Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

bluerose
14. okt 2013

@vuvina jejda, nesmies si to tak pripustat, ved este ziadnu dg nemate a drobec je este maly. Vidis, mne hovoria, ze autik nie je a ja si stale myslim opak, lebo je proste uplne iny, ma ritualy, malo rozprava...ale logo mi stale hovori, ze to vsetko suvisi s tou recou, ked sa zlepsi rec, zlepsia sa aj ostatne veci... Nelaja to pekne napisala. Este nic nie je stratene🙂

bosorkabb
14. okt 2013

@bluerose Diagnostikovala nám pragmatický syndróm a poruchu reči, autista vraj nieje, my sme z jej závermi nesúhlasili .Spôsobovalo nám to problémy lebo ostatný lekári ju berú ako kapacitu, nikto Kika nechcel vyšetriť ešte raz ani Andreas sa nám neozval.Jedine pani doktorka na Kramároch bola ochotná, keď mu určili diagnózu tak bolo už miesto pre nás aj v Andrease.( dosť ma takýto prístup hneval)
Niečo k tomu vyšetreniu na Kramároch, hospitalizovali ho na pozorovanie na Kramároch na detskom psychiatrickom oddelení kde bol 1,5 týždna, pozorovali ho, robili mu genetické testy, rôzne iné testy hlavne sledovali jeho správanie v rôznych situáciach, kolektíve,zobrali ho na prednášku študentov kde sa bol predviesť (hlavne pre jeho reč... to sa mu veľmi páčilo)proste ho sledovali, celý čas boli veľmi milý.Boli sme takto 2 krát a chcem ísť ešte raz lebo sa začína oveľa viac prejavovať ako autista, je v puberte.Nech povedia svoj názor, zmenia mu lieky ( berie lieky pomáhajú, je kľudnejší) ideme na kontrolu 21 tak uvidím ako sa dohodneme z pani doktorkou.

bosorkabb
14. okt 2013

@bluerose u Kika tiež všetci tvrdili že je to rečový problém a keď sa vyrieši bude všetko o.k.Skúšala si 3kolu v Brezolupoch veľmi dobrá Kristián sa tam pekne rozrozprával......odporúčam

vuvina
14. okt 2013

@nelaja tak toto podobne mala aj mojej kamosky sesterka ( rakusanka ) a taktiez si myslela jej rodina ze jej syn je aut. ale nakoniec sa diagnoza nepotvrdila. Jej syn ma teraz styri roky a pomenej rozprava chodi s nim na logopediu. Keby to bol aj nas pripad odlahlo by mi!! Som psychicky dost slaba bojim sa ze to nezvladnem ☹( Super ze si to tak skvele napisala, zase sa citim kus lepsie a mam nadej ze mozno to predsa take zle nebude!! Na nocniku nas nechce sediet ani za svet, ale minule prisiel do kupelne a sam si zacal cesat vlasky ( tak trosku nemotorne ) 🙂 uz som ho pristihla ako zobral hrackarsky telefon do rucicky dal si ho k usku a snazil sa povedat halo 🙂 a chodi za nami s ovladanim aby sme mu pustili mikiho klubik ten dokaze pozerat cele hodiny- neviem ci je to spravne aby som mu ho tak casto pustala......

vuvina
14. okt 2013

@bluerose ahoj, ano Nelaja mi dala nadej 🙂........ musime asik vsetky mysliet pozitivne 🙂

bosorkabb
14. okt 2013

Baby treba myslieť pozitívne, každé dieťa je iné má iné prejavy.Treba sa na to pozerať pozitívne,ja si vždy poviem že sú ľudia ktorý sú na tom horšie ako my.Treba si nájsť odborníka ktorému budete veriť,pomáha aj psychológ, vypočuje vás, ukľudní vyskúšala som je to skvelá terapia.

nova33
14. okt 2013

@tanapeta a v tom andrease je dlhá doba na čakanie? Keby sme tam chceli chodiť na nejaké terapie. Napr. aj tri mesiace vkuse. Nemyslím MŠ. Lebo neviem ako to tam chodí. Zháňam info...zatiaľ chodíme na logo

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nova33
14. okt 2013

@tanapeta nevedela by si mi prosím ťa poradiť? Moj malý má tri roky, rozpráva málo, hrať sa vie, má aj predstavivosť, ale má sociálnu úzkosť. Napr. Ideme niekde na hotel, prídeme tam do izby, tam na novom problém nemá, všetko popozerá, teší sa, ideme do bazéna- nemá problém, ale problém nastáva keď sa ideme najesť- v reštike. Tam nechce ísť ani na nohy. Chce ísť odtiaľ hneď preč. Tam sa bojí. A začal sa báť aj zvukových hračiek, predtým sa ich nebál. Rituál nemá žiadny. Na rozprávke sa vie aj zasmiať. Neviem, ako mám bojovať s tou úzkosťou. Čo na to pomáha.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nova33
14. okt 2013

@tanapeta my sme ešte na diagnostike neboli. O dva týždne ideme na neurológiu, chodíme na logo. Čakám čo nám povie neurológ. Logo povedala, že má narušený vývin reči. Na autismus sa nevyjadrila. Ja sa bojím tej úzkosti. Keď vidí zvukovú hračku, hneď ju dá preč, aby som ju náhodou nezapla. Predtým to nerobil. A uzavretých priestorov sa bojí, napr. v reštike.

medovka14
14. okt 2013

ahojte... pred par mesiacmi som v tejto diskusii nasla info o jednej pani doktorke z ciech, vraj je velmi dobra v urceni diagnozy dietata... ak by si niekto z vas spomenu na meno, mohli by ste mi ho napisat? neviem to najst ☹ dakujem...

anka912
14. okt 2013

@medovka14 v Čechách sú najznámejšie Krejčířová a Thorová, ale tel na nich neviem

sisstin
14. okt 2013

@medovka14 Krejčířová nový pacienty na rok 2015 a do Aply musíš vyplnit pořadník, čeká se zhruba 1,5 roku 😉

nelaja
14. okt 2013

@tanapeta no ja tiež mam pocit, ze tie prve uzkosti sa obajvili mesiac po MMR a potom nenapadne sa vsetko do troch mesiacov pridruzilo. Dcerka ma 3 a 3/4 roka

nelaja
14. okt 2013

@nova33 K tym uzkjostiam. My sme ju nesilili do veci, z ktorych mala strach. Neviem, ci to bolo spravne alebo nie. Rok a pol nechcela nastupit mojej mame do auta, tak som ju nenutila, vozila sa len v mojom. Nedovolila som ziadne tutuli mutuli cudzich ludi, normalne som povedala, boji sa cudzich, nehovorte na nu, ak nepomohlo, odisla som. Dcera mala problem vzdy len vtedy, ked ocakavala, ze niekto od nej nieco bude chciet, prihovarat sa. Na logopediu sme sa adaptovali 5 sedeni. Prve dve logopedky ani nemohli byt s nami v miestnosti, len sedeli vedla a pocuvali, na tretom uz jedna sedela v miestnosti s nami a tvarila sa, ze robi svoje, na stvrtom tam uz sedeli dve a na piatom si k nam jedna sadla na koberec. A tak to bolo so vsetkym, musela dojst sama na to, ze jej v tej danej situacii nic nehrozi, nasilu bol vzdy afekt.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelaja
14. okt 2013

@nova33 A to som zabudla napisat, hlasne zvuky mojej dcere vadili od babatka. Napr. som pred nou okolo roka nemohla kaslat ani kychat, zufaly plac. Okolo tych dvoch rokov - nehrozil mixer, vysavac, zvukove hracky, vrtanie, fukanie nosa. A ma to dodnes, akurat, ze ako nahle porozumela, o co ide, ze sa nemusi bat, prestali afekty a jednoducho odide od zdroja a teraz si aj povie, robi to hluk a normalne si zapcha uska. Takze ta citlivost na zvuky vobec nemusi mat suvis s autizmom a poznam dve dalsie deti, ktorych vyvoj je standardny a maju so zvukmi problem - jedno dievcatko ma uz 5 rokov a ked pocuje sanitku, chyti si usi a este v styroch rokoch aj plakala, ked sa nieco hlucne pri nej ozvalo.

nelaja
14. okt 2013

@tanapeta Tak to je super, aj ked to trvalo dlhsie ako u nas. Drzali ste aj nejaku dietu? Ja som hned okolo tych 22 mesiacov nasadlila GFCF + vylucila potvrdene alergeny zo stravy, drzali sme to prisne 1,5 roka. Ja vlastne neviem, co nam pomohlo, ci by sa k tomuto stavu dopracovala bez diety, cielenych terapii, len dozretim nervovej sustavy, fakt neviem.

nova33
14. okt 2013

@nelaja a tvoja dcérka okolo troch rokov už dobre rozprávala? Dávala si aj nejaké vitamíny?

nelaja
14. okt 2013

Dobre este nerozprava ani teraz, ale ako pocuvam deti v skolke, tak ich tam je dost takych, patle, asi dyslaliu nakoniec ako dg. dostaneme, okolo troch rokov isli uz pomerne dobre 5-6slovne vety a asi aj nejake jednoduche suvetia, este nebola celkom k veku gramatika, ale to sa zacalo po tom tretom roku cistit

timkaa
14. okt 2013

@nova33 mojmu malemu od narodenia tiez vadili silne zvuky, hlasy ludi, ked prisla navsteva a pod. ale v 16 mes., 2 tyzdne po MMR vakcine mal strasne fobie zo vsetkych uzavretych priestorov, lekarne, obchody, ktore mu predtym nevadili...ale nastastie trvalo to u nas len 2 mesiace, plus sa spustili ine jeho prejavy a my sme zacali s GFCF hned od 18 mesiacov a zo dna na den som videla zlepsienie spravania, co sa tyka zvykovych hraciek, tiez sa niektorych velmi boji a ine mu nevadia, usi si zapchava skoro pri vsetkych zvukoch... o 1,5 mes.bude mat 3 roky.

2671974
14. okt 2013

@sisstin ahoj ,ja by som sa chcela poradit stebou,dnes som sa objednavala do apply tak nas objednali na jesen 2014,možeš my odporučit applu su tam dobry odbornici?my diagnozu mame od troch rokov teraz ma pet rokov,ale vela mamičiek s ktorymi sa stretavam čo maju deticky s autizmom my odporučaju prediagnostikovanie,že Tomaško je uplne iny ako ich deti akurat nam velmi nerozprava.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macka1741979
14. okt 2013

Maminky z TT a blízkeho okolia :
prosím Vás ako sa dostanem v TT na ul. námestie J. Herdu 1 . Má tam byť "Centrum reči" dr. Buntová Dana . Ďakujem za odpoved Maca

veronika70603
14. okt 2013

@macka1741979 Ahoj, prosím ťa, zaujalo ma to ,,centrum reči,,. Môj synček má 2,5 roka a okrem mama, baba, tata, gól a ešte neakých dvoch-troch výrazov mi vôbec nechce rozprávať. Neviem, čím to môže byť, lebo sa snažíme kecať, kecať, kecať, ale on nechce nič opakovať! Teraz nás poslala dr. k logopedičke, ešte sa tam len ideme objednať, neviem, ako to tam bude fungovať, ale zaujíma ma, ako to funguje v tomto centre?

nova33
14. okt 2013

@timkaa a vy máte stanovenú diagnózu?

saurian
14. okt 2013

@macka1741979
A z ktorého smeru pojdete? Poznas to trocha vtt? Vieš kde je slavia šport.hala?

cecil36
14. okt 2013

Baby, prosim vas Sedibova bola v Andrease? Ci ona bola v inom centre? Lebo my sme boli v Andrease a potom mi volala Sedibova, ze ci mame zaujem este o vysetrenie. Viem, ze som s nou v lete volala, ale bola som presvedcena, ze je v Andrease. Tak som z toho dost zmätena.... Dakujem za info 🙂