Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mardenad
4. apr 2012

áno, áno, my sa poznáme, tak to sa s ňou musím hned spojiť 🙂) dííííík 🙂 super super 😀

mardenad
4. apr 2012

@magimary čo že ešte nespíš ? 😀 😉 ja stále študujem kadečo na nete 🙂

magimary
4. apr 2012

@mardenad nespím...
trávim dnešný deň (trávim-nie akože ho jem, ale spracúvam... 😅 😝 😉 , nie v žalúdku! 😀)

anka912
4. apr 2012

@magimary aj ja trávim- ale salko 😠

mardenad
4. apr 2012

jaj, a čo také sa stalo? dúfam,, že nie niečo nepríjemné ... 😨

magimary
4. apr 2012

@anka912 juuuj, na salko sa už chystám od Vianoc! 😨 😅 😝
a ty si mi to teraz takto na noc pripomenula... 😅 😝

ja neviem, či nepríjemné...
asi viac-menej len také prekvapivé...
ale to rozchodíme... 😉

mardenad
4. apr 2012

@magimary
držím place a myslím na vás 🙂 ... a budem čakať a čítať ked napíšeš viac ... zatiaľ dobrú nôcku, idem... už ma bolia kríže z tej stoličky 😉 😝

magimary
4. apr 2012

@mardenad ďakujem 😉
aj na vás 🙂

miau29
5. apr 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat ci mate rovnaky problem s detickami, moj maly strasne zle spava, cez obed vobec, cez den ho umorim vonku a aj tak si spravi v noci stvorhodinovu prestavku v spani, lezie mi po hlave, doslovne, som uz taka strasne unavena, nie som potom schopna sa mu dostatocne venovat, lebo ledva zijem 😒 myslite, ze ho mam nechat spavat sameho? niekedy prespi celu noc a potom ma taketo tri noci atd.

andreabe
5. apr 2012

@miau29 vyskusaj homeopatika, nam dala na spanok stramonium a musim povedat, ze zabralo, ale to ti musi vyslovene homeopatka dat..zacali sme so stramonium CH 30 😉

lencika111
5. apr 2012

@mardenad no musim povedať že zaposledny týžden čo sme doma lebo sme boli trošku chorý tobik ma prekvapil ked opakoval po mne slovička teda snažil sa ale aj ta skomolene zastaviť vlak- tak hovori zastagiť nak, opakuje po mne len slova z rozpravok dokonca kuzelný koberec mi povie svojoj skomoleninou al ja už viem čo chce. Včera si lahol na zem a napodobnoval plavanie tak sme boli na plavarni a bolo super🙂Strašne veľa si rozpráva aj ked sa hraje s hračkami ale tie svoje nezmysly🙂 ale zato ma vždy poteši ked povie tukujem- ďakujem. a pozdravi- stááá🙂))

lencika111
5. apr 2012

@mardenad fuha to sa mi stava, ale zatial som sa stretla len s jednou takou pani a to mal tobik vtedy to tažke obdobie, boli sme na prechádzke a chcel kukuricu ale ja som mu ju nekupila lebo aj tka ju neje proste som si povedala nie a spustil taký rev že hruza valal sa po zemi tak nasilu sme ho brali na ruky a jedna pani sa pristavila a hovori čo nedate tomu decku čo chce a ja na nu: že nech sa do toho prosim nstara že nevie o čo ide tak nas sledovala celou cestou a kričala na cele mesto že zavola policiu že týrame dieťa a ked som jej povedala že je autista že nech sa nestara ona stale svoje. Proste niektorý ludia su taký:( srať s prepáčením na nich už som sa obrnila ale väčšinou ked poviem čo sa už stava avelmi malo ked je nejaký problem že je autista tak reaguju milo. Skor deti vedia byt velmi zle, ale včera napr. sme boli na smykalke a chlapci tukali do nho a sa pytali kolko ma rokov a tobi nič tak ked zisli dole som im povedlaa že on rozumie len neodpovie že sa chce snimi hrať. tak chlapci sa pekne nahanali a hrali🙂 a zase iny den dievčata ani na smykalku nešli lebo tobik stale za nimi lebo sa chcel hrat a len kričali na nho aby za nimi nechodil🙂)) je to rozne...ked sme boli u detskej lekarky asi po dvoch rokoch kedže je tobik dosť zdrave dieťa a fakt nechodime k lekárke často tak bola prekvapená že aký pokrok urobil aký je šikovny a reaguje na všetko, ale boji sa jej ako čerta🙂)) a to mam ist 25.4 na magneticku rezonanciu do nemocnice tak to bude sranda ležať tam 2 dni🙂

miau29
5. apr 2012

Inac ked tak nad tym premyslam nieco ako gaps som pred nedavnom absolvovala sama, bola to detoxikacna kura, jedla som len orechy, med, zeleninu, ovocie len jablka a banany, susene slivky, maso, vela korenovej zeleniny, bylinkove caje alebo voda s citronom. Prvy tyzden som isla umret od hladu o dva tyzdne som mala energie na rozdavanie, tusim sa k tomu vratim. Chute sa mi upravili, nemala som absolutne chut na pecivo ani sladke, zvlastne, bolo tam pisane, ze akonahle telo prijima v dostatocnom mnozstve ziviny, prestane pytat navyse. Sekundarnym efektom bola strata 5 kg. Vydrzala som mesiac 😉
@andreabe vdaka za rady, homeopata budem riesit urcite
@lencika111 blahozelam k uspechom, len tak dalej 🙂

miau29
5. apr 2012

Este som sa chcela spytat mate nejaky specialny stolcek na ucenie alebo staci hocijaky plus stolicka, zatial som naucila maleho ukazovat mojim prstom moje oko, nos, usta a trosku zvieratka podla citosloviec, snazime sa. 🙂

mardenad
5. apr 2012

@miau29
je to super, každý pokrok je pokrok, aj ja sa veľmi teším, ked ma malý niečim prakvapí, vtedy máme "Vianoce"-a máme ich takmer každý deň 😀

ja tiež zháňam nejaký stolček, aby sme na nom mohli pracovať, ale zatiaľ som sa stretla len s maličkými do troch rokov, ale chcem mu dať urobiť na mieru od 3 rokov do 7 rokov..nech ho aj využije. a ten rámik si idem vlastnoručne vyrobiť, zájdem do baumaxu , dám si vyrezať, doma pospájam, ja som taký kutil 🙂 hehe

mardenad
5. apr 2012

@lencika111

Presne toto robí môj, všetko opakuje, každé jedno slovo, veľmi sa snaží, vkuse melie, ale svojím spôsobom, ale ked si vypýta rozprávku, tak doma vieme presne ktorú konkrétne chce 🙂 a som vdačná aspon za to...lebo každým mesiacom si rozumieme viac...

miau29
5. apr 2012

@mardenad tak to si sikovnica, ja som tiez zrucna, len neviem ako by to malo vyzerat, ideme sa stahovat a prerabame byt, tak si davame robit veci u stolara, by som si dala aj ten stolcek. Maly ma dva roky ale vyzera na tri 😕 aj nocnik mu je maly. Viem presne o com hovoris, aj mna tieto malicke pokroky strasne potesili. Snad aj my sa raz na nejakej urovni dorozumieme 😉

mardenad
5. apr 2012

Aj môjmu je malý nočník a pučil sa pod ním, tak som mu kúpila tu na MK taký kresielkový fihser price, ten je na jeho riťulku dobrý, ale čo z toho, ked doňho neurobí to čo má ? 😀

valika_val
5. apr 2012

ja som nedavno kupila toto za 35€ aj s postovnym. sice som reklamovala flaky od baliaceho papiera a stopy po lepiacej paske, ale dalo sa to vycistit. no a na zelanie mame stol 50x50 (chcela som stvorec, nie obdlznik). nabytocek je pevny, v pohode tam chvilku posedim.

miau29
5. apr 2012

@valika_val vyzera dobre, dakujem za inspiraciu, ten ramik je tam ma byt vlastne na co? Asi sa hlupo pytam ale nemam s tym skusenosti.

zuzka208
5. apr 2012

@valika_val podla mojho nazoru ti jedno balenie nezaberie,kedze su tam tie neziaduce ucinky,ktore trvaju dost dlho,podla Corejovej je to znamka toho ze to funguje,ale maleho pozornost pri praci je teraz ovela horsia,aj sustredenost a ta spolupraca onicom.Moj nazor.

magimary
5. apr 2012

@miau29 neviem teda, aký konkrétne "rámik" máš /máte na mysli,
ale my sme si pre Tadyka vyrobili (teda mužík vyrábal, ja som len plánovala) takéto drevené krabice, v ktorých sú flexibilne meniace sa vnútorné "priečky" a v ktorých Tady dostáva úlohy na štruktúrované cvičenie...
mám rôzne druhy, pretože počas jedného cvičenia použijeme približne 5-6 krabíc (niekto si vystačí aj s jednou, kde mení a dopĺňa úlohy), ja ich však Tadykovi pripravujem vopred, aby si ich on mohol podľa kódov "vyberať", resp. aby vedel, ako budú nasledovať a čo ho čaká...

na takéto krabice sa však dajú krásne využiť aj rôzne kratónové krabice z bonboniér apod.
no u nás by papierové dlho nevydržali, preto sme volili "stabilnejšiu a pevnejšiu" verziu 😉

tak neviem vlastne, či sa sa pýtala na niečo takéto, ale takto nejako to máme my:

magimary
5. apr 2012

jaj, ale iné som chcela:
Krásne, pokojné a spokojné, požehnané sviatky Veľkej noci,
ktoré najmä našim deťom síce dajú zabrať,
ale pre nás nech je ich Tajomstvo posilou a vzpruhou "bojovať" ďalej a ukazovať cestu našim "čarovným" deťom 🙂

mardenad
5. apr 2012

@magimary

dakujeme za inšpirácie... určite nám to pomôže, ja som si z týchto , ktoré som videla na fotkách vybrala 3 druhy a idem po sviatkoch vyrábať....my musíme mať bezpodmienečne drevené, lebo malý je kazisvet a obyčajný kartón by to neprežil... no a neviem či prežijú vôbec aj tie drevené rámiky pri ňom 😀

dnes som zistila, že si už musím dávať pozor na to, čo poviem.... podarilo sa mi dnes poovedať : ou shit (sorry 😝 ) a malý hned zopakoval : ooo-šiii, alebo mu hovorím ty huncút a on že: oncuľ 😀 tak to stále poteší a konečne sa tešíme z tých nevydarených slov... malý je vo fáze rozprávania ako zvyknú rozprávať detičky cca na 20 mesiacov (a to máme 37mes.) ale ja sa aj tak teším, ... logopedička povedala, že do septembra musí rozprávať! 😝 aj ja chcem byť taká optimistka 😉 🙂

mardenad
5. apr 2012

@lencika111

Malý je šikovný... určite poteší aj každá skomolenina... no nie?

... jáj, čo by som zato dala, aby sme sa mohli spolu stretnúť my "auti mamy" z netu ... aj s deťmi samozrejme ...to by bola sranda 😉 😀

miau29
5. apr 2012

@magimary waw to vyzera paradne, skusim aj ja nieco vyrobit pre miniho, mas sikovneho muza. Aj ja prajem vsetkym pekne sviatky

lucka261177
5. apr 2012

@mardenad ale ved sa mozeme.Nasa anka uz viac krat spominala ze sa robia stretnutia raz rocne s detmi autikmy a organizacia nieco z toho hradi.

mardenad
5. apr 2012

@lucka261177

To by bolo super,... a je aj najaká predstava v ktorom meste by sa to mohlo konať? či zatiaľ nie? Ja sa teším už teráz, že vás nektoré mamičky a vaše detičky spoznám 🙂

anka912
5. apr 2012

@mardenad skús sa na kontaktovať na organizáciu SPOSA vo vašom meste, tam môžeš spoznať podobné prípady a v lete existuje celoslovenský zraz, ktorý organizuje BA Sposa.

mardenad
6. apr 2012

@anka912

dík, už som si našla kontakt, po sviatkoch sa im ozvem...organizuje ju riaditeľka škôlky, kde malý od septembra nastupuje...

dakujem 🙂