Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mon25
20. sep 2010

@esssi , hlavu hore, ak budes mat chvilku precitaj si temu, mozno ziskas nejake info 😉 a vacsina z nas veri, ze sa s tym da vela urobit 😵

esssi
20. sep 2010

je mi smutno...

vsilvia
20. sep 2010

@esssi aj nam , ale snazime sa ist dopredu a verit, tesit sa zo zivota a hladat drobne radosti, je to o uhle pohladu. mas 3 chlapcov, oni sa navzajom budu tahat dopredu, budu si navzajom liekom 😵

mon25
20. sep 2010

@arnika1 vitaminy a vyzivove doplnky a ako ich do maleho dostat.... 😕 na to by som musela vytvorit specialnu temu 😉 B6 davam Pyridoxin od Generica v tbl. rozdrvit a zamiesat do napoja, najlepsie ked je smadny a vypije to na ex 🙂 inak my mame s jedenim a pitim velike problemy a drzim vsetkym palce aby vas to obislo 😉

esssi
20. sep 2010

mon o jezení mi nemluv, peklo!!!

mon25
20. sep 2010

@esssi , 😀 , tak v tom nie sama 😀 , maly mal v lete v tych najvacsich horucavach supu, ze nepil nic ine iba cerstvo odstavenu pomarancovu stavu 😅 skus zohnat uprostred leta nejake normalne pomarance 😀 vzdy sme obehli celu Blavu a za 2-3 pomarance sme bezne platili 3 Eura 🤐 niekedy mam pocit, ze si moj syn robi zo mna p.del a skusa kolko vydrzim 🙂

arnika1
20. sep 2010

To mi je ľúto, že Vám detičky nechcú jesť ☹ Moj malý odmieta našťastie len zeleninu a ovocie.
A keď sme u tých vitamínov a minerálov, tak som sa dnes vybrala kúpiť malému kalcium na kostičky. V lekárni som sa opýtala čo by odpurúčali pre dvojročné dieťa, ktoré má bezmliečnu dietu..... 😨 a to som nemala robiť. Lekárnička mi vysvetlila aké je nebezpečné dávať deťom hocijaké doplnky ak to pediater neodporučí a na záver mi odmietla predať akéjoľvek kalcium zo strachu, že s tým budem tráviť malé bábätká 😠 . Potom sa tam pristavil aj druhý lekárnik, začal tam niečo splietať o šarlatánoch.... no len som zírala. To ste netušili, že tí čo dajú svojmu dieťaťu vitamíny a dietu sú šarlatáni? 😀 😀 😀
No prečo sa neodsťahujú aj so svojimi milovanými pediatrami na pustý ostrov. Tam by si vysvetlili aké je všetko neoverené a nebezpečné a bolo by im dobre. Len neviem ako dlho by prežili 😝 .

esssi
20. sep 2010

@mon25 no on je děsnej, jí strašně málo jídel...

esssi
22. sep 2010

a včera jsem ho chtěla venku roztrhnout jako hada..proč se musí pořád tak šíleně bouřit?

arnika1
22. sep 2010

@esssi ahoj, viem ako sa cítiš, ja som to tiež nedávno zistila.... ☹ . Nebuď smutná, je kopec vecí ktoré môžeš vyskúšať a tvoj malý sa velmi zlepší. Prečítaj si celú diskusiu, mne to velmi pomohlo. A ešte odporúčam: Strunecká - Přemúžeme autizmus? A napíš niečo o sebe a svojom malom, ako sa správa, kedy si mala tušenie...... Uvidíš od dnes sa to bude po troškách zlepšovať. Nám velmi pomáha GFCF dieta, malému sa vrátil do tváre život.....no a vela sa mu musím venovať. Piš a čítaj, to ti pomôže. A môj malý sa tiež búri.... oni to majú v sebe - ale skor preto že nechápu význam. Ale postupne zistíš čo na neho platí.

zuzanada
22. sep 2010

@esssi ani mi nehovor, ja som mala dnes ráno nervy v pr....i!!! Zase to obliekanie a ešte stihnúť autobus do škôlky!!!! Pravidelne s ním bojujem asi 1/2 až 3/4 hodinu, kým ho nejako oblečiem, potom ešte 1/4 hodinka na topánky a bundu a to už letíme (samozrejme on mne na rukách) na autobus. Keby som s ním išla normálne peši, tak to si musím rezervovať 1/2 hodinu na cestu na zastávku (inak cesta na zastávku trvá kľudnouch chôdzou tak 5 min.).
A to mu dávam rovno tepláky, aby som ho v škôlke už nemusela prezliekať. Už mi je to jedno, čo si o mne myslia. Ďalšie nervy na prezlečenie teplákov v škôlke už fakt nemám. ☹ 😒 😠

karkulka1
23. sep 2010

Zuzi, neboj sa nikto si nič zlé o Tebe nemyslí 😵 Nech žijú tepláky- malý ani nič iné nenosí ( sú pohodlné, ľahko sa oblečú, vyzlečú), nohavice nemá rád (má len jedny a ani tie nechce). Muž malého v škôlke síce prezlieka ale z teplákov do teplákov 😉 ale to hlavne kvôli tomu, aby nevyzeral po ceste domov ako také zafúľané prasiatko ( lebo niekedy je náš drobec v tomto veéééľmi snaživý 😀 ) )A máme tam ešte jedny rezervné, ak by sa stala nejaká menšia "nehoda"....

esssi
23. sep 2010

já stejnak skončím jednou v Bohnicích 😎

zuzanada
23. sep 2010

@karkulka1 , dík za povzbudenie. Ja malého v tej škôlke už neprezliekam, aby som neiniciovala ďalší záchvat zúrivosti. Som rada ak sa podarí prechod odo mňa k ošetrovateľke bez väčších komplikácií a rovnako to je aj keď ho odtiaľ vyzdvihujem. Našťastie ešte sa mi nestalo, aby bol moc ufúľaný, ale rezervné tepláky máme aj my stále poruke "keby čosi". 🙂

@esssi, tak sa tam možno aj stretneme. 🙂 😅

esssi
23. sep 2010

zuzi 😎 😀 dáme si kafíčko a bude nám skvěle 🙂 mě tam dostanou ty věčný konflikty se Štěpánkem..on normálně vstane po odpoledním spaní a mě se sevřou půlky, co zas bude a nebude odpo za potíže...

esssi
23. sep 2010

@arnika1 najdu soupis Štěpíkovejch divností 🙂

Tak zkouším přečíst celou diskuzi, děvčata nic proti slovenštině, ale už mi z ní třeští hlava 😝 😀

esssi
23. sep 2010

Štěpánek

Narozen 29.7.2007, bez komplikací. Je druhý ze třech našich dětí.
Do roka a půl psychomotoricky ok, v roce a půl se začíná číleně vztekat. Záchvaty vzteku trvají až půl hodiny, válí se po zemi a řve, nedá se to ničím zarazit. Říká cca pět slov, pěkně jí skoro všechno, dělá paci-paci.
Dva roky-začíná dělat potíže s jídlem. Je na mě najednou velmi upnutý, nechce jít ven s tátou, což donedávna chodil. Vzteká se méně intenzivně. Když se někam rozběhne, nezastaví ho nic, jde jako stroj. Neotočí se na jméno nebo na zavolání. Přestal říkat některá slova, zbylo NA-když něco chtěl, NE a BRBR-dudlík. Je schopen v nouzi slova spojit, jako když říkal BRBR NE, až jsme pochopili, že ztratil dudlík.
Dva a půl roku-zajímají ho dopravní značky, venku si je zaujatě prohlíží.
Dva roky a osm měsíců-narodil se mu mladší bráška. Za mého pobytu v porodnici přestal postupně jíst, najedl se půl hodiny poté, co jsem dorazila domů. Na miminko žárlí hodně.
Dva roky a devět měsíců-pomalu je možné nechat ho jít vedle kočáru, někdy se zastaví na zavolání STŮJ. V neznámých budovách šílí a chce pryč, někdy i tam, kde už byl a nic špatného se mu nestalo-pošta například. Přechodně čůral do nočníku, pak přestal, stále na plenách.
Tři roky-když mu na něco ukazuji, podívá se, ale sám neukáže. Přenáší si po bytě hračku, která je aktuálně v kurzu, spolu s ní dudlík, pití, pak si to někde vyskládá-na stůl, na zem. Říká NA, když něco chce, méně než dřív, tak ze dvou třetin je toto slovo nahrazeno jen výkřikem A nebo E. Často nás prostě jen dovede k tomu, co chce nebo podá hrnek, když chce pití. Dál říká HAM a ŇAM, což zní jako NAM, hlavně když něco jí a chutná mu to. Říká TÁTA, nevím, jestli ví, co to znamená. Slabiku TA používá ve významu tam, tady. Přidal slabiku KU, co to je, netuším. Rozumí docela málo, pochopí JDEME HAJÍ, LEHNI SI DÁME PLENU, JDEME SE KOUPAT,STŮJ, HAČNI SI.Když jdeme zvenku a u dveří mu řeknu BOTY, nastaví nožičku. V předsíni už na to neslyší a prchá v botech do bytu. Hodně piští, ječí. Směje se a my nevíme, čemu, na nikoho při tom nekouká. V noci je někdy vzhůru nad ránem, cca od dvou do čtyř, směje se, leze po nás. Dělával to častěji, nyní tak jednou za dva týdny. Vzteká se mírněji, spíš lítostivěji. Nepochopí pokyn TICHO. Stále má pleny. Jeden den –na chvíli nahatý-mě dovede k plenám, když ho zabalím, vyčůrá se. Druhý den mu chci dát plenu, lehne si na koberec a než ho zabalím, počůrá se, teče mu to po noze, je mu to jedno.
Jí velmi malé množství jídel. Karbanátky, řízky, rizoto, guláš s knedlíkem, vývarovou polívku, topinku s máslem,venku suché pečivo.Miluje hry s pískem, vodou, hlínou. Má rád kartičky s obrázky. Na hřišti se během pár minut zuje a sundavá si ponožky. Hraje si sám, hlavně s pískem a trhá kytky a květy na keřích. Směje se, když běhají okolo děti ale nehraje si s nimi. S bráchou se doma i venku rád honí, ke hře ho vyzve jen doma, rád ho objímá. Mazlí se nejvíc se mnou, ale tak svérázně, dle svých pravidel a někdy to docela bolí. Neumí udělat malá-malá, nikdy to nedělal. Na psy si touží lehat, chtěl i v zoo v dětském koutku-to mu byly dva roky. Jako asi roční usnul ležíc na psovi mé maminky. K tátovi hodně přilnul. Snese pomazlení od babičky, dědu nebere vůbec, počítá ho asi mezi cizí lidi a ty ignoruje. Pokud na něj někdo cizí chce sahat, pokouší se utéct nebo dotyčného uhodit. Třídí věci podle barvy, nejradši má červené, pak modré, týká se to kolíčků-pak musím kolíčky nandavat na šňůru a sundavat a nandavat...Někdy si rozsvítí lampičku v ložnici a kouká na stín, který vrhá na skříňku a kýve se ze strany na stranu a pozoruje svůj stín. Nemává, když je v dobré náladě a já mu řeknu udělej-uděláme pápá , jen pohne prsty jedné ruky. Konflikty méně než dřív- kráčím cestou nejmenšího odporu.
Tři roky a měsíc-začal spolupracovat, je schopen s tátou a starším bráškou skládat si lego hodinu v kuse, podává kostky, nastrkuje, co chce kam. Začal si jezdit s vláčkama po kolejích, nikdy doposud s ničím nejezdil. Zlepšil se oční kontakt. Začal si zakrývat oči hřbetem jedné ruky nebo dlaněmi obou. Vydrží tak pár vteřin až pár minut, zastavil se takhle uprostřed hřiště a jen tam stál, oči zakryté, snad pět minut. Mluvila jsem na něj a on nic. Někdy to dělá při usínání, někdy i když dělá, co nemá a je načapán, většinou důvod nevíme. Chtěla jsem, aby zamával tátovi, taky jsem mávala, i starší bráška, Štěpík se na nás podíval, a jeho pokus o mávání dopadl jako vrtění obou rukou v zápěstí-torze. Pak na nás zase koukl, docela se zájmem, připadalo mi, že kouká, k čemu to je a jak to děláme.
Tři roky a dva měsíce-sám od sebe zastrčil špunt v napouštěné vaně, taky odnesl odloupnutý vršek od pacholíka do koše. Na požádání to nedělá. Na požádání někdy přinese při napouštění vany lahev s pěnou do koupele.

erikasadek
autor
23. sep 2010

@arnika1 ahoj vcera som odpisala no zmazalo mi predlhy prispeveko tak uz som nemala ca spisat;..

len kratko.. patko napreduje.. dakujem .. a s joshom sa hra, ale len ked on chce, je to take cudne, ale su zlati obaja maju svoje chvile obaja.. 🙂

co s atyka zariadenia, ak ta potesim mna to nestoji ani halier pato je v detskej psychiatrickej nemocnici.. 😉 😉
mozno aj na slovensku raz take budu..
dnes bude mat seancu ponikov tam tak dufam ze mu to pojde, pekne; 🙂
vsetky vas pozdravujem a docitam vas az zajtra.. 🙂
@esssi
ako Ti moze so slovenciny trieskat hlava;. 😀
to fakt nechapem,

esssi
23. sep 2010

@erikasadek no prostě třeští, musím nad ní víc přemejšlet 🙄

erikasadek
autor
23. sep 2010

@esssi tak nepremyslaj.;a pojde ti to lahko... 😀

esssi
23. sep 2010

@erikasadek jooo to bude vončo, díkes 😀

esssi
23. sep 2010

Štěpánek si konečně hraje chvíli bez mé asistence...uf...je tu bordel, všude prádlo, hračky, drobky....

ivankaalenka
23. sep 2010

@pufff velmi zaujimave, rozmyslam, ze ak nemam ziadnu amalganovu plombu a nikdy som ani nemala a ani moja mama 🙂 , stravujem sa zdravo a zijem relativne stastne (vsetko je relativne), tak neviem, rozmyslam preco mam problemy...

esssi
23. sep 2010

@ivankaalenka no jsou lidi, který tvrděj, že rtuť může za všechno, víš? 😎 😀

esssi
23. sep 2010

@ivankaalenka ehm válčíte s jídlem? my pořád...

pufff
23. sep 2010

ivankaalenka:
Ake problemy mas? A kedy zacali?

Tu su zdravotne problemy, ktore sposobuje ortut:
http://www.mercurylife.com/mercurylife/mercury_...
Preklad (nedokonaly) do slovenciny:
http://translate.google.sk/translate?js=n&prev=...

Samozrejme, nikto netvrdi, ze NEmoze existovat aj nieco ine, co niektore z tychto problemov moze sposobovat - ale pokial ma clovek toho z "ortutoveho zoznamu" viac naraz, dost hlasno to za ortut "hovori".

Inak pokial nemas amalgamy, niekde vyssie som uviedol dalsie typicke zdroje zamorenia organizmu ortutou. Asi druha najcastejsia pricina (po amalgamoch) su ockovania - "vakciny" - tie bohuzial mala VACSINA z nas, este ked sme boli male deti - a niektori aj neskor, dobrovolne (lebo sme sa nechali nastrasit chripkami a inymi blbostami).

essi:
Nu, bohuzel, rtut muze v organismu zpusobovat TOLIK ruznych zdravotnich problemu (podle toho, ktere organy v nasem tele nejvice zasahne), ze OPRAVDU to vypada jako kdyby mohla za "VSECHNO". A medicinska mafie k tomu prispiva tim, ze kazdy z tech symptomu, ktery rtut zpusobuje, nazyva jinym jmenem - i kdyz ve skutecnosti je to to same "zamoreni rtuti" - akorat pro ruzne organy (ruzne casti mozku, thyroid, oblicky, atd...).

esssi
23. sep 2010

@pufff nejsi Ivan?🙂jednoho znám z jiné diskuze, taky tam protirtuťuje🙂

samiana
23. sep 2010

Milí diskutujúci, k téme ortuť:

potrite si na stránke

www.ageofautism.com

najnovšie články, ktoré sa venujú novej knihe Dana Olmsteda a Marka Blaxilla
The age of Autism: Mercury, Medicine and a Manmade Epidemic

Zaujímavá kniha, a ešte zaujímavejšia stránka...

erikasadek
autor
23. sep 2010

za seba ; mozem povedat jedno za vsetko ortut urcite nemoze.. 😉

a za vsetkym netreba hned hladat ortut..
autizmus, existoval podla mna uz dlho, ale diagnostikoval sa inak , pred 100 rokmi , ako pred 50 rokmi ako aj pred 10 rokmi....
ono takyto ludia boli vzdy na pokraji spolocnosti skor blazni ako normalni ludia len sa nevedelo co to presne je.....;

teraz sa zacina lepsie skumat a diagnostika je rychla a skora tak pocet ludi stupa.....

aj ked si osobne myslim ze zato ze moj syn aky je moze na 90% vakcine nikdy to uz nezistim a ani nedokazem nie je toi moja snaha...
moja snaha teraz nie je hladanie vinnika, ale ako mu pomoct.....

ako byt pre neho dobrou matkou, ako mu byt na blizsku ako ho mam chapat co najlepsie a prisposobovat sa dennodennym zmenam a ko aj vyvoju.. ktory je mozno pomalsi , ako u zdravych deti, ale je!!!!!!!!

hladat za vsetkych neakeho vinnika je lahke...
co nie je lahke sa s tym zmierit a denno denne s s tym dietatom zit a prezivat veci.. ktore matkam zdravych deti ani nestoja z apovsimnutie.....

nechcem aby tato tema sa stala temou kto vie toho viac a a kto ma pravdu, ako v ockovacej teme...
chcem aby to bola tema skor ako butlava vrba pre nas rodicov ktory sa s tymto stretavame kazdy den, a nemame pochopenie, v okoli ...a tu sa da zo seba dat vsetlko bez toho aby vas niekto karhal ze toto robis zle;; lebo moja teta povedala.... a podobne......

co sposobuje autizmus sa mozno dozvieme dufajme do konca nasho zivota....
ale dovtedy som tu pre svoje dieta a j emi jedno teraz co to sposobilo , jedno viem cim som obvinovala samu seba, a spoob ako to mohol dostat , nemala som pokoj v duci teraz.; kaslmem nato ako to dostal, ale sustredim sa ako mu pomoct........
pozeranie spat nie vzdy robi dobre;. 🙂
moj osobny postoj.. k teme vidim ze sa to tu vinie uplne inym smerom akym to bolo myslene;. 😉

pufff
23. sep 2010

esssi: Nejsem. Ale vim, koho myslis.
A s rtuti neni co "proti-rtutovat" - to neni zivy tvor, to je chemicky prvek - neda se s ni "bojovat" nebo "zabit".
Akorat neni dobre prijimat ji do tela, a kdyz uz tam je, vytahnout ji ven (pomoci "chelace").

A kdyby nezpusobovala tolik zla a problemu lidem, nebyl by duvod se s ni vubec zapodivat. My nejsme zadni knezi ani politici aby jsme si vymysleli fiktivni "kauzy".

Rtut je zatim NEJsilnejsi neurotoxicky prvek znamy cloveku. A tu je video, jak to PRAKTICKY vypada, kdyz se rtut dostane k neuronum:

https://www.youtube.com/watch?v=GDnfeIwd0wI