Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
yoopeee
16. júl 2012

@anka912 Čaje do dcerky nedostanu, takže teď zkouším aspoň čajík s echynaceou slazený neslazenýma ovocnýma šťávama. I tak mám problém, abych do ní dostala dostatek tekutin, někdy dost málo pije.

sisstin
16. júl 2012

@tanapeta my strukturujeme a děláme "terapii" od března, sice jako mluvení nic, ale neskutečně mu poskočilo porozumění, ochota spolupracovat a víc vnímat...jako samozřejmě zázraky se nestaly, ale je to o moc lepší....a začal mávat fakt sám, spontánně např., nikdo ho do toho žádným násilím nenutil 😕

ortomol_princip
16. júl 2012

@tanapeta tak to sa tesim s tebou, ze tvoje dieta to tak dobre zvlada a dufam, ze raz bude normalne a dokaze sa zaradit medzi zdravych ludi....nie kazdy ma to stastie

mardenad
16. júl 2012

@ortomol_princip tak, tak, aj rakovina sa dá liečiť... a hlavne sa jej dá predísť staraním sa o svoje črevá a tráviacu sústavu, kde je 90% imunity, pokiaľ je imunita v poriadku, rakovina sa nezobudí...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ortomol_princip
16. júl 2012

@sisstin ja nehovorim, ze to musi byt nutne nasilne, autikom to nie je jednoducho vlastne, pretoze im chyba ten socialny podton, to socialne vnimanie, niektori nevedia ako na tu socialnu stranku, ini zasa nemaju zaujem, su rozni autici. ABA terapia je, ze dieta odmenis za to ked urobi to co chces, tym ho nepriamo nutis to urobit, same by to spontanne neurobilo, odmenis ho rozne - nieco sladke, niektore dietatko rado pochvalu. Ale o tom je presne autizmus, ze spontanne to neurobi, musis ho umelo naucit a potom casom sa mu to stane mozno spontanne. Nehovorim, ze je to zle, hovorim ze to nie je pre autikov prirodzene a su autici ktori sa tazko daju presvedcit...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mardenad
16. júl 2012

@tanapeta ako sa dá naučiť očný kontakt? poraď mi prosím... toto je u nás tiež na lepšiej ceste, ale stále slabé...

sisstin
16. júl 2012

@tanapeta ten oční kontakt chlapeček má, ale když chce on 😉 na tom teda taky pracujeme, ale zlehka, nechci, aby se nějak seknul 😉

@ortomol_princip no ten druhej autík je atyp bez MR, ale na toho opravdu neplatí téměř nic, to je teda oříšek...já ho nechávám si i zatím vybrat, aby jsme dělali, co chce on...páč jakmile bych se mu snažila něco "diktovat" já, tak konec...agrese a řev, a neudělali by jsme nic...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisstin
16. júl 2012

@ortomol_princip no to jsem tu psala nedávno, třeba u toho AS, že ti s lehčím postižením se časem "naučí" fungovat, ale přirozené jim to není....a pak to taky končí často špatně (sebevražda). Tohle je hrozně složitý, já vim, že jsou dva tábory - ti, kteří věří opravdu v ty terapie, strukturu, kartičkování atd. a druhá skupina, která věří v diety a tyhle "alternativnější" věci.

Já sama jsem teda za "klasiku", ale zas mě se to nedotýká osobně, tak je to o dost jiný 😉

sisstin
16. júl 2012

@tanapeta zas vy máte určitě lehčí autismus, ono je to o dost jiné, než u dítěte s těžkým postižením....tam třeba než dítě vůbec pochopí smysl té kartičky, tak to může být záležitost i roků 😉

ortomol_princip
16. júl 2012

@mardenad ocny kontakt mozes ucit napr. takto: dietatko ma rado auticko, chce ho, oblubena hracka. Posadis pred seba do stolicky, das vedla svojej hlavy auticko a povies auticko, chces?, tak "nutis" dietatko aby sa pozeralo tym smerom ako si ty a zaroven ho ucis slovo auticko....aspon tak to robia logopedicky.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisstin
16. júl 2012

@tanapeta víš co, ted to neber ve zlým, ale přijde mi, že jako tady holkám píšeš, že kdyby začly dělat ty věci, tak by to hned bylo lepší...ale jsou právě děti, které prostě tohle mají momentálně na háku a budou ti na to prdět, i kdybys skákala po hlavě a odstrkovala se ušima.

Já právě taky měla takový tendence dřív, že jako kdyby ostatní dělali jak já s Tygrem (třeba tři hodiny denně), tak by to bylo lepší...jenže pak jsem sama poznala děti, se kterýma prostě neuděláš nic a jsi ráda, že ti věnují pozornost 10minut.... ono že máš doma spolupracující dítě (v mém případě) nebo dítě se slabším autismem (v tvém případě), tak to neznamená, že to takhle "pošlape" i u ostatních... 😉

meesha
16. júl 2012

@ortomol_princip Obavam se, ze kdybys nechala autika chovat se 100% prirozene a bez terapie, tak se fakt v zivote neuplatni a do spolecnosti nezacleni...

mardenad
16. júl 2012

@tanapeta aj ja to takto robím, stále si vyžadujem očný kontakt, akokeby som ho "vydierala" že niečo za niečo... je to lepšie, ale asi eše musíme teda veľmi na tom pracovať... takže hovoríš, že sa to časom dá vylepšiť úplne? Ale myslíš, že teraz , ked sa to zmenilo, tak pozerá rovnako, ako zdravé deti? alebo len na požiadanie? Lebo môj na požiadanie pozrie kedykoľvek, stačí povedať, pozri sa na mňa alebo pozri mi do očí a on pozrie, ale mne to samozrejme nestačí, dá sa naučiť tak, aby sa pozeral a vnímal rovnako , ako zdraví rovesníci? to asi nie, však? ☹

ortomol_princip
16. júl 2012

@sisstin ved to, ze ked sa ta to osobne netyka, ked sa nemusis pozerat na svoje dieta bezvladne ze mu nevies pomoct, vyliecit ho.....to je najhorsi pocit ktory moze mat matka.

mozno aj aj by som sa na to tak divala, keby som nemala autika.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisstin
16. júl 2012

@ortomol_princip no já jsem si tím taky jako prošla, když byl Tygr malej...on byl taky jako do dvou let dost "mimoň", autismu jsem se taky bála, jednu chvíli jsem si byla jistá, že je autík, jednu dobu, že je zas mentálně retardovanej....atd. No u nás se to naštěstí pak po tom druhém roce zlomilo, jako neříkám, že je všechno super....to určitě není, zrovna teď procházím krizí, že moje dítě co se týče výslovnosti, tak i po roce vyslovuje stále stejně (příšerně), a že fakt nikdy nebude mluvit normálně... ale samo s tím, co prožíváte vy, se to srovnat nedá.... ale každá "jinakost" dítěte je těžká...

ortomol_princip
16. júl 2012

@meesha suhlasim, pokial sa da zmenit a vychovat, tak ano....len nie vsetci sa daju, tym pomozu len lieky a dieta a potom ked sa dostanu na lepsiu uroven tak sa da nieco s tym robit.

Podotykam, ze taketo "ucenie" je prospesne pre spolocnost, pre rodicov..az potom pre samotneho autika. Ako tu uz niekto napisal, ked autici nerozumeju tomuto svetu, tak niekedy to konci aj samovrazdou....oni chcu, len niekedy nevedia ako a bohuzial si to uvedomuju.

mardenad
16. júl 2012

@tanapeta presne toto robí môj malý , komukoľvek sa pozdraví Ahóoj a zároveň zakýva , ale všimla som si, že sa zdraví len dospelým alebo mládeži , ešte som si nejako nevšimla, že by zdravil malým deťom... , a ešte smutnejšie je, že zdraví aj predmetom, autu, autobusu, posteli a tak... ☹ to asi nie je moc zdravé, že?

sisstin
16. júl 2012

@mardenad nj, prostě se naučil, že se má zdravit, ale už nerozlišuje koho a proč 😉 to je právě autismus 😉 😒

meesha
16. júl 2012

@sisstin No jo, jenze tady je problem v tom, ze obecne se primarne preferuji ty blaznive diety (dieta ano, terapie se odklada...) . Pri vsi ucte - a prosim vas nic ve zlym, vsechny delame, co muzeme a co povazujeme pro ty nase mrnata za nejlepsi, - ja uz jsem si mockrat rikala, ze uz nebudu do tech ceskych- slovenskych diskuzi ani nakukovat, protoze se tu proste zadne rady nedozvim. Jen povidani o tom, jak je mleko osklive a ktery typ diety kdo jede. Pripadne donekonecna omylane myty o ockovani a osklivem farma prumyslu. Ale me by strasne zajimalo, jak s detmi pracuji ostatni. Nejake tipy na hru, na terapie, pristupy, mne uz desne dochazi inspirace.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meesha
16. júl 2012

@meesha Lol to byla reakce na tvoji reakci na Tanapetu 😀 vypada to chaoticky 😀 sry

sisstin
16. júl 2012

@meesha no já ti asi moc neporadim, my jsme mu důsledně rozstrukturovaly s maminkou prostředí, tj. všude má kartičky, třeba na každým šuplíku na šatní skříni má obrázek, že tady má kalhoty, trička atd. Prostě celý byt mají oblepený obrázky, a třeba v koupelně mají ještě postup, jak se čistí zuby atd.

Struktura, VOKS, nácvik gest, nácvik kooperační hry. Ale já jsem tam málo, jednou za týden i za delší dobu, takže jt to spíš jen taková kapka v moři 😉 můžu ti přesně napsat, co dělám s dysfatikem, ale to ti bude platný asi jako mrtvýmu zimník... 😅

jinak já osobně na ty diety též nevěřim, ale nikomu to neberu, že je to jako nesmysl... 😉

anka912
16. júl 2012

@meesha ja tu dnes napr, riešim s babami skladanie podľa predlohy- známa vec a predsa môže byť ťažká pre dieťa. Urobila som mu z kociek hrad- ale horizontálne, obkreslila to na papier. V prvej fáze dával kocky na obkreslené tvary, to mu šlo super. Ale potom som mu dala také isté kocky a povedala, aby postavil hrad podľa predlohy a to už nechápal, dával rovnaké kocky na seba, bral z tej predlohy.... až postupne pochopil na jednoduchých 3-4 kockových domčekoch, čo má vlastne urobiť a tešil sa z toho 😉
Tak isto má problém napr. urobiť šnúrku z korálkov podľa predlohy, doplniť do výrezu správny štvorček- s rovnakým vzorom, apod. Sú to veci, ktoré bývajú aj v testoch u psychologičky.
Až by si mi povedala, aké úlohy, z akej oblasti by si chcela robiť, možno by som ti dala ešte pár tipov
Aj tu je pár dobrých nápadov
https://picasaweb.google.com/116317521289676177...

meesha
16. júl 2012

@anka912 jeee, muzu se zeptat kolik je tomu tvemu mrnouskovi let? Synovi je 27m a tohle je pro nej hoooodne tezke. Jsem to zatim vzdala. 😀 ze se k tomu vratime treba za dva mesice. Hledam nejake namety na podporu interakce, nejake hry na stridani (neco na zpusob jako kdyz si spolu stavime vez na stridacku), nejake napady, jake hracky pouzit na nacvicovani ocniho kontaktu pri hre (ted mu treba podavam krouzky a pred kazdym ho oslovim jmenem nebo kousky puzzle...), reakce na jmeno atd., abychom to nemeli uplne streotypni :( Napriklad: Cetla jsem, ze treba reakce na jmeno v ABA se uci 10 serii po 10 pokusech denne, ale tolik akci nevymyslim, i kdybych se rozkrajela. Tak doufam, ze i ta tretina je k necemu, ale kdyby byly nejake tipy 😀 kazdy se hodi.

@sisstin nahodou tys mi pomohla habadej uz driv 😉

jinak by me vubec nenapadlo mluvit nekomu o toho co a jak dela, jen mi obcas zatrne, jak moc sil vynakladame pochybnym smerem a ignorujeme osvedcene postupy, ktere sice neslibuji vyleceni, ale maji prokazatelne vysledky.