Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
6. mar 2012

@magimary 😖 😖 😖 😖 😖

pro rozveselení...dneska jsme dělali Logico Piccolo a já se ptám Tygra: co se dělá u stolu? (měl tam přiřadit jídlo) a Tygr: dělá bordel 😅 😅 😅

maruskaaa
6. mar 2012

@anka912 inak vie mi niekto vysvetlit preco to je dolezite to trhanie papiera? to len na male kusky?

maruskaaa
6. mar 2012

@sisstin mozem sa spytat, ake to mas listy na piccolo ze tam mate take ulohy? u nas su na tie ramiky uz az take dost zlozite skolske ulohy...

kocko
6. mar 2012

@magimary No už som si pomaly aj zvykla. A tie jej reči. Napríklad o škole. Ráno jej vravím že treba
ísť do školy /samozrejme aj kartička/. Ona, že nejde, lebo je slabá, alebo že nepôjde lebo sa jej chce
lenošiť, alebo v škole je nuda a musí sa tam učiť. Ale ked ide o maškarný, tak je v škole hned.
A my čoho sme sa báli ako maličký, tak sa to stupnuje. Obyčajné veci: ako vietor, kikiríkanie kohúta,
hlavne psy /vôbec by nefugovala terapia so psíkom/. V meste sa iba smeje a smeje.
Momentálne, v tomto veku sa radšej držím stereotypov aby bola kľudnejšia. Aj tak s nou určite bojujú
hormony.
Niekedy by som sa radšej vátila do škôlkárkeho veku a riešila veci s tým súvisiace. Ale čas nezastavím
a uvidím, čo mi prinesie. Nemôžem si fakt nič naplánovať dopredu. Lebo každý den je iný a aj Lucka nie
každý den zvládne bez "výbuchov". Prišla som na to, že teraz ju rozrušia také veci, ktoré brala predtým
normálne. Asi je to tou pubertou... 🙂 🙂

kocko
6. mar 2012

@maruskaaa Je to aj dobré na jemnú motoriku....aspon si to myslím. My sme to robievali... 🙂 🙂 A zvykneme aj teraz.

mardenad
6. mar 2012

@magimary A mal to vždy? Alebo sa mu to začalo prejavovať len nedávno? Je možné, že tieto hypersenzitivity detičky nadobudnú v priebehu vývinu? Alebo buď to majú alebo to nemajú? Je mi až do plaču ako opisuješ, že ho to bolí, nemôžem deti vidieť trpieť... musí to byť strašné a my zdraví dospelí ľudia si asi anilen nevieme predstaviť toto všetko , čo autisti prežívajú vo vnútri, ani keby sme mali tú najlepšiu predstavivosť a fantáziu... je mi ho veľmi ľúto :(

mardenad
6. mar 2012

@kocko 😀 Môj malý trhá papiere aj bez toho, aby som mu to kázala 😀 , jeho deštrukčné hranie ma privádza niekedy do šialenstva, non-stop neporiadok, ked sa mu dostane do ruky polystyrén, tak si neviete ani predstaviť , rozmrví všetky guličky, a keď skončí, tak začne mrviť aj tie maličké guličky na ďlšie mikroskopické časti 🙂)))))))))

magimary
6. mar 2012

@mardenad neviem to istotne posúdiť, kedže minulý rok ešte takto nekomunikoval, IBA kvôli "hocičomu" plakal, spokojne to mohlo byť aj kvôli tomuto, čo už teraz ako-tak pomenuje... 😖
ale viem, že už minulý rok neznášal náhle nečakané zvuky /hoci nemuseli byť ani silné!/, na druhej strane zachytil aj "ultrazvuk", lietadlo, ktoré nikto z nás nevidel, lebo bolo ďaleko a zistili sme, že má pravdu, keď hovoril to svoje "lolo", keď sa lietadlo priblížilo až tak, že sme ho už videli aj my...
tiež viem, že neznášal slnko, keď naňho svietilo, tak plakal...
no, tento rok je to akési intenzívnejšie a dynamickejšie...
a predtým ten úplne prvý rok takéto veci neriešil-bol úplne ukážkové dieťa...
zmenilo sa to až okolo 14-16mes.... 😔
potom už začal mať fóbie a úzkosti zo všetkého a zo všetkých...

no a u autíkov ťažko posúdiť, či to že nejaký stavy nemajú neznamená, že ich ani nikdy nebudú mať...
ich vývin je veľmi nevyspytateľný...
takže niektorí nemusia mať celý život žiadnu hypersenzitivitu, či fóbiu, ale v puberte sa to môže obrátiť a byť úplne naopak...podobne -myslím si- môže byť aj dieťa, ktoré má milión fóbií a postupne-vekom- sa zmierňujú a akoby pomaly mizli... resp. menia svoju formu, či obsah...

kocko
6. mar 2012

@mardenad Tak to je radosť upratovať. Moja slečna momentálne objavila čaro rozoberania vecí.
Co nájde na stole rozoberie. Napríklad pero, ale poskladať sa nedá. Dostala od zubárky malú zubnú
pastu, natrela ju na počítačový stôl. A najlepšie bolo, ked našla krém na ruky a zahryzla sa don ako do
chlebíka. Bola celá špinavá, ale hlavná vec, že v ústach jej krém vôbec nevadil. Ako malá takého veci
nestvárala... 🙂 🙂

mardenad
6. mar 2012

@magimary presne v tomto období sa začal meniť aj môj Adamko...

veľmi sa bojím, že nám k tomu, čo máme, pribudne viac symptómov

kocko
6. mar 2012

@magimary Ešte ma niečo napadlo o tých zvukoch. Raz ked sme boli na liečení na Kováčovej,
zobrali nás na letecký den. Samozrejme sme sa tešili a aj deti. Ale ten hluk pri stíhačkách bol neskutočný.
Vtedy som zbadala, že sa hrozne bojí. To som vtedy ešte nevedela, že je autistka. Obávam sa, že či to
vtedy aj nebol spúšťač...že sa bojí zvukov. Ja viem, že neskôr zistili autizmus, ale keby som ju tam nebrala
možno by sa bála menej. Čo ty na to?
Dobre si to povedala, že máme fobie zo všetkého a zo všetkých.

magimary
6. mar 2012

@mardenad chápem, že sa bojíš... 😔
ale je lepšie sa na to pripraviť tým, že s tým budeš rátať...
je lepšie čakať, že Adamik bude mať viac príznakov (ako má teraz) a potom sa tešiť, ak to tak nebude...
ale na druhej strane táto "choroba" (stav) má tiež svoj vývin a ona sama si ťa postupne pripraví...
no vždy je lepšie nemať ružové okuliare, teda vysoké očakávania a tešiť sa aj z maličkostí, ktoré teraz sú...
každé obdobie má dosť svojich starostí...
myšlienkam na budúcnosť sa nedá vyhnúť, ale najideálnejšie je aktívne a aktuálne prežívať prítomnosť a v nej riešiť to, čo práve je... 😉 🙂
/a nemyslím to klišoidne 😉/

mardenad
6. mar 2012

@kocko To s tými perami poznám... nestíhame ich kupovať, všetky rozoberie , každá časť je niekde inde, ja vysávam kvôli malému aj 3 krát denne, takže tie časti už nnenájdeme, lebo niečo povysávam, takže všetko ide do koša... lebo sa to už nedý poskladať,

aj s tou pastou to poznáme, 😀 , malý mal úraz zúbkov (lebo je hyperaktívny) aboli sme u zubárky, dostal malú pastu-vzorku a dala sommu ju do ruky, bole vtedy v kočiari. Zrazu, všetci ľudia sa pozerajú na mňa a na malého, pozriem naňho a malý si celú pastu ponatieral na tvár ako krém...celý bol biely 😀

magimary
6. mar 2012

@kocko ťažko povedať, no skôr sa prikláňam k tomu, že zvukov by sa bála tak či tak...
ja osobne som raz zažila takýto "výjazd" stíhačiek a bála som sa vtedy veľmi, preveľmi (bola som malinká),
ale strach zo zvukov mi neostal...
jej "ostal" preto, že už vtedy mohla byť "iná"... ("začarovaná")...

anka912
6. mar 2012

@mardenad a utešuj sa ešte odpozorovanou skutočnosťou, že tie zlé deti sa vekom zlepšujú a tie spokojné a kľudné sa menia na malých tyranov.

sisstin
6. mar 2012

@maruskaaa tuším téma Odhalování, pozorování, vypravování ..je to tohle téma

sisstin
6. mar 2012

@maruskaaa tohle téma zrovna jako těžký není...tam se přiřazují emoce k situacím, co se z čeho vyrábí - např. kečup - rajče, svetr - vlna... je to ten čtvrtý list na obrázku..tam je nahoře kdy - tam přiřadíš, že na podzim se pouští drak..a právě dole, že u stolu se jí...

je to jedno z takových lehčích témat, je to spíš jako Primo, jen je tam toho víc... máme i další dvě témata z toho Připraven ke startu, a tam už všechno nedává....tam to je už hodně těžké, to mám někdy co dělat já 😉

přesněji v tomto je: ● Hledání souvislostí mezi obrázky: Co nám dávají rostliny a zvířata? Které postavy patří do stejné pohádky? ● Protiklady ● Vyjadřování pocitů a nálad ● Předměty a jejich obrysy ● Používání smyslových orgánů v různých situacích ● Hledání souřadných pojmů ● Hledání stejného umístění v různých situacích

sisstin
6. mar 2012

@maruskaaa tohle taky zrovna není úplně těžký

https://www.youtube.com/watch?v=nFSjeDxxbH4
maruskaaa
6. mar 2012

@sisstin dakujem, pekne za odpoved, vidim ze u vas mae toho ovela viac aj na vacsie ramiky...

sisstin
6. mar 2012

@maruskaaa jj, na Piccolo toho je fakt hodně ...asi 40 témat 😉

sisstin
6. mar 2012

já právě ted sháním Miniluk 5-7let, ale mají to jenom na Amazonu a ještě jeté...moc se to za tu cenu zas jako nevyplatí 😖

maruskaaa
6. mar 2012

@sisstin u nas asi 4...takze zabludim do nejakych vasich eshopov 🙂

sisstin
6. mar 2012

@maruskaaa mají to jenom na dvou eshopech a tam se obávám, že ti to na SK nepošlou...

sisstin
6. mar 2012

@maruskaaa lepší, aby ti to koupil někdo tady a poslal, ale i tak..já posílla na SK balíček o hmotnosti asi 35g a stálo to 75 Kč 😖 Jedině, že bych ti to koupila a MP by ti to pak poslal z BA 😕

maruskaaa
6. mar 2012

@sisstin dakujem si zlata ze si sa ponukla, idem si to popozerat...mam v Prahe nejakych znamych, tak ja cez nich by sa to dalo...

mardenad
7. mar 2012

@anka912 Môj malý sa práve v poslednej dobe mení k lepšiemu, ide to pomaličky, ale ide to... možno to bude vekom, možno tým, že odkedy vieme dg. tak k nemu pristupujeme ináč. Už nikdy ho neodstrčím, aj keď som maximálne zaneprázdnená, už je len on ten prvoradý ( a samozrejme aj dve staršie deti, len sem-tam musia chápať, že mu musím venovať o trošku viac pozornosti)

No a to, že sa mení k lepšiemu, až mám z toho strach, že sa to časom obráti, ale už radšej neriešim... čo má prísť , príde... v piatok idem na vyšetrenie ke psychologičke, u ktorej sme ešte neboli, bola som len ja na prípravu, tak som veľmi zvedavá.. 🙂

anka912
7. mar 2012

@mardenad aké staré máš ty deti? Lebo aj ja mám dve staršie- dcéry.
Ver tomu, že už to bude len lepšie, budú aj horšie obdobia, ale všetko je dočasné. U môjho sa niečo objaví, nejaká zlá vec, trvá to pár týždnov, mesiacov a postupne to zanikne. Aj keď pravda je, že potom vymyslí niečo iné, aby nebola nuda. Ale môžem povedať, že teraz je oveľa vyzretejší, vie už vydržať, vysvetliť si dá nejaké veci, aj keď sme chodili po lekároch, aj v nemocniciach.... U nich ten vývoj ide pomalšie, ten psychický, sociálny, dozrievanie.... Najväčši skúška je puberta a tú keď rodičia prežijú. tak potom hovoria, že sa to všetko opäť zlepší. Ale k tomu vy máte ešte ďalekooooo... 😉

didla
7. mar 2012

@magimary joj, tak to je teda .. chudák malýý, vlastné slzy ho bolia,, a tiež slnko, to som ani nepočula ešte, je to možnéé, až neuveriteľnéé, naša malá tá zasa na slnku može byť celý den,, ale vadia jej zvuky,, zacpe ušii a ide,,, snaží sa pritom bud nahlas rozprávať alebo si spieva, aby to prekryla,, no tak ako v lete bude chodiť asi s klapkami na ušiach, všetci naši susedia maju psov , ktorí brechaju na všetko ,. tak si to viem predstaviť,cez zimu som to až tak neriešila, lebonosila čapicu..... asiju to tiež bolí svojím sposobom..

valika_val
7. mar 2012

@mardenad tesim sa pokrokom!
a ku komu idete?

mardenad
7. mar 2012

ku dr. Bišovej, ona je strašne zlatá, tak sa teším...🙂