Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
20. aug 2012

@mardenad a těm testům nerozumím, a ani mi nepřijdou moc průkazné..jako doplňující diagnostika jo, ale jako nosná určitě ne 😉

mardenad
20. aug 2012

@sisstin a tú tabuľku od tej Bedn. nájdem niekde? ty mi ju nemôžeš nejakým spôsobom poslať? napríklad sem alebo d IP ? teda aj ju máš v tejto forme 🙂

sisstin
20. aug 2012

@mardenad mám to tady ve článcích;)

mardenad
20. aug 2012

@sisstin jeej, super, dakujem 🙂

lios
20. aug 2012

@mardenad
k tym plienkam chcem len tolko..
Oski cez den nema plienky, ale nevypyta sa cikat..obcas ked sa pomyli.. 😀 cize mi fungujeme tak, ze ho davam...nonstop... ked sa spytam ci chce cikat vzdy znie odpoved NIE..ale ak ho dam tak sa vacsinou vycika.
A inak je to na porazenie ked ma nocnik pred sebou stiahne si slipky a cika vedla...

Urolog na Kramaroch mi poradil, ze mu nemam davat uz ani na noc plienky, lebo v nom pestujem, ze je male babatko a nema potrebu s tym nieco robit(lebo je to pohodlne, vyhovuje mu to)...
cize dat pred spanim cca 2h pit. ak zaspi po dalsich 2 hod. zobudit a dat na nocnik a potom by uz mal do vydrzat do rana...a hlavne ak sa mu stane aj cez den, ze sa pocika tak nerobit okolo toho vedu, nehresit ho ..lebo upzornuje na seba a hlavne sa mu paci ked ho hresim..ta moja nahnevana mimika ho uplne dostane do vybuchov smiechu...Oski zacne este kricat, ze cikaaal a ked nereagujem tak sa mi cely pychne pred tvar a caka co sa bude diat..s usmevom.. 😀
Este som to neskusala, lebo je teplo a Oski je schopny vypit liter pred spanim+melon..cize to by som asi neustriehla 😀

mardenad
20. aug 2012

@lios my sme to začali trenovat ked bolo teplo začiatkom júla. najprv bol stále nahý a hned si pekne sadol ked chcel uboriť potrebu. stále sme ho chválili, tak potom to začal robiť hned automaticky... akonáhle zacíti, že treba... sadne si bez toho, že by nám to oznámil a urobí to. Potom bolo pár dní chladnejšie , tak sme musel byť oblečený, tak sme asi dva dni nacvičovali stiahnutie tepláčkov alebo pančušiek , tak si začal pekne sám sťahovať pred potrebou ale nevedel si to vytiahnúť, resp. on si ich jednoducho nevytiahol a išiel sa hrať dalej takto so spustenými tepláčkami. Tak sme zasa asi 2 dni trénovali aj spätné obliekanie tepláčkov. Potom prišlo na rad cikanie do trávy, páčilo sa mu a dá sa...

najväčší náš problém je , že nevie ani gestom ani slovom ani mimikou ani citoslovcom naznačiť, že chce urobiť potrebu, preto sa obávam , ako to bude, ked budeme chodiť do škôlky, ci mu mám ešte dávať plienky na cestu alebo nie... riskovala by som, že sa pociká v autobuse..

ale toto v noci, ked bude mať taký ten tuhý spánok vyskúšam, že ho dám na nočník a budem veriť a dúfať, že sa neprebudí komplet 😀 , potom by som mala "radosť" až do rána. Ja to tiež nejako intuitívne cítim, že by som mu tie plienky na noc nemala dávať , aby pochopil časom, že aj v noci sa ciká do nočníka, nie len cez deň... vyskúšam dnes v noci a dám vedieť... 🙂 a dík

sisstin
20. aug 2012

Tygr je měl taky dlouho,do tři let a dvou měsíců,ale do týdne byl úplně bez nich,nehoda nikdy žádná a na noc byl do měsíce,nehoda asi čtyřikrát za první půl rok,pak už ne

sisstin
20. aug 2012

Ale to je ten rozdíl od autiku,že on si od první chvíle říkal,že chce.

lios
20. aug 2012

@mardenad
ano Oski si tiez stiahne slipy a potom sa hra s holym zadkom 😀
drzim palce, urcite daj vediet...tak dobru noc bez nehody 😀

mardenad
20. aug 2012

@lios náš sa tiež veľmi rád hrá ale s holým predkom 😀 to je jeho najobľubenejšia "hračka ked je nahý" 😀 no čo, aspoň v tom je ako zdravý chlap 😀 😀 😀 😀 😀

damnam
20. aug 2012

@saurian Len ho bude pozorovat.My sme volali ked mal Ivo 2r a to nam dala termin ked bude mat2,5 ze je este maly.Na druhom sedeni nam povedala ze mu este dava sancu keby zacal hovorit.A ta hodina utecie ani nevies ako tak co sa chces spytat tak si to napis,strasne moc info naraz.

damnam
20. aug 2012

@lios Musim sa pochvalit my s cikanim nemame problem.Cez den ide na wc alebo vybehne von na travu.Teraz si aj vytiahne naspet nohavice.Pred spanim ho davame vycikat a vzdrzi celu noc,alebo behne na wc sam.Spociatku sa prebudil a hodil po izbe lebo sa nevedel zorientovat, ale teraz je to v pohode.Jediny problem velka a utretie zadku,ale aj to sa pomali ucime .

saurian
21. aug 2012

@nelaja dakujem... no mna velakrat napadlo ze by mohol mat znizene iq aj ked som to jeho spravanie vtedy nespajala s autizmom nic som o nom prakticky nevedela ... ale potom casto ukazal ze na nieco je velmi sikovny a niektore veci akoby vobec nerozumel ... asi napr ze naco mi mama podavas lyzicku co ja s tym... ale boli sme u klinickeho psychologa a ten sa vyjadril ze iq testy mu vysli tesne nad normou... tak dufam ze aspon toto bude mat o.k... ale ved uvidime...

saurian
21. aug 2012

@nelaja no a tie nase priznaky... mna az donedavna (do cca 16 mes autizmus nenapadol - teraz ma 21 mes.) ale nieco sa mi na nom stale "nevidelo" v poriadku... taka nejaka intuicia... ale uvazovala som inym smerom ako autizmus... maly mal po narodeni silnu zltacku (bilirubin cez 400)a upozornili nas ze takato hladina moze poskodit cns ale sami nevedeli ci a ako presne posobi... ale k tym priznakom... ked som bola u psychologicky tak som si napisala ze "co sa mi nezda"....bolo to:

POVAHA
Nevyhľadáva spoločnosť
Pomerne kľudný
Málo zvedavý
Akoby pohodlný, lenivý
Zle znáša teplo, veľa ľudí, hluk...
Slabšie emocionálne prejavy
veselý

OTÁZKY
Dávať/nedávať na odrážadlo?
Dávať/nedávať na šerblík?
Chcieť po ňom aby sám jedol?
Ponúkať/neponúkať piť z pohára?
Ako na neho?!? V:
- Neverbálnej aj verbálnej komunikácii
- Na primätie o spoluprácu
Má/nemá zníženú inteligenciu?

Zvláštne prvky v pohyboch a správaní (vychádzam so skúseností so starším synčekom a inými deťmi)
- Nekomunikuje verbálne ani neverbálne – neukáže, neupozorní, nevypýta si, nevyjadrí súhlad/nesúhlas...
- Nechce sa so mnou hrať, pri snahe navodiť nejakú hru sa chová akoby tomu nerozumel „predmetu“ hry, neskôr čo od neho chcem, väčšinou sa mi potvrdí že vie na čo je tá hra, čo s ňou, a vie čo od neho chcem ale nechce to urobiť, keď odídem sám sa hrá „správne“; niekedy sa stáva že mu to však nejde (napr.: guličková dráha, vkladačka, stavanie kociek...)
- Hračky si skôr obzerá malé a drobnejšie, farebné, knižky alebo točí, nehrá sa takmer vôbec s: autíčka, náradie, panáčikovia, zvieratká, domčeky...
- Vôbec neberie a nikdy nepoužíval „nástroje“, či už lopatka v piesku, kladivo, ale ani lyžička, nepýta pohár, metla, lopata, ....; odmieta odrážadlo; šuflíky zásadne zatvára ani žiadne úžitkové predmety ho nezaujímajú
- Zle znáša teplo, veľa ľudí, hluk – radšej pred nimi odíde inde (iná miestnosť, z vonka dnu...)
- Často aj keď predmet uchopí tesne pred vykonaním, dokončením činnosti ho upustí alebo viackrát „cúvne“ pred samotným uchopením
- Veľakrát na niečo najprv pozerá, až potom sa naveľa odhodlá chytiť sa predmetu, často najprv „štuchá“ do toho nožičkou
- Zriedkavo pozorujem: točenie dokola, pozeranie doblba
- Pomerne kľudné emocionálne prejavy (napr. po zobudení, pri mojom odchode, avšak ako menší spustil pri mojom odchode plač...)
- Nereaguje, resp. zriedkavo na svoje meno, skôr vonku alebo v cudzom prostredí – čo však môže byť celková reakcia na mňa nie na svoje meno
- Nikdy neukazuje prštekom
- Na mňa sa obráti so žiadosťou len: hladný, smädný, pokakaný, unavený... v nepohode, príp. ak chce robiť niečo čo bezo mňa nejde – točiť sa, húpať sa...
- Nepoukazuje/neukazuje mi veci čo sa mu páčia, podarili ... zriedka na to upozorní pohľadom
- Chce chodiť v kočíku; do každej činnosti ho treba „postrčiť“
- Opatrný či bojazlivý - Napr. – zľakol sa v bazéne keď sa šmykol – mesiac nevkročil do bazéna ani do vane nechcel; dlho sa odhodlával sám chodiť, takmer nepadá – viackrát si „preverí“ či je to „bezpečné“
- Absolútny nezáujem o zvieratá či prírodu
- Najradšej by pozeral rozprávky, tri-štyri mesiace dozadu ho zaujali len 3, teraz aj iné
Čo vie a robí,nerobí + teraz:
- Menší – 13m. – staval kocky, vkladačky... potom začal chodiť za ruku pomerne dlho lebo sa bál pustiť – v tomto období sa hral málo – potom popálená ručička – potom viac menej hračky len obzerá a nosí – a 2-3 mesiace dozadu odmieta sa so mnou hrať, hračky rozhadzuje, odhadzuje, opustí „priestor hry“, avšak teraz – keď odídem k hračke sa vráti ak ho zaujala
- Mesiac dozadu – mánia v: plazenie, tlačenie dozadu, točenie okolo svojej osi, obzeranie a hýbanie prstami, rukami, nohami, hlavou, vyliezanie, lozenie štvornožky ... akoby objavil sám seba, svoje telo
Pohybový vývoj
o.k.
Iné (zdravotné a pod.)
Tehotenstvo bezproblémové, po narodení vysoký bilirubín, v mesiaci krvná transfúzia, cca do 9 mes. bral lieky na chudokrvnosť + acydum folicum
v 6 mes. vyšetrenie BERA sluchu – sluch normálny
rehabilitácia začatá, avšak neskôr zrušená kvôli kardio výsledkom
v 15mes. – popálená ručička; v rodine: žiadne poruchy ani choroby, iba dyslexia

dnes po precitani si nejakych clankov o autizme viem ze ma aj ine "priznaky" - tocenie sa, spickovanie, vyhybavy ocny kontakt, posadnutost koleckami a preferencia gulatych tvarov, tocenie veci, vysoka "nepraktickost", fascinacia dopravnymi znackami...
takze po vyjadreni sa psychologicky ze by mohlo ist o poruchu v ramci PAS a precitani si par clankov je moja obava ze ide o autizmus velmi vysoka... napriek tomu akosi dufam ze to nakoniec nebude autizmus a ze "nam maly este ukaze"...

zrzulka007
21. aug 2012

ahojte...potrebovala by som poradiť, dcérka má 4,5 roka a má hyperkinetický autizmus. Chodíme do škôlky a v poslednej dobe to bolo aj v škôlke s ňou na nevydržanie,je až priveľmi aktívna, neobsedí, stále niekam vylieza, všetko dočahuje... premýšlali sme že začneme riešiť niečo na upokojenie, lekár jej dal risperdal, berie 2x 3 kvapky, prvý mesiac to bolo fajn, teraz neviem či ho mám vysadiť alebo počkať....nič ju nezaujíma, nevie sa s ničím hrať, jej obľúbené skladačky ju nebavia a mám pocit, že ich ani nevie skladať, začala sa pocikávať, do vtedy chodila sama na záchod úplne v pohode, teraz keď ju nedám tak sa pociká, sama nejde vôbec...s obliekaním je problém, mám taký pocit ako by "ohlúpla". Viete mi niekto poradiť čo s tým? Mám ich vysadiť? A ako? Zo dňa na deň alebo postupne uberať...prosím vás o radu...

sisstin
21. aug 2012

@saurian myslím,že jsi autismus popsala celkem dokonale. On jako žádný autista nemá naprosto všechny projevy,čím víc jich má,tím je to postižení těžší.

valika_val
21. aug 2012

@saurian ja som bola so synom u Dr. Jan., ked mal 18 mesiacov. suhlasila so mnou, ze vidi urcite auti znaky, ale ze je este prilis maly, aby davala nejake zavery. a ze u nas pojde hlavne o rozvoj komunikacie, a ked sa spolu s komunikaciou auti znaky zmiernia (vytratia), sme na dobrej ceste. ale nepovedala, ze sme mimo auti spektra.
teraz ma 28 mesiacov a netvrdim, ze s nim nie su ziadne problemy, ale neustalym porovnavanim s inymi detmi s roznymi diagnozami sa mi vidi, ze sa priblizuje k neurotypickym detom. ako to nakoniec skonci, neviem.
u nas je najvacsi pruser socialno a zvlastne reakcie. s detmi sa nekontaktuje (hlavne so seberovnymi a mladsimi), boji sa ich, nerozumie im (ani reci, ani spravaniu), boci od nich a hlada utocisko u mna. starsie deti, ktore maju k nemu pristup ako dospeli, akceptuje a dava najavo naklonnost. momentalne ma obdobie, ked cudzich ludi totalne ignoruje, okuna sa, skryva sa za mna, neodpoveda, nereaguje.

ty si dost seriozne popisala autizmus v prejavoch tvojho syna, zial. to ale neznamena, ze sa to nemoze zmenit. pri autizme ja ale najdolezitejsie pozriet sa na dieta ako na celok, objektivne a s odstupom. je fajn, ze si si spisala dolezite ukazovatele, aj to, co sa ti nezda. vymenovala si cih, spocitala, porovnala s prejavmi, ktore si nasla na nete. ale tak celkovo, ked sa pozries na syna, zda sa ti autisticky alebo normalny? ja sa utesujem ako len viem, aj cela rodina si mysli, ze sme z toho vonku, ale ked sa pozriem seriozne na svojho syna, stale tusim, ze nieco nie je v poriadku...
uvidime, co prinesie skolka. myslim, ze takto o rok si uz budem ista.

ja som so synom na radu psychologicky a spec. pedagogicky pracovala od jeho 12. mesiaca. boli sme pre nich ako pokusni kralici, spolocnymi silami sme hladali cesty a sposoby, ako zaujat a motivovat tak male dietatko. podla slov psychologicky som sa do toho pustila celou silou a po pol roku nase trapenie prinieslo ovocie. bol to najtazsi polrok v mojom zivote. v 18tich mesiacoch konecne ukazoval (prstom!) a objavili sa aj prve tri slova. tiez ovladal par gest, ktorymi sme sa zacali dorozumievat. dalsi polrok si prilis dobre nepamatam, ale stavali sme na zakladoch a snazili sa o rozvoj tam, kde sa naskytla najmensia sanca na pochopenie. moj syn mal aj velmi zle porozumenie reci, vlastne stale ma (oproti ostatnym detom), ale vdaka specialnemu pristupu to ma celkom kompenzovane.

a co ma najviac potesilo a prekvapilo, v poslednych dnoch som dostala nezavisle od seba dve pochvaly od mamiciek! jedna ma dve deticky. mladsi (asi 18m) nerozprava, ale nadherne komunikuje, vyzera velmi sikovne. starsi ze nerozpraval do styroch rokov. zial mamky castokrat nevedia spravne sledovat komunikaciu ako taku. nezaujima ich, ci dieta neverbalne komunikuje, ci spravne reaguje, ci zdiela, ci je zvedave, ci potrebuje k poznavaniu sveta partnera (rodica). vacsinou mamky zaujimaju len pocty slov, ale takych tych naozajstnych, ktore pouzivaju aj dospelaci. takze tato mamka bola uzasnu ta z mojho syna, ktory rozprava. smiala som sa a povedala som jej, ze je velmi pozadu a ze ma dg Oneskoreny vyvon (ci vyvin?) reci.
druha mamka ma asi 5-6 rocneho chlapca a 4 rocnu dcerku. chlapcek ma problem s vyslovnostou, ine som si nevsimla. dievcatko je velmi sikovne, vyzera ok. obe deticky chodili do specialnej skolky, do triedy pre deti s NKSCH. aj tato mamka sa vyjadrila, ako krasne moj syn rozprava.

velmi zalezi od toho, s kym sa stretnes, s kym porovnavas, kto ti co povie a clovek ma tendenciu verit tomu lepsiemu. nevadi 🙂 ja sa rada zasnivam, ale ruzove okuliare absolutne odmietam, a preto aj voci rodine som tolerantna, ale kym sama ako matka nebudem mat istotu, budem svoje dieta vychovavat trosku inak, nez zdrave deti.

ako je to u vas s komunikaciou? tym, ze nerozprava, neukazuje, nezdiela, nemate nejake problemy? nema zachvaty hnevu, afekty, nezlosti sa, nie je placlivy alebo negativisticky? neviem, ci som spravne citala, ale nic take som nepostrehla... terza s odstupom casu viem, ze u nas bol najvacsi problem prave v tej komunikacii. kym mal nizsie potreby (jest, spat, hrat sa (do tych 12m), tak stacilo, aby ma ignoroval. potom sa to zacalo lamat a ked uz potreboval toho viac (nechcem vodu, ale caj, nechcem toto jedlo, ale ine, chcem sa hrat takto, nie inak...) ked uz chcel vysvetlenia k veciam, ktore ho trapili, nerozumel im, alebo sa bal, tak nastal obrovsky problem. nerozumeli sme si. on nerozumel svetu a bol velmi zle a narocne dieta a ja som nerozumela jemu a nechtiac som ho trapila.
pomohlo to, ze sme nasli "spolocnu rec" 😵

2671974
21. aug 2012

@mardenad ahoj,mne ma maly styri,a oducame sa uz tyzden zatial sa nam dari,ale vobec ho nebudim lebo raz som to urobila a zuril kopol do nocnika a nechcel ho ani vidiet,proste som to riskla,lebo ma uz nebavilo kazdy vecer s nim bojovat a davat mu plienku,ale neboj uz sme sa dva krat pocikali ale to je normalne ,aj zdrave deticky kym si zvyknu na to ze sa nesmu pocikat tak sa pocikaju,ale cas vsetko ukaze,tak to len riskni a uvidis,lebo mne sa do plienky v noci stale zacikal bola rano plna,a teraz v pohode

zuzka208
21. aug 2012

@mardenad No my trnujeme uz dlhsie bez plienky a zatial sa nam podarilo ze cez den ju nema ani ked ide spat cez den ked s nim cestujem autobusom cca35km tak mu ju davam ale hned ked vujdeme z autobusu tak mu ju dam dolu a cez noc som neskusala ale musime nabehnut aj cez tu noc kupila som nejaku kozenku v zdrav.pomockach a tu mu natiahnem na matrac a uvidime ako bude lebo uz to tam raz mal a nechcel mi na tom zaspat suchal sa po tom,inak on si chodi na wc sam aj si da dolu teplacky a potom sa aj oblecie a to sme mali problem aj s obliekanim teraz skusa aj tricko si vyzliect,tenisky si sam neobuva ale sandale ano a tiez ma oblubenu hracku ked je nahy svojho pipika 🙂 .Nam sa nedarilo ist na velku potrebu dost dlho a musim povedat ze 3tyzdne uz chodime ale musim ho upozornovat aby isiel.

lios
21. aug 2012

@2671974
@mardenad
nas Oski bude mat v septembri 4r a bojujeme s plienkami cca pol roka intenzivne.
neuveritelne..blbosti si zapamata hned, ale kedy ma ist cikat vzdy akosi pozabudne...
uplne najhorsie je, ze sa v pohode vycika vedla nocnika...akoze nie, ze by sa netrafil ale jednoducho sa tam vycika...uz som niekedy zufala...este ideme na par dni na hory, ale ked sa vratime aj my ideme tvrdo na to v noci.

mardenad
21. aug 2012

@lios tak ahojte, noc bez plienky dopadla super, okolo 5-tej ráno som ho vzala na ruky, posadila na nočník, hned sa vycikal , položila som ho do postele a v pohode spal do rána, ráno bol tiež suchý a hned, ako sa zobudil utekal na nočník.

Takže dík ža radu, určite to takto buďem praktizovať každú noc a pevne dúfať a veriť , že buď to pochopí alebo to aspoň pojme ako zvyk. Potom keď už bude na tom 100%- tne, tak začneme učiť chodiť na wc, nie na nočnik 🙂

zuzka208
21. aug 2012

Baby tie co su v programe na MB12 u Corejovej neviete kedy je dalsi termin odberov,mame uz len dve flase MB12 a pisala som Cor.a neodpisuje dakujem.

saurian
21. aug 2012

@valika_val Ahoj no s tymi detmi je to u nas tak ze on ich “eviduje” ale radsej odite uplne prec alebo len kusok hlavne ked sa blaznia a tesi a smeje sa im… a cudzich ludi nemusi akoby neexistovali pokial mu nezavadzaju… ja som to sem poslala ako som to napisala ked som netusila ze moze ist o autizmus.. proste sa mi nieco (lepsie povedane vela veci) nezda v poriadku… starsi syncek zacal rozpravat az takmer v troch rokoch a pri nom som nikdy ten pocit ze nieco vaznejsie nie je v poriadu nikdy nemala… ale u tohto mensieho je to ine… ak by som to v skratke povedala - treba ho ucit veci ktore u starsieho sli same od seba (napr starsieho som ucila jest ze ako ziskat zrucnost aby neurobil neporiadok, mensi akoby vobec netusil preco mu tu lyzicu davam do ruky…).
A ta komunikacia… to nieze nerozporava… on akoby ani nerozumel…. Pri starsom (teraz 39m.) som vzdy vedela co po mne chce a on mi vsetko rozumel kdezto mladsi – no vravim akoby on vobec nerozumel a ja zasa cim je starsi tym castejsie som bezradna a neviem co on po mne chce… a zachvaty nejake u neho niesu… skor je na nom poznat nespokojnost a aj ked sa hneva je to pomerne mierne…a najviac “negativizmu” sa u neho prejavuje ked chytim zachvat ja – taky ze budeme sa proste spolu hrat a chcem aby robil to co ja chcem… vtedy este len vidi ze chytim nejaku hracku ci predmet a uz to odhadzuje…. A teraz zacal takym negat.grifom ze zavrie oci a otoci hlavu inde a potom nou este aj kruti ze nie… niekedy neviem ci ho nechat tak a davkovat-venovat sa mu po troche s prestavkami alebo ho proste trapit…
A ako ste prosim ta nasli tu spolocnu rec?
No a my teda zatial nemame diagnostiku u odbornika na autizmus len podozrenie od neurologicky a psychologicky… este nas auti odbornik caka… tak uvidime… niekedy si hovorim ze on proste nemoze byt autista ale ci uz je ci nie intuicia mi vravi ze nieco v poriadku urcite nieje…
Ps – co je NKSCH?

sisstin
21. aug 2012

@saurian no to, co popisuješ (a fakt velmi vnímavě a objektivně) pravděpodobně autismus bude 😉 a to, že nerozumí, to není pocit, ale fakt 😉 např. autíci mají právě problém s manipulací s předměty, protože netuší, na co jsou...no prostě všechno, co jsi popsala opravdu na autismus vypadá 😉 což ale neznamená, že se to časem nemůže zlepšit ta funkčnost 😉

anka912
21. aug 2012

@saurian ja mám už väčšieho autíka a ako 6 ročnému mu zistili gen. poruchu, občas mu pečeň prestáva odbúravať bilirubín. My chodíme k psychiatričke, ktorá je zároveň aj pediatričkou- alebo bola- a ona mi vravela, že to môže mať veľkú súvislosť s bilirubínom, hlavne v maličkom veku, kde ešte nie je vytvorená bariera a bilirubín sa dostal do mozgu a ho poškodil- to môže spôsobovať autizmus, aj oneskorený vývin reči, poruchy učenia aj pozornosti, ment. retardáciu apod, proste závisí prípad od prípadu- kto mal aké "šťastie". 400 je obrovské číslo, my sme mali poplachy keď sa blížilo k 200 a to už bol 6 ročný.

lios
21. aug 2012

@mardenad jeej tesim sa, ze niekomu pomohla rada od p. urologa 😀

mardenad
21. aug 2012

@lios no vidíš ? A ja stále hovorím, že táto téma je k niečomu... Každá rada pomôže. So zdravými deťmi si človek poradí, ale s deťmi s poruchou kde sa obrátime ak nie tu? Keďže naši odborní lekári na nás nemajú čas?

A naša @magimary sa kde stratila? 🙂

mardenad
21. aug 2012

@anka912 my máme podobný problém , malému ako 3- ročnému zistili poruchu funkcie štítnej žľazy, dr. Povedala, že jeho stav môže ( ale nemusí) súvisieť s touto chorobou. Berie náhradné hormóny štítnej žľazy a dr povedala, že ho mám pozorovať, či sa mení. No on sa mení postupne, ale či to bude MB12-tkou alebo GFCF diétou alebo euthyroxom ... To neviem. Potom tiež črevné problémy súvisia so štítnou žľazou. Kto vie, čo všetko sa nakoniec zistí ...jedno s druhým súvisí . Takto si človek uvedomí , že neexistuje nič cennejšie , ako zdravie ( okrem lásky 😉 samozrejme)

nelaja
21. aug 2012

@mardenad magimary je s rodinkou na dovolenke

anka912
21. aug 2012

@mardenad na 2 týždne 😉