Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
30. aug 2011

@valika_val ja mávam tento istý problém 😅 😀
aj dnes som sa tak pokúšala dovolať neurologičke (kvôli EEG), ale neúspešne (až do obeda) 😝

valika_val
30. aug 2011

@sisstin hm, prave sa o tom bavim s muzom. on si to velmi nevsimal 😀 ale ja viem, ze teo ukazoval dnes na psa aj na dievcatko (deti sa mu asi pacia). ukazuje, ked chce podat hracku, dudku, vodu, ukazal dnes na vankus, lebo mu ho mal podat moj otec (on to nepochopil). ukazuje v telke na nejake zvieratka, ukazuje na okno, ked pocuje nejaky zvuk zvonka.
zatial sa mi ale nezda, ze by ukazoval s komunikacnym zamerom, skor sa ma snazi upozornit, ze niekde nieco je. veeeelmi malokedy sa po ukazani pozrie na mna, a uz vobec nie s otazkou v ociach. zatial je to skor o tom, akoby ma poucoval, co vsetko stoji za pozretie.
to je ok, ci nie?

sisstin
30. aug 2011

@valika_val já myslím, že v jeho věku je to normální....je to takový předstupen toho sdílení s vyžadováním pojmenování 😉

alinocka
30. aug 2011

Včera sme videli horko vzdušný balon a boli sme aj kuknut ked pristával a Vanka poskakovala a vraví mama balon....a tak dokola to iste a vzdy som jej odpovedala Ano Vani balon vidím ho....malá Tima tak tá by si aj ruku odtrhla a šmarila ju po tom balone 😀 😀

anka912
30. aug 2011

@sisstin Ale musím sa pochváliť, že mám dobrý pocit z toho, ako sa púšťa rozprávať, dokonca občas niečo aj chce vysvetliť, ale problém je, že povie slovo, kt. bežne nehovorí a samozrejme skomolí, ja ho nerozumiem a on to vzdá.

magimary
30. aug 2011

@anka912 ani, ale ja si zase myslím, že Maťko ti krásne a jasne ukazuje, čo chce... aj keď pri tom neukazuje prstom...
viď Oslianska nafukovacia šmykľavka...
myslím, že aj slepý, aj hluchý, aj inak handicapovaný by pochopil, čo chce... 😉

@alinocka, tie hry vyzerajú super 😉

ešte si chcem prečítať o tom nejedlíkovi a už pred hodinou som sa rozlúčila... 😝 😅
a stále som tu 😅

sisstin
30. aug 2011

@anka912 no tak to je naprosto super 😵 však u něj se ta řeč taky může ještě slušně rozvíjet dál, ty řečové synapsy se konečně uzavírají až v 13 letech 😉

alinocka
30. aug 2011

@anka912 no možno neviem ale chcem to aj kvoli Timke .....lebo aj tak sa bude malá nurať do všetkého ako vždy 😀 ale ja by som chcela od tial všeličo len sa tiež obávam ze by nám doma na to sadal prach a boli by to vyhodené peniaze

sisstin
30. aug 2011

jo, tak nejedlík je Stěpán od Essi, a to je jediný dítě, který znám..co jí hůř jak Tygr 😅 😅 😅

anka912
30. aug 2011

@valika_val vyzerá že u vás to pekne ide k lepšiemu, a to je ešte aký malý, to je super!

valika_val
30. aug 2011

@anka912, tak ja som cakala hlavne na to ukazovanie! povedala som si, ze ked zacne ukazovat, tak sme 90% za vodou, ze to nie je autizmus. az kym ma alaska nezotrela 😀 😀 😀
a hlavne - teo zacal ukazovat, ale celou rukou, bez ukazovaka, bez nadsenia, bez ocneho kontaktu a bez slova (zvuku). a to som necakala. ja som si naivne myslela, ze ked zacne ukazovat, tak uplne standardne, tak ako to vidavam u inych deti.

ale asi mas pravdu, nesmiem byt neskromna! mnoho veci sa zlepsilo, ale zas - priznajme si uprimne - asi to patri k veku, take to postupne zlepsovanie. je nelogicke, aby za 4 mesiace neurobil ziadny pokrok. tak aspon takyto malicky potesi.

anka912
30. aug 2011

@magimary to hej, na to čo chce začal, ale až v poslednej dobe ukazovať, ale to asi pochopil, že má, nemá to prirodzené. Ale je to taký štýl, že hodí tam rukou akoby odháňal muchu. Ale ja som myslela také to ukazovanie, že aha vonku ide sanitka, aha, tam je tatík také nemá.
A ešte ma štve, že prečo mi niekedy neodpovie, aj keď vie načo sa ho pýtam, aj pozná tie slová. Ako som písala- máš ponožky, neodpovie, iba dvihne nohu a ukáže. Alebo sa spýtam- kde je fľaša - na stole bežne hovorí, ale on sa tvári ako hluchý a ako nič zmizne a za chvíľu príde s fľašou, ktorá bola kdesi vonku na stole.

valika_val
30. aug 2011

stale skusam imitaciu, tak sme sa dostali k prikazu "utri si pusu" - po jedle, za stolom. vezme utierku, imaginarne si akoze utrie usta (vacsinou pri tom vyplazi jazyk a otrie si zvysky jedla) a potom vreckovku zahodi. raz sa mu podarilo akoze utriet aj mne, ale to len tak naznakom...

kto je stepan od essi?

magimary
30. aug 2011

@valika_val inak zase aj náš "autizdieľač" nie vždy (vlastne ojedinele) použije ruku na ukázanie, on najmä mimicky, či hlavou, pohľadom naznačuje, že počul/videl napr. jeho milovanú "haku" alebo "toč"...
ale i tak sa to, podľa mňa, za ukazovanie považuje... lebo ti to nejakým spôsobom dokáže/ukáže
zase to samotné vytrčenie prsta nie je to hlavné v celom tom procese

anka912
30. aug 2011

@magimary Maťo reve jak divý, keď mu ten ukazovák vytrčím a chcem zavrieť päsť
stránku dozadu je link na tému autík-nejedlík na post. detech - to je pre val

valika_val
30. aug 2011

obcas sa mu podari na otazku "kde je lampa?" pozriet hore, ukazat rukou a pozriet na mna. to je lepsie nez kojenie 😀 😀 😀

anka, chcela som sa opytat, ako je to u matka - chape naslednost cinnosti? napr. pouzitie wc? dlho ste to trenovali?

magimary
30. aug 2011

@anka912 no, nevadí, že to nemá prirodzené, ja som len chcela poukázať, že keď ozaj chce, tak ti to VIE dať jasne najavo (to na margo tej malej poznámočky, čo si mala k sisstin)-ma napadlo... 😉

valika_val
30. aug 2011

@anka912 to aj teo, nemozem sa jeho ruky dotknut a vobec nic mu robit, on tak ovisne a vzda sa, ze to ani nema vyznam. tiez som skusala jeho prstami ukazat, ako sa hybe gombickami na jednej hracke, ale nechapal. jednu treba stlacit, druhu posunut, tretiu pootocit. a on len stlaca a stlaca a stlaca. 😒

anka912
30. aug 2011

@valika_val no my sme skúšali veľa aj uľahč. komunikáciu, kde má mať dieťa prst vytrčený a rodič mu tú ruku drží a píše a ukazuje s ňou, tak už je asi alergický

magimary
30. aug 2011

@valika_val toto ešte doklepne, docvakne v koľajniciach v hlave...a zrejme to príde až súčasne s tými základnými tvarmi 😉, to ešte nie je nič extra patologické

ja tiež nášmu neriešim jeho prsty-on má "telo posvätné" ne(v)hodné dotyku bežné smrteľníka 😅

valika_val
30. aug 2011

a mozte mi tu niekto napisat jednou vetou, co obnasa globalne citanie? take krasne pomenovanie to ma 😅

valika_val
30. aug 2011

@magimary 😀 😀 😀 😀 😀

anka912
30. aug 2011

@valika_val učíš sa čítať celé slovo naraz (ako obrázok zložený z písmen), neučíš sa najprv písmená a z nich syntézou slová - 1 rozvitá veta

magimary
30. aug 2011

@valika_val ozaj superlaicky-
čítanie (pomocou obrázkov) celých slov, dieťa nečíta po písmenkách, ale fixuje si v hlave "celý vzhľad" konkrétneho slova (a pomáha mu k tomu "vodiaci obrázok")
ale to je superzjednodušenepovedané 😉

valika_val
30. aug 2011

hm... takze dostane pred seba slovo "KNIHA" a obrazok k tomu? a on si zapamata, ako vyzera to slovo, z akych paliciek sa sklada? tak nejak?

magimary
30. aug 2011

tak nejako...ale bez tých paličiek...on si to skrátka pamätá tak pocitovo, ako ke´d ty vidíš mená farebne 😅 😉

ľudkovia, ja už asi ozaj idem,
zase som to nestihla ešte dnes... 😝
už je zajtra...
kedy sa ja vyspíííím?!? 😅 😝

anka912
30. aug 2011

@valika_val tak tak

anka912
30. aug 2011

@magimary aj ja, šak stávam dnes do roboty ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

magimary
30. aug 2011

ono je to skrátka úplne iný štýl "učenia", práve preto nie tie "paličky", ale celé "obrázky" slov... dieťa, ktoré je "odkázané" na globálne učenie, spozná slovo kniha, ale nemusí poznať písmená K, N, I, H, A v iných slovách, či napr. v slove HINKA 😉
to je preňho, akoby si chcela roztrhať obrázok auta a dáš dieťaťu z neho "črep" a ono ti má povedať, čo to je (pri tom mu vložíš do ruky kúštik červeného papierika), ono ani len netuší, že to je červená kapota z auta 😉

valika_val
30. aug 2011

inak k tomu jedlu mam tiez zazitok... na chalupe. moja mamka sa stara, tak mu uvarila aj polievocku (chutila) a po spanku dostal obed, co sme jedli aj my. nadrobno nakrajane masko, zemiakova kasa a nejaky jablkovy alebo hruskovy kompot. a mama ze ho nakrmi. nebola som presvedcena, ze je to dobry napad, ale ked sa uz tak babrala s jedlom, tak som jej chcela urobit radost.
ja som si nabrala tiez a sedela za stolom, nech ma teo vidi, ze aj ja papam.
dve lyzicky si dal a potom zacal hysakovat. tusila som, co sa deje (velke kusky a mama sa ponahlala) a zacala som radit, ale len tak cez zuby, aby som mamu neurazila. nakoniec to cele skoncilo tak, ze sa do toho zamiesal moj otec, vynadal mi, co mame nepoviem ako to ma robit, mama sa urazila a odisla, ja som teovi cele to jedlo popucila a pomiesala, ze z toho mal jednu kasu nechutnu a skusila mu dat... hysak jak svina, to uz som mala svoje jedlo studene, bolel ma zaludok z nervov a teo plakal a plakal, uz ani v stolicke nechcel sediet. bolo to strasne... vsetci odisli von, len mama vzdychala pri umyvani riadu, ze trapim jej vnuka.

tak som sa nastvala!!
vzala som misku von a ako teo chodil po travniku hore dole, tak som za nim prisla a povedala, aby ochutnal. on ochutnal a ked sa nestriasol, ponukla som celu lyzicku. a tak mi takmer vsetko zjedol...

je to hadam dostatocne poucenie pre vsetkych. najradsej ho krmim sama, lebo presne viem, co od neho cakat, kedy sa ponahlat, kedy ho zabavat, kedy mu dat lyzicu do ust. on ma toto krmenie take autikovske, ale nie preto, CO papa, ale preto, ze treba vystihnut vhodnu chvilu na prihovorenie, odputanie pozornosti, salenie, podanie novej hracky, atd...
mama donho tlacila pekne sposovne kusok maska, zemiackov a kompotu na lyzicke a potom mu este aj utrela usta a jeho to nesmierne rozculovalo... 😔