Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
9. sep 2011

@alaska28 Ja som bola tento týždeň u mojej psych. pozná malého už 4 roky a vidí ho minimálne raz za mesiac a bavili sme sa zas o tom, prečo je Maťo autík. Ona tiež úplne súhlasí so mnou, že Maťo má dva problémy. Jeden je určitá genetická záťaž, pretože aj moja najst. dcéra je trocha frcnutá autizmom ( a to hovorím po dlhom zvažovaní), ale došlo tam určite aj k organickému poškodeniu pri pôrode. On sa zlepšuje, veľa vecí si uvedomuje, reaguje v rámci svojej diagnózy dobre, ale má zjavné poruchy učenia aj reči, ktoré keby nemal tak mám doma ďalšieho čudáka a samotára, asi ešte väčšieho než dcéra, pretože je chlapec. Možno mu pomáha aj to, že aspoň do určitej miery rozumie hovorenej reči a tým pádom sa mu dajú veci lepšie vysvetliť. Ako som čítala o tvojom, že keď mu povieš, že príde tatík, tak to nechápe, až keď uvidí jeho fotku, tak to máš fakt ťažké. My sa doma úplne v pohode dohodneme, rozumie, poslúcha, aj magi ho videla, môže napísať svoj názor. Preto má asi aj tvoj také problémy so správaním a výbuchmi, lebo obrázkami sa niektoré veci dajú ťažko vysvetliť. A určite ho frustruje, keď si ako rastie a dozrieva, tak si uvedomuje svoje limity a problémy, hlavne ak má dobré IQ. Mne psych. povedala, že niekedy je lepšie mať autíka s nižším IQ, ten si tak neuvedomuje svoju bezmocnosť a neschopnosť sa vyjadriť a nie je z toho tak frustrovaný.
Neskúšate uľahčovanú komunikáciu? Veľmi by mu pomohlo, keby sa naučil postupom času vyjadriť svoje myšlienky písomne. Aj keď je to určite veľmi ťažké.
Prajem ti veľa síl do ďalšieho boja

magimary
9. sep 2011

@valika_val je a číta 😅 😀 😉

magimary
9. sep 2011

@anka912 hej, to musím potvrdiť...ankin Maťko krásne reaguje a evidentne krásne rozumie (v rámci možností 😉, možno by nepochopil, keby sme mu hovorili o stratosfére 😅, ale v bežnom fungovaní je "prudko použiteľný")... uňho do popredia vystupujú hlavne tie motorické záležitosti (trepotanie rukami, pobehovanie a akási "nesvojosť"-ako keď sa človek cíti "nesvoj", jaj a ešte uľpievanie na prežitom zážitku, ktorý ho raz už uspokojil), ale inak...celkom OK

valika_val
9. sep 2011

@anka912 super si to napisala... a ten nazor psychologicky, to je fakt kruta realita.
dokonca to niekedy sedi aj na parnerske vztahy, ked dvaja ludia, manzelia, nie su nejak extremne vzdelani, resp. maju nizsie IQ (alebo ako to napisat), vtedy sa skratka tolko nezamyslaju nad vztahom a neanalyzuju, beru zivot ako ide a mozno aj jednoduchsie odpustaju...

anka912
9. sep 2011

@magimary to si myslela tú šmýkačku, že?
U nás mali pred týždňom tiež takú, ale menšiu, bol tam s nim len muž, ale že sa fajn vybláznil a po určitom čase šiel v pohode domov. To asi bolo tým, že to bola taká veľká novinka a nemohol sa jej nabažiť. Ako keď ja musím zjesť naraz celé salko, alebo čítam knihu aj celú noc, lebo ma hrozne baví 😀 😀 😀

magimary
9. sep 2011

hej, tak to je...
ja tomu zase hovorím, že tých simplexnejších ľudí "chráni" plášť nepreniknutia...
skrátka im ani tie bôle, zranenia a rôzne komplexy tak neubližujú, lebo ten "plášť jednoduchosti" ich tam nepustí...
akoby ich ochráni (pred zlobou sveta)...

hej, ale to nielen šmýkačka, ale aj jeho "banto"-jeho skrátka nejakým spôsobom u(s)pokojuje a tak ho vyhľadáva, lebo sa mu spája s pozitívnym prežitkom/zážitkom 😉

anka912
9. sep 2011

@magimary akých ľudi??? ja len viem že "simple" je po angl. jednoduchý, to si myslela?

magimary
9. sep 2011

@anka912 hej

valika_val
9. sep 2011

simplex komplex 😀

anka912
9. sep 2011

@magimary to banto je typický senzorický vnem - páči sa mu čokoľvek čo pekne búcha, podľa možnosti s ozvenou

anka912
9. sep 2011

@valika_val čooooo?

magimary
9. sep 2011

@anka912 jasne, že senzorický vnem (!), ale práve ten vnem v ňom kedysi vyvolal pozitívny prežitok/zážitok...
a teraz ho opakovane vyhľadáva (podobne ako vtedy tú šmýkačku) 😉

simplex komplex-to už je riadna "totálka" .-D 😀 😀

valika_val
9. sep 2011

@anka912 aaaaaa a sme doma.
aj ten moj je buchaci... 😔 vsetko najprv vyskusa, ako to znie, ked to tresne o stol, o zem, o cokolvek. ved akurat ked som pisala, ze on sa s formickami vo vani nehra na prelievanie, ale klaci pri okraji vane a bucha hrackami o vanu, vklada a preklada... pri jedle mi vezme moju ruku a chce, aby som pobuchala po puzzle, paci sa mu akykolvek naraz niecoho o nieco. ved aj tlieskat sa naucil az tak, ze najprv vedel len s hrackami o seba a o dost neskor aj s holymi dlanami 😀

valika_val
9. sep 2011

anka, nic, to len slovna hracka 😝

anka912
9. sep 2011

@magimary no, to ja už neviem tak posúdiť. Dúfam, že nebude robiť veľa vecí, čo v ňom vyvolajú pozitívny prežitok, lebo v puberte.....

valika_val
9. sep 2011

jak ja rano vstanem??
a vy? baby, kolko spite v noci? kedy mate budicek?

anka912
9. sep 2011

@valika_val ja už dávno spím, to len zo sna vypisujem
budíček mám Maťa, ael tomu keď spravím kakao, tak ma nechá ešte aj hodinku podriemať
ale fakt, všetci spať!!!

magimary
9. sep 2011

@valika_val budíček vždy medzi siedmou a polôsmou...
zúfalý nárek nášho Najmenšieho... 😝 😉
no, aj náš búcha, trieska, zahadzuje (len aby dobre tresklo)...
odjakživa...
a lietalo už čokoľvek...aj veľká Tatra (veľké auto), kocky takmer denne, obrusy, fľaše denne, kladivo, hračky ani nehovoriac...
to sa mu skrátka "páči"... 😝

a veru, spať!
ja už mám aj zuby umyté (@valika_val, toto nečítaj 😅 😀), takže je čas... 😅
dnes som stála od rána CELÝ deň (!), bez sadnutia, na nohách...
patril by sa aj im oddych (tým nohám) 😅

takže dobrú!

valika_val
9. sep 2011

majte sa, dobru 🙂

mpg
10. sep 2011

@anka912 ja si tiež rada niečo prečítam, ale aj píšem - skúšala som napísať básne aj na www mám talent.sk,
jednu som napísala aj synovi, keď bol ešte malý - ak si chcete prečítať tak tam píšem pod menom Mária G,
ale veľa času mi už nato nezostáva.

kaja73
10. sep 2011

@llulla Chutovo je sladka,ale ked si pozriež zloženie klasickych mliečnych kasi,tak maju aj vyše 70g na 100g cukru-mnohe./Napr hami kase už od 4m/A tato ma z toho len cosi okolo 20% sacharozy,inak je to karob a ryžovy cukor.
Myslim si že ked dieta takmer nič nepapa a toto mu chuti,tak ma ta sacharoza až tak netrapi-Ked ma pestru stravu,tak by som takuto kasu nevolila.Moj bol na strasen prisnej diete-rok a bola som rada že ma aspon toto 😉http://www.mojalekaren.sk/nestle-kasa-sinlac-650g/ http://www.hami.sk/sk/nase-vyrobky/vsetky-produ... Pozri si etiketu.

sisstin
10. sep 2011

@alaska28 teda, ty mi dáváš zabrat, když nedáváš zavináč před nick, jsem to musela všechno poctivě dočítat 😅 😅 díky za opravy, já zas spoustu věcí o hodně lidech nevím, nebo to znám jenom tak povrchně. 🙂 Co se týče té PnP, já už na to seru. Jak jsem s Mp, tak to s prachama není zas tak hrozný, dá se to...a prostě už zas nechci někde lítat po úřadech a něčoho se domáhat. Tygr už je ted fakt v pohodě, jako jo, mluví blbě...ale jinak už je to fakt dobrý....hlavně v té školce se super adaptoval, hrozně mu to pomáhá v takovém tom sociálním rozvoji co se týče dětí, začal tam líp jíst, začal se víc snažit o to svlíkání a oblíkání. Takže spokojenost. Takže já už na nějaký PnP či prodlužování rodičáku peču, stejně si myslím, že by jsme zas dostali prd. Když jsem koukala na ty boty, tak Tygr fakt jediný, co nezvládne, je to tvoření mluvených smysluplných zpráv, jinak všechno zvládá nebo potřebuje stejnou dopomoc jako zdraví vrstevníci.

alaska28
10. sep 2011

Sisstin to je super, že P takto nabehol na škôlku mi pripomína roderika, ten tiež neplakal a aj tam jedával, veci čo inde ani za svet. Normálne chlebíky s nátierkou pri stolíku, polievky, druhé no vec nevídaná pre nás. Asi to bolo u nás aj tým, že som chodila 3m s ním , tak si zvykal postupne, no pre neho je doteraz za trest byť len doma.. on miluje zmeny, chce stále nové podnety, hračky, veci. Doma sa nudí.

Pozerala som tie tvoje listy z logika a paráda!! určite niečo použijem, ako to, že som doteraz o tom nevedela, že to máš? ty ty ty!! :DD

A ani si mi nič nenapísala na tú správu z DSS to ti prišiel rod tak blbo na tom? :DD

:DDDD teraz došla babka s rehotom že ten rod je neskutočný.. od rána jej ukazue v knižke muffiny a keksíčky a keď ona mu to len pomenúvala lebo niekedy chce len vedieť, čo to je.. tak jej ukázal na obrázok kde je pani s dietaťom a miešajú niečo v miske a pod tým "pečenie so starou mamou" :DDD hlavne, že má IQ 34 :DDD

Lucka asistent u nás je prípustný (platený! až od 6!!! rokov... takže toho by oficálne od štátu Samko mať aj tak nemohol (osobného) Ale NIKDE nie je napísané, že s ním nemôžeš chodiť do škôlky!! ak ti to umožní riaditel-nie je problém. ALE ja ti to rozhodne neodporúčam. Nie je dobré dieťa takto fixovať na seba.. Ja som tak chodila 3 mesaice a skoro som prišla o nervy.. to bol NENORMÁLNY záprah.. tam je to oveľa inak náročné ako doma, dieťa sa musí prispôsobovať programu, deťom, čakať napr. aj pol hodinu v šatni pred prechádzkou kým sa deti oblečú.. proste bol to očistec, chodila som domov s revom už len vidieť aký je iný denodenne dá zabrať..Je veľmi dobré keď vie dieťa fungovať s viacerými osobami. Ja som .R. dala hned ako dovŕšil 3 roky. Jemu to veľmi pomohlo, dnes jazdí už aj na škôlku v prírode kde aj spí nie je najmenší problém (akurát ničí pani učitelky, lebo je to zlobor náročný) ale ON nemá problém...
Osobne ale som rada, že som ho po 2 rokoch dala do DSS, totálne mi lezli na nervy tam rodičia zdravch detí, ktorí na nás pozerali ako na debilov, žial tomu sa človek nevyhne... a keď som ich videla ako tam ziapu a mlátia svoje deti za to, že si veci položili napravo miesto naľavo, len aby sa na nich odreagovali som sa musela hooodne držať aby som im niečo nepovedala.
A rod sa tam moc nenaučil.. proste on potrebuje intenzívny rozvoj a tam akurát bol dosť často mimo detí nakoľko im narúšal výučbu. Ešte ten prvý rok bol celkom dobrý no potom to šlo z kopca, deti mali napr. nejaké rozvíjanie - kde im čítali rozprávku, potom to rozoberali a pod. no roderik nerozumel vtedy nič, takže sa tam nudil a robil zle.. nakoniec sa mu tam rozbehli také úzkosti z hlučných detí, že to nevieme odbúrať ani doteraz. Proste 23-25 detí v triede NIE JE pre naše deti dobré..
Takže skúsiť nájsť nejakú malú škôlku, s ochotnou riaditelkou. Skús sa poradiť s dr. J. nám odporučia škôlku kde rod potom chodil..

A neboj sa, on to zvládne ked to zvládol R?! .. my mamy sa bojíme viac ako oni ja tie prvé dni som sedela na lavičke pri škôlke, hotová s mobilom v ruke ako mi budú volať, že mám utekať pre neho.. a ono nič..

Lucka ver, že dr. J. pozrie a vidí.. ona nepotrebuje dieťa sledovať 2h alebo niekde v kolektíve ak by si istá nebola-neuzavrie vám dg. a testy nerobila v tomto veku ani rod.. robili mu ich až v DSS, sa môžeš obrátiť na regionálne centrum autizmu na lipského..

Možno by ti ho otestovali...ale dg ti nedajú..

Kamajka áno čo píšeš môžu byť prejavy autizmu, ale aj nemusia no rozhodne malého sleduj a ak by ti prišiel aj okolo roka a pol zvláštny, nerozmel by, neukazoval, nehovoril objednaj ho do andreasu. Môj rod bol zase štastný autíček ten sa v rannom detstve smial hodne, ale môžu byť aj prejavy ako popisuješ ty.

Kamajka ako píšeš o staršom tak mi príde, žeby tiež mohol byť aspík (aspergerov syndróm) tam nie je zasiahnutý intelekt , deti sú naopak vnímavé a šikovné len je tam veľa zvláštnosti v ich vývoji a neskôr môže byť problém v škole, puberte.Zobrala by som aj jeho do andreasu (neviem odkial ste) papier ak by nebol potrebný nemusíš nikde v škole ukazovať, mala by si ho len ak by problémy nejaké nastali, čo vám neprajem, ale lepšie byť pripravený aj na horšie varianty.

odporúčam stránky www.centrumnadania,.sk tam je pekne vyjadrený rozdiel nadaného dieťaťa bez AS a nadaného dieťaťa z autistického spektra..

Kamajka múdro píšeš sa mi páčia tvoje príspevky, si vnímavá maminka. Ja som mala presne rovnaké pocity, dieťa síce prvé takže sme to videli až okolo roka a pol ale vedela som tak nejak že chyba nie je u mňa.. že to je v nom, ked som chcela čítať knižky, učiť ho ukazovať knižky leteli a s revom zdrhal, vôbec nijak sa mu nedalo venovať, hral sa aj on celkom pekne ale SÁM mna si všmol len keď chcel kojiť, alebo nevedel sa dostať k nejakej veci tam ma doviedol a pišťal a ja som musela hádať čo chce. neukázal ..

tak rod pokračuje v "perlení" ked mal pocit, že nedostatočne reagujeme na jeho potrebu pečenia, tak doniesol silikónovú podložku na pečenie ktorú sme ale v živote nepoužili. Kúpila som ju nedávno nechápem ako si to zasocioval..

magimery tie štruktúrované úlohy máte parádne, tatík je šikulka!! (aj ty!) je to dobré na generalizáciu , priradovanie. S tými piktákmi nechcem T. podcenovať, ale 100 budete potrebovať možno o 5 rokov 🙂 na 100 nie sme ani my a to je extra v. vizuálny a dobrý v tomto. K tomu spočiatklu sa začina predmetami alebo fotkami, piktáky sú už dosť vysoký level na také malé dieťa, použvajú sa ak už vie priradiť predmet k obrázku a obrázok k obrázku.. no sle možno mu to pôjde, neviem.. píšem len variantu keby nešlo, čo iné sa dá ale to asi aj tak vieš..A mozaiky písmenkové máme aj my, svojho času to rod., miloval a skladal s tým tie slová 🙂 máme aj číselné a farebné a keď som mu robila do krabičky úlohy, tak toto bolo jedno z prvých sranda ako sme sa zhodli v tom 🙂

Lucka a tie programy pôjdu aj na iPad? čo robí tvoj kamarát? počula som, že na iPad idú len od apple, že to má nejak bloknuté, ale neviem čo je na tom pravdy.. daj potom vedieť, hlasím sa 🙂

wandah-to akoby si písala o rod.. tiež v roku fúkal do píšťalky, ale do priestoru to nechápal.. akurát on sa to naučil až niekde v 5 rokoch. Olinko je šikovný!

A tiež miluje old mc donald :DD

Inak Lucka to píšem už asi sa opakujem, ale vám by hodne pomohla tá MB12 možno wandah má nejaký zdroj ešte, ja už to nedávam, objednáva sa to z talianska, ale už beží výskum aj tu, ten hrozne moc podporuje chuť do jedla. Rod sa po ňom vyslovene rozožral, že už šiel do nadváhy tak sme to stopli. A viaceré deti také poznám.

magimery to je strašné s tou bio matkou :(( presne niečo podobné sa stalo monike s j. tiež sa im ozvala že si chce brávať deti a niečo podobné ako tá vaša.. neschopná sa postarať, zostalo zatial naštastie len pri sľuboch..
Tak hádam aj tá vaša sa neozve :(( na vás tak vidno ako ho milujete, !!!

valika gaps je drahý.. to nebudem kecať, že nie je.... ale ja by som si na tie 2 roky zobrala aj pôžičku, kebyže ich nemám.. príde mi daleko daleko viac účinnejší ako všetky tie zázračné terapie a liečitelia.. a popisujú to aj rôzne výskumy a rodičia. po chelácii ktorá je ale zväčša chemická a gaps ju nedoporučuje tak diéta je na 2 mieste v úspešnosti ...
ALE ak máš nejaká zdroj domácej zeleniny, mäsa, vajec orechov tak gaps drahý byť nemusí, možno aj menej ako GFCF lebo tie bezlepkové veci sú drahé brutálne :(( v gaps je najdrahšie ak veľa pečieš tie orechy to je fakt brutál, v lidli prestali predávať mandlovú múku tak som musela kúpiť v bio shope a stála 8 euro 400gra.. to my máme tak, že na chvíľku, drahé je aj ghí tam kupujem kilo-dve masla,ale môžeš používať sádlo, to je lacnejšie. A tak isto ja nekupujem bio to by som nemala šancu a to naše bio napr. ovocie nič moc teda, mi chodili zelené banány, ale totál ananás bio rovnaká značka ako bežne v obchode a pod. takže ja kupujem v lidli ovocie aj tak robím len šťavy, takže šupky kde je najviac chémie on neje, zeleninu ako kedy, ale to som brala bio a celkom sa dalo asi 20 euro mesačne ma vyšla pre V ale často aj nám ostalo. A mäso kupujem v lidli nebio. vajcia tiež bio mi roderik odmietal jesť. najviac sa mi osvedčili podstielkové. Ale do pečenia niekedy dávam aj tie lacné klecové.

rod mi práve doniesol tekvicové semienka v šupke tak som mu šúpala, ešte nikdy ich takto nechrúmal max. v niečom pomleté 🙂 A kŕmil sa tu aj tými keksíkmi čo si skoro sám upiekol 🙂

Osobne si myslím, že autistická symptomatika v popredí je proste autizmus... to sú prejavy autizmu v popredí.. Oni do 3 rokov to odmietajú uznať ako autizmus, dať dg, ale ak tam toto napísala.. tak to je ako môj roderik ten mal niečo podobné v tom veku..

magimary--tak rátaj so mnou.. tiež by som rada robila niečo ako rannú péči, alebo komplexnú pomoc auti rodičom.. ale sama si netrúfam. vzdelanie mám mám aj ten certifikovaný kurz.. a aj čo-to praxe..

Anka vy chodíte o 9,30 zo zariadenia a my DO zariadenia :DD máme to nejak posunuté, no videla som aj tu autíkov, že idú do školy až na 10,00 napríklad..

blanka na tvojom mieste by som šla určite aj k jánošíkovej nech vám dg uzavrie.. inak čo dalej? kde dáš malého do škôlky? kto ti bez dg predĺži rodičák? kto dá kompenzácie, príspevok na benzín napr? .. Dg je základ, terapie sa môžu robiť aj pred, počas a po diagnostikovaní..

magimary-obrovský úspech s nočníkom!!! pôjde, to pôjde to"" ja tomu veríííím. ak sa už zadarilo a prekonal strach tak to bude už len lepšie!!

u nás zase mokré pančuchy nič nepriniesli musel byť úplne nahý aby to videl tiecť až potom sa to naučil ovládať, zadržať a vycikať sa do nočníka, wc, na trávičku.

a áno magimary určite tádikoví bude lepšie na pochopenie ak bude mať všetko vizualizované. jedna moja kamoška napr. lepila všade obrázky s názvom na skrinu dala skrina, na stôl-stôl a vraj to dosť pomohlo pas. slovnej zásobe.

inak guličková dráha -nepoznám autíka čo by ho to nebavilo. Anka skúste to, môjho tiež nebavili autodráhy a pod ale tá gulička hej baví to aj bežné deti. Aj v škôlke si to často pýta z poličky.

magimary-ja tiež nemusím harryho potera a iné sci-fi vychytávky. ale film o HP som pár videla,ako dalo sa, ale neoslnilo ma to. pána prsteňou som nevidela.

lencika-VOKS alebo iný obrázkový komunikačný systém rozvíja reč aj pasívnu slovnú zásobu, možno ti malý vie niečo ukázať to vedel aj môj už v roku.. ale nemusí ho pochopiť cudzí človek, alebo nemusíte mať tú vec doma. napr. má chuť na banán a doma ho nemáš.. ako ti to naznačí? no môj nijak len bude ziapať, ale keď má obrázky tak mi ukáže. rovnako obliekanie napr. bez schémy by v tom mal chaos, kludne by si vyzliekol nohavice a do triedy šiel v slipoch.. a doma by chodil holý on oblečenie nepotrebuje.. ale ked vidí pred sebou schému je samostatný, prezlečie sa s minimom dopomoci.. odkedy používame voks tak slovná zásoba pasívna šla hodne hore..

Myslím si, že už včera bolo u vás neskoro v 5,5 roku. Ak ešte nemluví. Môj tiež nie a ja už tomu moc veľkú šancu nedávam. Nepoznám autíka čo by sa po 5 roku normálne rozhovoril. Nejaké slová, echolálie áno, ale nie normálnu funkčnú reč :( ale tú podporuje hlavne VOKS, autori metodiky tvrdia, že ak dieťa ovláda 30-100 obrázkov začína hovoriť..

magimary farby triedi proste vizuálne to chápe dieťa vidí, že modrá k modrej, žltá k žltej aj by tam nemal predlohu ale napr len nápis žltá modrá a vytriedil by to to by som sa čudovala, to by bol borec 🙂) Ale vizuálne to sú práve veci čo im idú. kľudne skôs aj 4 farby a uvidíš, že to bude vedieť rod to tiež vedel odjakživa "videl" to. teraz sa to snažíme už robiť vznamovo nie vizuálne. takže napr mu poviem podaj mi žltú pastelku.. a dosť mu to ešte nejde :( ale na xylofóne mi ukázal na výzvu všetky farby, ale zase len raz... od vted nič.. ale je super, že tadí je ochotný pracovať a štruktúúra mu oči vidne "sedí"..

ako to čítam tak rod ide aj globálne čítanie aj to "normálne" on zloží slovo aj bez predlohy ked sa mu chce ale nie na výzvu napr. zlož PES to by nedal ale ide a zrazu nájdem na zemi MAGNUM (nanuk) no robí to už výnimočne v tých 4 rokoch to robil furt. Tak uvidíme, ale kedže nemluví mu bude to čítanie na nič moc..
A my sme z normointelektu spadli až niekde do SMR...
a to dieťa nemusí mať ani regres a dokonca môže napredovať ak ale napreduje pomalšie napr. je staršie o rok ale napredovalo o 4m tak ten rozdiel sa stále zväčšuje.. a MR zhoršuje. Ale ide to aj naopak. z MR do normointelektu.

Magimary ja som takto nechápala ked mi V asi v 2 rokoch sám od seba na obrázkových kockách všetky otočil zvieratkom nahor.. on to vedel s číslami, písmenami na tej kocke, ale skupinu "zvieratká" ktoré ho nikdy nezaujímali to mi hlava nebrala..

sisstin
10. sep 2011

@alaska28 na tu zprávu jsem ti odpovídala do zpráv na FB, to se zas nějak posralo tam 😠 R. je fakt šikovný, u něj je prostě problém ta komunikace jako celek 😒 ale je super, že se zlepšuje, že už ukazuje...koukala jsem na ta vaše videa a fakt super 🙂 jinak R. byl rozhodně jako malej fakt mega šikovnej, Tygr právě, jak byl opožděnej o toho 3/4roku do určitý doby, tak byl fakt mimino...ve 2 letech na tom byl jako 15m dítě (no proto taky nerozuměl moc atd.), ale jakmile začal ukazovat a sdílet, tak to porozumění šlo fakt strašně strašně rychle. No ted je v tom porozumění i nad svůj věk, teď už 100% rozeznává levou a pravou ruku (nohu), když mu řekneš "jdi doleva/doprava", tak to udělá správně. V tom pracovním sešitu pozná, co je na pravé či levé straně. Nedělá mu problém poznat, kdo je první, poslední... hned za, hned před...prostě to porozumění je fakt super, a taky od té doby, co rozumí, je to úplně o něčem jiným 😝

My ted musíme nejvíc zapracovat na tom zařazení mezi děti, přes prázdniny se jich přestal tak bát, normálně s nima funguje, hraje si...nedávno si u kamarádky hráli na obchod 😲 ale prostě vzhledem k tomu, že se těch dětí stranil a moc jsme mezi ně nechodili, a hlavně, jak blbě mluví...tak ta socializace s dětma je fakt opožděná. To s dospělými problém nemá. Právě jakoby v té školce všechny děti mluví blbě, nebo teda ty starší už ne...ale ty v jeho věku mluví podobně, takže tam moc nehrozí, že by se mu někdo kvůli tomuhle smál nebo tak...ale právě v tom kolektivu normálně mluvících dětí by to měl fakt blbý...proto já jsem o normoš školce neuvažovala, i když Krejčířová mi říkala v jeho 3 letech, že teda jeho by si tam uměla přestavit a neměl by být problém.... 😕

I učitelka říkala, že on je fakt šikovný na ty "myslící" věci, prostě on má hodně dobrou logiku a matematický úvahy, zrakový rozlišování a tyhle věci...ale na druhou stranu je motoricky nic moc (jak to u těch dysfatiků bývá), nejhorší je asi ta grafomotorika (o tom jsi mi už psala k tomu odkazu), prostě spontánně jenom čára, zvládne nějaký nejjednodušší grafo cvičení, ale jinak ani prd. No s tou motorikou, jemná je jako jakž takž - ale právě mu nejde to oblíkání, než si navlíkne tričko, tak by se byl schopnej zamotat jak chobotnice, neumí si zapnout knoflík...co se týče té hrubé, tak nechce jezdit na tříkolce (furt jenom na odrážedle)....nohy do schodů začal střídat až v 3,7roku (typický dysfatický znak), ze schodů ještě nestřídá...

no jako, je to už poměrně dobrý....nemáme už žádné takové ty úzkosti a paniky, to se všechno dalo dohromady...myslí mu to parádně, mezi dětma zvládá, v jídle se trošku zlepšuje... no ale samozřejmě mluvení je furt blbý...on jako mluví pořád a hodně, ...ale to tvoření vět je kostrbatý jako prase, cizí lidi mu nerozumí...no prostě dysfázka 😎 já doufám, že ted mezi 4-5 bude velkej posun v té expresi....podle Krejčířový by do školy (s odkladem) měl mluvit už normálně...no uvidíme 😉

sisstin
10. sep 2011

@alaska28 jo, to Logico mám 😉 Tygrovi tohle fakt jde, on to seká třeba za 10vteřin....dělá úkoly od 4let, už jsem objednala i témata od 5 let....ted k narozkám dostane komplet ten MiniLuk a pomalu už začínám uvažovat o tom Logicu Piccolo, tak to pak sem taky nafotím 😉

on měl docela deficit v té prostorové představivost (o půl roku pozadu), takže jsme koupili ten Záhadný hrad, a to mu fakt strašně pomohlo....když to dostal, tak absolutně nevěděl, co s tím (na začátku prázdnin), no ted už umí tu nejlehčí a středně těžkou úroven (48 hradů). Ještě musíme natrénovat takový to, aby třeba z dvou trojúhelníků složit obdélník atd., to mu moc nejde 😉

my jsme v tom neverbálním a verbálním porozumění lehce nad průměrem, no samozřejmě verbální IQ (tedy mluvení)je někde na spodní hranici normy, ve 3,5 asi 250 slov...ted v 3,10 asi 400 slov...tu aktivní slovní zásobu má už poměrně velkou, v tom by odpovídal ještě spodní hranici normy, no u něj je právě problém to tvoření vět a výslovnost, v tom je ted tak asi jako dvouleté, výrazně patlavé dítě 😝

sisstin
10. sep 2011

@alaska28 ještě mám jedno album s pomůckama, tak kdyby se ti něco líbilo z toho https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

sisstin
10. sep 2011

@alaska28 tady máš aktuální řečový projev

https://www.youtube.com/watch?v=xSesj6ft4EU

no mě strašně děsí, jaký je jakoby nepoměr mezi tím porozuměním řeči a celkovým intelektuálním rozvojem a právě tím mluvením 😝 páč když otevře pusu, tak fakt působí jako kdyby byl "momentálně zabrděnej", páč komentuje vše kolem sebe 2-3slovnými spojeními, no prostě jako malý dítě 😝

bianka1
10. sep 2011

@alaska28 dakujem za odpoved 😉 k Janošíkovej sa ideme osobne utorok objednať nakolko sa neviem dovolať a to volám už tretí týžden 😉 mne bolo povedané že takým malým detičkám ešte dg nedaju iba v tom prípade ked je to na 100% dokonca o tom vedeli aj na urade 😒 od psychologičky mám v kolonke dg napísane prejavy autistického spektra a od psychiatričky v popredí autistická symptomatika ešte okrem tohto od alergologičky máme 3 dg tak uvidíme ako dopadneme už to ani neriešim malého do školky dať nemôžem takže či bez RD alebo s RD budem s ním doma 😒

anka912
10. sep 2011

@alaska28 No, Maťo teraz chodí do školy od 8 do cca 12 hod., keďže aj ja robím- učím od 8 do 12hod, tak to by nemohol chodiť do školy o 10, mne nemá kto pomôcť s nim, všetko si musím odbehať sama, priveziem, pálim do školy, pálim preňho a furt dokola každý deň. Ale v našej triede som jediná, čo ešte vôbec pri takomto dieťati robí aspoň na menší úväzok, niekedy si vravím, že už nevládzem, ale zase si poviem, že mám dve šikovné dcéry a keby som ostala doma, tak by sme mali akurát na chleba s lekvárom.... a to nehovorím o tom, čo všetko by chcela moja najstaršia. Už fakt len tú ľadvinu predať 😒

alaska28
10. sep 2011

Lucka roderik bude mať 7 v novembri 🙂

S tým jedlom, on moc dobre vie, že ťa stačí troška povydierať revom, alebo" a ty sa zlomíš. Je to potvorka!
. Ale ty si maminka, ty určuješ pravidlá nie Samko. On musí z teba cítiť rozhodnosť, inak to proste nepôjde. Neber to ako kritiku ja som tiež bývala mäkká a v 3 rokoch som GFCF veľmi skoro zabalila, ale až akútne bolesti brucha ma dokopali k tomu sa zatať a nepovoliť. A vôbec som mu jedlo nevnucovala, nedávala mu najavo, že mi na tom záleží, normálne sme chodili na ihrisko, žili ako pred tým, jedlo dostal, ak nechcel odložilo sa a dovi dopo... mal rôzne rozmiestnené čo môže ale nevšímala som si ho. až ked asi 4 dni nejedol som do neho nasilu narvala pár lyžíc vývaru takže ja som si stála za svojim, že nemusí jesť nič iné ale vývar proste musí a sedeli sme pri tom stole kým si pár lyžíc nedal, bála som sa, že mu ho znechutím ale zbytočne miluje ho aj teraz po 7m jeho nalákala petržlenová v*ňaťka navrchu tú miluje normálne samotnú ju je . Ja mám skúsenosť že kým neviem prečo niečo robím a nie som odhodlaná, tak to proste vycíti a "vysiera" piští kým ma nezlomí lebo práve citi zo mňa, že mám o neho strach, že povolím. je to o nastavení hodne si myslím. A Samko čo si písala, tak je váhou v norme, takže tam by som sa tej hladovky nebála vôbec. Niektoré zahraničné mamičky používali pipetu, alebo striekačku, že strekli trocha dietaťu do pusy. Niektoré používali nátlak dostaneš rožok ale najprv zješ zeleninu.. alebo horalku ak zje zeleninu v počiatočnej fáze a postupne sa uberala odmena a pridávalo "jedlo" je jasné, že decká vrešťali, mlátili sa... ale to chce proste vydržať, nič iné asi nepomôže.
Musís sa nastaviť nie tak, že chúdatku malému ubližuješ a týraš ho hladom, ale že mu pomáhaš, lebo hnusné opoidy-drogy ho ničia. A ver, že keď s tým niečo neporiešiš v tomto veku ako som neporiešila ja... tak agresivita a ostatné prejavy môžu zanášaním organizmu len naskakovať o tom tu písala aj Anka už..:(( aspoň teda u nás to tak bolo.
Ja teraz ľutujem, že som o GAPS nevedela a neodhodlala sa skôr ísť do neho, ale Lucka základ je vedieť PREČO to robíš, takže bez knižky, webov nemá cenu ani sa do toho púštať. A presne to som tu aj písala ako som dočítavala, že zoberieš mu mlieko, dáš rožky tak bude jesť len rožky, a toto presne robia deti čo majú autizmus spôsobený opoidami, kvasinkami, proste na tom bio základe. a tam aj diéta vie veľmi pekne zabrať. A som rada, že už len to obmedzenie mliečka zafungovalo a je kľudnejší.

A to, že je každý deň mäso napr. GAPS vyzdvihuje a čím tušnejšie, tým lepšie, pretože GAPS pacienti ako to oni volajú majú problém v čreve a tukmi sa najlepšie obnovuje výstelka čreva aby neprepúšťalo opoidy. Okrem toho GAPS nemusí byť doživotná.. kľudne môže sa stať že po 2 rokoch už občas bude môcť aj pečivo normálne lepkové...Takže si myslím, že 2 roky aj takejto stravy obmedzenej ale výživnej nikomu neuškodia. Určite menej ako ked je len mlieko a rožky si myslím.

toľko môj názor, je na tebe čo si z toho vezmeš. Ja píšem z mojej skúsenosti s podobne tvrdohlavým roderikom.

magimary na youtube za seba odporúčam nahrávať v google chrome,.. ja to tam mám za pár sekúnd a to mám niečo aj v HD nahrávané.
Mne to poradil kamoškin syn a už iný prehliadač ako chrome ani nepoužívam. Na FB je to otras tam nenahrávam, len linkujem z YT.na YT som ako g... (môj nick z rodiny a carllity a 28 myslím. ty máš aký nick,? nájdem si ťa tam, mám tam skoro 200 videí ale až tak od cca 4, 45 roderika nemala som skôr kameru..

Lucka ak papá mäso aj s tukmi nie len suché tak mu to zle nespraví a princíp GAPS je presne o tom, že spočiatku je len vývar z mäsa a mäso!!! ALE následne dieťa začne inak cítiť chute, rod niektoré veci ovoniaval ochutnával a výraz akoby to v živote nejedol, oni tie kvasinky ako sú na jazyku menia im aj chute!! preto hodne detí začne jesť veci čo nejedlo si myslíš, že ako rod niekedy v živote jedol banán????:DDD alebo kapustu?
píšem to stále, že všetky deti čo poznám na GAPS na slovensku boli extrémne vyberavé a cez to nešiel vlak. A VŠETKY maminy čo vytrvali tak dnes majú deti čo im JEDIA a sú zdravé a spokojné. Keby to mäso vadilo tak by roderik nebol celoročne zdravé dieťa plné energie kakajúce denne! pred tým raz za 4 dni.. občas aj týžden nič, to bolo hrozné sme revali na WC obaja pri jedle sme ani nedýchali či niečo vôbec zje, teraz už vôbec neriešim, ! on vie čo môže a vždy si niečo z toho vyberie a ak je to v rámci GAPS tak ja vôbec neriešim že zje 5 konverv tuniaka denne. V gaps síce konzervy sú dovolené len 2 týždenne, ale tuniak sa tam neráta (neviem prečo) jablká mi jedol len v istom veku v škôlke potom 3! roky ich nevzal do pusy!! dnes si aj sám vypýta! Učitelky nadšené že ako krásne teraz papá. Štavy ovocné? nikde ich nepil pred GAPS.. teraz ich pije denne .
Zeleninu surovú nejakú jedol to je fakt aj fašírky, vajcia to áno.. ale teraz jej je ešte viac. Orechy, semená to nechcel dnes mi doniesol sám od seba tekvicové ešte v tých obaloch bielych a som mu ich musela lúpať, sa išle zblázniť za tým.

Je super, že si to uvedomuješ, nikto nie sme neomylní a ja ťa chápem, píšem len zvonka ako to vnímam a vidím, že nie som jediná. Pri deťoch je najhoršia nejednoznačnosť a to, že ty sama nie si presvedčená o tom čo robíš. Ja radím načítať si knižku, nakúpiť dovolené potraviny, nedovolené doma vôbec nemať a byť silná a tvrdá! A nepovoliť!!
Ak papá mäsko je to výborné roderik prvé fázy gaps prežil len vďaka fašírkam aj teraz je skoro furt fašírky, alebo mäsové guľky, alebo šulce aby to vizuálne inak vyzeralo a v tom má aj zeleninu, občas polievku vajce, tuniak, banán občas jablko a to je základ jeho stravy dieťa s viac energiou som už dlho nevidela...
A pije teda šťavy a čaje, sladké teraz nechce tak nedávam nič. akurát sušené datle objavil, tak tie papá občas.

Mäso môžeš striedať, rybu, hovädzie to napr. ja som rod nikdy nerobila až na gaps a on ho miluje.. hovädzieho vývaru ako prešlo intro a prišiel na neho hlad, zjedol aj 2 litre denne sme nechápali.

Jedna moja kamarátka má zdravú dcerku tak starú ako rod a tá jej v 10m ako ju odstavila lebo bola tehotná prestala jesť, skončili v nemocnici a vieš ako to riešili odborníci? ju vždy poslali preč, malú zabalili do plachty aby sa nemohla hýbať a pchali ju ako morku.. musela to robiť aj doma inak by skončili na infúzkach. No tak to robila asi týždeň a odvtedy jej malá jedla normálne. netvrdím, že to je cesta, proste každý rodič si musí poznať trocha dieťa čo na neho zaberá .

to čo píše Kaja je kódovanie v tom už rod fičí ako starý macher vid video na youtube to sem možno šupnem tam je od chrbta.

sistin ja som tiež nemala nervy na diéty a kvôli "len" autizmu by som to neriešila, ak tam ale už je dokázatelne zdravotný problém čo u nás aj lucky je. tak človeka to proste donúti či chceš či nie :((

Lucka presne tak kamufluj mu zeleninu do mäsa. A polievky mu rob ako miminu mixni tam vývar, zeleninu možno tekuté to do neho dostaneš, je to náročné ale chce to skúšať ja už 7m nerobím nič iné len riešim stravu.. nakupujem, varím,nosím mu to , hladám recepty, skúšam. je to teraz moja priorita.

A presne ako píšeš to si správne pomenovala je to ako narkoman.. toho tiež kebyže detoxikujeme tak nebude skákať od radosti ale bude buď malátny a bude mu zle, alebo nás bude mlátiť aby sa dostal k droge. Ja som presvedčená o tom, že im to nerobí dobre, prečo by inak milióny autistov na celkom svete uprednostnovali 3 druhy potravín? biele pečivo mlieko, sladkosti?? lebo to je potrava pre kvasinky ktoré si to "pýtajú" a rovnako je to opoid. Tie opoidy to je skutočne akoby sme im dávali heroín, má to podobný základ. o tom by nikto nepochyboval, že je to škodlivé .

magimary, lucka teda ale tí vaši kluci sú fakt šikovní v tej reči!! wow!!! to u nás kedysi bolo ale neopakoval, nebolo to moc funkčné :(( potom musím skuknúť video, teraz nestíham 🙂 som vás čítala na notasi ešte aj vo vani pri umývaní hlavy :DD

A inak na kakanie nám funguje ľanové semienko posýpam mu tým napr. aj tie fašírky. alebo to zapečené mäso.

magimary na autíka keď sa veľa hovorí (nezjednodušene) tak jednak sa mu tak nerozvíja porozumenie pre neho je naša reč len práve zhluk intonácie, ale nevychytá tam moc tie slová. On ten efekt zjednodušenej komunikácie nastáva často až po dlhšej dobe. Odporúča to takto aj inštitút detskej reči a tam si myslím, že fakt vedia..
No a další aspekt, aby ti nezačal hovoriť echolalicky intonačne presne po vás bez porozumenia... to je dosť potom na prd a dosť ťažko sa to preúča na funkčnú rreč. Preto aj mne hovorili v andreasi aj dss, že tá reč sa má budovať postupne, najprv gestá, porozumenie ako je tomu u zdr. dieťaťa a až potom keď toto naskočí tlačiť na reč, slová. Inak sa môže naučiť echošky, ale nebude mu to k ničomu, nebude to mať komunikačný význam.
Toiľko môj názor ja považujem za zjednodušenú komunikáciu za úplný základ. Ale samozrejme musí to byť na jeho úrovni ak ti chápe 3 slovný pokyn napr. daj mi červené autíčko.. tak potom ty môžeš hovoriť v 3-4 slovných.. ak menej tak aj ty menej. Inak to nemá cenu. Kým sme my takto hovorili zložitejšie tak roderik bol totálne v svojom svete a nerozumel nič..
a to tiež pritom intonoval a žvatlal, aj slová vtedy opakoval no nefunkčne, pre mňa je priorita porozumenie.

valika ako ja fakt nechápem z tea!! že gesto hotovo to sa naučil rod nedávno :DDD je to borec ten tvoj prdolka! sa tuším nakoniec fakt z toho vyseká 🙂

inak u nás majú na "hotovo" iné gesto prekrížené ruky a pravá sa šuchne po ľavej zvrchu a rod ešte aj zospodu to spraví, tažko sa to vysvetluje. možno niekde budem mať video kde to robí.

mňa hrozne štve že táto diskusia je verejná škoda, že sa nedá zamknúť to by som vám sem nahádzala veci!! a škoda, že nie ste všetci na FB by som spravila skupinu aspon na hádzanie odkazov, videí, foto a pod.

ešte k jedlu ma napadlo, že ja napr. rod ked chcem aby niečo ochutnal čo si myslím, žeby mu mohlo chutiť tak len namočím prst a tým mu pretriem pery. alebo troška do pusiny strčím on to vypľuje, alebo si to utrie, ale niekedy zacíti, že to je vlastne dobrá chuť a odhodlá sa to ochutnať.. a obľúbi si to.
alebo mu spraviť štruktúru na jedlo, proste sa je presne v nejaký čas a povedzme na obed vždy o 12,00 sa je vývar jedno či jednu lyžicu, alebo 10, proste musí dať aspoň jednu ale pravidelne denne. a postupne to zvýšiť na 2 ked si zvykne a pod..

valika ale to "ešte" gesto to je úplne jednoduché to dokonoca veľmi rýchlo vedel aj náš roderik čo je teda katastrofa s gestami u neho. to spojíš prsty všetky k sebe na oboch rukách akoby do "orieška" a len k sebe s tými rukami ukážeš,

Konečne som aktuálnejšia :DD

Lucka ja by som mu skúšala ponúkať aj iné veci ako zemiaky, tie nie sú nič moc, kľudne kašu z mrkvy, alebo kúsky mrkvy, alebo brokolicu, karfiól, vajíčko samotné na cibuľke a pod. a nech zje čo len 1 sústo pidi a dala by som mu čo chce on (mäso) uvidíš, že časom sa to zlomí, ste na dobrej ceste!!!

sisstin u nás mala škôlka presne taký efekt, zrazu jedol pri stole, mal radosť z jedla a jedol veci čo pred tým nie :D ale potom nejaké fázy zase mal výberové ako tú poslednú čo nás dohnala ku GAPS. Ale môžem povedať, že on jedol zo všetkých detí najlepšie!! ked bol ešte vedla na úseku!! normálne nikto nechápal, že toto bolo tak výberové dieťa!!

Lucka dík za radu so sirupami, skúsime ak bude niečo nutné, ja dosť dávam čípky, alebo transdermálne krémy, proste iné formy a na ATB som videla niečo nové, že ten liek je v slamke a je bez chuti, takže ked sa dieťa cez tú slamku napije tak automaticky vypije aj liek.. to by bolo možno pre nás, sa hrozím, že budú niekedy nutné lebo 22,5 kg už mám problém aj udržať :((

to je moja nočná mora tie lieky.. Chcem ho naučiť tobolky nejaké teraz na tom rybom tuku to zase bude katastrofa.. ešte mi občas vypije v čaji niečo probiotiká a svojho času aj vermox, ale poslednú dávku sme do neho proste nedostali ani po dobrom ani zlom on už potom grcal z nervov no hrozné niečo :((

Lucka talk F 84.0 je detský autizmus. Ak vám toto napísala do správy, to znamená že ho uzavrela, nie že nevie čo mu je.. nám toto napísala až niekde v 4 rokoch. Pred tým len písala detský autizmus, ale bez čísla dg. to nám dala až ked si bola 100 pro istá.. Ale na rediagnostiku chodte. Ja len reagujem na to, že si písala, že vás neuzavrela a nevedela presne čo samkovi je.
Je možné, že sa dg, zmení ale vtedy ked ste u nej boli ho videla ako DA, a DA môže byť aj VFA.. A ja si myslím že Samko je veeelmi šikovný chlapček!!

Valika-vidíš aké kraviny tu vypisujem :DD ja na niečo reagujem, čo sa už dávno poreišilo.. no ale ved ste písali nech píšem tak to tu máte :DD zase vás tu otrávim svojimi pesimistickými víziami :DD budem sa snažiť reagovať k veci, písať častejšie a povzbudzujpcejšie!!

maruška presne ako píšeš gaps sa dosť podobá strave predkov pred vynájdením poľnohospodárstva. existuje aj paeolitická diéta čo je takmer gaps ale tam sa nemôžu ani strukoviny ( v Gaps sa môžu).
A napr. takí eskímáci jedla hlavne tulenie mäso a sú zdraví ani infarkty nepoznajú. ale to je všetko vysvetlené v knižke. Predkovia jedli len čo si ulovili, alebo rástlo na stromoch, či kríkoch.

valika teda že ukáže nožku ručku?? : 😕 😕 tak to rod možno pred pár mesiacmi sa naučil a aj tak to zabúda.. šikovník je ten teodor :DD

magimary-mna až potom napadlo, že malý ešte asi nevie spájať puzzle, takže píšem o nás, že u r. to takto bolo, ale na to by si určite aj sama došla ako liečebáčka :DD
Berte tie moje žvásty tak, že ako čítam tak čo ma napadne reagujem a nečítam to po sebe to už nestíham, takže občas možno to pôsobí aj nesúrodo :D

magimary ja som silne proti liekom no v prípade velkej úzkosti by som tiež neváhala, to strašne vie ničiť aj dospelého viem aj podľa seba a nieto ešte malého autíčka 🙂 a jej povedala psychiatrička jedna z top v ČR, že časom sa môže aj vysádzať, myslím, že už znižujú dávky a je to ok..lebo niekedy tomu vývoju a rozvoju bránia práve tie extrémne úzkosti. a po zvládnutí tých zrazu dieťa spraví skok ako hrom 🙂

llulla-ten jogurt sa ale netýka detí zo spektra.. tam by som bola opatrnejšia. On GAPS je na rôzne ochorenia aj napr. na ulceróznu kolitídu, celiakiu, alergie a pod tam to nemusí byť problém, ale čo viem tak baby s autíkmi čakali rok a niektoré nedávajú vôbec mlieko ani po 2 rokoch ja som začala skúšať po 5 mesiacoch ale príde mi, že reaguje opoidne :( ale zase inokedy nič. Napr. na maslo v koláči sa mi zdá, že nereaguje.. treba to sledovať a uvidíš, prešli ste aj introm?
Inak gratulujem k odhodlaniu ono to bude čím dalej lepšie!! a zhoršenie na začiatku môže byť aj pozitívum, aj homeopatiká najprv stav zhoršia až potom zlepšia. Ale detox môžeš aj počas gaps šťavy a ja som dávala v istom období aj zeolite ten je prírodný je to len minerál, takže nevad na gaps.

článok pohľadám a hodím sem .) ale ked som to poslala ex tak mi povedal, že ani slovu nerozumel :DD
Inak čo popisuješ to by mohlo byť die off a môže ho bolieť bruško, črevá niektoré deti preplakali aj celé noci, ale na to pomáhajú tie detox kúpele, aj ked v noci nič moc teda, skús večer pred spaním dať mu do kúpela morskú sol ja kupujem v DM tú ich denkmit je dobrá a lacná.. nám to vždy pomáhalo.
Ale efekt GAPS sa niekedy prejaví hneď, niekedy po 3 mesiacoch po prvom regrese a u niekoho až po roku, dvoch, troch. Je to indiividuállne. Ale ak sa robí dobre a na 100 percent, tak sa efekt určite prejaví (v dobrom slova zmysle) aspoň nejaký.

Anka tak my sa väčšinou zhodneme na všetkom, tak asi nebolo tažké uhádnuť, či? :D som ťa aj prekvapila v niečom??:

Dievčatká ja som spala za posledné 2 dni dokopy 6 hodín.. takže asi tak. Moja láska ako nemá plienku na noc tak sa budí čúrať, ale kedže máme asi 5m chodbu tak kým príde tam aj naspäť tak je komplet prebratý, dnes sme vstávali o 3,00 prosím pekne.. no sa divím, že ešte myslím..

Anka ja sa tu rehocem nahlas :DD je perfektný ten tvoj poklad. ako zjedol učke slaninu to mi niekoho SILNE pripomína. to sa mi sťažovali, že rod zaostrí cez celú triedu prirúti sa a učitelka má po desiatej-obede. on nemá zábrany čo sa jedla týka také pizze a fornety za to by zabjal . Minule prebehol celé pieskovisko ked boli vonku a zjedol kukuričnú chrumku spolužiakovi :DD

On je strašne rýchly normálne nestíha človek ani zareagovať. A ked nehcce zase nejaké jedlo tak tým kŕmi mňa!!
Perfektný je teda ako pomáha so stoličkami a pod!! Paráda, nech sa mu darí! rod tiež neznáša písať, ale poslednú dobu ako je zase fascinovaný kreslením aj mojím tak občas niečo začmára a tak som jeho rukou písala písmenká a to mi prišlo, že ho celkom zaujalo. uvidíme ešte má rok, ale grafomotoriku trénujú minulý rok mi dali 3 zošity zapísané. No on to neznáša .((

Luci si zlatá s iPadom ,ďakujem!! v nay stojí 16GB 14 tisíc to je už dosť. No ja mám teraz niečo v jednaní 🙂 ale nechcem o tom verejne písať, ak to výjde podelím sa. Ale neponáhľajte sa s kúpou 😉 možno budú aj iné možnosti.. :D Len mi dajte tak cca mesiac-dva,

inak rod má kvalitnú alergiu odkedy sme na gaps to beriem, že sa telo čistí. Ale gaps by mal riešiť aj alergie, takže zatial ho neriešim , uvidíme. Ja som alergik, ale som bez liečby a už takmer nemám žiadne prejavy, som to prestala riešiť, tlačiť do seba lieky max. homeo a v pohode som.

Na palinu som tiež a nič, žiadne reakcie teraz nemám, zaujímavé!! u R: sa to prejavuje hlavne svrbením hrdielka a očkami

magimary no vidíš je to celkom sranda ked reagujem s odstupom od začiatku aspon vidíš ako ti dítko napreduje :DD
A očividne štruktúra sedí T. ako riť na šerbel :D je to vizuálny typ maximálne.!!

valika ja fakt teraz netuším na akú odpoved čakáš?! ak na niečo súkromné ešte som nečítala správy, ale čoskoro..

Anka to máš určite pravdu, že rod. si uvedomuje svoje limity . Ale on celkom si veci vykomunikovať vie, aj bežné veci rozumie, ale určite nie ako tvoj! No ale nie je všetkým dňom koniec.. jemu to teraz dosť naskakuje, tak uvidíme.

Sistin dík FB mi to nedoručil :🙂 péťa je frajer to je jasné to my sme v prdeli proti vám 🙂 ale zase na nie VFA autíka si myslím, že zase nie je najhorší ten rod a veľa vecí má takých netypických napr. tá generalizácia karty "pomoc" to mi príde dosť abstraktné už celé a on to chápe.

Inak minule som mu robila jeden test a zapínanie gombíkov tam bolo až niekde v 6 rokoch, žeby to mal vedieť.. fakt nemusí péťa byť vo všetkom najlepšíí :D stačí ked bude dobrý (na 3) on to všetko dobehne som o tom presvedčená!! Takže sa netráp že nerobí teraz grafomotoriku o rok ho to môže chytiť a bude namakaný..

Blanka ale inak to ti fakt mohli tam to číslo F 84.0 dať, alebo aspoň pervazívne výv. poruchy nešpecifikované... by ti uľahčili život troška, viem, že Andrejke s Lukym dali dg . Ale hádam vám to predĺžia aj "len" na toto..
my máme dg od 2,5 roka uzavretú sme začali chodiť ked mal 2 roky do DIC v trnave.

Anka máš môj obdiv, ja by som prácu k rod. asi nedala.. on je tak náročný, že ja som rada, že ešte vôbec žijem :(( máte to náročné pracujúce maminky.. !! A je mi jasné že musíte chodit takto do školy na 8,00 to som písala len ako perličku ako to tu funguje niekde :D