Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
30. okt 2011

@lucka261177 pozrem, ale ja som jedine fotky som vydela, rada by som pozrela aj video.

dalea
30. okt 2011

Ahojte,nasla som jednu celkom zaujimavu diplomovku 😉 http://is.muni.cz/th/216901/ff_m/Diplomova_prac...

magimary
30. okt 2011

@nensyke myslíš moje videjká?
oni sú v inej téme... ale môžem ti zopár linkov poslať do IP, ak chceš 😕

@sisstin , no podľa mňa na grafomotoriku by mohli byť také tie "cestičky" a bludiská, čo aj robíš... ale včera som pozerala jedno videjko, kde chlapec tiež cvičil GFM na zalaminovaných bludiskách so stierateľnými fixkami, aby to mal na opakované použitie (a zároveň aj taká atarktívnejšie obrázky môžeš zalaminovať, nielen ČB čmáraničky)...
a také tie priraďovačky, ako aj robí (na Logicu), ale tu by nekrútil čudlíčkami, ale spájal by tou stierateľnou fixkou, čo k čomu patrí... je to zase taká zmena ku klasickým papierovým cvikom...
ale zase možno toto všetko už aj robíte, takže tam potom už ťažko vymyslieť niečo nové...
alebo teda napr. aj navliekanie koráliek podľa určeného poradia v predlohe...aby to nebolo len nudné navliekanie, ale aj cielené... viem, že toto je skôr o jemnej motorike, ale zase aj jej cvičenie prospieva aj k cvičeniu GFM...
no, asi ti to všetko pripadá také mimo 😅, ale tak tebe ozaj ťažko radiť, keďže vy ste s Tigrom takí profíci 😅 😎

magimary
30. okt 2011

alebo aj klasické vyfarbovanie pútavých obrázkov (tiež môžu byť v laminovacích fóliách)...
napr. takéto:

nensyke
30. okt 2011

@magimary ok, budem rada....

magimary
30. okt 2011

@nensyke máš 🙂

sisstin
30. okt 2011

@magimary no my to projíždění cestiček a spojování bodů děláme, to jakž takž zvládne 😉 ale tužku u toho drží jako prase a nejde prostě zafixovat ten správný úchop. No a že by jako něco namaloval, tak to ani omylem...udělá smrdliky smrdliky a řekne, že to je sluníčko a jde od toho 😝 třeba takovou vlnku podle předlohy už nenakreslí 😝 fakt jen projíždět cestičku a spojit dva body, a i to je úspěch...to ještě tak před půl rokem neuměl 😝

nensyke
30. okt 2011

@magimary mám pojdem to popozerat, dakujem....

nensyke
30. okt 2011

@magimary Super, mám to, ešte sa chcem opítat že malý kolko má rokov? Aby som bola v obraze či už som Dadom omeškaná alebo nie. Tady je teda ozaj šikovný. 😉

magimary
30. okt 2011

@nensyke o mesiac a pol bude mať 3 😉
neber nič ako omeškanie, každé decuľko má svoje tempo, svoje danosti a svoje slabosti 😉
možno je Tvoj Dadko v niečom pozadu (a možno VôBEC! nie), ale je tichý a "pasívne" dobručký,
naproti nášmu "energikovi", ktorý má "týra" od rána do večera a nedá mi vydýchnuť 😝 😅 😉

neporovnávaj, ale inšpiruj sa koľko len chceš 🙂

nensyke
30. okt 2011

@magimary tak tá posledná veta ma ukludnila 🙂 lebo už som bola nesštastná že mi má 3 roky neviem daleko tolko ako Tady.

magimary
30. okt 2011

inak, už zase (napokon, ako takmer vždy 😅) tu chystám Tadykovi cvičenia a pomaly sa začínam pohrávať s myšlienkou, že už by som možno skúsila začať aj so zošitmi... 😕 😅
samozrejme, aj v krabicovkách budeme pokračovať, ale už si myslím, že by mohol dať aj niektoré 2D cvičenia (v zošite), tak možno by sme mohli pomalinky začať... (napokon naposledy už robil také zošitové, len ich mal ešte položené v krabiciach a šlo mu to)...
"pracovný návyk" už celkom má... takže by nemusel byť problém...
ale uvidíme čo na to "povie" Tady 😅

/a, napokon, kým si to všetko vytlačím, to aj tak nebude už aj...ale pripravovať si to pomaly budem 🙂 ,
teším sa na to 😅 😵 /

nelaja
30. okt 2011

Ahojte baby, dlho som Vás nečítala, nejako som už popri malej, vyšetreniach, pracovných povinnostiach a domacnosti nemala síl. Máme za sebou neurologiu, eeg, logopediu. Cakaju nas metabolicke vysetrenia, kazdy tyzden hodina logopedie a dr. J. Sme stale viac vycerpani hladanim informacii a "samodiagnostikou". Uvidime. Niektore veci mam pocit, ze sa zlepsili, ocny kontakt, zdielanie pozornosti, ukazuje prstom na veci alebo na nieco v telke a caka odozvu pozretim sa na mna alebo muza. Reaguje lepsie na meno, dokonca obcas uz aj vonku, ked tam nie je vela ludi - vsimla som si napr. ked sme boli pustat na poli sarkana a rozbehla sa prec, na zavolanie po mene a prikaz pod sem alebo stoj reagovala okamzite. Horsie to je v detskom kutiku alebo niekde medzi ludmi - akoby ju vsetko okolo rozptylovalo a nepocuva. Mame stale dokola tie iste slovicka - zvuky zvierat, papa, pa (na horuce), mnam, ham, tam, ešte, tu-tu, no-no,hapci, pridala avo (akoze havo) a tači (na vtačika). Jednostupnove pokyny zvlada uplne super, s dvojstupnovymi mame problem.Niektore veci sa ale zhorsili. Z fobie k dospelym, je uz aj fobia k detom a to aj seberovnym. Nevadia jej, pokial sa jej neprihovoria alebo sa na nu priamo nepozru. Inak okamzita reakcia - schova sa za mna a zakryje si oci. Zla reakcia bola na vypratanie garaze pred malovkou - doslova tam nechcela vkrocit. Mam trosku obavy z vystrenia v novembri u Dr. J. Na logopedii takmer cely cas plakala a to dost. Takze velmi slaba spolupraca. Rozmyslam, ze ju budem cely mesiac natacat na kameru, pri roznych cinnostiach, a skusim to tam zobrat., lebo scenar to bude mat urcite rovnaky. Taktiez sa velmi zhorsila (neviem ci pod vplyvom toho, že lu vlacime po tych vysetreniach) jej naviazanost na mna. Place, ked ma nevidi, nemozem ist uz ani na zachod bez nej, ukludni sa tiez len pri mne. Zacala sa bat aj deda, s ktorym sa este pred dvoma tyzdnami totalne blaznila, dnes napr. na nu prvu hodinu u nas ani nemohol pozriet. No a spanok - cisty horor - su noci kedy spi dobre, to si povieme, ze snad uz to bude dobre, po dvoch dobrych pridu 4 otrasne. A zaspavanie tiez zle, asi ju budem musiet uspavat ja (robi to manzel, aby som mohla ja robit veci do prace po veceroch), len jej to niekedy trva aj dve hodiny. Spanok jej cez den potom chyba, je unavena a naladova. Takze tak. Fakticky mi je jedno, aka tam bude diagnoza, len nech mi pre pana niekto poradi, ako na nu. Place dost cez den, niekedy naozaj neviem, kvoli comu, ani neviem ako jej mam pomoct, co ju trapi, ci ju nieco neboli. A dost je jedovita, ak jej nieco zakazem, tak samozrejme posluchne a prestane vymyslat, ale sprevadza to potom riadny hysak, obcas aj s mlatenim seba samej po tvaricke. Vysledky z logopedickeho vysetrenia budem mat az o dva tyzdne, tak som zvedava, ake strategie na nu usiju. Vidim, ze Vam sa dari, deticky sa snazia. Viete co ma zaraza? Tie deti su fakt pekne, ako anjelici, ako keby im priroda pridala namiesto toho, kde mi ubrala. Ešte mám jeden dotaz, moj muz nas objednaval k Dr. J., napisal si adresu Kalinciakova(uz neviem kolko), ale v Bratislave. Podla mna sa zle rozumeli, ja si myslim, ze by sme mali ist do Trnavy. Ak mi neporadite, budem jej musiet poslat mail, aby sme vysetrenie nepresvihli, o 45 km. Prajem Vám všetkym vela sil a pokial mozno pohody.

nensyke
31. okt 2011

@nelaja Ahoj, Kalinciakova ulica je v Trnave aj mi tam chodíme.

lucka261177
31. okt 2011

@nelaja ahoj my sa moc nepozname 😉 tak snad nevadi ze budem reagovat na tvoj prispevok aj ked moc o vas neviem.obavam sa ze aj po diagnoze vam moc neporadia ako s malou ja som si tiez myslela ze niekto ma odpoved na samkove spravanie ale ani doktorka J.mi neporadila ako na neho.vo vseobecnosti ti ludia poradia sa zmierit s tym ze je to tazke a treba sa obrnit trpezlivostou a snazit sa minimalizovat hysaky predvidanim situacii pri ktorych sa do nich mala dostava.to je jedine co funguje.kazde dietatko je vsak ine a mozno ako sa vravi zo vsetkeho vyrastie.pokial ma mala okolo 3 rockov moze prechadzat aj obdobim vzdoru.aj moj samko je prave tam.vyslovene ma skusa kam az moze zajst aj bez dovodu robi zle len aby som mu zakazala a on sa ucil kde su hranice.co sa tyka toho strachu z ludi a uz aj z deti ma napada skusit ju pomaly kontaktovat s dietatkom ktore ma podobny problem ako tvoja mala napriklad s nasim samkom by sa mohla hrat aj cely den 🙂 on by si ju nevsimal 🙂 a mozno by si pomaly zvykala 🙂 ale to je len taky moj laicky tip.pokus sa zistit ci ju nieco neboli ked v noci nespinka to su najcastejsie dovody nepohody u diatatka.ked cez den spi skus ten spanok zrusit my sme mali problem s dvojhodinovym uspavanim pretoze priste nebol unaveny vecer a nakoniec zaspaval az okolo pol noci.aj uspavanie cez den bolo hodinove trapenie.zo zaciatku sme mu dopriali vzdy v aute 10 minut a vecer isiel pekne spat o osmej.ak uz cez den nespinka a ani ju netrapi nejaka bolest bohuzial o detickach s auti poruchami sa hovori ze mavaju spankove poruchy a ani lieky na to nepomahaju ☹ tak snad to prejde u vas a bude dobre.citam este ze mate za sebou aj metabolicke vysetrenia tak mozno sa najde nieco preco je taka nepokojna v noci.co sa tyka hysakov mne pred tyznom poradila doktorka ze ho mam zavriet do izby kde nemoze nic rozbit alebo si ublizitze oni potrebuju iba divakov a ked ich nemaju prestanu ovela skor plakat.v tvojom pripade vsak musis zabranit aby neublizovala sebe tak v tomto pripade neporadim ☹ ved uvidis co povie doktorka samuma to zaujima,je vsak pozitivne ze prestane a zacne posluchat ked jej dani vec zakazes.a ked ste sa objednavali priamo u janosikovej a nie v andrease urcite mate ist do trnavy.este moze pomoct ze v andrease robi iba v utorok a niekedy vraj vo stvrtok.tak ked je to iny den tak je iste ze v trnave 😉

nelaja
31. okt 2011

@lucka261177 ahoj lucka, pisala som asi pred 4 tyzdnami, ked som si uvedomila, ze mame problem, potom som uz nemala silu to ani citat, nie este pisat, dost nas to uvedomenie si problemu s muzom zlozilo. Mala je este malicka v decembri bude mat dva roky. Spanok cez den este potrebuje, sama sa uklada na zem od unavy, keby som ju nedala poobede spat, mam peklo do vecera. Snad sa to casom zlepsi. Niekedy neviem hysaku predist, ak robi zle a moze si ublizit, nemozem jej to dovolit a tiez si myslim, ze jej nemozem ustupovat len preto, ze mam podozrenie ze nie je zdrava, asi by mi to casom prerastlo cez hlavu a vychovali by sme tyrana.

lucka261177
31. okt 2011

@nelaja aha takze mala je naozaj este drobcek 🙂 moj samko prestal spavat dvoj rocny.tak isto to vyzeralo ze ten spanok potrebuje vzdy sa ukladal v aute zaspal hned.tak som to na zaciatku riesila ze som mu dovolila spat len hodinku a budila ho.ja viem znie to hrozne ale on by spal aj 4 hodiny a nakoniec nam naozaj chodil spavat o polnoci a pred siedmou bol hore.treba zistit preco ten hysak zacne.mozno sa ti zda ze je bezdovovdy a ze hned robi zle ale moze to byt uplne inak.moze byt citliva na obrazove vnemy alebo na zvukove ktore jej robia zle a ten hnev je jej kompenzacia-samozrejme ak to robi ked nedostane sladkost to je jasne ze zakazat a vzdy trvat na svojom nikdy ale naozaj nikdy neustupit.u nasich deticiet treba veci dodrziavat este doslednejsie ako u normalnychu nas stacilo 5krat dosledne vydrzat zakaznasledny hysak a potom mu to docvaklo.tiez som sa presne v tomto veku trapila s mojim samkom.to ze nastupuje rec aj ked jednoslovna a aj porozumenie je relat.dobre je velmi pozitivne.cim viac bude rozumiet tym menej bude tych zachvatovych chvilok 😉

magimary
31. okt 2011

@nelaja ahoj...
v podstate súhlasím so všetkým, čo ti napísala Lucka...
o to viac, že malá ešte nemá ani dva rôčky,
ale chcela som sa vyjadriť priamo k tejto vete (a v podstate aj k viacerým za ňou):
"Z fobie k dospelym, je uz aj fobia k detom a to aj seberovnym. Nevadia jej, pokial sa jej neprihovoria alebo sa na nu priamo nepozru. Inak okamzita reakcia - schova sa za mna a zakryje si oci."

tak túto vetu som do slova do písmena napísala aj ja, keď som sem prišla (bolo to niekedy v prvej štvrtine tohto roka)... a aj tie ďalšie o plačoch a nárekoch počas vyšetrení a pod... sú to vety úplne identické s našim Tadykom (!!!!), takže nechcem ťa nijako demotivovať, že malá môže autizmus ozaj mať (keďže aj náš ho má), chcem ti len povedať, že nech to vyzerá akokoľvek strašideľne, tieto príznaky postupne vymiznú (najmä, čo sa týka miery intenzity), ale potom zase prídu iné...
náš Tady žil v neskutočných fóbiách z ľudí-najprv len z mužov, potom zo všetkých dospelých (aj z dedka, s ktorým sa kedysi bežne hrával!!!) a skončilo to až u detí!!!neskutočne, neprimerane, ooooobrovsky sa bál AJ malých, aj väčších detí!!! napokon už mal FÓBIOU zo všetkých ľudí, okrem mňa a muža...nemohla som v tom čase hovoriť o strachu, lebo to nebol strach, to bola extrémna fóbia, nielen so zkrývaním očí, ale neskutočnými hysakmi a nárekmi a trasením na celom tele len z toho, že sa naňho pozrelo nejaké MALÉ dieťatko v kostole, alebo jeho sesternica u babky doma (!!!)...toto bola posledná kvapka (spolu s ešte netolerovaním zmien), prečo som sa definitívne rozhodla vyhľadať pomoc, ale čakala som ešte polroka na vyšetrenie u dr. J., aby bol predsa len trošku starší, aby sme tam nešli v tom najakútnejšom štádiu (to som ale vtedy ani len netušila, že ono predsa l,len prejde, keďže bolo také intenzívne a neskutočné, keďže on bol absolútne nevyšetriteľný, len nariekal, kričal a hysačil...jeho nemohla doktorka ani len odvážiť v ambulancii, a vtedy vôbec nepriberal, takže sme potrebovali mať kontrolu, ale to som ho nemohla odvážiť ani ja...noo, to bolo príšerne extrémne obdobie... 😔 ☹ 😔 )...
no a travlo to v podstate asi do júna, kedy tieto extrémy pominuli akosi samé (pomaly postupne prestal mať fóbie, také extrémne , z ľudí, prešlo to do strachu a potom už len do miernehho strachu a potom už len do vyhýbania sa ľuďom a teraz už je vo fáze, kedy kontakt (od najbližších) vie prijať, ale ešte ho nerozvíja... ale už sa nestráni ani cudzích ľudí, aj keď ich teda nevyhľadáva...
a trvalo to u nás od cca16.mes. do tých 29mes....
v 30tich mesiaoch sme potom išli k dr. J. a už bol vyšetriteľný aspoň v tom zmysle, že sa dal pozorovať pri jeho bežnom živote a nie v hysaku...

sorry, za dlhý príspevok...pointa bola len v tom, že tie fóbie, akokoľvek vyzerajú dramaticky, pri vyzretí dieťatka, pri jeho posunutí vo vývine ďalej, ustúpia samé... netreba dieťa vystavovať prílišnému stesu vystavovaním ho záťažových situáciách (v tomto stádiu) niekde v materských centrách a podobne...
neskôr prídu iné reakcie ale nie tak vývinovo nízke...
najmä s nástupom reči.

ozaj, a vy dvaja ste vyhľadali nejakú pomoc? 😕

sisstin
31. okt 2011

@nelaja nedovolím si hodnotit, zda tvoje malá má nebo nemá autismus....ale stydlivost před cizími dospělými je naprosto normální i u standartních dětí!!!! Prostě někdo je od přírody extrovert, někdo introvert...navíc nejde ani o dvouleté dítě 😉 Takže podle tohohle bych to určitě nehodnotila...důležité je, jaký má oční kontakt a celkově komunikaci s vámi, s členy rodiny 😉

magimary
31. okt 2011

@sisstin dovolím si podotknúť, že je rozdiel "stydlivosť" (bežná, primeraná, adekvátna, priam žiadúca) u štandardov a FÓBIA (!!!) s telesnými príznakmi zo všetkých ľudí bez rozdielu... 😉
tá rozhodne NIE JE bežná (a ani žiadúca)...

sisstin
31. okt 2011

@magimary no ona píše, že pokud si jí nevšímají, tak to malý nevadí....já celkově nechápu ty snahy cizích lidí lízt mi do kočárku a dělat na dítě budliky budliky 🙄 jako drtivá většina introvertních dětí má stejnou reakci, zakryjí si oči a začnou plakat 😉 nepřijde mi na tom nic divnýho...

samozřejmě rozdíl je, pokud dítě vůbec nezvládá být venku a klepe se jen proto, že tam jsou nějací lidé...ale nemám pocit, že by @nelaja toto popisovala 😉

magimary
31. okt 2011

@sisstin no, ja som to pochopila podľa toho, že to nazvala FÓBIOU, trochu inak...
a najmä tým, ako malá postupne rozširovala repertoár strachu až na deti...
je iné, ak sa dieťa bojí dospelých a zakrýva sa (nehovoriac o tom, ak mu robia "budliky-budliky"!) a keď sa skrýva a plače pri deťoch!!!
ten strach je úúúúúplne iný (aj na pohľad), ako bežná stydlivosť, ver mi... 😒 😖 😔
STRACH z rovesníkov NIE je bežný a ani normálny (teraz vynechávam dospelých..hoci v tomto veku už aj to by malo byť na ústupe)..
a na druhej strane dvojročné dieťa (najmä, ak je i vývinove nižšie) ešte nemá také "páky", že ono by kvôli svojej (očakávanej-taká ešte v tomto veku neexistuje!) fóbii niekam nevstúpilo... ono ešte neprevída...je pohltené strachom, až keď ho ten zaplaví...

sisstin
31. okt 2011

@magimary no tak Tygr se bál dětí jak svina někdy to prázdnin 😝 a fakt že jako bál, jakmile se k němu nějaký přiblížilo, tak měl amok 😝 respektive teda děti okolo 2-4let, malá mimina ani větší děti mu nikdy nevadily 😝 a v září nastoupil do školky a najednou šlus, a dětí se nebojí vůbec...teda není nějakej kápo, ale v pohodě zvládá... 😝 a psycholožka mi říkala, že takových dětí tam má mrtě a autíci to nejsou 😉 jako netvrdim, že je to úplně standartní chování, to vůbec....ale nemusí to hned značit autismus 😉

magimary
31. okt 2011

@sisstin ja tiež netvrdím, že je to autizmus... ale že to nie je normálne a bežné 😉
aj vyššie som to tak niekoľkokrát uviedla 😉

náš sa bál aj miminiek... na konci...

sisstin
31. okt 2011

@magimary no Tygr se bál právě těch dětí, které mají nepředvídatelné (pro něj) reakce... mimina mu nic neudělaly a zas větší děti taky ne 😉 ale třeba jak chodíme na logo, tak ta logopedky dcera je o rok mladší, takže když měl Tygr 3,5 - tak ona měla okolo 2,5.... a třeba k němu najednou přišla a brutálně mu zařvala do ucha atd. 😝 nebo jsme šli po venku, a tam byl taky nějakej malej kluk (odhadem do 3 let), stál tam a najednou se rozběhnul k Tygrovi a na férovku mu ji ubalil 😝 prostě jen tak.... 😝

maznacik007
31. okt 2011

no ja si myslim ze u tak malych deticiek tazko povedat .... ze sa to specifikuje skor okolo toho 2.5 -3 rokov /jasne ze ak je tam nieco na EEG alebo na mozgu tak je to ine/
lebo taketo stavy a priznaky mozu byt aj v ramci vyvinu bezneho dietata plus minus nejake tie normy alebo to mozu byt aj vychylky na opacnej strane... alebo prosto povahova danost a temperament...

napr. ako pisete ze chodite do materskeho centra a pod.. tak ja som nemohla chodit ani s jednym dietatom dcera sa desila deti dospelych.... a dost dlhu dobu aj tatka dedka a pod. znasala len mna a babku... ak sa jej niekto prihovoril ci dieta ci dospely chytila afektivny zachvat ... istu dobu sme ani von nechodili.... a to je ako mimoriadne nadana a nema ziadnu diagnozu....
s chlapcom som nechodila on tiez ma svoje stavy a vela podnetov /ci uz hraciek ci deti mu to zhorsuje/

skor podla mna je toto este obdobie kedy sa da respektovat takato inakost dietata... aj ked je to narocne... /dcera mi spavala v takom obdobi v noci len do 3 tej rano potom uz fungovala a pod./ ale prosto existuju aj narocnejsie deti je jedno z akeho spektra... a prosto si myslim ze je dobre dat detom cas na to aby vyzreli a vykrystalizovalo sa to... a netrapit ich v tak malom veku nic vam neutecie ono si myslim ze tieto deti potrebuju najma vela lasky aby sa otvorili a najma prijatie takych akych su od nas rodicov... k tomu zachodu to robila aj moja... ja som nemohla ani dvere na wc zavriet a v noci so mnou spavala... a je z nej uplne sikovne dieta...
je to moj nazor mozno chybny ale pokial tam nie je nalez v zmysle neurologie tak take male deticky nic nestratia ak nezacnu hned s terapiami ale mamina sa im venuje prave tak ako im to vyhovuje... /ak ked nechodia do MC a pod.. /

sisstin
31. okt 2011

@maznacik007 no Tygr se mnou donedávna chodil i na záchod, prostě všude...spí se mnou v posteli...ale třeba ted je velká změna, že když jdu v noci na záchod a on se vzbudí, tak mu řeknu, že jdu čůrat a on, že "jo" a spí dál...dřív by za mnou okamžitě letěl s řevem 😝 dřív by nevydržel sám v místnosti ani sekundu, ted klidně můžu něco dělat hodinu v kuchyni a on si vedle hraje. Sice na mě během tý doby asi tak 5x zavolá, já se mu ozvu a to stačí...

prostě jsou i děti "přísavky",a nemaj žádnou diagnozu....ale fakt je rozdíl, jestli má dítě panických strach a ještě z takových věcí jako je třeba barva, nebo lavička, nebo kus oblečení ad., To už fakt divný je 😉

maznacik007
31. okt 2011

@sisstin no ja suhlasim ze to je divne..... ale v tak malom veku tazko povedat co sa z toho vykluje... /moja mala tiez farebne obobia.. prosto si neobliekla nic zlte a pod.. obliekanie s nou bol boj... a pritom je zaradena na druhy koniec IQ skaly.../
ja si len myslim ze v tak malom veku sa ma najprv vylucit to biologicke.. ci je to ok po stranke ORL ci dobre dieta pocuje ci nema problem v hrdielku uzdicka a tak... a potom zistovat co dietatu vyhovuje aky styl hry kontaktu a pod.... aj tak v takomto veku nedaju diagnozu autizmu ...

ale to je moj cisto sukromny osobny nazor... ze ono je to niekedy skor o nas rodicoch ze chceme mat diagnozu aby sme si oddychli ze to nie je o nasej vychove ale o nejakej diagnoze...

sisstin
31. okt 2011

@maznacik007 no já bych zas brala v potaz to, jestli je to o tom, že dítě prostě nechce nosit žlutou barvu (já bych si neoblíkla zase oranžovou 😅 😅 😅 ) nebo jestli uvidí žlutou barvu a chytne panický strach s třesem 😉