Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

charity
9. apr 2016

Ahojte, tu som nasla velmi zaujimavy prispevok o komunikacii s dietatom s autizmom a je tam aj vysvetlene ako sa citi:

https://www.youtube.com/watch?v=vNZVV4Ciccg

Tak snad tom niekomu pomôže.

bubkalienka
9. apr 2016

@charity aký happy end... Výnimočne dievča ....

meesha
9. apr 2016

@charity mam neblahy pocit, ze to byl fake...ale kdo vi.... 😉

bubkalienka
9. apr 2016

@meesha teraz som pozerala ze bola aj v nejakej americkej show a tiež ma svoju facebookovu stránku.... Asi to nebude dáke . Teda dúfam a verím lebo mne to dáva nádej ze vsetcia autici chcú komunikovať len treba nájsť spôsob akým 🙏

ancovicka30
9. apr 2016

@bubkalienka @meesha rozhodne to nie je fake....je to celkom znama osoba v auti-svete. Je to na jednej strane zrejme momentalne velmi ojedinely pripad (podobne ako ten chlapec, co napisal Preco skacem), na druhej strane dava nadej vsetkym autikom a ich rodicom, ze raz predsalen prelomia komunikacnu barieru, najma v suvislosti s technickymi moznostami ake dnes mame....

lauri33
9. apr 2016

@ancovicka30 A myslíš, že "Prečo skáčem" napísal v plnom znení oný chlapec? Že to niekto neupravoval, nedopĺňal tam tie emotívne - sugestívne vsuvky?

trantabula
9. apr 2016

Neviem ci ste niektorá videli film s nazvom Mothers courage:Talking Back to Autism. Nedam teraz link, skúste si možno dohladat. Je to o islandskej matke ťažko autistickeho chlapca, ktorá cestuje po svete a hľadá cesty, ako by mu pomohla. Popisuje aj pár podobných prípadov, ako je v tom vyššie uvedenom príspevku, autistickych jedincov s vysokou priam unikátnou vnútornou inteligenciou a vnútorným svetom, ktorý sú ale absolútne nespôsobili ho navonok odkomunikovat, väčšine úplne chyba reč. Je to mimoriadne silný film, videla som ho dávno, ale dodnes mám z neho zimomriavky a stale neviem jednoznacne, čo si mám o ňom myslieť. Asi, že môžu byť aj také prípady.

meesha
9. apr 2016

@ancovicka30 ja si prave nejsem jista, ale tusim, ze je to priklad facilitovane komunikace a tam bych teda byla trochu skepticka. Ale: fakt si to moc nepamatuju, ja vim, ze je znama, ale minimalne tam jiste pochybnosti byly. Tusim, ze to slo hlavne pres jejiho otce. No fakt nevim, musela bych pohledat. Taky si to muzu s nekym plest nebo tomu hodne lidi neverilo a melo to pozitivni rozuzleni...nevim. Ja jsem hrozna, jak je nekde neco o nejakem zazraku, tak mi blika kontrolka :D

diuska28
9. apr 2016

@minulin dakujeme .) Ubytko pre cezpoľnych je pripravene 😎

lili1985
10. apr 2016

Ahojte. Prosím Vás skúšali ste u detí s PAS bazalna stimuláciu? Dakujem

andrejka1974
10. apr 2016

oslava za nami 🙂 🙂 🙂 🙂

cmeli
10. apr 2016

@lili1985 bazalnu masaz robia detom v nasej skolke...ja V kazdy vecer masirujem, tahy tiez podobne ako pri bazalke, a ma to velmi rad a sam si uz pyta ze chce masaz

saurian
10. apr 2016

@lili1985 aj u nas v skolke ju robia detom, ja to robit neviem. deti to vraj "miluju", doslova "stoja v rade" - teda okrem mojho, ktory je na seba haklivy, ale uz si ju da urobit celu, ale len posediacky 😀 😀 😀

saurian
10. apr 2016

@lili1985 damy sorry ale som si to poplietla... u nas v skolke robia tzv orofacialnu stimulaciu, neviem co je bazalna 😀

lili1985
10. apr 2016

@cmeli
@saurian ďakujem baby. My s tým začíname bude k nám chodiť domov jedna terapeutka. Tak som zvedava 😉

ancovicka30
10. apr 2016

@lauri33 no s Preco skacem je to pre mna otazne tiez, len velmi tazko sa to hodnoti, kedze sa tam jedna o japoncinu a ta struktura jazyka a pisma je od slovenciny natolko odlisna, ze tazko povedat co vlastne ten clovek pisal a ako sa to prelozilo do slovenciny, ak vies ako to myslim...
@meesha ja ta chapem, kontrolku mam aj ja, ale teraz mam take obdobie, ze sa mi zda, ze viera na zazraky ci tazko uveritelne veci je proste dobra 😉 a v tom videu aj na jej stranke tvrdia, ze pise sama, plus myslim, ze o nej pisala aj Temple Grandin v niektorej zo svojich knih ako o realnom takto fungujucom cloveku (plus tam spominala asi jedneho-dvoch dalsich podobnych), takze mi to prislo realne....strasne raritne, ale realne...

bebe02
11. apr 2016

Preposielam z netu (plati len 13.4.):
skvělé zprávy - díky HBO Europe je film Temple Grandin, oceněný 7 Emmy a Zlatým glóbem ke shlédnutí zdarma 13.4. A to prostřednictvím webu na adrese http://www.hbogo.cz/content/temple-grandin--666..., tak prostřednictvím mobilní aplikace HBO GO (zadejte do hledání Temple Grandin).

marianax
13. apr 2016

Ahojte zápis máme za sebou trvalo to 3 min všetky p apiere som mala co trebalo bolí tam učitelky dvě jedna pracovala s lukasom ktorý nechcel spolupracovat ďalšie sledovala a ja som bola při riaditelke padali medzi nimi skratky ako speci a este cosi comu som nerozumela riaditelka mi ale naznačil a že by nás mali prijat

mimca20
13. apr 2016

@marianax Tak to drzim prsty, inak ako sa vam dari?

marianax
13. apr 2016

@mimca20 Dakujem moja no vysetrenie máme za sebou ako som ti pisala zabudla som napisat ze sme boli aj u detskej psychyatricky ta sa ale přesně nevyjadrila kedze ho videla 1x ideme začiatkom maja začíná troška rozpravat ale malinko tak verim že ak nás příjmů mu skolka pomoze ☺

amairim
14. apr 2016

Ahojte, tak som zavitala ku vam do skupiny. UZ dva dni si to tu citam. Pravdepodobne sa zaradime sem aj my. Momentalne zufalo prezvanam dr Janosikovu....A chcem vam poveda, ze vas obdivujem, ako to zvladate. Jamam momentalne pocit, ze tych informacii strasne kvantum a ucim sa v nich orientovat a selektovat pitominy.

@nikulka79 nasla som si tu praslicku rolnu a docitala som sa, ze ju nesmu uzivat deti, tehotne a dojciace matky....tak neviem, ci je vhodny pre nase deticky. pisem tebe, bo len ty si ju tu spominala, tak sa prosim, neuraz.

andrejka1974
14. apr 2016

@marianax a do akej skolky idete len pre zaujimavost

marianax
14. apr 2016

@andrejka1974 ja zijem v čechách v jablonci máme tu špeciálnu logopedicku skolku kde majú jednu triedu so zdravymi dětmi a ostatně triedy s detmi ktoré majú nejake postihnutie ako autizmus porucha reci....vola sa hlaska skus pozrieť jablonec nad nisou 😊

velkeoci
14. apr 2016

Davam link na uzasne video plne talentovanych ludi zo sutaze Autism got talent (hej, tato show realne existuje v UK!!!) Tento rok uz 5.rocnik! Kto ma chut a cas, kuknite;) popripade prihlaste svoje ratolesti-maju tam aj zo zahranicia ludi, napr.z chorvatska...

https://www.youtube.com/watch?v=Lt6ocy3Cr-s
andrejka1974
14. apr 2016

@marianax v pohode, my sme uz umiestneny na najlepsom mieste v bratislave v ustave karola matulaya v triede pre malych autistov, kazde dieta ma svojho terapeuta co je velmi dobre sme tam od 8.00 do 14.30 som velmi spokojna 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

marianax
14. apr 2016

@andrejka1974 no super to da tesim s tebou moja 😉

amairim
15. apr 2016

Ahojte, dnes som sa dovolala konecne do Trnavy, ak s tym ma este niekto prblem, tak rychlo do toho, mozno mame "stastnu hodinku".

mimca20
15. apr 2016

@amairim 🙂 🙂 vidis, postastilo sa a mala si statnu hodinku aj na presny termin??? Alebo ze ste v poradovniku??? My uz mame termin po roku aj nieco, takze zacneme letne prazdniny vyletom na zapad 🙂 🙂

lili1985
15. apr 2016

do tt treba volať pred celou hodinou alebo po 14h 😉 ale inak na mail mi odpovedala do 2dni 👕