Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
28. dec 2011

@lucka261177 juj, zaujímavo znejú tieto vaše výmeny s michalom,
len ozaj netuším, k čomu patria 😝 😅
chcela by som vedieť, o aké video ide a aj ten michalov výcuc z neho (neviem si to v tom "ulož to" pozrieť 😕 , ako na to?)...
a zaujíma ma to najmä kvôli Tadykovi 😉 (a mojej zvedavosti, samozrejme 😉)

valika_val
28. dec 2011

@sisstin suhlasim aj s tebou.
ale zas na druhej strane, co som videla videa samka a tygra, tak oni dvaja rozpravaju uplne odlisne. v samkovom pripade sa fakt jedna o ten cudzi jazyk 😀

magi, kliknes, ze si to chces ulozit a potom vyplnis stredne okienko - musis zadat kod, ktory sa ti zobrazuje. to je vsetko - zacne sa ti to stahovat.

magimary
28. dec 2011

@valika_val dík, tak idem to skúsiť 😉
no tak ďaleko som sa nedostala, lebo hento som urobila už aj predtým, ale mne nejde (v mojom kompe) prehliadať súbor s takou koncovkou a konvertovať to neviem 😝

michalrosky
28. dec 2011

@sisstin "jestli jsem to pochopila dobře, tak mi tím naznačuješ, že on stejně ví, že mu rozumíme, tak na tu výslovnost dlabe je to tak?"

V podstatě ano, ale ne tak ja to myslíš ty. Promiň - nemyslel jsem to tak, že to máš uhodnout, občas se prostě vyjadřuji špatně. Není to tak, že by to flákal a proto mluvil špatně, je to tak, že mluví špatně a jestli má něco řict pěkně, musí se soustředit. V běžné řeči ale - jak ostatně píšeš - pěkně nemluví, protože má logickou tendenci řeč POUŽÍVAT místo aby se jí UČIL. Ono vlastně stačí málo: když něco zapatlá, tak místo abys Tygrovi řekla "teď to řekni hezky", řekni mu "nerozumím ti". Protože jestli ví, že mu rozumíš tak jako tak, nemá v běžné komunikaci motivaci se snažit - je to pro něj namáhavé a tak má nanejvýš sociální motivaci (maminka bude mít radost), on sám to na nic nepotřebuje. Ale když mu dáš najevo, že prostě nerozumíš, motivuješ ho k tomu, aby se o pečlivou artikulaci snažil při běžné komunikaci.

Znám jednoho kluka (13), kterého je potřeba dokonce hlídat při čtení - když ho vyzveš, aby něco přečetl z knihy (jsou to texty lidových písní), je schopen ti odříkat úplně jiný text z té knihy, protože si některé pamatuje coby posloupnosti zvuků; dokonce při tom pacholek jezdí očima po stránce, kde je napsaného něco úplně jiného 😉, prostě pustí playback a nemusí nic složitě skládat 😉

Určitě je ale nutné postupovat opatrně a citlivě - kdybys ho najednou bez přechodu nutila stále pečlivě artikulovat, uvrhneš ho vlastně do sociální izolace (ztratí kontakt s okolím) a to je jedna z nejhorších věcí, co lze dítěti udělat. Vyber konkrétní situaci (třeba u jídla) a drezíruj ho jen v té konkrétní situaci. Později přidáš další scénář atd atd. Pokud uspěješ, je možné, že bude mluvit o něco pomaleji - on si to musí jakoby připravit, než to řekne, správná artikulace pro něj NENÍ na rozdíl od tebe automatický proces, ale vědomý, tedy přinejmenším teď.

sisstin
28. dec 2011

@valika_val no to bylo myšlený tak, že prostě zdravý děti si to sklonování (časování atd.) odchytěj z mluvený řeči, je to pro ně prostě přirozený, nijak nad tím neuvažujou 😉 ale pro Tygra to přirozený není....je to pro něj to samý, jak kdybych já se třeba ted učila čínštinu 😉 teda po té expresivní stránce (ne po recepci). Jak říkám, on se naučí slovo v jednom tvaru, rodu, pádu (prostě jak to nejčastěji slyšel), a pak to tak používat...dělá věty typu: Máma otevřít dveře, máma přisunout Péta židli (že chce přisunout na židli ke stolu) atd.

Prostě fakt mluví "lámaně" česky s tím, že ještě ta výslovnost je příšerná 😉 a některá slova říká úplně jinak, než jsou : telefon -amamon, peníze - oniny (to jsou i ponožky, akorát u těch ponožek dává trošku jina důraz na slabiky). Jako ta gramatika se zlepšuje, zlepšuje se i výslovnost, z těch "svých" slov pomalu tvoří ta "naše", ale prostě to temto je příšerně, příšerně, pomalý 😝 tu aktivní slovní zásobu má velkou, to za chvíli bude mít už 1000 slov...po týhle stránce to jde docela slušně, ale prostě gramatika, výslovnost nula bodů 😖

sisstin
28. dec 2011

@michalrosky já ho opravuju, pokud je to možný 😉 ale pokud on mi něco vypráví (zaujatě), tak ho prostě neopravuju, páč on radši pak neřekne nic 😉 😒 takže opravujeme, když se třeba učí nový slovo nebo něco opakuje atd. Mně to i říkala logopedka (i Krejčířová), že u něj zatím není ta výslovnost až tak důležitá, jako to, aby se rozvíjela ta gramatika. Že až bude na určitý úrovni, tak pak se dá opravovat výslovnost v té spontánní řeči. A u těch dysfatiků by ta úprava výslovnosti měla pak časem přijít i dost spontánně.

Jinak když cvičíme logopedii, tak to se snaží, po slabikách rozskládáme atd., ale prostě když on mluví na nás, tak huhly huhly...a když ho opravuju, tak on to sice zopakuje znova, ale zas po svým 😅 😅 😅 a dělat, že mu fakt nerozumím ho fakt nedonutí to říct líp, akorát to opakuje víc nahlas a začíná bejt nasranej 😅

sisstin
28. dec 2011

@michalrosky jj, ale jinak to pomalé tempo řeči u dysfatiků fakt je...než oni si to v té hlavě poskládají, jak to říct správně...tím se zatím Tygr nezaobírá, prostě to na nás chrlí..ale díky za radu, začnu na tom nenásilně pracovat 😉

michalrosky
28. dec 2011

@magimary Aha, to jsem si neuvědomil, zkus toto:
http://www.uloz.to/12053826/lucka261177-zip

Jinak bych rád ještě zdůraznil, že Samík samořejmě není superman - ty řeči o turbodítěti byly myšlené jako nadsázka. Když dítě mluví příliš rychle, je to porucha řeči jako každá jiná. Samík navíc hodně permutuje - prohazuje písmena nebo slabiky. Já to v psaném slovu důvěrně znám od sebe, ale ono to u psaného slova tak nevadí, protože čtení probíhá tak, že pokud se nepodaří přečíst slovo jako obrázek, použije mozek analytický režim, kdy čte jednotlivá písmena a ty potom skládá, ale protože písmena jsou přečtena jakoby všechna najednou (děje se to při kognitivním rozboru původního vjemu), dá vám to smysl i tak. Kildně mžůete pmísena prohazoavt, bdue tomu rouzmět i tak, je se musí nechat první a poslední písmeno. Ale mluvená řeč se rozeznává podle sledu zvuků a ty se zpět na písmena převádějí špatně.

sisstin
28. dec 2011

@michalrosky díkes, v rar bych to taky neotevřela 😀

magimary
28. dec 2011

@michalrosky dík, tak toto mi už išlo... 😉
lucka, je to niektoré z videí, ktoré sme už videli?

nensyke
28. dec 2011

ahojte, ja som tiež dávno sem nepísala, len som čítala vás.... mala som troška depku.. Nič strašne sa nestalo, len sa mi zdá keby ma tam na hore niekto skúšal moje citi. nemyslím to v zlom. Dadko minulý týžden ked napadal prvý sneh, bol úplne ako vymenení. Trvalo to len dva dni.. 😒 . On normálne sa tešil zo snehu, dokonca sa otočil ked sme nan ho volali, krásný očný kontakt. No skoro ako normálne detcko. Bol uplne pohode, ani nemal ten pohlad do neznáma. Ale prišiel tretí den, no a zase, 😒 ráno kukal do steny, zase viac mimo, málo očného kontaktu atd. Čo sa vlastne stalo? Prečo je niekedy uplne pohode a prečo potom zase mimo? Čo to púšta tie stavy? Ja teraz už tri dni rozmýšlam, čo som vtedy robila ked sa mal dobre a čo som potom spravila zle.... Tieto hore dole stavy ma dost ubíja. Učenie, pohode, aj chcem sparvit video, len nejak som nemala náladu...ale sparvím..
@magymari, tie tvary na video sú úžastne, ako malý to dobre zvládal... neviemš náhodou odkial tá pani kúpila?
Náš tiež dostal na vianoce, pracovný stolík s megablokmy, síce je to od roku, pre malé deti, ale aspon niečo iné aj skúšam robit s Davidom....

maruskaaa
28. dec 2011

@nensyke ahoj...tie tvary maju v draciku...je to znacka melissa and doug.

nensyke
28. dec 2011

viem, že Dávid má det. aut., len neviem čo to je, že niekedy vyzerá a chová sa ako normálne.... Na tie mimo stavy a málo očného kontaktu som už zviknutá, ale na tieto krátke prepnutie do normálneho sveta nechápem u neho...

nensyke
28. dec 2011

@maruskaaa pozerala som to na nete v dráčiku ale som to tam nevidela, zaujímalo by ma aj cena.... Na vianoce len samé blbosti podostávali, tak som bola znehutená.... Ja som babičkám vyslovene povedala, že kreatívne hračky potrebujeme, ale oni myslia, že ked su chlapci, tak len autíčko im možu kúpit....a malých to ani nezaujalo... 😒

maruskaaa
28. dec 2011

@nensyke http://www.amazon.com/Melissa-Doug-Beginner-Pat...

takto to vyzera, mali to u nas v draciku, stoji to okolo 25 Eur alebo tak

nensyke
28. dec 2011

@maruskaaa no asi pojdem vykradnut banku... a to myslím vážne...

valika_val
28. dec 2011

pozerala som to na ebay com, co.uk aj pl, ale strasne drahe to je 😖

mpg
28. dec 2011

@lucka261177 Aj syn keď mal tak menej rokov / 3-8 / rozprával dosť rýchlo, veľa aj pobehoval, neurologička hovorila, že to je hyperaktivita pri dg.detský autizmus. Hovoril správne, neprehadzoval písmená, slabiky, ale videla som aj také deti, čo prehadzovali aj pri písaní. A teraz ako je starší, asi tak od 12 rokov už tak nepobehuje, rozpráva rád rýchlo, ale už nie až tak rýchlo, ale aj tak to má dopad na výslovnosť. Keď som ho učila báseň do školy, tak som mu ju tak pomalšie nahovorila na telefón a on počúval a potom aj pekne vyslovoval.
A aj u neho to je podobné ako u -sisstin-, že /tiež rozprával dlho Peťko píše a nepoužíval slovo ja/ . A skloňovanie, časovanie niečo odpozoroval z rozprávania, aj v škole si to stále opakujú skloňovanie, časovanie - ale nie je mu to také prirodzené ako u bežných detí. Na R mali ešte v škôlke básničku, ale tá je po slovensky. ON r hovorí dobre, ale ľ ešte aj teraz len niekde, rozpráva tvrdo l. Ale v našom meste dosť tak rozprávajú, tak neviem, či to nemá napočúvané.

sisstin
28. dec 2011

@mpg ono u těch autíků a dysfatiků je to trošku jiný 😉 běžný dítě s normálním řečovým vývojem o sobě mluví v třetí osobě asi do cca 2,5let -tj. Péta má, Péta sedí, Péta jde atd. 😉 A pak přecházejí už na "já"+sloveso v první osobě. Tygr jako dysfatik má ten vývoj řeči značně opožděný, takže on ted v 4,2roku je po té gramatické stránce na úrovni právě těch 2-2,5roku. Ale jakmile to jednou pochopil, tak už to říká správně.

U těch autíků to většinou bývá jiné v tom, že oni o sobě mluví hlavně v druhé osobě, tj. "chceš, máš, dej" atd., místo "chci, mám, dám", protože oni to mají odposlouchané, jak se jich ptá ta druhá osoba - chceš xy, máš xy atd. A nějak to já užívat moc neumějí, v tomhle se moc nevyznám, to by ti asi řekl @michalrosky 😉

magimary
28. dec 2011

@sisstin no, náš Tady používa všetko v druhej osobe...
ale neskutočne (až komicky 😅) všetko dokáže povedať o sebe v druhej osobe...
ešte aj, keď sa silno niečoho domáha, čo chce robiť, tak kričí: "ty, ty, ty!" (vo význame: ja, ja, ja)...
ale inak je všetko: "ty sceš, ty nesceš, ty papáš, ty robíš..."
a predvčerom použil dokonca: "Ty sám!" /= ja sám!/ 😅 😀
ale ojedinele používa aj prvú osobu množného čísla ("ideme, papaáme, cikáme"), lebo to tak tiež používam ja... 😉

ale zase-ktovie? možno sa to ešte uňho zmení a posunie, keďže podľa posledného hĺbkového vyšetrenia reči vyzerá, že je tam orientačne zaostávanie cca rok (presne to ešte dôjde v správe v januári)

sisstin
28. dec 2011

@magimary jako myslím, že jestli bude VFA, tak by se to mělo upravit asi (ale netuším, o vývoji řeči autíků nevím fakt nic skoro)....Tygr právě nepoužívá vůbec žádná zájmena (mimo ted ted nově "já" a "moje"), ale ty, on, ona atd., to je pro něj španělská vesnice 😝 prostě já jsem máma + infinitiv , a tím to hasne 😅

magimary
28. dec 2011

@sisstin no, Tady okrem tohto veľmi výrazného a dôrazného "TY" ( 😅) tiež nepoužíva zámená...
ale použije už asi 2-4 prídavné mená a dokonca i zopár slovies (cikať, lať sa=hrať sa, zap(n)ut, zažínať) 🙂

sisstin
28. dec 2011

@magimary a ted zjistil, že my mimo máma (babi, děda atd.) máme i jména 😅 😅 😅 (my si doma neříkáme jménem, ale právě babičko, dědo atd.) a z toho má třetí světovou a furt vyjmenovává, jak se kdo jmenuje 😅 😅 😅

sisstin
28. dec 2011

@magimary ukáže na sebe a řekne Péťa, ukáže na dědu a řekne "taky Péťa" atd., a děsně se tomu tlemí 😕 😅 😅 😅

sisstin
28. dec 2011

@magimary jinak zná svoje celé jméno a kde bydlí, ale myslim si, že by mu to bylo k prdu, páč dle něj se jmenuje "Íá Booa" a bydlí v "Pauiích" 😝 😅

magimary
28. dec 2011

no, s menami je to tiež teraz aj u nás komicko-zaujímavé... 😅
naše mená tiež doteraz nikdy nepoznal (dospelákov, nehovoríme si nimi), ale teraz sme mu začali hovoriť o jeho mame (aspoň to, ako sa volá), že "mama barbara mu napísala" a on sa vždy pozeral na mňa, tak sme mu začali hovoriť, že ja som mama Majka...tak neviem, ako to už chápe, ale sem -tam sa s tým slovom (menom jeho mamy) "hrá" a hovorí si "blablala"...
no, ale samostatná kapitola sú u nás mená našich chlapcov (ktorým teda menami bežne hovoríme a ktorým on doteraz nepovedal inak, len "tapci"=chlapci), takže teraz najnovšie im hovorí vždy menom jedného, alebo druhého (buď sú obaja Tobi, alebo obaja Tomi), a je mu to úplne jedno, komu ako povie-povie to podľa nálady...
ale teda-stále nie- na oslovenie...
zatiaľ nás stále nikoho neoslovuje...vystačí si bez toho... 😝

sisstin
28. dec 2011

@magimary no to neoslovování je též typicky autíkovský 😉 on to asi nějak nepotřebuje, to nám zase určitě osvětlí Michal 😀 Tygr zas nedělá celej den nic jinýho, než její "mami" a "dědo" a k tomu nějakej jeho neustálej požadavek 😝

sisstin
28. dec 2011

@magimary asi nejčastěji jsou to zvednutý ruce a "di di di dědo" (vzít vzít vzít dědo) 😅 😅 😅 😅

magimary
28. dec 2011

@sisstin no, ale teda už konečne nejako nazýva aj seba...
ale tiež neodpovie na otázku: ako sa volá svojim menom,
ale ak sa ho opýtame, kto papal?, tak odpovie: "UKY" ... 🙂 😵

ale, neviem, možno aj to oslovovanie naňho raz príde... 😕

sisstin
28. dec 2011

@magimary on totiž tu otázku "jak se jmenuješ" dle mě nechápe, to je strašně imaginární pro něj...ale kdo papal? To chápe 😉 s tím jak se jmenuješ a jak se máš, to maj právě problém i děti se smíšenou nebo receptivní dysfázkou 😉