Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
6. sep 2011

ahojte, tu som, ale musim aj nieco robit, nielen tu kvasit 🙂
ale som sa chcela pochvalit, ze dnes som si vyzobrala od mamy (ano, dobre pocujete, od svojej mamy), nech mi kupi knihu GAPS 😉 akoze na narodky aj na vianoce a tak 😀 aj matkina som si vyzobrala 😅 a teo dostal jesenne topanocky 😵 😵 😵 dufam, ze to mame budem moct oplatit a kupovat jej veci tiez 😔 😔

@maruskaaa tebe som chcela - neviem, ci vies - ze len laktozu vylucit nestaci 😒

magimary
6. sep 2011

@maruskaaa v pohode, chápem 🙂

inak, mne dnes prišla poštou tá kniha Obrázkový slovník aj s tieňovým pexesom 😅
ale jasne som pochopila, že obe veci sú u nás aktuálne možno o dva, tri roky 😅 😝
dokonca ešte aj tá kniha...

maruskaaa
6. sep 2011

@valika_val ved preto to chcem dat otestovat....ja len podla skusenosti vidim, ze len zmena z junior extra mlieka na sojove mlieko ukludnila jeho agresivitu a je ovela viac pristupny hovorenemu slovu, da si vysvetlit veci, predtym len jacal za vsetko co nebolo podla jeho, a aj z mne neznamych pricin.....to nam uplne ustalo....tak uvidime ze co a ako..on ma inak prirodzene rad zemiaky, ryzu, vajcia, maso, takze by sme len v podstate presli na bezlepkove pecivo a muku....

lucka261177
6. sep 2011

tak tie kutiky s uloz.to nefunguju takze predsa nie nadarmo robota anka 🙂

valika_val
6. sep 2011

@maruskaaa nehadam sa 😀 ja len chcem povedat to, ze podstatou GFCF je vylucenie kazeinu, nie laktozy... akoze laktoza ide ruka v ruke s kazeinom. ale prave k. je ten, co robi sarapatu, takze nahradenim normalneho kravskeho mliecka bezlaktozovym si si velmi nepomohla 😉
ale hlavne, ze sa ukludnil 😵

magimary
6. sep 2011

@valika_val ja neviem, to tu už fakt nikto nič nečíta 😅
veď maruška písala, že prešli na sójové mlieko, nie? 😕 😅

wandah
6. sep 2011

@magimary no v Tescu nič nemali, aspoň v tom petržalskom, ani laminovačku ani fólie. Ale obidve veci som kúpila v Nay, ale rozhodne oproti I-netu predražené (ale ja som chcela hneď večer laminovať tak som kúpila), laminovačka 29,90 a 100ks fólií A4 za tuším 12

anka912
6. sep 2011

@valika_val prepáč, čo znamenalo v tvojom príspevku - aj matkina som si vyzobrala, len tak som zvedavá

anka912
6. sep 2011

@magimary maruska spomínala že na palacinky dáva bezlaktózove

magimary
6. sep 2011

@wandah wow! 😨 dobrý rozdiel... 🙄 😝
ale dík za odpoveď 😉
aspoň viem, že určite nie cez kamenný obchod 😉
ale zajtra teda ešte laminujem s "robotnou" (tatik sľúbil, že zajtra prinesie, ale jeho to prestane baviť
a potom si kúpim ja 😅 😀)
a vám to ako dnes išlo s kartičkami? 😉
ako napreduje malý?

to anka: no, ale to je do "váry", ale malý pije sojové 😉

valika_val
6. sep 2011

hej hej, to bolo na margo toho bezlaktozoveho 😉 ale jasne, ze prechod na sojove je super!

anka, toto: http://www.martinus.sk/?uItem=99457 😉

maruskaaa
6. sep 2011

@magimary
@anka912
ano pijeme rano a vecer flasu sojoveho mlieka...bezlaktozove mlieko sme davali zatial do palaciniek raz a urobila som mu to s bezlepkovou zmesou na palacinky z billy....a boli tusim lepsie ako normalne a 3 cele zjedol 🙂...teraz zacal chodit do skolky pre podobne deti ako on, (je ich tam 7 a 3 pedagogovia) a aj dnes aj vcera si pytal duplu na desiatu...a to mali vcera akusi mrkvovu natierku a dnes rybaciu...doma mi chlieb moc neje, skor tak grahamovy rozok cisty, tusim raz za cely svoj zivot mi doma zjedol so syrom 🙂 takze aj kvoli tomu teraz riesim tie opioidne peptidy.....na mlieku som sa uz dohodla, ze mu ho nebudu davat v skolke (radsej caj), ale s tym chlebikom to uz bude tazsie oducat, najma ak si teraz v skolke na neho tak zvykne, ved mi ucky tvrdili, ze mu vraj strasne chuti, sa usmieva a az prsty si oblizuje 🙂...skusim upiect na vikend doma bezlepkovy, ze ci ho bude jest ....

anka912
6. sep 2011

@valika_val aha, zas som múdrejšia
ale začítala som sa do recenzií a prvá- to nie je kniha, to je modlitba a druhá- absolutné sklamanie, nuda.
To musí byť zvláštna kniha, keď vyvoláva tak protichodné dojmy (koniec lit. vsuvky).

anka912
6. sep 2011

@maruskaaa môj malý zjedol za ten čas čo sme boli na GFCF asi stovky palaciniek a robila som z bezlepk. múky, vajíčka a ryžového mlieka - práškového. Boli dobré, len sa musia jesť ešte čerstvé, keď stoja tak popraskajú, proste majú takú inú konzistenciu. Nemusíš kupovať nejaké zmesi, len si to predražíš

magimary
6. sep 2011

@anka912 môžeš mi, prosím, napísať presne pomery k tým palacinkám?
ďakujem 🙂

anka912
6. sep 2011

@magimary no to som robila ako normálne palacinky - tak od oka. Urobila som si povedzme 2dc mlieka, k tomu jedno vajíčko a múky toľko, aby bolo cesto akurát, ani riedke, ani husté. Radšej trocha redšie, za chvíľu trocha dohustne. A jasné že som dala trocha cukru. Jedával to s lekvárom, Grankom alebo bezmliečnou nugetou.

valika_val
6. sep 2011

@anka912 som zvedava... od neho mam vsetky knihy, je to zaner, ktory sa mi paci (aj mnoho inych), vsetky knihy su zvlastne, niektore sa mi pacili viac, niektore menej, ale naucila som sa, ze napriek jednemu spisovatelovi netreba ocakavat jeden zazitok. stale to moze byt ine... tak aj predosla kniha. cakala som to, co Matkin daval na zaciatku, bola som sklamana. ale po docitani som tam nasla spustu inych veci... 😉 tak uvidim, co to bude teraz a aj na zaklade takych protichodnych reakcii sa uz neveim dockat, kedy ju docitam. som zvedava, ku ktoremu taboru sa pridam ja 🙂 uz len si najst cas na citanie 😀

valika_val
6. sep 2011

odkial mate bezmliecnu nugetu?

anka912
6. sep 2011

@valika_val ja si na čítanie nájdem čas vždy, aj keď doma bordel 😀 😀 😀

magimary
6. sep 2011

@anka912 dík 😉

@valika_val, a na svoju knihu máš čas? nič neposielaš 😉

ja si veru na čítanie už neviem nájsť čas... .-p
teda ak nerátam tie minútky čítania na wecku,
len ešte aj tam mi držia knihy minimálne dve deti 😀 😅

anka912
6. sep 2011

@valika_val z Billy, ale už by som ju nekupovala, je to samý rastlinný tuk, ten nie je zdravý, radšej mu daj s Grankom.

valika_val
6. sep 2011

magi, nemam, zanedbavam, ako sa da...
momentalne zhanam akykolvek notebook od znamych (zatial neuspesne), ktory by som si mohla vziat na chalupu a pisat 😒

valika_val
6. sep 2011

http://www.youtube.com/watch_popup?v=jJrzIdDUfT...
😉 to ked uz sme s nervami na konci... 😀

wandah
7. sep 2011

@magimary napredujeme veľmi pomaličky, jeden deň lepšie jeden horšie....

yukki
7. sep 2011

@anka912 jééééééééééé...veď to je veľa...viac sád tých šnurovačiek...ty kokso toto bude cvik na jemnú motoriku! Presne toto čo nám chýbalo! a aké krásne to je! Zachovalé! 😵 😵 😵 Ďakujeme krááááásne!!!

anka912
7. sep 2011

@yukki hodila som ti tam ešte včielku Maju a všetky tie hmyzy z rozprávky. Maťo sa s tým hral len tak, že napr. motýlika celého obšnuroval, jeho nebavilo dávať to na kvetinku, tak kvetinka je úplne zachovalá. Akurát taká pekná lienka sa stratila... ☹

magimary
7. sep 2011

ahojte 🙂
@wandah , čo to znamená, že jeden deň horšie a jeden lepšie? myslíš to tak, že niekedy spolupracuje a niekedy nie, alebo niekedy pekne "rozpráva"(=opakuje) a niekedy nie, či ako to máte? 😕

ja som dnes s Tadykom zase cvičila a akože ja normálne nechápem... dala som mu triediť farby (v živote farby neriešil a teda ani nerieši, ani ja som s ním farby neriešila, až teraz posledné dva dni sme si vonku pomenuvávali farby áut, ale jemu to vôbec nič nehovoríilo akože bez reakcie to bolo, resp. páčil sa mu štýl, akým som hovorila názvy tých farieb áut, hovorila som to s takým iným "pátosom", aby to akosi "vyniklo", tak ten štýl sa mu zapáčil, lebo sa ho snažil napodobniť intonáciou), ale aby som sa vrátila k veci...
no a dala som mu to triediť (triedil modré a žlté kocočky) a on to normálne vytriedil (!!!), ja nechápem, podľa akého kľúča šiel, ako k tomu dospel, ale väčšinu vytriedil správne (!), pritom to robil úplne mechanicky, bez uvažovania a pochopenia toho, čo vôbec robí (!!!)...
ako sa to takto dá???
ešte včera, keď sme triedili zvieratká, tak mi to prišlo také, že tam sa má o čo oprieť, lebo zvieratká sme videli, hovoríme o nich, "pozná" ich...
ale farby???
to ani omylom 😕
ako môže dieťa urobiť niečo, čomu vôbec nerozumie? 😕
/alebo teda rozumie? ale odkiaľ? má to v sebe prirodzene dané?!? vedia deti automaticky triediť farby bez ich hlbšieho pochopenia a poznania!? no, ja z toho fakt nechápem/
akože on to fakt robil tak nejako roboticky, automaticky, akoby sa s tým narodil a už v perinke triedil farby...
pritom fakt netuší, čo sú farby, nemá ani poňatia o tom, že žltá je slniečkoá (lebo slnko nepozná), že modrá je nebíčková (lebo ani nebo nepozná)...skrátka nemám mať odkiaľ "hmotnú" predstavu farieb 😕

pokúšam sa tie videjká stiahnuť na YT, ale aj tam mi to vypisuje, že to bude trvať 97minút a podobne (pritom som to snímala v najnižšom, najnekvalitnejšom rozlíšení 😝 😕)...aj vám to tak robí? (/tí, korí sťahujete na YT?)

maruskaaa
7. sep 2011

@magimary Ahoj...moj maly pozna farby, on to ma z videi na youtube ktore pozera po anglicky (manzel je american)...neviem ci aj take by si chcela, ale mne sa takto andrejko naucil abecedu aj pocitat do 100...
napriklad toto

https://www.youtube.com/watch?v=tRNy2i75tCc

je to o farbach duhy....a po anglicky je tam toho na mraky....

sisstin
7. sep 2011

@magimary jj, děti umí třídit barvy, i když třeba nerozumí mluvené řeči...standart je tak 2,5roku 😉

anka912
7. sep 2011

@sisstin ja som nad tým rozmýšľala dosť veľa, čo magi napísala, pretože mne to prišlo také trochu zvláštne, že prečo by nevedel odlíšiť dve farby od seba, šak musí vidieť, že jedna je iná ako druhá. 😲 Aj keď nevie ako sa volajú, oči vidia rozdiel.
Ja to píšem tak laicky, možno odborníci majú iné názory. Tak isto ako mi príde normálne, že dieťa roztiedi povedzme kocky a guľky. Neviem, možno sa mýlim, ani neviem aká je veková hranica na také rozlíšovania, to sú veci, ktoré som považovala za také automatické...a brala, že to proste Maťo akosi automaticky vie.