Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
30. aug 2011

z dneska mame pozitivny zazitok, a to rovno z auta. doteraz v nom sedaval nas najdrahsi za trest (teda ked bol maly, bol ok, ale ako je v 9-18 sedacke, je to desne, vresti, vzpina sa, kope). no a dnes prvykrat pozeral von oknom a vydal zvuk! vyskal, alebo take nieco. pozerala som von, nic specialne som nevidela (policajtov?) a on drzal rucku pri okne (naznak ukazovania)... bolo to mile 🙂

magimary
30. aug 2011

@valika_val Nutrilon.
ako by som to definovala? že to nie je prirodzený smiech, ale len "umelo hraný" (hrubší a nasilu)...
ale on ho nemáva často, iba keď sa chce zapojiť do (humornej) situácie a nechápe sociálnemu kontextu...
skrátka ke´d vidí, že iní sa smejú, tak akoby cítil, že sa má smiať aj on,
aj keď nevie prečo a najmä ako... 😝
ale častejšie sa smeje "normálne"

kati, ako bolo na chate? udobrili ste sa s mužíkom? čo Teo? ako reagoval na nové prostredie? 😕 🙂

anka912
30. aug 2011

@wandah a nie je veľmi bojazlivý? myslím ako celkovo?

wandah
30. aug 2011

@sisstin na jar mal pár slov (mama, toto, daj, baba, ham) a potom zase stíchol. Aj blabotal a prestal a potom zase začal a zase prestal a tak dokolečka už rok....

alinocka
30. aug 2011

Kúpila som pexeso-Hladá sa Nemo-celé som ho nepostrihala len pár obrázkov a chcela som po Vanke nech nájde rovnaké a som jej aj pomáhala a ukazovala čo od nej chcem....ale mladá dáma si vzala jeden obrázok do ruky ak ked som videla úsmev a ako točí zápästím mi bolo jasné že sme skončili....sa na mna pozrala a že -mama!preč!....nejdem Vanka chcem byť tu s tebou.....a Vanka ma chytila za ruku a vyviedla z detskej von a ešte aj dvere zavrela.....ale bola zlatá 🙂
A ked som mladšej na tom nepostrihanom ukazovala že aha aká rybka a kde je taká istá rybka?tak hned ju našla a ukázala-som bola pyšná na ňu a zároveň smutná že Vanka nič 😖

sisstin
30. aug 2011

@wandah no jako některý děti s expresivní mají ten vývoj řeči do určitý doby normální, ale pak se to zasekne a už to nejde dál...nebo prý i přestanou říkat to, co říkaly 😕 ale to je fakt u těch dětí, které začly mluvit normálně...okolo toho roku....ale co znám většinu dětí s expresivní já, tak všechny začly mluvit nejdříve kolem toho třetího roku...do té doby neříkaly nic 😉

wandah
30. aug 2011

@anka912 je, ja by som povedala že ani bojazlivý ako strašne precitlivelý, on sa proste stáe bojí že zmiznem, vždy keď niekam idem normálne mu poviem kam idem a kedy prídem on kývne hlavou ok, dá pusu, pohladká a zakýva, vec vybavená. Ak by som zmizla bez vysvetlenia, plakal by, hladal ma po byte a ukazoval na dvere. Raz som to spravila, a to aj bolo naposledy. Muž skoro zošedivel kým som sa vrátila...

magimary
30. aug 2011

@wandah tak to by podľa mňa nemala byť alália ani afázia v žiadnom prípade... 😕

inak, @sisstin, som si všimla, že ste s @andreabe rozoberali zdieľanie, tak veľmi podobne zdieľa aj náš Tady, ako opísala u Lukáška... ukáže len na to, čo pozná, resp. čo ho fascinuje, zaujíma, nikdy neukáže na nič, čo nepozná...to ho skrátka nezaujíma...ale absolútne 😕

alinocka
30. aug 2011

@valika_val nevolala Ti náhodou už Jánošiková????

valika_val
30. aug 2011

@magimary noooo... udobrili? akoze zide z oci zide z mysle. proste presiel cas, museli sme komunikovat, ale vo mne to vsetko ostalo. on sa teraz trosku snazi, ale v mnohych veciach ma tak neskutocne stve, ze to snad ani mozne nie je... nevadi, nejak sa to spravi, aj ked este neviem ako.

na chalupe ok, ako minule. nic nove, vovnutri chodi dookola (pece) ako bludna ovca, akurat sa mu paci, ked ho "nahanam" a tesi sa, ked nevie, z ktorej strany vyjdem. ale inak ani slovo, ani zvuk, totalne mlcanie 😔 ☹ zas su posledne dni (tyzden, dva?) horsie, akokeby to bolo vyvazene tym ukazovanim. ze nieco prislo, nieco odislo.

ma ale nove gesto - a to ked napr. ukazuje dole, tak tou ruckou hybe, akoby chcel dat najavo, ze to, co ukazuje, je dolezite, a ze to, ze mu to mam dvihnut, je urgentne! 😀

sisstin
30. aug 2011

@magimary jj...tam je to právě jiné v tom, že standartní dítě ti bude ukazovat na vše...na to, co nezná...i na to, co zná....ti někteří autíci sdílejí pozornost jenom na to, co zajímá je - úzký okruh zájmů(značky, auta atd.), ale zas Lukášek jako ukazuje na různé věci 😕 ale jakmile nezná jejich název, tak ne...no fakt zvláštní 😕

anka912
30. aug 2011

@wandah je to možno blbá otázka, ale ja si to neviem dobre predstaviť- nehovoril by napr. za nejakú odmenu. Môjmu keď niečo sľúbim, tak to bude opakovať, len aby to dostal

magimary
30. aug 2011

@alinocka toto ukazovanie rovnakého Tady tiež absolútne nevie... 😕 akoby to nevnímal, že sú rovnaké...
ale tak-budeme cvičiť a možno to dotiahne... 😕
už som mu dokonca (spolu s knižkou, čo má Lukáško od andrejky) objednala aj "tieňové pexeso" 😅 , a on chudák nevie ešte ani to základné bežné a kartičkami - obrázkami nahor... 😅 😝 😒

ale, aspoň vidíš aká je menšia šikuľka 😉

wandah
30. aug 2011

@sisstin no tak maldý má ešte 3 mesiace do 3.narodením, tak počkám, snáď sa spustí 😀
máte niekto skúsenosti s logo Sanatóriom Dialóg v BA?

valika_val
30. aug 2011

@magimary co co co? ake ukazovanie a zdielanie? tam sa to nejak deli? ze ci ukazuje na rozne veci alebo len na tie, co pozna? a ked teo nepozna nic, okrem hava a lapmy? hehehe 😀 siss, prosim o vysvetlenie.

wandah
30. aug 2011

@anka912 možno aj hej, ale cumel je zrušený, takže tam už nič. Ešte snáď za niečo sladké, nap. hrozienko, ale keďže sme tvrdo na diéte, aj to je zrušené. Nemá žiadnu najobľúbenejšiu hračku a vlastne nič za čo by to bol ochotný urobiť. Jedine tuším za jednu úlohu na Ipade, ktorej prepadol dnes. Skúsim zajtra...

sisstin
30. aug 2011

@anka912 ono jako záleží na diagnoze, Tygra prostě nejde "donutit", aby řekl něco, co neumí...respektive ted už po mně zopakuje cokoliv (jeho stylem), ale stejně to nebude aktivně užívat, pokud to slovo fakt nemá v aktivní zásobě 😉

magimary
30. aug 2011

@sisstin no a presne tak aj Tady... 😕 on tiež ukáže kde čo, ale len to, čo pozná (a to sú práve "objekty jeho záujmu a fascinácií), nič neznáme, aby si mohool rozvinúť pasívnu zásobu...
a to ani nechce pozerať v knižkách...
ako fakt je ťažké odraziť sa k niečomu novému, keď on si fixuje to svoje "zažraté"
ale naposledy sa mi takto podarilo "vydolovať" to prasiatko a kravu... (aj keď dnes zase v reklame na Milku zahlásil že havo 🙄 )...

anka912
30. aug 2011

@magimary to len dokola cvičiť, dať len 2 páry, také čo pozná napr. auto a psa vziať do ruky jednu a hovoriť- daj rovnaké, potom vziať jeho ruku, pomôcť mi zdvihnúť a pochváliť
A Maťo ako malý vedel, čo chcem, keď som povedala - daj rovnaké, ale nerozumel, keď som povedala daj také isté.
Rozumel otoč ale nie prevráť. Pozor, treba používať vždy to isté slovo.

alinocka
30. aug 2011

@magimary to tieňové chcem aj ja len je to drevenné,u nás v meste je taky velko sklad-dodávaju pre školky nábytok ale aj rozne hračky a tak,našla som ich aj na nete ale nemajú tam celú ponuku doma máme ich katalog a sú tam uplne super veci pre deti-interaktívne hračky a kadečo iné....škoda že na nete majú takú chudobnú ponuku. 😔

sisstin
30. aug 2011

@valika_val tam je to myšleno tak, že někteří autíci jakoby sdílí pozornost, ale jenom na to, co je zajímá - auta, loga, značky atd., ale na nic jinýho ti ukazovat nebude....za to standartní dítě ti prostě bude ukazovat na všechno, budete venku a dítě ukáže na pejska, za chvíli zase na miminko, za pár sekund na letadlo atd. 😉

alinocka
30. aug 2011
sisstin
30. aug 2011

@valika_val a právě ukazují na věci, u kterých neznají název a nechávají si ho od druhé osoby říct, takhle se rozvíjí ta pasivní slovní zásoba 😉 jako samo ukazují i na to, co znají a co se jim líbí.... ale právě Lukášek nebo Tady ukazují jen na to, co znají...a nové věci mají na háku...tím pádem se nerozvíjí ta pasivní slovní zásoba 😉

magimary
30. aug 2011

@valika_val ha, ak to ste to ešte moc neporiešili...
aj keď si myslím, že TM to už bude teraz považovať za vyriešené... 😝
akurát, že ty nie...
inak, aj u nás je to tak, že niečo nové príde a k tomu ako bonus, či čerešňa na torte vždy príde (aby sme nespyšneli) aj niečo horšie, ako bolo dovtedy 😖 😝 😒

@wandah , nemám, akurát som počula, že sú dobrí, ale osobnú skús. nemám 😕

@alinocka, myslíš Nomiland? tí sú super!

valika_val
30. aug 2011

@alinocka nevolala... kebyze hej, hned to tu napisem 😀 ja som jej tiez este nevolala, hadam zajtra rano si spomeniem. ale o siedmej je na mna este skoro, zachripnuta prestavam byt tak o 8,30 😀

alinocka
30. aug 2011

http://www.didakticke-hracky.sk/sk/detail/prira...
a toto tienove a ešte kopu vecí čo nie su v tejto ponuke na nete

anka912
30. aug 2011

@sisstin len poznámka- Maťo mi ešte NIKDY neukázal na niečo s cieľom pritiahnúť moju pozornosť alebo sa opýtať. Ani na to, čo ho zaujíma

alinocka
30. aug 2011

@magimary nie Bella

sisstin
30. aug 2011

@anka912 jj, to tak bývá u autíků...ale jsou i ukazovací autíci (někteří), třeba R. od @alaska28 ale právě, je to jenom na to, co zajímá jeho -loga ... 😉 a ještě to začal dělat pozdě...ne ve věku standartních dětí...

anka912
30. aug 2011

@alinocka pekné, len sa obávam, že to bude pre ňu špan. dedina, pre Maťa by bola. Autíci a výrazy tváre!