Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
6. jún 2011

@anka912 😀
mas pravdu 🙂
inak toto s tym cvicenim ako psa, to suhlasim 🙂 a nic v zlom. som psickarka a castokrat mi aj ujde - psovi poviem nono a nasmu malemu fuj (ako dnes v meste a este k tomu na ulici!)
na prikazy ho ucim, v podstate aj celkom pekne reaguje (alebo teda oproti minulemu mesiacu je to priam az zazrak), ale co mi vadi, tak to je jeho nezaujem opakovat prikazy.
rozumie DAJ a da mi. rozumie, ked mu zakazem niekam ist, ked chcem, aby mi podal rucky... ale sam nevie prist a vypytat si nieco (jedlo, hracku), nechce pomoc, ked sa mu nieco nedari.

ale nebudem sa stazovat, iste do poznate. len som smutna, ked posluchnut posluchne, ale jeho jedinym vyjadrovacim prostriedkom je skrek a eeee 😢

daja2010
7. jún 2011

@valika_val Prosím ťa, vážne sa tým všetkým toľko nestresuj. Tvoj synček je hlavne tvoje dieťa, on je sám so sebou spokojný. Je ešte veľmi malý, veľa sa zmení, je individuálny a nedá sa nikdy zovšeobecniť, čo bude naňho platiť a ako sa bude vyvíjať 🙂 Ver mi, ani zdravé deti sa nedá všetko "naučiť", idú si aj svojou cestou. Je veľmi dobré, že má maminu ako ty, ktorá sa nad tým zamýšľa, koná a rozvíja ho 🙂 Aj zdravé deti ťa neustále niečím prekvapujú, aj tie "naše", je to proste tak. Raz mi jedna synova učiteľka povedala, že to moc prežívam, veľa o tom čítam, a tak ďalej...povedala že musím trochu ubrať, relaxovať. No, tak si vyber... 😀

denduska
7. jún 2011

ahojte baby sorry ze vam sem vpadnem, len chcem napisat
@valika_val nepoznam tvojho synceka ale moja mladsia dcera je v tom istom veku...a to co popisujes, ze nevie ham ham, a ze "neposlucha"...no ja neviem ona to tiez nevie, nevie ukazat kde ma rucku nozku, viacmenej krici, obcas kuka do blba atd...starsia dcera v tom veku davno vsetko vedela, aj ukazovala zvieratka v knizke. Tato je uplne ina... mozno keby mladsia bola moja jedina, tak sa zblaznim ako ty ze nic nevie. Obcas ma nieco take napadne, ze ci je vsetko ok...hlavne ked jej tisicikrat opakujem tu mas rucicku tu nozicku..a ona nic... ale zato je obratna, zrucna....proste je uplny opak starsej. Takze ti tym len chcem povedat ze je este velmi skoro na stres, nedriluj ho, ma svoje tempo 😉 uvidis o mesiac bude uz zas uplne inde 😉 prajem vsetko dobre 😉

P.S. starsia neposluchala nikdy prikazy a neposlucha vlastne doteraz..je strasne tvrdohlava...ma ma v trubke totalne 😉

maznacik007
7. jún 2011

@valika_val no ja si myslim ze tvoj syncek je este malicky a este by si mu mala dat cas kazde dieta ide svojim tempom
ja ked si spomeniem na nasho syna mal presne tolko ako ma tvoj teraz ked k nam prisiel ... a bol uplne malicky drobucky mal 7 kg a tak 65 cm aj to vela hovorim... a to mal rok aj kusok.. samozrejme ze sa este ani nestaval a tak.. prosto ako male babenko skreky sme si tiez uzili... a dnes je to uz pekny baculaty chlapec aj ked nizky.. / a pomaly dobiehame ... aj ked viem ze nie vsetko sa podari dobehnut...
netreba porovnavat a moc sledovat to by sme sa asi zblaznili ... / ja som zakazala porovnavat... a najma preto ze dcerka ta je zasa ako mimoriadne nadana vo vsetkom popredu.. tak mi v roku a pol hovorila uplne cisto vsetko aj r a vedela recitovat cele knihy... a poznala abecedu atd../
jasne ze ak ma clovek podozrenie tak treba to riesit ale zaroven treba dat detom aj cas ... co by som mozno bola opatrna v tvojom pripade tak by som nedala tu MMR vakcinu... u nas to sposobilo regres.. aj ked nas ju dostal az po 2 roku..
u nas momentalne sa snazime riesit plienky... mame ich full time.. a nocnik prosto odmieta..
u nasho zatial co som konzultovala tak to vyzera ze su tam male prejavy poruchy priputania a tie su niekedy podobne autizmu.. ale pracujeme na tom ... aby sme sa pohli dalej...

magimary
7. jún 2011

@maznacik007 lenka, myslím, že u vás je ešte skoro na plienky...veď si to zober, že on má za sebou cca rok stratu, tak od neho nemôžeš očakávať to, čo od bežného dieťaťa, ktoré má 2 roky a 10 mesiacov, ale to, čo sa očakáva od dieťaťa okolo veku rok aj desať mesiacov...

náš je podobne "starý" a som rada, že ma aspoň ako tak vníma a nie aby som teraz riešila plienky (tiež full time, veď ako inak?)... najmä, ak má fóbiu -nielen z nočníka, záchoda, ale vôbec z vyzliekania...akéhokoľvek... 😒

s ostatným súhlasím...

valika_val
7. jún 2011

viem, baby. vsetky (az na par vynimiek) mi pisete, ze moj syncek je este malicky. a stale dookola a kazdy to opakuje a verklikuje. ja si fakt uvedomujem, ze je malicky, ved ma "len" 13 mesiacov 😉 ja ho nikam neskatulkujem, nehnevam sa nanho, nenutim ho, nerobim mu zle... akceptujem vsetko tak, ako prichadza.
psychologicka z centra edizon nas (s manzelom) paradoxne vychvalovala do nebies! az som ju musela stopnut. bola nadsena, ze sme si veci takto skoro vsimli (ze aka dolezita je rana intervencia), velmi ocenovala pristup k synovi, chvalila nas za vsetko, co robime a ako to robime. ano, do urcitej miery je to od nej nutne, ako motivacia, ale ja som rada, ze aspon niekto porozumel a nekazal mi cakat so zalozenymi rukami, ako sa veci vyvinu. ak tomu mozem pomoct, tak preco nie?

ucena som z neba nespadla a tak sa nove veci dozvedam jedine od inych mamiciek. s tym je spojene aj porovnavanie. nie je to o tom, ze by som sa dostala do depky, ked moj syn nevie to, co inej dcera. to nie. ale taha ma to dopredu, nuti ma to dvihat latku a este kusok a este kusok viac popracovat s mojim synom - teda kym ma zaujem.

som si vedoma, ze mnoho veci mozno zabudne, snazim sa pripravit aj na to, ze moze prist regres. ale nechcem teraz len cakat so zalozenymi rukami a pozerat sa, ci z toho uz vyrastol, alebo cakat ako na zazrak, ze sa vsetko samo spravi.

viem, ze mnohe z vas ma chcete len ukludnit, alebo potesit 😵 za co velmi pekne dakujem, ale momentalne si omnoho viac cenim rady, ako s malym pracovat, ktore potraviny ma jest v ramci dieta cfgf a ako ho rozvijat. to mi pomaha fakt ze najviac. je to moje prve dieta. a ak vidim, ze kamoskina dcerka reaguje na kolo kolo mlynske, budem skusat kazdy den, ci sa maly nechyti tiez! a ked dalsej kamosky syn vie zopakovat hapci (a aj to uakazt) ked niekto kychne, znamena to pre mna novy liter benzinu a ja mam novu silu a energiu maleho ucit a venovat sa mu. ak by ho niekto poznal, uznal by, ze pri nom je velmi jednoduche sklznut do akejsi letargie. on sa pekne vyhra sam, staci ho vypustit ako psa a lieta si po byte, prenasa veci... mne staci len sediet a divat sa, ako si potichucky riesi svoj vlastny sve. bez slova, bezomna... a tomu chcem zabranit. kedze ale od neho nemam ziadnu spatnu vazbu, netusim, co sa mu paci a co by chcel robit, pretoze mi nic neukaze, - prave porovnavanim s inymi detickami mam napady, co s nim mozem vyskusat, co sa nauci, alebo co sa mu mozno zapaci.

prepacte za tento dlhy roman, snazila som sa to len vysvetlit. 😔

denduska
7. jún 2011

@valika_val no susedina dcera zacla rozpravat ked mala 8 mesiacov...uplne vazne...ked mala rok preniesla - Maminka ja nechcem kakat do plienky, daj mi serblik! Myslela som ze ODPADNEM na mieste 😀 Ale nechcela by som ju za dceru, teraz ma 3 a pol a taka je papulnata, uz stale len pocujem ako ju mama napomina 😅

Inac ak drzite GFCF dietu - my drzime so starsou tiez kvoli ekzemu, toto je dobra kniha, ak ste to tu nespominali http://www.amazon.com/Special-Diets-Kids-Lewis-...
ja som si ju objednala kvoli receptom ale napisala ju matka autistu v prvej polovici vsetko podrobne opisuje co sa tyka jej syna... bolo to aj pre mna velmi zaujimave citanie. ak vies anglicky..

Tak vela stastia 🙂

valika_val
7. jún 2011

@denduska 😀 😀 😀 no pekne... musi si maminka uzit, ze? 😀

ja UPENLIVO prosim maminky, ktore nasadili detom GFCF dietu, aby mi poslali linky na povolene potraviny... nejde mi o muky, zeleninu, alebo ze sa mam vyhybat kecupu. potrebujem konktretne produkty, ktore mozem niekde zakupit. som z toho uplne hotova. viem, ze kazdy z vas cital etikety do zblbnutia, presiel omylmi a preco by som ja mala byt vynimkou? nie som leniva, ale chcem sa vyhnut strate casu, ak to niekto z vas uz mesiace robil...maly je na diete 4. tyzden a tolko chyb sme urobili, ze mi je z toho smutno. 😔 😢

kto by bol taky ochotny a sadol by si za net a pogooglil vyrobky (napr. obrazky) povolenych produktov z obchodov a poslal mi ich? som ochotna aj zaplatit nejaku sumu... fakt nemam cas citat milion informacii, ktore mi prd pomozu, lebo ked pridem k nam (kaufland, fresh, tesco, billa, lidl...), NETUSIM, co mozem kupit a co nie!

kto by vedel takyto zoznam vypracovat, budem mu nesmierne zaviazana a a kupim si ho! (ten zoznam 😀 )

napriklad:
http://bioprojekt.meu.zoznam.sk/album/fotogaler... (kupis v takmer kazdom obchode)
http://www.celia.sk/svacinka-brokolicova-120g.html (kupis tam a tam) -
ani neviem, ci sa tieto veci mozu, ale uviedla som to len ako priklad! 😀

maznacik007
7. jún 2011

@magimary dodala si mi optimizmus.. ako ja sa osobne snazim neriesit plienky nejako intenzivne ale poznas to sama a on ma este plienku a ta a ta ma rok a cosi a uz nema ... no co si budeme hovorit..

ako ja nevravim ze clovek ma byt letargicky a nasadit si ruzove okuliare a len cakat so zalozenymi rukami.. ja som skor presvedcena o tom ze prave ten prvy rok ma byt primarne na to aby si nase dieta zazilo to bezpodmienecne priputanie lasku bez podmienok a potom mozeme klast naroky... ked uz dieta citi ze je milovane v bezpeci ze je tu niekto kto jeho potreby naplna... a resp. este aj predtym nez vzniknu / hlad smad atd../
dieta sa s temperamentom rodi jemu dany a tak ako sa nam tazko skludnuje cholerik tazko spravime z melancholickeho dietata nejake drze a priebojne dieta...
ja osobne za seba by som sa ale skor zamerala na mieste valiky na to emocionalno socialne .. prosto budovat si s malym vztah... cez co najvacsiu blizkost .. napr. dojcenske masaze plavanie co najviac rozpravat mu posadit ho oproti sebe... to ze vie nieco ukazat a tak to je mozno fajn pred inymi mamickami ale ci a nakolko ho to realne posunie

a mozno valika sa u tvojho maleho potvrdi autizmu mozno to bude porucha vyvinu reci.. / tu ma moj synovec / a veru on bol vo veku tvojho maleho na tom omnoho horsie... celkoho vyvinovo a mozno bude nakoniec nadpriemerne nadany... aj niektore tie rysy tam su... no nech to dopadne akokolvek to na com budete stavat v buducnosti bude najma vas vztah a od toho sa bude odvijat vsetko...

maznacik007
7. jún 2011

@valika_val
Potraviny povolené

- Zelenina
- Ovoce - Vejce
- Maso, drůbež, ryby
- Rýže, rýžové otruby, rýžová mouka
- Amarant, amarantová mouka a těstoviny
- Brambory, bramborový škrob
- Kukuřice, kukuřiční mouka, kukuřičný škrob
- Luštěniny (fazole, čočka, hrách, cizrna)
- Sója, sójová mouka
- Pohanka, pohanková mouka, pohankové pukance
- Jáhly, jahelná mouka, jahelné pukance
- Ořechy, semínka, kokos
- Přírodní ovocné a zeleninové šťávy, mošty
- Bylinné čaje, minerální vody
- Rostlinné oleje, tuky a margaríny

Dále všechny výrobky výslovně označené jako bezlepkové a bez mléka.

Bezlepkové výrobky bývají kromě slovního označení ještě označovány symbolem přeškrtnutého klasu.

Zahraniční výrobky mohou být označeny textem v příslušném jazyce - gluten-free, no gluten, glutenfrei, sensa glutine, sans gluten

maznacik007
7. jún 2011

a tu si mozes zakupit priamo kucharku na tuto dietu

http://www.gfcf.unas.cz/home.html

ked si na tej stranke poklikas najdes aj forum a su tam aj taky co mali tu dietu u rocneho dietata

magimary
7. jún 2011

@maznacik007 tak som to aj myslela, som rada, že si to presne takto pochopila 😉

a tiež súhlasím s tým záverom pre valiku @valika_val , nech sa malý vyvinie akokoľvek, všetko čo teraz preňho robíš má ooobrovský význam...
a raz sa odrazí na vašom vzájomnom vzťahu a to je pozitívne, nech by všetko dopadlo akokoľvek 😉
no, na druhej strane - a to si neodpustím, keďže s tým mám skúsenosti- ani presycovanie podnetmi nie je tá správna cesta 😉 , všetko treba s mierou, lebo príliš veľa podnetov, stimulácií, motivácií vedie k predráždeniu a prestimulovaniu dieťaťa (dokonca môj osobný zážitok-jedno dieťatko takto skončilo v nemocke s podozrením na epileptické kŕče a napokon sa zistilo, že bolo "len" predráždené a prestimulované)) a to nie je stav pozitívny ani u zdravého, vonkoncom u určitým spôsobom handicapovaného dieťaťa 😉
takže, bacha aj na tento extrém 😉
všetko s mierou...

denduska
7. jún 2011

@valika_val z Celi-hope vyrobkov mozete piskoty, potom Haselnuss "horalky" a este take akoby "zlate oplatky"..vsetko ostatne, aspon co ja som chytila do ruky obsahuje mlieko, minimalne srvatku.
http://www.bio-obchod.sk/produkt-3383/celihope-...
http://www.pricemania.sk/katalog/bezlepkove-pot...

tie haselnuss oplatky neviem najst

celihope maju v Bille aj v Coop Terno, v tescu bezlepkove veci nehladaj.

"termixy mozete ryzove Kika...ozaj neviem ci vylucujete aj soju potom sa vyber znacne zuzuje 😅

valika_val
7. jún 2011

@magimary jasneee, davam bacha. pri mojom synovi sa presytenia nebojim. on vie dat jasne najavo, ked uz zaujem nema! 😀 mame fakt len par minut doobeda (napr. 2x10) a mozno trosku viac poobede, kedze pomaha aj tatik. snazmi sa ten cas natahovat a striedat "ucenie" s odmenou 🙂
vcera som urobila aj kratke video, len neviem, kam ho mam zavesit, aby ste si ho mohli pozriet 😅

valika_val
7. jún 2011

@denduska
dakujem.
a celihop nie su predsa bezlepkove, nie? len ze maju malicko lepku... ci?
vcera som bludila po tescu, kolko mi to moj vrieskajuci syn dovolil, nic som nenasla (okrem nestle kase sinlac).
soju nevylucujeme, pije nutrilon soya.

ale tie dezerty (jogurty) kika mu nerobia dobre, ma z nich flaky okolo ust (ked sa zababre) a po asi 2 hodinach zmiznu... neviem preco.

trapime sa a potrebujem nejake maslo, syr, jogurt, smotanu (aj na varenie), natierky... ostatne veci zvladneme (zelenina, maso, ovocie) 🙂
soja sa moze akakolvek? tofu a sojovy syr a tak?

na ake veci si mam davat pozor na etikete?
kvasok, drozdie, ochucovadlo (to je asi len vseobecny nazov)... ???
ako budem vediet, ze produkt neobsahuje kazein? to predsa nikde nepisu 😖

magimary
7. jún 2011

@valika_val tak OKi 😉

ak je na výrobku napísané, že obsahuje mlieko, tak automaticky obsahuje aj Kazeín (hoci ten tam nikdy nie je priamo napísaný)...
sója sa môže v akomkoľvek "skupenstve", ale teda netuším, ako v tomto veku (hoci môj syn bol od malinka alergicky na BKM, toto sme nikdy neriešili, lebo on papal všetko ostatné (aj lepkové v pohode) a na chlebík sme mu dávali buď len džem, alebo aj Veto (dr. povedala, že to môže), syry, jogurty nemohol, rovnako ako mlieko (namiesto toho mával detské výživy) 😉

valika_val
7. jún 2011

ja som v tomto debil, prepacte 😀 na vacsine vyrobkov nie je doslova ze obsahuju "mlieko", ale rozne skryte zalezitosti z mlieka pod inymi nazvami, nie?
a co tak kys. mliecna? videla som ju na masle. to sa moze, ci nie?

kaja73
7. jún 2011

@valika_val ma bavi ta citat 😀 Kys.mliečnu može-to nema s mliekom nič spolocne.Maslo davaj vetičko-je tukove,vhodne aj na pecenie a aj chut celkom ujde.Je to vyrobok pre deti. http://ke.potraviny.eu/mliecne-vyrobky/maslo/ra...

valika_val
7. jún 2011

@kaja73
mam pocit, ze som uz zahltila pol konika mojimi prispevkami 😀 😀
hej, veticko mal teraz, ale som skoro skolabovala, ked som uvidela kyselinu mliecnu.
chapes. potom ako mam vediet, co ano a co nie? pomoc!!!
a to nepoznas mojho muza - poviem mu, ze teda to veticko bolo ok, mozme kupit druhe, a on sa spyta: a to kto povedal? nejaka mamicka na koniku? no to mi je zdroj informacii!! 😀 😀 😀 😀

kaja73
7. jún 2011

@valika_val ja ho mam odskusane už cca 3m ho davam.Ak nema jest nič mliečne,tak toto je dobra volba.Ta kys.mliečna je myslim konzervant,alebo co.No s mliekom to nič nema. 😉 http://jatocnik.sweb.cz/Kysm.htm

denduska
7. jún 2011

@valika_val kukni tu www.ekotrendmyjava.sk tam maju aj ryzove dezerty, aj sojove...nie Kika...aj rastlinne mlieka od vymyslu sveta. pri kazdom produkte mas logo ci je bezlepkoy, bezmliecny... aj ryzove mandlove smotany na varenie...ja som si naobjednavala veci pred dvoma mesiacmi za 100eciek a kurier mi to pekne doniesol domov vsetko. Ziadne stresy s vrestiacimi detmi v obchodaku kde potrebujes dobreze nie lupu na tie pismenka.

a tvoj muz by si rozumel s mojim 😀 citujem - za to ze sa to pise na koniku, este to nemusi byt pravda 😀

valika_val
7. jún 2011

@denduska 😀 😀 😀 😀 😀 😀 dik, kuknem to. som rada, ze ma chapes 😀

@kaja73 tiez dakujem!

a ze: co furt na tom koniku tolko vysedavas! 😀 😀

valika_val
7. jún 2011

@maznacik007
este som chcela reagovat, ze akurat predvcerom som pisala mail pediatricke, ze co s tym ockovanim... odpisala v tomto zmysle, ze do poradne mame prist, ale ked nebudeme chciet, ze nebude ockovat a ze to mozme posunut. i ked ja by som radsej vakcinu podelila, ale to sa asi u nas na SK neda. 😒

maznacik007
7. jún 2011

@valika_val ale da... nas to dostal az po 2 roku a poviem ti ze uz by som to nedala... skus jej o tom povedat .. predsa len ak je tam podozrenie na autizmus tak by to mali respektovat...

denduska
7. jún 2011

@valika_val a chlieb ja kupujem len hotovy v DM co je baleny..Ertha ci ako sa vola.. ona ho tolko nezje..max.jeden krajec malicky denne...a po otvoreni ho dam do mraznicky...a my si kupujeme obycajny..nejako tomu bezlepkovemu neviem prist na chut 😅

a este - ty si uplna zavislacka, vezmem ti kablik do roboty a hotovo! (t.j.nabijacku od notebooku) 😀

valika_val
7. jún 2011

@maznacik007
musim mat nejake zdovodnenie na to "neockovanie".
ja som inak zastancom ockovanie, bojim sa vsetkych tych chorob, tak im chcem predchadzat. viem, je to polemika na dlhe lakte, ale ja som skratka ZA.
i ked teraz uz o tom nie som presvedcena, lebo to, co som si precitala o MMR vakcine a nasledkoch, z toho ma az mrazi.
neviem, ako to vezmem doktorka - ona je inak dost v pohode, ale v tomto si nie som ista...
takze ani odklad u vas nepomohol? zmenilo sa nieco k horsiemu?
a preco prave tato vakcina?
my sme k nej chceli dat este kiahne... 😒

@denduska hej, ten chlebik je fajny, len malemu sa tie semienka nie velmi pacia (predsalen je malicky), a tak mu moja mamka upiekla prvykrat na skusku bezlepkovy (ani neviem aky). konzistenciou je super, sice sa trocha drobi, ale je taky hutny a malemu velmi chuti - teda nedusi sa z neho a pekne ho papa.
tiez len jeden krajec na rano 🙂

baby, a co drozdie/kvasok - to je ok?

kaja73
7. jún 2011

@valika_val Tu mas niečo k vakcinam a autizmu-ak vies co to po anglicky http://www.rense.com/general85/cant.htm

valika_val
7. jún 2011

a este mam otazku... maly ma teraz speci obdobie, hryzie ma. vzdy, ked to najmenej cakam, sa zakusne do akehokolvek miesta a pekelne to boli. vacsinou ma mykne, skriknem, alebo poviem NONO. nema z toho nejaku extremnu radost, nereaguje na to, ked zakricim "au" - cize nemyslim, ze to robi nejako vedome.
tu sa asi radit neda nic, ze? musim len pockat, kym ho to prestane bavit ☹

daja2010
7. jún 2011

@valika_val Myslim, že v tomto prípade čaká na tvoju reakciu, teda mimiku, skríknutie, reč tela. Tebe sa zdá, že nereaguje, ale možno sa mu páči ten "extrém", teda že je to iné ako obvykle...tak nejak. Čo s tým?, každá rada dobrá pri ročnom dieťatku...hm 😒 Skús mu povedať len jasné "NIE"

anka912
7. jún 2011

@valika_val tak ste sa pekne dievčence rozpísali, až sa vám bojím do toho vstupovať... 🙂 🙂 🙂
Aj my sme bolo pred časom rok a pol na GFCF diéte, keď si človek zvykne, tak už sa to dá, hlavne keď s te s deťmi doma. (Ja som malému musela posielať do škôlky každý deň obed a tam ho zohriali). Môj osobný názor je že:
- sója nie je dobrá, aspoň to čo sa u nás predáva. Na nete nájdete 100 dôvodov prečo. My sme dávali ryžové alebo pohánkové práškové mlieko. Plus je často alergén.
- deti vyslovene potrebujú maslo a nie stužené rastlinné tuky, tie sú tiež škodlivé (tiež kopec info na nete, ja som mala teraz problém s pečeňou a lekárka vyslovene povedala, že na pečeň sú najhoršie, čokoľvek od Ramy po vetíčko, akokoľvek to nazvú a čo do toho pridajú). Ja som malému robila bezsrvátkové maslo, tuším to teraz volajú ghi- nechala som maslo roztopiť a potom som z vrchu zliala do pohárika len čiru časť, to biele mliečne som vyliala.