Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

marianax
19. sep 2015

@mimca20 ďakujem moja rozmýšľam celé dni vkuse až mám pocit že mi hlava narástla 😀 nejaké nápady už mám napr s magnetickou tabuľou alebo tými hubkami na riad povystrihujem mu nejaké obrázky a ďalej hľadám 🙂

marianax
19. sep 2015

@mimasimi aha a to aj tá dysfuzia je? My máme ísť na foniatriu o mesiac tak som zvedavá ako to dopadne jemu robili vyšetrenie sluchu po narodení asi na 4 deň vtedy sa nepodarilo vyšetriť lebo bol nekludny tak nám robili o mesiac a to už vyšlo V poriadku

andrejka1974
19. sep 2015

tak moj dnesny den, boli sme pozvany na oslavu svokri v restike a rianka ma zasa svoj den , este som si stihla dat 2 krat polievku 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a potom mala spustila svoj revovy rapel 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 medzi tim hadzanie sa vonku na zem, jej cas na spanok 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 takze pekne domov z restiky v dubravke nastastie 2 zastavky od nas, boli sme peso, cast dubravky sa nevyspala, alebo pozobudzala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 prisli sme domov a mala do 5 minut uplne ticho 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 este ze mi stihli zabalit jedlo v restike 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tak mala este spi ,ja krasne zjedeny obedik a dostala som chut na vinko, takze si uzivam oslavu sama doma 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
19. sep 2015

rianka spala do 18.45 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 spokojna vyspinkana , spapala veceru, behala po izbicke doteraz a uz isla spinkat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 muz s detmi dosli okolo 19.00 , doniesli zakusky,tortu uz som spapala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 takze superny den 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zebedinka
20. sep 2015

Ahojte, potrebovala by som poradit.. Mam dcerku ktora ma 9 roky a ma stredne tazky autismus a zije s jej otcom doma a ja pracujem v zahraniciu, chcela by som si ju zobrat tu ku sebe, ale neviem co by pre nu bolo lepsie ci ostat v tom prostrediu na ktore je zvykla alebo tu byt so mnou, jej otec mi hovori ze jej tak lepsie chcela by som vas nazor.Co by bolo opravdu pre nu najlepsie. vdaka

ludkaol
20. sep 2015

Ahojte
Môžem sa k Vám pridať?
Mám chlapeka vysokofunkčný autista má 7 rokov akurát sme nastúpili do školy 🙂

pencil
20. sep 2015

@zebedinka Tak toto je strasne tazka otazka. Pochybujem, ze by sme ti vedeli poradit, nakolko su tu dve velmi tazke prekazky:
1. vasa rodinna situacia, ktoru nik z nas nepozna, nevieme kde v zahranici pracujes a zijes a aky mas vztah s otcom dietata, s dietatkom, ake dietatko je, ako zvlada zmeny, ako znasa cestovanie, zakony, ktore ti dovolia vycestovat s dietatkom, o ktore sa stara jeho otec a pod.
2. krajina v ktorej zijes, aku starostlivost odbornu je schopne poskytnut vasmu dietatku, ake kompenzacie poskytuju, aku starostlivost po dovrseni plnoletosti poskytuju, ci su pre tieto deti pobyty aj celorocne a do akeho veku a pod.

Nemyslim si, ze tu budeme schopni poradit ti relevantne. Mala by si sa porozpravat s octom dietatka, on sa o dieta denne stara a pozna ho urcite lepsie. A tiez si dobre nastuduj, co to bude obnasat, ak sa s takto handicapovanym dietatkom prestahujes do inej krajiny.

mojalaska123
20. sep 2015

aj ja mam 7 rocneho autistu 🙂 do akej skoly chodite?do specialnej?rada si s vami popisem

karkulka1
20. sep 2015

@zebedinka neviem, ako je na tom tvoja dcerka s porozumenim, druhy jazyk v skole/ v nejakom inom zariadeni moze to byt pre nu dost velky problem.
My sme to svojho casu dost intenzivne riesili doma, ci odist cela rodina, ja a MM ovladame cudzie jazyky, ale kvoli malemu sme ostali, lebo u neho je to porozumenie dost slabe a treba ho stale cvicit.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mojalaska123
21. sep 2015

my sme chodili do Galanty a teraz sme v DS

ludkaol
21. sep 2015

@evamarek77 môj Martinko chodí do klasickej školy je integrovaný a má asistenciu. Zatiaľ to pekne zvláda len je unavený už na druhej hodine

majkam6
21. sep 2015

@ludkaol to je super.ak smiem vedieť do ktorej školky kde chodil?do špeciálnej či do bežnej školky?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
minulin
21. sep 2015

@evamarek77 to je mi velmi luto... ale mame podobnu skusenost s MS. A tiez si myslim, ze slovo INTEGRACIA je na Slovensku az prilis cudzie a znamena nieco ako nadavku! Ked ho clovek zmieni - kukaju na neho ako na sialenca... :( je to smutne a drzim palce.... len nech sa o tom vela vravi, lebo ludia su ludia....................

tinalc
21. sep 2015

Ahojte, prosím, pomohla niekomu dieta aj pri negatívnych testoch u dr. Urgeho??? Počula som, že ju odporúča, aj keď testy na peptidy sú ok.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimca20
21. sep 2015

@evamarek77 Drzim prsty. Aj ja zastavam nazor, ze ak sa da co najviac aby bol zivot bez barier. Len skoda, ze zakony sa pisu, realita ina, a vidis ako pred vami zastaraju dvere... Moj sa vdaka skolke naucil papat jablka, pecivo s maslom. Pre niekoho blbost mozno, pre mna krok dalej. Len skoda, ze to slovo Integracia je pre ludi hotovy hokejovy zapas.. ☹

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
menatko
21. sep 2015

@tinalc mate uz vysledky?

minulin
21. sep 2015

@magimary ahoj, budem za hlupanu, ale ...... to bude akoze na skype, alebo ? dakujem

jahodka789
22. sep 2015

Dobrý deň, môj synček práve začal chodiť do špeciálnej materskej školy. Zvláda to tam dobre, chvália ho. Ale mám pocit, že klasická škôlka by ho posunula viac dopredu. Náš malý ale nerozpráva a má plienky - bude mať 4 roky a je autista. Vzali Vám deti do normálnej škôlky aj pri plienkach alebo nerozprávaní?

jahodka789
22. sep 2015

A ešte som sa chcela opýtať, či funguje aj tu v okolí PN, HC či Nové mesto nad Váhom združenie Sposa?

jahodka789
22. sep 2015

@andrejka1974 mňa čaká podobná oslava. Moja mama má v októbri 60 r. a tiež to chce sláviť v podniku. Už teraz s manželom rozmýšlame ako to urobiť, nakoľko ona žije v inom meste a tam bude oslava. Neviem či ho zobrať a lietať tam po ňom jak stíhačka, aby mama mala radosť, že tam vnúčik je alebo ho nechať strážiť svokrovcom a užiť si oslavu. Podľa toho ako si to písala, tak už si si celkom zvykla, že spoločenský život pri takýchto detičkách je skoro nulový. Ani nám matkám takýchto detí asi nič iné neostáva.

damnam
22. sep 2015

@jahodka789 V trnave,nove mesto,trencin

magimary
22. sep 2015

@minulin sme dve 😉
ja som to tiež dostala len ako informáciu a teda v praxi si neviem predstaviť, ako to má asi vyzerať...
ale dala som to sem, lebo niektorí sú možno znalejší a rozlúsknu to lepšie ako ja.

anigol
22. sep 2015

Ahojte, pripájam sa aj ja k tejto téme, lebo aj my budeme mať autizmus už čoskoro čierne na bielom. Tiež som dala dcéru tento rok do špeciálnej škôlky a minulý rok bola v normálnej, ale skutočne vidím, že zdravé deti ju ťahali podstatne viac. V tej klasickej škôlke bol chlapec s črtami autizmu a mal plienky, mali ho tam a odnaučil sa tam od plienok. Moja dcéra by mohla byť v klasickej škôlke keby nám schválili asistenta, ale nič. Tak neviem ako to bude.

anigol
22. sep 2015

Inak dcéra tiež nerozpráva, iba pár slov, aj tie iba keď chce, ale celkom rozumie, tak sa to s ňou dalo.