Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

wandah
19. aug 2011

Inak Andreas veľmi odporúčam aj ja, Oliver tam chodí strašne rád k pani K. 🙂

wandah
19. aug 2011

@valika_val áno stretla, a dokonca veľmi často s rodičmi s auti detičiek

anka912
19. aug 2011

@magimary ako som vstala, tak si ma hneď napadla ty s tou vekou hakou. Maťo okolo tých 3 rokov mal mániu na komíny. Všade nám ich ukazoval a aj doma stále staval vežu z kociek, lebo to bol komín. Asi o rok ho to prešlo. Iné veci nám cielene neukazoval. Dr.J aj naša psych. sa ma pýtali, či nemá fixáciu na jeden objekt záujmu- že to je tiež autíkovské. Len pozn.- nevyvodzovať závery
Aten NFA spomínaný, ten zase všade hľadá niečo čo je okrúhle, čo sa točí. Museli dávať naňho pozor, aby nevykotil babo z kočíka, aby sa dostal ku kolieskam. Tiež búchal po autách, po tých starých škodovkách, čo mali dvierka do nádrže v tvare kolieska.

valika_val
19. aug 2011

dobre rano, prave nam dosli drevene kacicky na tahanie, co som malemu kupila cez bazar, tak sa pekne hra!
ale s krabicou 😀

valika_val
19. aug 2011

magi a vsetky maminy chlapcekov, vas sa chcem opytat na nazor na
http://zdravedieta.rodinka.sk/zdrave-telo/hygie...
tak ked mozte, napiste mi do IP... som z toho jelen :( chodime s veducim na pozorovanie 1x/polrok k urologovi kvoli hydrokele a v sept. ideme zas. on mi hovoril, ze nic netreba robit. ale tolko hororovych scenarov som citala, ze az! a muz sa do toho nechce montovat, ze "priroda poriesi" 😒 akurat mam kamosku, co ide s 18m synom bud. tyzden na operaciu, v ramci jednodnovky mu urobia obriezku 😖

andreabe
19. aug 2011

@wandah ahoj 😉 my sme boli v Chorvatsku, tiez bolo super, schytali sme sice nic moc pocasie, ale kupali sme sa kazdy den. Len cesta trvala 17 hodin, v podstate za to mohol mm, a ten to aj najhorsie znasal, ja s malym sme boli v poho 🙂
@valika_val ja len tolko, ze mne sa zda obriezka strasne hygienicka, nic proti nej nemam,prave naopak 😉

erikasadek
autor
19. aug 2011

@zuzu1980 zuzi este jednu vec ti poviem neviem ci pomoze ale moze zaujat 🙂 pred dvoma rokmi ked som bola na slovensku na 6 tyzdnov; tak ako tak deti rozumeli slovencine teda zakladne opakoval trocha po babke, neviem rozpravky vyrastal od narodenia aj na cd takze hovorene slovnske slovo pozna, a mozog zaznamenal..

ale moja kamoska zije v anglicku a nechala patovy pretoze strasne je maniak na pc hry akekolvek teraz su to sachy!!! tak nechala malu hru do ruky leaf frog ale v angline.. myslis ze patovy robilo problem ze na neho rozprava anglicky nie nerobil pritom anglinu nikdy nepocul!! v takejto forme pr emna ak som dobre orozumela patovej logike pokial rozumie logicky veci co robi tak na reci mu nezalezi. ak by to bolo dieta normalne ver mi ze hned mam nerozumiem co chce a co hovori tato hra!!! 🙂

erikasadek
autor
19. aug 2011

@valika_val mimo temy moje deti obe maju obriezku obe ked mali 18 mesiaciv... netyreba s atoho bat j eto super vec.. u nas to bolo tym ze moj muz je egyptan, a je to ich kultura aj napriek tomu ze si vsetci myslia ze len zidia, a moslimovia obrezuju . nie aj krestania to robia kedz ej eto egyptsky vynalez a egyptanai si to ponechali kulturne< 🙂

erikasadek
autor
19. aug 2011

@slavkaadamko ten kalendar aspon takto pre teba moja.. 🙂

anka912
19. aug 2011

@magimary O tom vrodenom/získanom autizme som aj ja veľa rozmýšľala, už dávno. Ono je to tak (podľa mňa), že autizmus nie je ako cukrovka, máš cukor nad 8, máš cukrovku, tam sa to ľahko určí. Veď aj tu sa furt hádame, ktoré z príznakov sú autistické a ktoré nie. To je skôr tak, že každý z nás je tak trošičku auti, ale keď prekročíš určitú hranicu, už je to problém a diagnóza. A strava spolu so špecifikami metabolizmu tohto dieťaťa môže naozaj spôsobiť, že dieťa tú pomyselnú hranicu prekročí.
Veď aj tá cukrovka môže byť vrodená alebo získaná, keď si vyčerpáme tie Langerhansenové či aké bunky.

Tu akurát Boba- z Bobinho blogu- odpisovala mamine, ktorej sa zdalo, že dieťa má na GFCF diéte regres:

pokud jste se trefili správně, Vaše dcerka může prožívat zmatené chvilky, protože může vnímat jinak - vidět, slyšet, cítit chlad/teplo, bolest...Je to něco, co by zamávalo i s dospělým člověkem, natož s Vaší malou dcerkou. Může Vám okusovat rukávy nebo předměty jak se ji začnou uvolňovat různé mimické svaly. Také může vyplout na povrch spousta alergií, které se doteď "nedostaly ke slovu", protože byly přebity jinými alergeny (jenom na okraj - Vaše dcerka nemusí mít alergii na lepek, ale lepek "lepí" neurotransmittery, které Vaše dcerka teď potřebuje. GFCF není dieta, která by Vaší dcerku vyléčila, ale je to dieta odlehčovací - naštěstí pro mnoho malých dětí tato pomoc stačí k tomu, aby se jejich organismus správně nastartoval). Také po počátečném zlepšení se může dcerka pomalu dostávat tam, kde byla - znak toho, že organismus by chtěl pomoct víc.

Váš popis regresu je hodně stručný, ráda bych Vám pomohla více, ale podle toho, co popisujete, mám pocit, že jste na správné trati. Určitě bych ještě chvíli počkala. Moc Vám a hlavně Vašemu zlatíčku držím palce.

lucka261177
19. aug 2011

@valika_val prepac val nechce s mi to studovat staci ze vas musim docitat kazdy den 🙂 ale asi ide o to ze sa mu neda stahovat predkozka ze?to ma moj samko uplne zavrete.v podstate sa tak narodil ale vtedy to mal este tak ze ked som to skusala stiahnut aspon vykuklo kusocek 3 mm ale kedze nam doktorka vravel aze nic nerobit uplne do zrastlo.ona ma nazor ze ked niesu problemy s mocenim ci zapali mechura ze sa nema nic robit.ja mam susedku ktroa ju neposluchla a krvopotne stahovala pri kupkani po kusocku a nakoniec stiahla a ja som to mala robit tiez pretoze nas na milion percent caka operacia .a mohla som sa tomu vyhnut.moj muz mal ako dieta problem a jemu to nasilu urobil doktor zaziva a potom sa to hojilo v nejakych kupeloch co podla mna musi byt stres jak hovado.takze ja by som stahovala ako diva pomalinky nenasilne.

helga1
19. aug 2011

niečo z nášho doobedňajšieho kreslenia....

anka912
19. aug 2011

@helga1 super a v dobrom závidím

valika_val
19. aug 2011

@helga1 krasne 😵

no, vidim, ze kolko ludi, tolko nazorov 🙂 ja sama sa este neviem rozhodnut, ze co a ako, tak to necham plavat, bude ako bude 😅

@sisstin, je mozne, ze teo ukazuje iba hore? ze mu to v hlave este nezaplo, ze moze ukazovat aj inde? stale neviem, ci je to ukazovanie, ci len upriamenie pozornosti na predmet, ktory ho momentalne zaujima najviac - lampy. boli sme teraz u kamosky na navsteve a vosiel do izby, vsimol si lampu, ruka hore.
dvihla som ho na ruky, ukazala, povedala lampa. on sa zadival na kolotoc nad postielkou a natiahol ruku. visel na nom havko, tak mu hovorim, ano, havko a ukazujem. ale reakcia ziadna.
ale teda to dvihanie ruk robi casto, niekolkokrat denne. zatial nechape, ze lampa moze byt aj na zemi alebo na stole 😒 takze to ukazovanie asi nie je... skor len nejaka "oblubena vec" ako haka 🙂
poobede ideme na kupko, tretikrat, tak som zvedava na zmeny.

erika, tak egyptan? to je teda sakra exoticke 🙂 ako ste sa zoznamili? a ze zijete v parizi? predstavujem si to ako rozpravkovy pribeh 🙂 😵

magimary
19. aug 2011

ľudkovia toto som tu našla!
taký maximálne podrobný dotazník na reč...
práve to vypĺňam Tadymu a ...
získavam tak objektívnejší pohľad na jeho reč a porozumenie... 😔

http://laboratorium.detskarec.sk/tekos1.php

anka912
19. aug 2011

@magimary ty mu nerobíš ten Tekos II? Ten je riadne ťažký a dlhý!
ale vidím že aj 1, no máš čo robiť!

valika_val
19. aug 2011

tekos som robila aj ja (neviem ktory), ale nemala som tam co vyplnit 😀 😀 😀 tak mi to zabralo cas akurat na precitanie 😀

alinocka
19. aug 2011

@anka912 prečo sa nezapojím?nestíham čítať 😀 .
@helga1 krásne obrázky toto by Vanka nenakreslila ani v sne......
Teraz si sedím za pc a Vanka si leží vo svojom královstve-v posteli(tá by bez postele asi umrela-to je taký váľač posteľový 😀 ),no tak si tu sedím a kukám realitky a ich ponuky ked sa Vanka ozve "mama tuli tuli"-ja "hned Vani" a Vanka "mama tuli tuli" ja "áno hned" Vanka "mama tuli tuli no tak pod!!" Tak som sa na ňu hodila vystískali sme sa vybozkávali sme sa.......

erikasadek
autor
19. aug 2011

@valika_val 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 nestiham citat , ale musim zareagovat 🙂 balim uz mi stoho sibe!!!!!
no zoznamili sme s atu v parizi v jeho restauraci na champ elysse ked som tu bola ako turista najest sa 😀 no co ti poviem sjeho strany laska na prvy pohlad!!!!!

ako krestan je to prava egyptska krv starych faraonov hihi; nie je arabskeho zhladu;; 🙂 😀 tu je foto na rychlo aby si bola v obrze s patkom;; za mala.. baby ja bezim piste a majte sa krasne;. 🙂

anka912
19. aug 2011

@alinocka no to poznám- Maťo zas povie ide sa chovať (idem sa schovať) schová sa pod perinu a kričí- mamina chovať. Tak sa schovám snim, on povie škrabkať stem, tak mu poškrabkám chrbát alebo hlavu, potom povie vlasy stem, tak to ho musím štekliť vlasmi. No a potom ma to prestane baviť, idem niečo robiť a on sa ide schovať do skrine.
A čo prepeličky, rastú, dúfam, že nepokapali ☹

magimary
19. aug 2011

tak som sa s tým dotazníkom (Tekos Dvojku som robila) "vyhrala" (dlhý a náročný) a neskôr si skúsim zrátať, koľko slov Tady vie/pozná a koľko len rozumie... 😕

alinocka
19. aug 2011

@anka912 nepokapali neboj rastu pekne mm povedal že nab .týždeň si ich možte prísť zobrať(ešte sa dohodneme)

magimary
19. aug 2011

tak už som na prijme 😅
fuuu, ale normálne som z toho testu unavená 😅 😝
dlhý a náročný...

tak ešte zareagujem na ranné otázky:
@valika_val , aj moji obaja chalani majú urobené uvoľnenie prepuncia (asi o tom je tá téma v linku, nechce sa mi to čítať, ale teda predpokladám podľa tvojho ostatného konštatovania), obaja chirurgicky, lebo mali aj iný problém (nezostúpené semenníky), takže im pri veľkej operácii urobili aj to... automaticky 😉
a tvoj malý, pokiaľ je sledovaný urológom (kvôli hydrokéle, to mal aj Luky, teraz je na tom opačne-semenníky nikde+ predkožka úplne takmer uzavretá 🙄 😒 ), tak sa ničoho neboj, oni si to odsledujú (mäsiari jedni a keď sa rozhodnú, tak "fiknú" 😝 )...
inak som toho názoru, že ak sa to do troch rokov nepopraví samo, tak radšej chirurgicky, aby to potom nedopadlo tak, ako u môjho Drahého, ktorému to robili ako 6 ročnému zaživa, normálne v ambulancii, bez lokálky a nemohol zo stresu čúrať ešte niekoľko dní 😠 🙄 😝 )
už len tŕpnem, ako to bude s Tadynom-tiež by sme mali ísť na urologiu, ale akosi som to stále odkladala, keď bol taký nezdieľny a mal fóbiu z ľudí...teraz už by sa dalo a ja som stále nenabrala guráž púšťať sa ešte aj do "tejto sféry"...
ale ak by ho mali uspávať, tak...
no, uvidíme 😝

helga, tvoja malá nááádherne kreslí! sila 😉

@anaka912 , Tady má určite "jeden" objekt záujmu, ktorý nasleduje a sleduje (aj keď je ich teda viac-lebo okrem motoriek ho fascinujú všetky "toč"-ako vieme 😅 )... nevyvodzujem závery 😅 , konštatujem 😀

magimary
19. aug 2011

@erikasadek to je ale iné zoznámenie 😅 😀 😅
úplne ako vo filme 😅 😀

magimary
19. aug 2011

tak som si to zrátala a Tady "pozná" 45 slov (!) 😎 🙂
dobré, vzhľadom k tomu, že ešte v máji ich poznal len 5 (?) 🙂

no, ale vzhľadom k tomuto:
---
vo veku 1 a pol roka zásobu 100 slov
vo 2 rokoch 200 - 400 slov
v 3 rokoch 1000 – 1100 slov
v 4 rokoch zásobu 1600 slov
v 5 rokoch zásobu 2200 slov
v 6 rokoch zásobu 2500 – 3000 slov
---
to zase nie je až také terno...

helga1
19. aug 2011

Ďakujem kočky, veľmi ste ma potešili. 🙂 Vlastne ona pred nástupom do škôlky zvládla ledva slniečko, dokonca ani omaľovávanie jej nešlo. V škôlke sa naučila kresliť, veľmi jej to pomohlo že bola medzi zdravými detičkami. Omaľováva teraz správne ale ešte nedodržuje okraje.

valika_val
19. aug 2011

fiha, som zvedava, ako sa pocitaju tie slova od 3 rokov vyssie... to si mas na vsetky, ty ako matka, spomenut? 😀

magimary
19. aug 2011

a ešte ujo google našiel toto:
---

Že sú skutočne možné aj také veľké rozdiely, potvrdzujú pozorovania Búhlerovej, ktorá skúmala zásobu slov detí od 1 roka do 4 rokov a uvádza najmenší a najväčší počet slov zistených v určitých vekových obdobiach :
vek detí najmenšia zásoba slov najväčšia zásoba slov

12 – 14 mesiacov 3 slová 58 slov
15 - 17 mesiacov 4 slová 232 slov
18 – 20 mesiacov 14 slov 383 slov
21 – 23 mesiacov 27 slov 707 slov
24 – 26 mesiacov 45 slov 1227 slov
27 – 30 mesiacov 171 slov 1509 slov
36 – 48 mesiacov 598 slov 2346 slov

Z uvedených čísel vidno, že slovná zásoba výrazne vzrastá okolo druhého roku, keď sa dieťa už samostatne pohybuje, a potom medzi 3. a 4. rokom, t.j. v období rozvoja logického myslenia a reči.

@valika_val, ale ten tekos je do troch rokov 😉

valika_val
19. aug 2011

magi, teraz nechapem...
ja som to myslela tak, ze pri vyplnani, alebo pocitatni slov musis predsa naratat do tych 1000 a viac, nie?
to je teda fuska 😀

magimary
19. aug 2011

@valika_val ahá 😅
ja som myslela, že myslíš ten Tekos, že ako si to môže rodič pamätať po treťom roku 😅
a tých 2346 slov!
😀