Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
15. nov 2011

Ináč napadlo ma, že spájať písmenká sa dá tiež na sucháče, tak isto ako tvary- v tej tabuľke, že hore má štvorec a vľavo guľku a on dá do priesečníka obrázok kde je guľka aj štvorec. Tak isto môžeme, že hore M a vľavo A - a je z toho slabika MA. Čo poviete?

maruskaaa
15. nov 2011

@anka912 toto je dobry napad.....

kocko
16. nov 2011

@anka912 My máme stále odpor ku kresleniu. Vôbec sa jej nechce. Naozaj vie nakresliť základ.
Také veci, čo maličké deti kreslia. Ale uvidíš, písanie je niečo iné. Aj nám sa nechcelo robiť kadejaké
čiary a písanie písmeniek sa jej zapáčilo. Síce písmo nie je pekné, ale dá sa v pohode prečítať.
A píšeme ako obor. Dve tri slová na riadok. Máme zošity zo školy pre slabozrakých. Neboj sa naučí
te sa.... 🙂 🙂 My sme štvrtáci a až teraz sme sa naučili písať celú abecedu. 🙂

lucka261177
16. nov 2011

@magimary ja preskocim jednu stranu a hend reagujem magi nakolko ma tvoj popis skolky absolutne dostal.ja by som asi chcela aby si videla mojho samka a poradila ci je pre neho vhodna auti skolka.ja som stale neni presvedcena ze by zvladol normalnu.resp zrejme zvladol ale ci by naozaj odkukaval to dobre to neviem zatial to vyzera tak ze pride k nemu dietatko a on caka kedy sa zacnu nahanat a potom za nim beha a imituje vsetko co dieta robi.ono by bolo fajn keby tam boli aj deti s komunikacnou poruchov .zeby boli taky pomiesani.Janosikova sice odporuca beznu skolku ale ja si to ozaj neviem predstavit.sa bojim ze ked nevyuzijem tuto sancu ze to prepasneme a potom sa uz nikam nedostanem.co mam robit .?

alaska28
16. nov 2011

@magimary a v tej školy by nemali od septembra miesto? Normálne si ma navnadila 🙂 tam dať R. no máme to dosť daleko musím pozrieť do mapy.. ALe páči sa mi to veľmi veľmi! Mne teda ide hlavne o prístup ako o vzdelávanie v tom som už skeptická nejaká u ROd.. je to paráda podľa toho čo píšeš mi to úplne zlepšilo náladu :D lebo do PK by som možno aj trafila.. A to je v tej špec. škole velikej kde majú aj ment . postihnutie? Alebo niekde úplne inde? Lebo čo som pozerala foto z tej školy na nete tá mi prišla naopak taká slabo vybavená.. ALe rada by som dala roderika niekde kde je to pekné, farebné, proste také svetlé milé prostredie ako v DSS . Musím sa ísť pozrieť tu do auti triedy.. či to tam také je. No ak tam idú podľa takýchto variánt tak by som na tvojom mieste neváhala.. U úzkostného dietaťka ako je T. jemu by tie veľké počty detí mohli nerobiť dobre.. Aj keď sú intelektovo šikovné deti, tak niekedy to sociálno, hluk a pod ich tak rozhadzuje, že sa vlastne ani nemôžu dobre rozvíjať, na to potrebujú v prvom rade kľud. Magi myslíš, že s tou školou je menší problém? ako so škôlkou? Myslím s miestami.. to by aj mohol byť nie, kedže je povinná šk.dochádzka? ALebo by som ho skúsila dať sem a ak by to nešlo a trápil sa tak by som ho mohla preložiť? Nevedela by si mi to prosím prosím zistiť? Ja určite ak nájdem dobrú ochotnú školu budem aktívny rodič a pomáhať ako budem vedieť aj s pomôckami , úlohami a pod...

kocko
16. nov 2011

@lucka261177 Ak ti to pomôže pri rozhodovaní, my sme chodili do obyčajnej škôlky. Neskôr
ked, nám bol potvrdený DA, tak sme v nej zostali. Veľa sa od zdravých detí naučila a deti
rešpektovali ju. To mi odporučila tiež Jánošíková.... 🙂 😉

maruskaaa
16. nov 2011

@lucka261177 chod sa tam pozriet, a ak by sa dalo, ja by som na tvojom mieste nevahala....Vids ze to maju prepracovane, ze ak bude Samko prilis dobry tak oni sami povedia, ze tam nemusi chodit...on ma pred sebou 3 roky skolky...takze skus ho dat do takehoto maleho kolektivu najprv....a uvids ako mu to pojde, co na neho povedia ucitelky a mozno o rok pojde do normalne skolky...

ten individualny pristup je na nezaplatenie...

maruskaaa
16. nov 2011

@kocko mozem sa len opytat, ze kolko deti bolo v triede a ci mala tvoja mala nejaku asistentku alebo nieco podobne?

kocko
16. nov 2011

@maruskaaa Mala asistentku a detí bolo asi 15. No a tá asistentka pracovala v školke a aj študovala.
Takže, ked robila skúšky, vždy si spomenula na našu Lucku a vedela toho vela..... Pani riaditelka v
školke bola taká milá a zobrala ju. No poznáme sa a niektoré pani učiteľky učili dokonca aj mna.
Našej malej to pomohlo aj pri rozvoji reči, samostatných činnostiach. Hlavne veľa odkukávala, lebo
chcela byť ako ostatné deti. Ja to hodnotím ako pozitívum. My máme to plus, že komunikuje s
okolím, takže v škôlke ako tak zapadla. 😉 😉 Aj deti sa knej pekne zachovali.

maruskaaa
16. nov 2011

@kocko to je zlate, ze ju ucili este tvoje ucitleky...ono je to podla mna vzdy o pristupe ludi...15 deti v triede je asi dost idelany stav, teraz je to okolo 22...

a asistentka jej urcite tiez dost pomohla...a navyse ked je dcerka taka, ze mala rada spolocnost inych deti ;)

ja som mala minuly rok andrejka v normlanej triede s 22 detmi, ale bez asistenta to pre neho bol ako odkladaci cas, lebo ho nevedeli motivovat aby s nim nieco robil...a potom ked sa nudil., tak kde kade vyliezol a pod...

teraz j v specilanej triede kde ich je 8 a na nich su 2 ucitelky a 2 asistenti...a andrejko ma krasne vykresy kazdy den, a vsetci ho chvalia...takze zalezi napristupe ucitela urcite...

kocko
16. nov 2011

@maruskaaa Jasné, o tom prístupe máš úplnú pravdu. V tomto sme mali šťastie. V tom období
/školkárskom/ sme nemali inú možnosť. Museli sme ju dať do školky u nás. V Krupine. No my sme
malé mestečko, takže veľa možností nemáme a dávať niekde daleko dochádzať sa mi neoplatilo.
S odstupom času si myslím, že to bolo najlepšie, čo ju mohlo postretnút. Teraz chodí do špecky a
v triede je 5 detí plus asistentka. Ale vždy niektoré chýba, takže sa to dá zvládnuť. Moja dcéra totiž
obľubuje spoločnosť detí. Keby bola sama v triede, tak by to nezvládala. To som rada, že vy máte
možnosť už od školky nabehnúť na systém autíkov.....My sme bez neho stratený.... 🙂 🙂

didla
16. nov 2011

@kocko hmm tak nasa malá má 5 rokov, a má tiež DA,, vpondelok ideme k dr. J-- hmm sa teším, hahaah no, a moja malá tá tiež málo povie, čoju bolí , al e vie povedať ked ju bolí burško, alebo je jej na vracanie, to mi povie, že ju páli,,,tak to viem , čobude nasledovať, hmm ale ako že ju bolí v hrde toneviem povedať,,alebo noha , alebo ruka.. no včera som sa pozerala na váš album, ste milá rodinka,, fakt, teraz ked je ešte takmalá je to v pohode ale bojím sa toho dospievania, , vadia jej tie zvuky , ked brešu psy si zapchá uši, ale aj plač detí neznáša, chodí do normálne školy , kde ju tiež už rešpektujú aj deti a aj učiteľky. Chcela by som aby chodila do nejakej špeci,, ale tiež nám dr. J povedala, že normálna je lepšia, že veľa odpozoruje od zdravých detí,, ako si písala aj ty, si fakt super aj so svojom dcérkou.. hmm

kocko
16. nov 2011

@didla Tak to máme na rovnako s tými zvukmi. Psy, búrka, pílenie atd. Chúdatká ušká, tak si ich zapcháva, že si
myslím, že najviac trpia oni.... 🙂 🙂 No ja som už zvyknutá na dcérine správanie, takže ma už nič neprekvapí.
Len z jednej veci mám stres. Menzes. To vysvetlovanie, že prečo to mám a prečo každý mesiac.... 🙂 🙂 🙂
Moj gynekolog povedal, že nevidí dôvod, prečo by nemala dostať... 😠 😠 A už pozorujem na jej telíčku
určité zmeny. No asi si musím obaliť nervy čokoládou.... 🙂 🙂 A rozhodla som sa, že dnes si pojdeme sadnúť
do cukrárne.

didla
16. nov 2011

@kocko No tak menzes, to ho sa desím, ach,. to som ja nejako ešte vtedy dobre nechápala v 13 rokoch, a čo potom moja dcéra,, hm na to správanie si aj ja pomaly zvykám, len tie pohlady ľudí som ešte neprekonala, hmmm vždy si dobre poplačem, hmm

sisstin
16. nov 2011

@kocko jestli má dcera k autismu i nějakou MR...tak ty měsíčky budou ještě chvíli trvat, ten fyzický vývoj jde s tím mentálním v ruce...takže holky s MR mají pozdě třeba i prsa nebo menstruaci 😉

sisstin
16. nov 2011

@kocko popř. by mohla brát Ha bez přestávky, aby ji vůbec neměla...ale zas nevím, do jaké míry je HAK vhodné pro takhle mladý holky a ještě brát pořád...ale myslím, že vzhledem k okolnostem je to lepší 😉

anka912
16. nov 2011

@kocko moja dcéra- zdravá- má 11 a menzes dostala dva mesiace pred jedenástinami!! Dnes sú deti strašne vyspelé, ale ako som videla fotky tvojej, tak ona je ešte také dievčatko, snáď to ešte počká pár rôčkov.

kocko
16. nov 2011

@sisstin Je tam MR. Tak dúfam, že menzes príde čo najneskôr.... 🙂 🙂 No ved uvidíme ako sa
situácia vyvinie. Dakujem za rady... 🙂

sisstin
16. nov 2011

@kocko uvidíš, jak to bude brát...ale kdyby z toho měla mít nějaký trauma, tak je myslím lepší pro zachování duševního klidu jejího i tvého nasadit nějakou antikoncepci či léčbu, která MS odbourává úplně 😉

kocko
16. nov 2011

@sisstin Aj ja mám taký istý názor. Viem, že len jediný menzes by nabúral jej psychiku..... 😉
Bola by som rada, keby takéto dievčatká nemávali automaticky menzes. Zbožné želanie, však?
Načo ich zaťažovať aj takýmito vecami? 🙂 🙂

didla
16. nov 2011

bože baby ja sa toho desím . .. toho dopsievania, joj,, ved oni budú v duši stále deti, neviem, je to také,, no.. neviem to vysvetliť, hmm

helga1
16. nov 2011

kočky pridávam sa ku vám, tiež ma to desí

didla
16. nov 2011

@helga1 tak sme na tom rovnako, moja malá priniesla zo školky brušnú chrípku , tak pekne vracia, chudatko maléé

helga1
16. nov 2011

@didla ☹ to mi je ľúto skoré uzdravenie prajeme. Teraz je toho všade veľa. A ako to znáša? Naša malá keď vracia, tak začne plačkať asi nechápe čo a prečo sa to deje ☹

helga1
16. nov 2011

kočky naša malá sa rada hráva tuto na disney už má zmáknuté tie hry, ale táto ju moc zaujala 😀 dokonca doma to skúša aj v praxi, zoberie si dva opasky dá všetky možné topanky čo máme doma a loví 😀 Možno niekoho zaujme, treba hladať páry topánok http://www.disney.co.uk/disney-junior/mickey-mo...

didla
16. nov 2011

@helga1 no tak, ona normálne vracia do misky, vie, že tam mám robiť potrebu, .. ale tiež zo začiatku plakala, a, ale už to asi pochopila, že,, musí do misky, bože, je toho fakt veľa, celá školka padla

helga1
16. nov 2011

@didla to aj naša do vedierka, tiež vie, že tam má. Tiež sa bojím takýchto viroz, našťastie musím si zaklopkať, našu brušná zatiaľ obchádza. Mala iba keď sme boli v nemocke pred 3 rokmi, tak tam chytila a bola na infuzkach. ☹

didla
16. nov 2011

@helga1 hmm tak je to hroznéé také virozy, nemám to rada,,,,, je to vyčerpavajúce ,, ale musíme bojovať

valika_val
16. nov 2011

keby to niekomu pomohlo - nasla som toto:
http://www.csppke.sk/autizmus

anka912
16. nov 2011

@valika_val len tak som si to preletela a toto ma zaujalo- z čítania- čo má žiak vedieť:

1. ROČNÍK – 3. úroveň
CIELE
− Zvládnuť základy čítania – písmená a základy techniky čítania - slabiky, jednoslabičné
slová,
− porozumieť prečítanému slovu - jednoduchému formou aj obsahom,
− porozumieť prečítanému spojeniu dvoch slov,
− dokázať vnímať jednoduchý, pedagógom prečítaný príbeh,
− vedieť reprodukovať (slovom, kresbou, ukázaním na objekt – obrázok, predmet) fakty z
textu.

A ešte ma zaujalo to množstvo kníh na učenie- ja som našla až jednu, odporúčanú
Ktovie koľko autíkov toto zvláda na konci prvého ročníka??? - toto sú osnovy pre klasikov-autíkov 😖