Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
8. sep 2011

@magimary nasa logopedicka/spec. pedagogicka je za taky pristup ako ked sa bavis s normalnym dietatom...a Andrejko s nou aj lepi, striha, kresli, maluje , pred zrkadlom logopedicke cvicenia robi...a doma nic. On strasne rad k nej chodi. A ona vie byt aj dost dorazna, ziadne tutuli mutuli, ze ked sa nieco ine ide robit, tak sa ide robit....ale ved na kazdeho plati asi nieco ine...

valika_val
8. sep 2011

nieee, pekne to je. aj haššaaa 😀 super!!!

a mozem sa pochvalit? teo dnes 2x urobil gesto HOTOVO!!! sice len na otazku, ale urobil. este ostava pockat, kym mu dojde, ze to ma urobit, ked uz nieco nechce robit 😉 😝 😀

anka912
8. sep 2011

@magimary veď ty sa počúvať nemusíš, stačí že počúvajú ostatní 😀

anka912
8. sep 2011

@valika_val ako vyzerá gesto hotovo, neviem si predstaviť

magimary
8. sep 2011

@anka912 ani, jasne, že som...som rada, som rada, som rada... 😵
je to jeho najkrajšie toČ a druhé najkrajšie je (ako @valika_val napísala 😅 😵 ) haŠŠŠáá! 😅 😵 😵 😵
milujem ho! 😵

a tiež sa pokúšam vyzualizovať si gesto hotovo 😅

lucka261177
8. sep 2011

@magimary pocuvaj teda citaj 🙂 veeelmi pozorne.MAS KRASNY PRIJEMNY POHODOVY SRDECNY UKUDNUJUCI HLAS.vyhod si z tej hlavicky makovicky slovo otrasny.uzaj!!!!!!!!!!!!!!ved vies ze kazdemu hlas zneje inak.ja to mam vies ako?ja mam cely zivot strasne malo kamaratiek vzdy ked sa zoznamim s niekym moj prejav aj ton hlasu aj intonacia aj mimika je taka zvlastna ze ma kazdy zo mna pocit ze som namyslena vyafektovana a uz sa somnou nechcu vidiet.citim sa velmi opustene a hlavne na tejto materskej.ludia ktory mi vsak daju druhu sancu si ma velmi oblubia a nasledne mi povedia ze jeezis lucia ja som si myslel(a) ze ty si uplna puca 🙂 no a potom uz si to nemyslia 🙂 ono nejak moja povaha moje citenie ci myslenie nekoresponduju s mojim ksichtom a tonom hlasu 🙂 ja sama ked som sa videla na videu by som sa so sebou nekamaratila 🙂bohuzial ja samu seba nevidim ako sa tvarim aj svoj hlas pocujem uplne oinak ako druhi cize to nemozem nijako ovpyvnit . takze ty si myslis ze posobis divne alebo tvoj hlas a pritom si uzasna 🙂 ja si myslim ze som prirodzena a pritom som uuuplne hrozna 🙂 tak uz sa nezhadzuj a supni tam vsetky videa aj kde si ty ja som strasne zvedava.

magimary
8. sep 2011

fúúúúúúúúúúúúúúj, že vyzu...!!! 😲 😀 😝 😠 😀

júj, lucka, to sa mi až zle číta...radšej dosť o mojom hlase, lebo ho fakt nemusím... 😝
ale každopádne ja mám práve pocit, že veľmi korešponduje s celou mnou...
čiže ešte by som možno video "spustila", ak by tam bol LEN môj hlas, ale nie "to ostatné"... 😝
skrátka, to je ešte horšie, ako ten hlas...
ale, brrrr, dosť už o tom...
lebo mám zimomriavky... 😝 🤐

anka912
8. sep 2011

@lucka261177 počkaj ešte, keď ti vyrastú deti- mne moje dcéry pravidelne hovoria, že som tučná, nemoderná a hanbia sa za mňa. Ja mám už taký cvik (od mala), že ja už ani komplexy nemôžem mať, lebo by som sa už ukomplexovala k smrti. Pri všetkých mojich chybách by ma ani nenapadlo mať komplex z farby halsu 😀 😀 😀

anka912
8. sep 2011

@magimary čo to je : fúúúúúúúúúúúúúúj, že vyzu...!!!
výnimočne nerozumiem tebe

magimary
8. sep 2011

@anka912 no vidíš, anka, to je o tom, že každý máme komplex z toho svojho, ja zase nechápem, prečo ty sa cítiš ako "chodiaca chyba" /dubbleCH/... aké že "pri všetkých mojich chybách..." 😲 😉 ?!? aké chyby???!

anka, vyššie som napísala vyzu(-alizácia), namiesto vizualizácia...fúúú, úúúplny brutus! 😝

valika_val
8. sep 2011

heheheheeeeeeee 😀 😀
a ze vyzu 😀
a ja minule ked som sa videla na videu, som sa sama seba zlakla, aka som prisna!!! a pritom ja to tak vobec nemyslim... sak vam ukazem 😉 idem hodit nejake videa na YT.

a gesto hotovo vyzera ako ked (som to pisala akurat dnes do knihy, magi) vo vyske pasa, alebo vo vyske prs urobite pomyselnu vodorovnu ciaru celym predlaktim... da sa to nejako predstavit? akoze staci, koniec, a dost! 😅

anka912
8. sep 2011

@magimary to by bolo na IP, ale aj tak asi moc súkromné. Ale môžem povedať, že tie moje problémy - od mala- boli určite vážnejšie a viac život ovplyvňujúcejšie než hlas.
A o tom, že koľko mám chýb - to mi hovoria tie moje "ideálne deti"

magimary
8. sep 2011

@valika_val skúšam si tu to gesto a skôr asi na muža pôsobím, že mu chcem dať nejaké karatistické K.O. 😅 😨 😀

no, aj ja asi pôsobím prísne...ale ja sa zase často aj pristihnem pri tom, že si myslím, že aj som prísna... (taká nepríjemne učiteľská 😔 😖 ☹ )... a to ma vôbec neteší... ☹
...
lenže-tiež to tak vôbec nemyslím... 😔

no, a anka, nie sú tie problémy do mala práve tie "zranenia", ktoré ti nedovoľujú pozerať sa ľuďom do očí? to, čo sme včera rozoberali 😉 😕

anka912
8. sep 2011

@valika_val to si ho tak učila?
keby tak chceli deti v škole (na ktoré asi nie som dosť prísna 😀 ) poslúchať, že urobím rukou gesto a oni stíchnu 😒
Ja zas naopak nie som učiteľský typ, mňa doma neposlúcha nikto, ani pes.

magimary
8. sep 2011

nie "do mala", ale "od mala"...

anka912
8. sep 2011

@magimary myslím, že nie. Ja si nepripadám zranená, životom ani nikým. To je niečo iné.

magimary
8. sep 2011

@anka912 ahá, tak potom OK...len mi to zase zarezonovalo, preto som sa spýtala 😉

anka912
8. sep 2011

@magimary predstav si to tak, že ideš a oproti tebe nie človek, ale vlna niečoho, tepla, vietor apod.(vietor emócií ) Tiež by si tej vlne nepozerala do očí, ale sa trocha pred ňou kryla. Ty stále do toho vsúvaš psychológiu 🙂

lucka261177
8. sep 2011

@magimary to gesto je akoby si si dala jednu dlan cez druhu otocenu normalne vrchom ruky a ruky roztiahla po uroven tela.samozrejme ze mozes aj dalej ako za telo deticky si vela giest(gest) ako sa to sklonuje 🙂 prisposobia.

anka912
8. sep 2011

@lucka261177 Tak teraz už vôbec nechápem čo myslíte 😲 😲 😲

magimary
8. sep 2011

@anka912 hej, snažím sa to chápať... 😉
ale ono je to psychológia...dokonca v tvojom podaní ešte väčšia (až parapsychologia), ako v mojich filozofických úvahách 😅 😉
ale máš pravdu, som komplikovaná 😝 (s tou mojou "psychológiou")

no, lucka, ja si to predstavujem, ako to myslíte, ale teraz si myslím, že každá to myslíte inak 😅
ale to je jedno, gest je veľa...aj na hotovo by som si vedela vymyslieť svoje

anka912
8. sep 2011

@magimary to sme každý

anka912
8. sep 2011

@magimary môj má najlepšie gesto na hotovo- zvrieskne, vyskočí, chce ma poškriabať a kričí - idem péč.
(To vlastne gesto ani nie je 😀

magimary
8. sep 2011

@anka912 no náš Tady gesto nepotrebuje, tiež rezolútne zahlási: nesce! alebo sa pleští a hodí si jeden (ako to pekne nazývajú dievčatá po česky tamto vedľa: ) hysterák a sme všetci jasní a chápeme aj nemému dieťaťu... 😝 😅 😀

anka912
8. sep 2011

@magimary vidíš o týchto hysterákoch som dnes čítala v tej hrubej knihe, že to je najdôležitejšie eliminovať, lebo to je najväčšou prekážkou vzdelávania ☹ Im sa to ľahko píše!
A že na každé nežaidúce správanie treba nájsť alternatívu- musíme to proste vymeniť. A že preto sú také veľké tie hysáky, lebo si ich deti už dlho utvrdzovali tým, že hodili hysák a dostali čo cheli. Tiež sa im ľahko píše!!!

magimary
8. sep 2011

@anka912 hm... to sa fakt ľahko píše... 😝 😒
náš Umelec sa krásne "vzdeláva"-učí tú chvíľu pri stolíku a keď od neho vstane, tak cca hodinu točí a potom sa chvíľu plieska ako zmyslov zbavený napr. len preto, že som mu nestihla okamžite podať jogurt... 😝

valika_val
8. sep 2011

triedila som videa, prepacte absenciu 😀

to gesto je prisposobene a detsky upravene - ale je to klasicke gesto ako ked rozpravas a k tomu potrebujes zosilnit nesuhlas, ze "uz stacilo" a rukou asi pred pasom zamavas DOSŤ!
moj muz hovori, ze "ako ked bohumil stejskal odsunul babku svoju malu" 😀 😀 😀
ja dodavam, ze gesto vyzera, ako keby si chcela pohladkat nejakeho kona po chrbte, a jeho chrbat mas akurat tak vo vyske pasa, teda ked ohnes ruku v lakti do praveho uhla 😀 😀 😀

a chcela som napisat, ze ked to moje dieta nekomunikuje, tak ho nejak musim ucit... aspon nejake gesto. lebo inak mi tu bude cele dni len hysacit a eeeeeeeekat a vrieskat a mraucat a hadzat sa o zem. tak sa snazim, no... len ci spravne, to neviem, lebo NIKTO MI NEPORADI doma, in medias res, priamo v praxi a konkretne! ☹

anka912
8. sep 2011

@magimary Bol nejaký autík, ktorý bol pri nervozite agresívny voči iným, tak ho to krvopotne odnaučili a teraz si v stresujúcich situáciach hryzie ruku do krvi! hrozné, že?
Náš má inú takitku- psychický teror, keď voľačo chce a ja to nemám, alebo nechcem dať, tak dokola hovorí napr. čokoládku stem aj tisíc krát. A pomerne kľudne, ale vytrvalo!!! Ako keď chce nejaké banto a ja neviem ktoré a kde je.
Ako keby ti kvapkala na hlavu stále pravidelne voda 😢

anka912
8. sep 2011

@valika_val je tu @mon25, jej malý ovláda veľmi veľa gest, cielene ho učí. Možno číta a poradí.

Myslím že ty si myslela iné gesto ako Lucka.