a už teda (vraj) vie 😎 🙂 a ešte sa tam aj o život (a dlho) točil na kolotoči a vôôôôbec sa mu nekrútila hlava 😝
a ešte sme sa cez víkend naučili nové slovo "véééééé" (=lev) a k tomu aj kravičku (mu) a prasiatko (kik=kvik) z minulého víkendu 🙂
a slovo "toč" rozšírilo pole pôsobnosti už aj na ľudskú hlavu a oko, čiže má viac významov, ale Tady teda "pozná" ďalšie slovká (hoci to isté, ale s iným významom)... 😅 😵 a podobne aj "wewe", ktoré zahŕňa všetky deti, dokonca ja jeho-aj tady je podľa neho "wewe" (hoci zatiaľ si stále myslím, že sa na fotkách nespoznáva 😝 )...

toľko k našim novinkám a idem pracovať 😅 😉

magimary
30. aug 2011

jáj, ešte @valika_val, neviem kde by sa to dalo zohnať, my to máme z burzy (ktorú robievam v MC) ale, ak to pomôže je to značka Eichhorn 😕 .

anka912
30. aug 2011

@yukki Môžem ti poslať takú skladačku-šnúrovačku Flower and bugs lacing fun. Je to kvetinka z dreva, ktorá sa zapichne do stojančeka a naňu sa prišnurovávajú motýliky, lienka a slimáčik, všetko z dreva farebné. Neviem nájsť ten obrázok na internete. Dieťa sa učí prevliekať šnúrku cez dierky, to je tá najľahšia vec, čo sa dá robiť, alebo aj prišnurovať a urobiť celý obrázok. Pošli mi adresu do IP, ak to chceš.