Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sidus
28. jan 2013

@alexiss27 ahoj, môžem sa Ťa opýtať odkiaľ si? Nechodíš náhodou do Bánovej do auti centra?

alexiss27
28. jan 2013

@anuska74 sedibolova je kde?

alexiss27
28. jan 2013

@sidus ahoj som z bytcice v banovej sme boli 3 x ale Jurko tam nechce byt, teraz chodi do spec. skokly na Vlcince resp. je to edukacny pobyt ak sa nam vyjadria ze bude lepsia Banova tak ho tam prihlasime...boli sme na diagnostike u Janosikovej ale take diagnostiky ako ma ona ze za 20 minut dokaze dietatu zmenit zivot tym ze ho oznaci za autistu no neviem ...podla toho ako sa sprava ma aut. len crty inak je podla mna skor hyperaktivy s poruchou vyvinu reci , co mu aj diagnostikovali. od dnes sme zacali chodit k logopedke Stefanikovej do ziliny okrem tejto chodi na logo aj v skolke ...
som sa ale rozpisala 🙂
preco si sa pytala ci nechodim do banovej? ty tam chodis?

anuska74
28. jan 2013

@alexiss27
šedibová je tiež Ba, som si všimla ste zo Žiliny, ja som myslela, že tak dlhodobo by ste boli u nej sledovaný.
Takže si nebola s Jánošíkovou spokojná, hm som prekvapená, tu ju každý odporúča.
A ako prebiehala diagnostika u nej , ho nepozorovala?
A ak sa možem opýtať, podla čoho je podla teba len auti črty, resp. čo nesplna s tej triady auty znakov? môžeš aj di ip ak nechceš takto.

cmeli
28. jan 2013

@anuska74 ahoj, prosim ta, ta Sedibova to je toto: http://poradna.f84.sk/ako-postupovat/ ? nevies aj nieco viac o ich cenniku? co uz vsetko z tychto sluzieb http://poradna.f84.sk/autizmus-sluzby/ ponukaju a za kolko? Bola si uz nich? resp. nemate niekto iny o tom informacie?

alexiss27
28. jan 2013

@anuska74 Janosikova je odbornik ale vtedy ked ma na vysetrenie cas, neda sa taketo stavy zhodnotit za 20 minut a dat tak dietatu diagnozu na cely zivot...

anuska74
28. jan 2013

@cmeli
Ano to je ona.
Ja som bola u nej ked mal malý 2r. a vtedy teda on ano obraz ani zvuk 😀 . Mi sme robili dotazník ona bola s ním a ddával mu rozne hračky a pozorovala.
Potom sme boli sami s manželom, no za hodinu vieš vtedy to bolo pre nás nové sami sme sa asi potrebovali vyrozprávať, a tak sa vyjadrovala opatrne, čo mi je traz jasné. potom sme boli ešte raz s malým a odporučila nám aj andreas kde chodíme cca od novembra doteraz.
teraz ideme k jánošíkovej a potom chcem ho dať čeknúť zas k Šedibovej. ako dalej.
Napíš jej kludne mail, nie vždy dvihne.

anuska74
28. jan 2013

Toto je z shop f84 podla mna velmi dobré, také na vlastné hodnotenie

Edukačně - hodnotící profil dítěte s PAS (do 7 rokov) +

strawberry17
28. jan 2013

neviete prosim ako dlho sa caka na termin u Matuskovej na Kramaroch a ako dlho trva kym urobi diagnostiku? zaobera sa aj autizmom? dakujem

anuska74
28. jan 2013

http://shop.f84.sk/autizmus-knihy-pre-odborniko...
toto je podla mna super na vlastné pozorovanie dieťaťa.
ja som to ale až s odstupom pár mesiacov vedela si vyplniť.

alexiss27
28. jan 2013

@anuska74 na F84 sme sa uz zaregistrovali 🙂

saurian
28. jan 2013

@strawberry17
matuskova robi vseobecne diagnostiku malickych deti, je to ambulancia vcasnej diagnostiky PM vyvinu deti, ma skusenost s roznymi poruchami, nezaobera sa vylucne autizmom. myslim ze sa caka na termin cca mesiac, mozno ma aj skor volne kedze je chripkove obdobie. stretnutie trva priblizne hodinu, nezvykne vsak stav uzatvorit na prvom stretnuti, je skor opatrna a diagnostika ma niekolko stretnuti. aj ked to na prvom stretnuti neuzatvori, nejake "podozrenie" si vytvori a na zaklade toho nasmeruje rodicov napr. k logopedovi.

karkulka1
29. jan 2013

@janka7911
viem, len o Presove a Kosiciach. Nepredpokladam, ze v MI najdes odbornu pomoc pre dieta s autizmom. Bodaj by ale opak bol pravdou.
My sme to mali tiez do skolky denne vyse 120km (Vyse 60 tam a aj naspat). No nelutujem to.
To, ze dieta nerozprava neznamena, ze nemoze ist do skoly, len predpokladam, ze nie do beznej skoly, skor takej, kde su triedy pre deti s oneskorenym vyvojom reci, ci narusenou komunikacnou schopnostou. Dolezita je aj vyska IQ, ci dieta ma normointelekt alebo je tam aj mentalna retardacia (boze tak strasne to slovo znie ☹)
Pri takomto dietatku, ake mame my, je casto rodic prvych 6 rokov na predlzenej rodicovskej dovolenke. Ako je to teraz, ci sa da popritom robit, veru neviem .Potom, ked ma dieta 6 rokov mozes poziadat o opatrovatelsky prispevok. Vtedy mozes robit, ale len, ked je dieta v skole, prip. nejakom inom zariadeni ale nesmies prekrocit urcitu vysku platu. A aj dostavas vtedy ten opatrovatelsky prispevok mensi. No to uz clovek musi mat stastie na zamestnavatela, kt. by bol ochotny ho zobrat na ciastocny uvazok a upravit mu takto pracovnu dobu, ako som uz vyssie spominala.

janka7911
29. jan 2013

mile mamicky chcela by som Vas poprosit o nazor. Moze byt autisticke diieta spolocenske voci znamim aj cudzim ludom? napr. ked niekto pride na navstevu ci uz znami alebo uplne cudzi clovek a on sa predvadza vyzaduje pozornost a lezie od jedneho k druhemu na ruky?Aleb napr. sadne si svojej mame na ruky da jej pusu a naschval jazyckovu a potom sa smeje.

damnam
29. jan 2013

@janka7911 Nas tiez dava pusu,ale to znamena dajte my pokoj a bezi po svojom.

damnam
29. jan 2013

@karkulka1 Da sa pracovat popri RP.

anka912
29. jan 2013

@janka7911 Aj môj je spoločenský, vyslovene sa teší ľuďom aj deťom, k niektorým ľuďom chodí, aj sa k nim túli- ale neviem podľa čoho si ich vyberá. Niketorých si zas vyslovene nevšíma.
Raz bola u nás návšteva a on si jedného známeho tak obľúbil, že mu sedel celý čas na kolenách- dokonca ho ponúkal koláčikom, to nikdy nespravil.
Teraz máme až opačný problém, že k ľuďom sa až moc má- neznámych ľudí potľapkáva, keď sa lúči, ide dať pusu niekde v reštaurácii aj k cudzím k stolu.... proste nevie to odhadnúť...
A doam je vyslovene nešťastný, keď si ho dlhšie nevšímam a a netúlim a nebozkávam, chodí za mnou a si to vynucuje...

timkaa
29. jan 2013

@janka7911 no to by aj mňa zaujímalo...viem že niektoré autideti sa neusmievajú, ale ja si myslím že väčšina áno, môj 2 ročný sa tiež usmieva (samozrejme aj rehoce z hlúpostí, čo už je menej normálne), dá mi na požiadanie pusu a ide na ruky známym aj cudzím ľuďom keď sú na neho milí...Ale napr. deti vôbec nemá rád a keď sa nejaké priblíži, odstrčí ho, čo je podľa mňa dôležitejšie, ako to že akceptuje dospelých.. :( (ináč my ešte nemáme potvrdenú diagnózu)

mirka414
29. jan 2013

idem sa pochvalit v piatok som mala na 2,5hodiny chlapceka (6)s autizmom.Pracujem pre jednu organizaciu,ktora pomaha maminkam,ktore maju chore deticky a potrebuju na par hodin denne pomoc,nejake odlahcenie a to prave robime my pracovnicky.Tento tyzden pride chlapec uz na pol dna tak uvidim ako nam to pojde.najviac som sa bala cesty k mamine 11 km ale chlapec bol spica krasne sledoval z okna prirodu a prisli sme v poriadku.

mpg
29. jan 2013

@anka912 Aj ja mám so synom taký problém, že on si vyžaduje, aby sa mu venoval, hladil ho a tiež ešte stále nerozozná - aj keď už má 17 rokov, čo môže urobiť cudzím ľuďom a čo nie, minule sme išli taxíkom, sedeli sme na zadnom sedadle a on sa dotkol hlavy taxikárovi dvakrát, tak ten sa trochu aj vyplašil. Niekedy to nerobí aj dva-tri roky a niekedy sa zase k tomu vráti, že sa chce aj dotknúť.
@mirka414 pri týchto deťoch musí byť vychovávateľka vždy v strehu, lebo niektoré urobia ja úplne neočakavané veci, napr. ujdú na ceste, aj z auta, oni vedia všeličím prekvapiť.

anuska74
29. jan 2013

@mirka414
Super, môžno neskôr zistíš nejaké zaujímavosti, čo využívajú tam a na SK trebárs nie.
A ty si zdravotník, alebo to len tak dobrovolne? tak vela trpezlivosti. 😉

mirka414
29. jan 2013

@mpg veru rodina vyzadovala aby som nemala vela deti,aby som ho vladala ustriehnut.u nas je super mam pri dome sukromne detske ihrisko a male ZOO 😀 tak sa im velmi paci.
@anuska74 ja som opatrovatelka deti na zivnost http://tageskinder.blogspot.ch/ a popri tom pracujem na % u tej organizacie co pomaha rodicom a ak je niekde na okoli nejaky stary clovek tak opatrujem aj tych alebo skor babkam robim sofera ku kadernicke,na kavicky a podobne 😀 .

anuska74
29. jan 2013

@mirka414 Ja som opatrovala babku v At. A dcera dávala deti k tagesmutter, aj tam je to dosť populárne, dokoca tehotná vnučka už mala dopredu zajednanú TM , ešte pred narodením dieťaťa. Ja by som niečo také hned a zaraz išla robiť.

mirka414
29. jan 2013

@anuska74 ja mam deti uz niekedy aj 4mesacne.tu je kratka materska nejak do tych 4 mesiacov ale zato matky robia na % 2-3 dni v tyzdni takze deti davaju Tagesmutter.mas pravdu je to krasna praca.

cmeli
29. jan 2013

pre inspiraciu: v Kauflande som nasla farebne lepiace pasky, tak som tak narychlo spravila toto: nadobka z tvarohu olepena paskami a drevene stipce tiez olepene 😎

tonka1977
29. jan 2013

Výnimočná kniha - denník "profesionálnej matky" nadaného autistického chlapca, Michaely Martinkovej je prvým edičným počinom, zoznamujúcim slovenských čitateľov s problémom autistických detí.

kubasa2005
29. jan 2013

Poznate niekto SPOSA ???neviem sa snimi skontaktovat-prosim ak mate niekto kontakt pomozete mi.dakujem