Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

damnam
25. jún 2012

@sidus Ahoj. Aj mi ideme podavat novu ziadost,ale asi pockame do septembra kedy zacne nastevovat skolku.

mojoli
26. jún 2012

dnes ráno po ceste autom do školy ma moj syn "zaskočil" otázkou,mami čo je to PREČO.Prečítal si to na bilborde.No snažila smo sa mú to všemožne vysvetliť,a ked som už bola na konci,tak dodal."ale mami ty asi nevieš odpoved".Tak po asi 10 min.krvopotného vysvetlenie/skúste niečo také vysvetliť autistovi/ som to vzdala.A opýtala som sa čo si myslí on že čo je to.A múdra hlavička na to odpovie že" mami však otázka nie "😅 .Niekedy žasnem nad múdrostou syna

2671974
26. jún 2012

@magimary a preco myslisze by ho mali poslat prec?

2671974
26. jún 2012

@tanapeta ahoj,my zaciname od septembra v ziline ,tak dufam ze to bude dobre aj ked este nikdy nebol prec odo mna

2671974
26. jún 2012

@narantuja a nevies nahodou ze ked by my to isiel niekto osobne kupit ,ze ako to prebieha ci to maju hned alebo sa caka

2671974
26. jún 2012

@sidus preco vam to zamietli,my sme si tiez teraz podali tak neviem ako to dopadne

2671974
26. jún 2012

@mardenad ked som to citala tak my tiekli slzy,fakt je to vsetko pravda len sa to musime naucit aj my mamy, 🙂

zuzana76
26. jún 2012

ahojte

moj syn bude mat 2 roky, mam obavy z jeho vyvoja, proste sa mi nepozdava, chodime aj na neurologiu z dovodu,ze sa netahal do sedu v 3 mesiacoch, ale zacal az v 5. inak do roka bol vyvoj celkom ok az na to, ze nerobil napr papa a pod. veci, zacal neskor asi az od roka

bojim sa ci sa nejedna o autizmus
nerozprava - bude mat v juli 2 roky, akurat mama, tata, daa, ham, mnam, te / chce/ , hav - havo
nedavno ho zacali zaujimat uz aj knizky, ale neudrzi dlho pozornost, ale obcas aj spolupracuje a ukaze v knizke auto, lietadlo, lod, na co sa ho pytam
bucha sa po hlavicke, ked nieco nedostane
mava niekedy aj taku zurivost, ked nieco nedostane
hadze o zem predmety, napr hracky a provokacne sa pri tom usmieva
hra sa pekne s autickom, ak mu starsi brat dovoli a nevypukne nejaka zvada
tiez vonku uteka od nas, ked nieco zbada, zatial nechapem nebezpecenstvo
tym,ze nerozprava a nieco chce, tak sa dost casto hneva, leb sa nevie vyjadrit a ja napr nechapem, co chce
zda sa mi asi o polroka pozadu vo vyvoji, teda na rok a pol,
deti si vonku vsima a ma ich rad, napr skace, ked ich vidi a tesi sa
nas rad objima a posiela pusinku

prosim poradte mi, su tam nejake podobne crty s autizmom? velmi sa bojim

zuzana76
26. jún 2012

v podstae moje obavy zacali po roku, do roka aj 8 mesiacov nechcel vemi papat, len nejake kukuricne chrumky, ryzu a pod. ale zato uprednostnoval krmit sa sam, zatial sa sam neoblecie, ale napr pomaha pri vyzliekani
od marca, teda od toho roka aj 8 mesiacov sa rozjedol , teraz som vcelku spokojna, nieco ho krmim ja, ale uz vie krasne zjest polievku aj sam.

tanapeta
26. jún 2012

@zuzana76 tvoj syn rozpráva, to že povie mama, tata a podobne to je už začínajúca reč. Väčšinou autistické deti nerozprávajú vôbec na začiatku, mnohé ani neskôr. To, čo opisuješ je podľa mňa normálne zdravé dieťa, trošku pozadu, ale takých je strašne veľa. Ja v tom nevidím nič "autistické" my sme mali iné príznaky

zuzana76
26. jún 2012

bojim sa hlavne toho,ze mnohe ste pisali, ze nastal aj regres, teda dieta nieco robilo a potom prestalo

magimary
26. jún 2012

@zuzana76 zuzi, skôr pôjde o narušený vývin reči, event. inú poruchu reči (napr. mierne oneskorený vývin reči)...
tieto prejavy skôr poukazujú na toto, ako na autizmus 😉
aj ke´d v tomto veku sa to môže "prepletať", pretože symptómy sú podobne,
aj tak podľa toho kontraktu s deťmi (už v tomto veku) si myslím, že bude zdroj neprispôsobivého správania inde (ako v autizme)

@2671974 pretože malý je "občas"... jemne povedané... extrémne neprispôsobivý a agresívny a deštruktívny... 😒

zuzana76
26. jún 2012

@tanapeta dakujem tana, dufam,ze to bude ok, niekedy som optimisticka a potom ma chyti smutok, ze to nie je ok, teraz mal kiahne , este sa doliecujeme, ale hned potom vyhladam asi psychologa a logopeda a mame ist aj na kontrolu na neurologiu, chcem sa spytat, aky lekar diagnostikuje autizmus?

magimary
26. jún 2012

@zuzana76 z lekárov najmä psychiatri, ale inak klinický psychológ venujúci sa autistom /takých na slov. nie je veľa/

zuzana76
26. jún 2012

@magimary hej, na ten naruseny vyvin reci som myslela, nevies poradit za akym lekarom by som mala ist? teda aky odbor

zuzana76
26. jún 2012

@magimary aha, vdaka

este som myslela, ci to buchanie sa o hlavu nesuvisi s obdobim vzdoru

magimary
26. jún 2012

@zuzana76 určite klinický logopéd (nie ten, čo vyvodzuje hlásky!), taký ktorý sa venuje komplexne rozvoju reči, nielen jazyka 😉
a to búchanie o hlavu ho čoskoro prejde, určite súvisí najmä s vývinovým hľadiskom 😉
inak ešte je tu téma: Maminky nestandardních dětí-poruchy komunikace 😉, tam si skús čítať 😉

2671974
26. jún 2012

@mojoli ahoj,mne sa stalo par krat ked mal maly amok tak som sa rozplakala a on prestal pohladkal ma a povedal neplac a to vobec nerozprava,bola som z toho hotova

magimary
26. jún 2012

@2671974 to sa mne ešte v živote s Tadykom nepodarilo zažiť... 😔
mňa ešte aj "vycápe" a pritom sa nepríjemne (a nechápavo) smeje

zuzana76
26. jún 2012

@magimary ano aj tam som citala

a klinickeho logopeda najdem kde? resp klinickeho psychologa, nepoznate niekoho tu okoli Nitry?

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 ono to bouchání hlavou patří jednak k období vzdoru, a jednak ty méně mluvící děti můžou být frustrované z toho, že se neumí domluvit 😉 Zas jako určitě bych ho nehodnotila jako nemluvícího, ta slovní zásoba je na spodní hranici širší normy jeho věku 😉

magimary
26. jún 2012

@zuzana76 no, veru, nepoznám...
ale možno babulky z tamtých miest poradia 😉

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin siss, ano aj ja mam pocit,ze je frustrovany, ze sa nedokaze dohovorit, ale neviem mu pomoct, niekedy enchapem co chce a vtedy chyti amok

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 tak najeďte na VOKS (výměnný obrázkový komunikační systém), holky ti tady určitě poradí, jak začít 😉

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin vdaka za radu, ano ved aj u teba vo fotoblogu som uz citala o roznych komunikacnych metodach

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 začíná se se dvěmi obrázky, jeden, který rád nemá (nechce) a jeden, která rád má. Musí to být do začátku věc, kterou vždy při předložení musí dostat. Takže většinou to bývá pití atd. Předložíš před něj ty dvě kartičky, a zeptáš se ho, co chce...on ti ukáže na ten obrázek (podá ti ho), a ty mu dáš tu požadovanou věc 😉 může to trvat delší dobu, nemusí to pochopit hned. Důležitý je, abys mu ty kartičky předkládala VŽDY, když třeba bude chtít pití. 😉

sisstin
26. jún 2012

kartičky budou postupem času všechny v sk, zatím jsem přeložila hlavně porozumění řeči a první hlásku ve slově...ale postupem času bude fakt vše 😉

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin vdaka sisstin

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 aha, tak kartičky už jsem taky přeložila...si to ani nepamatuju 😅 😅