Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
24. sep 2011

prosim vas, ako je to so zapisom do skolky? to mozem prist za riaditelkou kedykolvek, alebo sa to deje v nejakych specialne vypisanych terminoch a je mozne, ze sa konaju len raz rocne a posledny bol v auguste? 😀

anka912
24. sep 2011

@magimary ja som to pochopila, že jej ho ideš predstaviť, aby nastúpil skôr ako odíde, aký som optimista. 🙂
A čo tak ho proste dať do škôlky a nikomu nevravieť žiadne diagnózy, len povedať že je taký malý nerváčik, že sa ľahko rozruší, aby naňho trocha viac dohliadli.
Je to možné, že škôlky neberu??? a čo mamy čo musia ísť do práce?

anka912
24. sep 2011

@valika_val zápis býva väčšinou v marci, aspoň u nás, takže dieťa čo do septembra dovrší tri, musí byť zapísané už na jar. U nás zapisujú sa aj také deti, čo nastúpia neskér, napr. sa dohodnú, že nastúpia až v marci ďalší rok, lebo vtedy budú mať tri. Ale Kika šla do škôlky ako 2r. 6 mes. a Maťo 2r. a 8mes., takže vezmú aj skôr, pokiaľ matka už robí.

valika_val
24. sep 2011

@anka912 aha.
no musim sa optimisticky spytat tu u nas (cez cestu mame skolku), lebo som pocula, ze tu sa musi zapisovat o PAR ROKOV skor, lebo vsetko je preplnene... a bolo by mi luto ho nosit do skolky (ak teda nastupi), co je vzdialena, ked tu 2 metre od brany mame "tu nasu".

magimary
24. sep 2011

@anka912 no, to už u nás nie je ani optimizmus, ale naivita... 🙄 😒
mamičky, ktoré idú do práce, majú skrátka LEN smolu... 😖
a presne tak sme to dnes aj vymysleli (!), ako píšeš...
preto som jej hneď volala, aby sme sa jej "pripomenuli" ešte pred odchodom,
ako "bežné deti" a žiadne špeciálne, ktoré potrebujú asistentov, či integráciu...
len som sa to sem bála napísať, že je to nejaké trestné 😨 🤐 , alebo čo...
lenže my sme to dnes prehazdovali z každej strany a sme prišli k záveru, že pre tadyka to tak bude najlepšie (zo začiatku!), kým nebude onálepkovaný, označkovaný, tak k nemu budú možno aj normálne, bežne pristupovať a ž tam my potom len uvidíme, či je schopný zaradiť sa do "normálneho fungovania", či vôbec nie
lebo ak by sme od začiatku riešili, že potrebuje dohľad a pomoc a asistenciu, nikdy by sme neprišli na to (resp. nie tak skoro), či to vôbec potrebuje...
a ak to ozaj nepôjde, aspoň si budeme na istom... a potom budeme riešiť špeciálku (na tú nie je nikdy neskoro 😝 )

u nás sú zápisy tiež nejako na jar,
ale ideme sa "pripomenúť teraz, kým je tam naša Lucka...
potom sa už nemáme komu...

anka912
24. sep 2011

@valika_val tvoj je májový? takže ak bude všetko OK, tak tebe skončí v máji materská a mala by si ísť robiť, nie? Takže zapísať ho tak, že nastúpi od marca-apríla v tom roku, ako bude mať tri. Dieťa môže byť v škôlke mesiac predtým ako ti skončí materská, aj keď ju poberáš, na zaučenie.
Neuvažuj ani nad inými alternatívami, povedz si, že určite nastúpi v troch rokoch a rob všetko pre to.

anka912
24. sep 2011

@magimary tak to skús hneď, keby začal len na dve hodiny, tie by prinajhoršom zvládol aj s plienkou, ale bol by v kolektíve chvíľu a potom šup domov oddýchnuť z toho stresu.

magimary
24. sep 2011

@anka912 ale teraz je BEZŠANCOVO VŠETKO Obsadené (!!!) bez minimálnej šance!!!
teraz je to veľká nula aj preto, že tri má až o tri mesiace
a v priebehu roka sa u nás vôbec neberie, keďže sú škôlky našlapané a ak niekto náhodu vypadne, tak sa oslovuje prvý z trojkilometrového poradovníka (alebo z toho kratšieho-sponzorského 😝)

ale teraz ani nechcem, chcem s ním aspoň ten rok systematicky pracovať a potom takého rozbehnutého (dúfam) ho šupnúť do škôlky... aby sa čo najlepšie chytil k rovnesníkom

anka912
24. sep 2011

@magimary jaj, chápem, myslela som, že tá tvoja známa by mu našla miestočko
tak možno vedľa najaká dedina, ale zas to by si mala problém tam nosiť, nie?
my sme mali šťastie, že nemali tak plno, lebo ináč by Maťo letel prvým oknom. Alebo mi chceli pomôcť, ma tam poznali, chodila tam KIka, aj somu nich učila rok AJ škôlkárov.

magimary
24. sep 2011

@anka912 nemôže mu urobiť miestečko...
my máme škôlku pre 20 detí a máme ich tam skoro 30 (!)...
takže miestečko tam (už ani fyzické!) nie je...
ale o rok, keď odídu "prváci" (žiaľ ešte aj to - je ich tento rok málo!!!, možno len dvaja 😨 ,
práve to chcem od nej vyzistiť), tak moooooooožno, malinké možnúčko...
aj keď aj oni sú povinní vziať najprv predškolákov...
a to môj Tady nie je 😔
takže potom opäť zase len špecka...

a okolité dediny-tiež bez šance...
kto by tam preňho chodil? môj muž autom o siedmej večer?!? 😔

tak to potom kvôli tej angličtine... u vás...

valika_val
24. sep 2011

a ked sa dieta dava do skolky na dve hodiny, tak to su dve hodiny od rana? alebo ktorekolvek dve hodiny? a da sa tak dohodnut v kazdej skolke? nebudu mat v tom chaos? a kazda skolka je povinna zabezpecit asistenta (ak by bolo treba)? a plati sa stale rovnako (mesacne), aj ked tam dieta chodi len malo/par hodin denne?

magimary
24. sep 2011

@valika_val
-nie, dve hodiny počas "školskej činnosti"
-nie, nie každá škôlka sa s tebou dohodne (najmä tie preplnené môžu na to len hodiť bobek... 😝)
-škôlka nezabezpečuje asistenta, toho si zháňaš a PLATÍŠ ty (ak som to tu správne pochopila)
-platíš menej, ak je tam dieťa menej

anka912
24. sep 2011

@valika_val 1. asistent je sci-fi, s tým by som ani neuvažovala, je to ťažké zohnať, možno keby si si samaplatila
2. na dve hodiny sa chodí väčšinou po raňajkách, všetko závisí od dohody
3. škôlka sa vlastne neplatí, možno nejakých 5EUR školné, takže to je nič.

jedine že by to bola súkromná, to nepoznám

valika_val
24. sep 2011

dakujem za pokec, dovi zajtra 🙂

anka912
24. sep 2011

@valika_val dobrú

michalrosky
24. sep 2011

@magimary 🙂 Jsi jako daňový úřad - jednou se ti něco slíbí a nedáš pokoj 🙂
Neboj nezapomněl jsem, ale tohle se popisuje opravdu těžko, zkouším najít správnou formu

yukki
25. sep 2011

@anka912 podľa nového zákona dieťa môže byť v škôlke aj počas mamkinej materskej...nielen mesiac pred jej koncom...apsoň dúfam, lebo ja som už zapísalal obe a na materskej hodlám zotrvať ešte aspoň rok, ktosi i tak radil, že podľa nového sa to už smie a našla som to aj tu v Paragrafoch

maznacik007
25. sep 2011

no kocky ja mam dobru priatelku so synom co ma rovnako ako moja dcera a s tymi skolkami je to tu des pre ine deticky..../jej maly ma MR aj autiporuchy,,,, a aj zdravotny postih k tomu/ normalna skolka neexistuje .... my tu zapisujeme do skolky pol rocne deti aby nam ich mozno po dvrseni troch rokov zobrali... plienkujuce dieta nechcu brat co sa ani necudujem pri takej obsadenosti aka tu je /jedna ucitelka doobeda na 25 deti 3 rocnych u starych je ich v triede viac....
ze asistent tak jedine ze si ho zaplatis sama z vlastneho a aj to by musela skolka suhlasit.... skor je to mozne v skole...
oni chodili do spec. skolky tu v nedalekej dedinke... ale tam jej ho tiez nevzali ze na cely den ... a tak len na par hodin a aj to nie kazdy den....
teraz to kombinuju chodi aj do spec. skoly tam ma asistenta... lebo on absolutne nerozprava atd... a do jednoho zariadenie ale tiez len na par hodin do tyzdna... im stale navrhovali stacionar taky ze na tyzden od pondelka do piatka... ale to nechcu...

dalsi co maju dievcatko s Downom tak zasa platia sukromnu skolu /predtym skolku/ walfdorsku

skolka sa plati v zmysle ze skolne je okolo 11 EUR mesacne /zavisi od mesta my tolkoto platime na dedine/ plus obedy plus ine jednorazove poplatky....
dieta moze byt v skolke aj ked je mama na RD ...

moj nazor je ze pokial pojde naozaj o autika tak normalna skolka mu skor ublizi ako pomoze.... tam je to prosto o dave kolektive to uz potom skor sukromnu skolku alebo pani na opatrovanie ktora sa stara o viac deticiek... ci prip. spec. zariadenie....

maznacik007
25. sep 2011

toto co som pisala platilo v SC v BA a vlastne cely okres SC...my sme sa prestahovali aj kvoli skolke a skole pre maleho /do buducnosti / na jednu dedinu ... kde je to lepsie aj co sa tyka pristupu k inym detom....

magimary
25. sep 2011

@maznacik007 ak je dieťa ozaj autík, tak nie je o čom,
ALE nám vyslovene dr. Jánošíková povedala, že škôlka (malý počet detí v triede) môže malému veľmi pomôcť v socializácii na kolektív, že škôlka je ešte zariadenie, ktoré ho dokáže ochrániť,
na rozdiel od školy, kde je ten tlak (od systému, spolužiakov, učiteľov) oveľa väčší a masívnejší, že tam by mu to už ubližovalo a že by sa mohol ooooveľa zhoršiť...takže tam už isto špeciálka,
ale že škôlka by mohla byť aj bežná...
a ak by nám neostalo iné, len špeciálna, tak na jednej strane je fajn, že tam je máličko detí a (snáď!) aj špeciálny prístup, ale na druhej strane kopu (aj horších! aj "sociálnych") diagnóz, ktoré by nášho malého len ťažko potiahli vo vývine vpred... 😔
ale súčasne platí, že ak by bol náš malý nespoločenský (v zmysle útočnosti, agresivity a "bojovnosti"), tak ho tiež radšej "stiahneme" do špecky, aby nebol niekomu tŕňom v oku a aby niekomu nebodaj ozaj vážne neublížil...
ale to TIEŽ zistíme AŽ keď bude zaškolený...

/inak asi už asi tretí deň má mániu nás všetkých (aj mňa, aj muža!) biť 😨 😲 🙄, zaháňa sa po nás, capne nás po tvári, po zadku, kde zasiahne... 😝 ale to si zase myslím, že je len obdobie a že prejde...ako mnoho iných.. lebo dnes som mu vzhliadla v ústach ďalší kráter, z ktorého mu vyjde ďalšia megastolička, takže asi má "telesný dyskomfort a preto řádí! 😝, snáď/
takže preto je pre nás prvá voľba na bežnú škôlku a až posledná možnosť je špecka... 😖 😝

magimary
25. sep 2011

posťahovala som nejaké fotečky do kompu, tak tu aspoň zopár aktuálnych:
A) Tady a jeho "toč"
B) Tady a jeho "nisá!" (=misa) 😅

anka912
25. sep 2011

@yukki no, neviem, neviem nechcem sa hádať, ale myslím, že ak je matka na RD, tak dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny, inak by to bolo čudné, načo by bola matka na materskej ak dá dieťa na celý deň do škôlky ?

anka912
25. sep 2011

@magimary prepáč, ale ja som už citlivá na to, že aké rôzne diagnózy a prípady sú v špec. škôlke, lebo keď tam chodil môj, tak učiteľky práve argumentovali, že jedna matka chce dať dieťa preč zo špec. škôlky, práve kvôli môjmu malému!!!! že sa od neho naučí zlé veci. Špec. škôlky sú práve pre deti s postihom, nie? Ak myslíš sociálne prípady, tak väčšinou tie soc. prípady alebo Rómovia deti do škôlky vôbec nedávajú, lebo nerobia a deti sa proste pletú im popod nohy doma.
Preto, radšej nesúďme vopred, aby to nebolo nebodaj!!! náhodou naopak

maznacik007
25. sep 2011

@magimary inak mozno mu fakt skolka pomoze.. ja som mala velke obavy ...moj sa odplienkoval tesne pred nastupom do nej v zmysle ochoty si sadnut na nocnik... teraz uz plienky nepotrebuje po mesiaci... velmi som sa bala v zmysele toho ze on je velmi zivy ma svoje problemy co sa tyka socialneho kontaktu a tak ale zvladaju to ona aj pani ucitelky v pohode... ale my sme ho dali na malu dedinsku skolu kde poznam pani ucitelky viem ze tu mali viacere":ine: deticky..
my sme sa aj preto stahovali prec z mesta u nas v meste by toto nehrozilo tam by ho prosto ta klasika skolka zomlela... jasne ze treba hladat... taku kde su ochotni prijat aj inakost dietata...

magimary
25. sep 2011

@anka912 ja nesúdim vopred, iba hovorím, čo si pamätám z praxe v špecke 😉 ...
hej, špecky sú pre postihnuté deti, veď preto vravím, že ak by to bolo nevyhnutné a patril by medzi ne aj náš Tady, tak ho tam dáme, ale každopádne skúsime aj bežnú škôlku, ako nám bolo odporučené, keďže teraz ešte ťažko povedať, čo a ako sa u nás vyvinie (ako si aj sama povedala)... 😉

sisstin
25. sep 2011

@magimary
@anka912 holky, ono dost záleží, jaký druh speci školky to je 😉 třeba Tygr taky chodí do třídy, která se přesně jmenuje Speciální logopedická třída, ale je jich tam 14 a jsou tam děti pouze s vadami řeči, nebo třeba s nedoslýchavostí atd. Ale berou tam děti, které jsou prostě (ted to napíšu jako blbě, neberte to nějak ve zlým) "normální", nenosí plenky, tak nějak normálně se obslouží, spolupracují atd.

Pak je tady třeba speciální školka pro děti se sníženými rozumovými schopnostmi, tedy děti s MR...většinou mají nějaké jiné postižení k tomu, které tu MR způsobuje 😉 pak je tady jedna úplně speci, tam jsou děti s těžkými fyzickými i mentálními postiženími - třeba i úplný ležáčci atd. A pak je teda jedna oční školka a jedna školka pro autíky 😉

takže je třeba si zjistit, pro jaké děti je ta určitá speci školka zařízená...bývá to fakt různé 😉

anka912
25. sep 2011

@maznacik007 my sme mali asi šťastie, že v našom meste nie je taký nával. Ohľadne norm. škôlky pre autíka, tak to je individuálne, aj dr. nám vravela, že pokiaľ zvláda, tak nechať v normálnej. Práve dr.J vravela, že klasické špeciálne škôlky nie sú vhodné pre autíkov, lebo oni potrebujú iný prístup ako napr. ADHD alebo opozdené deti. Potom sa to tam bije rovnako ako v norm. škôlke. Ja môžem hovoriť len za seba:
malý chodil 3 roky do norm. škôlky, na celý deň, aj tam spával, bez asistenta. Zvládal to, aj keď boli sem-tam problémy, učiteľky to mali ťažšie. Veľa sa tam síce nenaučil- v zmysle kreslenia a tak., ale to sa nenaučil ani v špec. škôlke ani v autistickej!!! Keď bol predškolák, tak šiel do špec. škôlky a bolo to oveľa horšie. Ale to je individuálne, všetko závisí od dieťaťa a ešte viac od ochoty a empatie učiteliek.

anka912
25. sep 2011

@magimary ja som nevravela, že Tady nemá ísť do nor. škôlky, práveže to schvaľujem. Len som chcela opraviť názor na špecky.

magimary
25. sep 2011

@sisstin no, naša "vesnická" (malé mesto) má len klasickú jednotriednu špecku, takú "zbernú" (nazvala by som to a snáď nikoho neurazím 😕 )- sú tam v podstate deti od najťažších stavov (ŤMR so slinotokom a pod.) až po ĽMD, ťažké hyperaktivity a por. správania, agresivita, potom aj romovia 😉 a sem-tam možno aj nejaký autík... (žiadna špecializácia, žiadne "triedenie"-skrátka "zberná trieda "inak neprispôsobivých")...

a vy tam máte teda výber obrovský !

sisstin
25. sep 2011

@magimary no to je třeba fakt vybírat...já bych Tygra taky do speci školky, která je "sběrná" nedala, to by mu nic nedalo. To už bych ho dala asi radši do normální třídy o 25 dětech (Krejčířová nám ji doporučovala už od tří let, že by to zvládnul)..ale prostě měl by to tam horší, byl by takovej ztracenej...nikdo by se mu tam nevěnoval a tak 😉 to v téhle třídě jsou dvě učitelky (plus jedna asistentka pro chlapečka s naslouchátkem) na těch 14 dětí...takže tam učitelky neřeší to, že je Tygr ocásek a chodí s nima pomalu i na záchod 😝 a hlavně tam teda mají tu logopedii a všechno, co se týká reedukace té dysfázie.

Jak říkám, je třeba vybírat...pokud je ta speci školka nevhodná, tak to fakt radši do normoš třídy s asistentem 😉