Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
1. okt 2011

@valika_val viem, že si netrpezlivá, je to prirodzené, ale na veľa otázok ti erudovane odpovie o mesiac dr.J. Urob si zopár základných kartičiek, skúšaj a aj to ako to Teo pochopí, ti už veľa napovie.

valika_val
1. okt 2011

@anka912
a ako mi to napovie co? ha? 😀
este toto mi prosim vysvetli. ze ked sa bude chytat super, tak nie je auti? 😀 😀 😀

sisstin
1. okt 2011

@valika_val ber to spíš tak, že ten věkový údaj je limit..takže dítě by mělo DO 15měsíců rozumět základním věcem, DO 18měsíců chápat dvojsložkové pokyny atd. 😉 Ty vývojové tabulky jsou fakt poměrně široké, navíc v tomhle věku jsou mezi dětmi OBROVSKÉ rozdíly, takže se porovnávat moc nedá. To třeba u 3letých dětí tak obrovské rozdíly ve vývoji už nejsou. Ale fakt ty tabulky jsou široké, např. opoždění u 3letých dětí 6měsíců je stále širší norma, problém začíná být, když je to opoždění větší jak těch 6-9měsíců 😉

proto tě taky od začátku chci trošku krotit, že Theo je fakt maličkatej, může všechno dohnat...fakt se nedá porovnávat podle toho, že dítě od kamarádky už v roce mluví atd. Třeba u vás problém bude, třeba ne...ale Theo jde dopředu, jakž takž komunikuje...tak bych to zas tak černě zatím neviděla 😉

sisstin
1. okt 2011

a já jdu do peří, dobrou 🙂

anka912
1. okt 2011

@valika_val asi skôr tak, že keď to rýchlo pochopí, tak je hlavička 😀
zase to tak nemôžeš povedať, keď robí to, tak je taký, keď nerobí tak onaký

valika_val
1. okt 2011

hehe, este napisem dnesnu prihodu: zvonil mi telefon, teo hned pozeral, ze beriem halo do ruky, chcel tiez, tak som mu dala a v telefone rozpraval tatik (sice neviem co, ale hucalo to nonstop) a teo pocuval, pozeral na halo, pocuval, pozeral, polozil na stol pozeral, pocuval, ale chytil hysak, ked som mu telefon zobrala!!! a dokonca sa mu podarilo asi dvakrat povedat "je" (asi sa tatik pytal: mama je na teba dobra? aj u vas je uz tma?) 😀 😀 😀 😀

valika_val
1. okt 2011

@sisstin dobruuuuu 🙂

@anka912 nie? skoda! 😀 😀

valika_val
1. okt 2011

anka, podme aj my spat.
som na maleho sama, aj rano budem musiet vstavat, uz davno som mala byt v posteli...
😉

anka912
1. okt 2011

@valika_val šak ja ťa nedržím
ja tu už zívam, ale ešte nemôžem vypnúť PC, dcéra si sťahuje nejaký film a pri našom rýchlom internete to už trvá 6hod. a píše, že ešte 1hod.
Ináč nevieš nejakú dobrú stránku, kde by sa dali ľahko stiahnuť nejaké knihy (zadarmo)?

valika_val
1. okt 2011

no, ak si stahuje film, tak by bolo dobre vsetko ostatne nepotrebne povypinat, vratane kona a inych procesov... a knihy online nepoznam, nikdy v zivote som si ziadnu este nestiahla, ale prave odteraz chcem a budem po tom zajtra patrat!
dobru.

anka912
1. okt 2011

@valika_val dobrú
ja som si minule stiahla Stmívaní (pokračovanie Twilightu), ale za ten svet si neviem spomenúť odkiaľ. Dnes som si čítala na notebooku, je to celkom pohodlné.

llulla
1. okt 2011

@valika_val presne ako pises,ja co poznam 1,5 rocne deti,tak normalne hovoria.Vo vetach.Hraju sa imaginarne...Odpovedaju na otazky...TAbulky udavaju asi naozaj tu spodnu hranicu,kedy by dieta malo to a ono robit.Ja tiez uvazujem nad kartickami...aj nad znakmi...Este som s nicim nezacala,mala by som.

Moj drobec rozumie prikazom typu-daj kocku na stol...Daj tatovi zajaca...Dones vodu zo spalne...Ukazovat v knizkach a na tele vie dlhsie,tak to preskusam len obcas.Ja ho drezurujem nestandardnymi poziadavkami,takze ked chce odmenu,musi sa riadne zapocuvat..Nikdy od neho nechcem,aby dal nejaky predmet tam,kam patri.Vzdy si vymyslim uplne ine miesto,aby som zistila,ci rozumie.ALebo dam nieco na nestandardne miesto a poslem ho,aby mi to priniesol...ALe teda komplet vsetko porozumenie mame vydrete a zdaleka nie je take,ake by malo byt.

michalrosky
2. okt 2011

@sisstin 🙂) Stejně je to bobánek šíkovnej. Nakonec právě to, že si ověřuje, jestli mu rozumíš, je toho důkazem.

michalrosky
2. okt 2011

@anka912 "ohľadne toho problému s čakaním ... Myslíš, že by to šlo robiť aj inak?"

To je prostě těžká věc. Mám "v zásobách" nějaké techniky, které v tomhle směru pomáhají, i když zrovna to čekání se řeší hůř, než jiné věci, ale on na to bude ještě malý. Možná příště zkus techniku s objetím, kterou jsem někde na 314 psal Lucce, ale to se obyčejně musí trénovat předem a i to trénování je s ním potřeba vyjednat předem. Jaký že má mentální věk?

michalrosky
2. okt 2011

@anka912 "Doteraz keď niekde čakám ..."

Pokud jde o krátké čekání, tak příště zkus techniku Pauza:
1) Najdi si nějakou stabilní polohu (těla)
2) Uvědom si, zapiš si do paměti, jaký podnět tě vyruší (např. sestra v čekárně vyvolá Tvoje jméno)
3) "Vypni se" - tohle se lehko řekne, ale musí se to trénovat; jde o relativně jednoduchou věc: přestat myslet.

Celé to funguje tak, že prostě přestaneš vyvíjet verbální intelektuální činnost, což tě zase tak moc neomezuje, můžeš pořád uvažovat v emocích, volních podnětech atd, ale myšlení, které Tě nutí hledat řešení v situaci, která řešení nemá a proto Tě to stresuje, je vypnuté, jsi v relativní pohodě. No a když přijde některý z těch podnětů, co sis "naprogramovala", tak prostě pokračuješ v krasojízdě. Popisovat, jak se naučit nemyšlení, by výrazně přesáhlo velikost komentáře. V různých knihách jsou různé postupy popsané, ale kdybyste chtěly, můžu na to téma napsat nějaký článek. Je to navíc vynikající relaxační technika.

Techniky, jak zvládat delší čekání v desítkám minut (to je bohužel třeba u toho doktora), se už nedají tak snadno vysvětlit, ale vždycky máš možnost sebe sama nějak zaměstnat, třeba čtením, to taky často dělám; kdybych tam měl jen tak sedět a koukat do zdi, asi mi brzo hrábne 😉

michalrosky
2. okt 2011

@anka912 "To je zas iný strach ešte v tom- strach zo zmien a neznámeho"
Ano, máš pravdu. Tohle se ještě dá někdy regulovat, protože víš, že se změna stane, horší je to v situacích, kdy prostě dojde k nějaké nečekané změně, to řadu autistů dokáže rozhodit tak, že jim dá potom dost práce se zase "sešroubovat" 😉

lucka261177
2. okt 2011

@michalrosky o skusenosti sa podelim uricte.akurat mam poznamocku.ono aj toto co pises dava super zmysel ale on to je nevzmestenie sa do koze robi kedykolvek napriklad hne po zobudeni ked lezime v posteli rano.tak tam mi to nedava zmysel.robi to odjakziva co mi len pamat siaha.a a to narazanie hlavou robi aj ked sme na ihrisku a on sa hra beha ma zabavu ja niekde stojim a davam pozor on pride a sup baran do mna narazi.napada ta preco to robi aj zjavne bez dovodu?nemoze to byt naozaj len nejaka hyperaktivita a takym sposobom dava prec nadbytocnu energiu.on v podstate pozera rovnake rozpravky a niekedy pri tom istom deji nehybne sedi a niekedy robi co som popisala.

anka912
2. okt 2011

@michalrosky to čakanie a ako ho zvládnuť si popísal pekne. Ja tiež si beriem so sebou knihu alebo vypínam- od mala mám takú svoju vlastnú alternatívnu realitu a v nej si vymýšľam rôzne príbehy atd, nechcem to tu rozvíjať. Tak isto keď zaspávam. Keď som bola v puberte chodievala som k psychologičke a tá ma učila autogénny tréning na zvládanie napätia. Niekedy sú ale tí ľudia v čakárni tak otrasní, ako sa hádajú, kto prišiel prvý a kto sa obehol, že vtedy nepomáhajú žiadne techniky 😀 😀 😀

anka912
2. okt 2011

@michalrosky Ešte ohľadne toho objímania, tak keď je malý už v tom strese, tak objímanie alebo nejaké fyzické obmedzenie ho ešte viac znervózni, on si práve vybíja ten stres z čakania alebo strach tým, že musí pobehovať.

kaja73
2. okt 2011

@valika_val Ono ten znak nie je ako daj.
Pri tomto mas dlan obratenu smerom dole,ruku natiehnes smerom k zdroju svetla a spajas prsty a otvras-akoby si odfrkavala daku spinu z prstov-dlan nezatvaras.
Neviem ci som to zrozumitelne vysvetlila. 😝 😕

valika_val
2. okt 2011

@kaja73 uz niekolkokrat som to skusila a je vela moznosti 😀 😀
ale myslim, ze nie je dolezite, ze AKO, proste najdem nejaky iny sposob 🙂

ako dneska?

kaja73
2. okt 2011

@valika_val Ved hej-ja som si tiež niektore znaky povymyslala aby boli jednoduchsie-napr.slova-zaba,opica,tato, lietadlo-som si ja vymyslela a maly sa na to raz dva chytil. Je to ozaj aj o fantazii. 😉

michalrosky
2. okt 2011

@lucka261177 "napada ta preco to robi aj zjavne bez dovodu?nemoze to byt naozaj len nejaka hyperaktivita a takym sposobom dava prec nadbytocnu energiu"

Jak jsem už říkal, když s tím dítětem nejsem v kontaktu, tak nemůžu tvrdit absolutně nic, můžu jen víceméně hádat. Jednou věcí si ovšem mohu být celkem jist a to že to nedělá bez důvodu; ale jestli je to špatně nebo ne, co ho k tomu motivuje a co mu to přináší, to přes těch několik řádek přenesených po internetu opravdu nedokážu říct, jen tipovat 😉

Snad jen poznámku: pokud nemáš zmapované, jak je na tom senzoricky, tedy zda a které smysly má přecitlivělé a na jaké podněty, bude to i tak jen hádání. Dokonce - nechci Tě nijak strašit, jen jsem otevřený - ani tak to nemusíš zjistit. Ono totiž vlastně stačí, když si třeba vzpomene na nějakou frustrující zkušenost anebo naopak na něco, co ho teprve čeká a frustruje ho to. Ty to máš úplně stejně: když si vzpomeneš na něco zábavného, usměješ se, protože ze vzpomínky do Tvé mysli dopadne odlesk té události, je to přirozená reakce. Ale to pořád vycházíme z toho, že tím jednáním redukuje stres a to nemusí být pravda. Uvidíš jak bude reagovat na to, co jsem popsal předtím: pokud se ti ho podaří ve správnou chvíli dostat do té polohy a on tě silně stiskne (snad bych tomu ani neříkal objetí), má to pravděpodobně souvislost se stresem.

michalrosky
2. okt 2011

@anka912 "Niekedy sú ale tí ľudia v čakárni tak otrasní"
No jedině to nemyšlení nebo začít meditovat, ale to chce tréning. Já jsem vždycky v pokušení poslouchat muziku, ale to bych potom jaksi neslyšel, že mě volají 😉

michalrosky
2. okt 2011

@anka912 "keď je malý už v tom strese, tak objímanie alebo nejaké fyzické obmedzenie ho ešte viac znervózni"

No já jsem mluvil o tom, že by on měl stisknout Tebe, ne Ty jeho. To ho musí zákonitě dostat do varu když Ty ho fyzicky omezíš, vzdyť on tím pobíháním dělá maximum pro to, aby se krizi vyhnul. Teoreticky bys mu mohla nabídnout alternativy místo cyklu, který si tím pobíháním a vyptáváním rozběhl, ale musela bys ho přesvědčit, že ta alternativa může vést k řešení a to by byla lež - běda kdyby na to přišel; to za to nestojí.

maruskaaa
3. okt 2011

no a uz mame aj my termin u Dr J. 21.11., nie az tak zle kedze som chcela pondelok... tak som rada, ze to nebolo pol rocne cakanie.

lucka261177
3. okt 2011

@michalrosky tak som ho dnes pozorovala pri tom pozerani rozpravok.tvoju radu akosi neviem prakticky uskutocnit lebo on chce byt pri tom pc a ked si sadnem jemu celom a pc chrbtom on musi byt predomnou co mu nevyhovuje nechce tak byt je zvyknuty ze je priamo prednim.mne sa zda ze tie prejavy su naozaj kedykolvek.v rovnakej casti jedne krat prejav ma a na druhy nie.vela krat napodobnuje pohyb danej postavicky a tym to s nou poreziva vela krat akoby sa hanbil vela krat chce lne upriamit moju pozornost tym ze do mna narazi ked is ho nevsimam alebo sa pozeram do mojho pc ktory je vedla.nevidim naznak toho ze by reagoval precitlivelo a ze by sa branil krize.mne to naozaj pride ako hyperaktivita.preco by raz pri tej istej rozpravke sedel kludne a raz nie?asi ta pozvem k nam do BA nech sa na neho pozries 😀

maruskaaa
3. okt 2011

@sisstin mozes mi prosim ta poslat link na tie vyvojove tabulky, ak to mas? Dakujem...idem si zasyhacit, ze co vsetko by uz mal moj 4.5 rocny sym vediet...

sisstin
3. okt 2011

@maruskaaa no já žádný tabulky nemám, většinu vím od Krejčířové, nebo hodně věcí je v Diagnostika dítěte předškolního věku od Bednářové, ale tam jsou ty tabulky až od 3 let 😉

maruskaaa
3. okt 2011

@sisstin ok...dakujem