Mamičky z Dolného Kubína. Ste tu?

tinka1001
9. aug 2006

Ahoj.

nenka83
29. nov 2007

no tak o takej maminke som ani ja nepocula.a keby ich aj mala tak.... 11 000 z toho si strhni na najom, na stravu, na drogeriu, na oblecenie-ktore si myslim ze je raz za cas...a to neratam drbnosti, hracky, plienky, telefony-ucty, a o vyletoch ani nehovoriac.cize im neostane ani fenig. je to prezivanie z mesiaca na mesiac. proste slobodne maminky ktorym rodicia nepomozu to maju velmi tazke!
pockaj ked budes stara babka ako budes hromzit ze mas maly dochodok!
to kazdy, ci ma vela, ci ma malo nikdy mu nie je dost.taky my ludia sme! 😉

bolulka
29. nov 2007

nenka, veď už som ti povedala, že ten dôchodok ja nekritizuje, len porovnávam.. jasné, že si zaslúžia aj oni viac.

nikuliq, tak povedz koľko majú slobodné mamičky, ja fakt neviem. len jedna mi takto povedala, ale nemá jedno dieťa - a možno to rátala aj s výživným. 😉 fakt by ma to zaujímalo..

anicka
29. nov 2007

bolulka: 😕 😕 tak s tou slobonou mamičkou s 11 000,- by som sa rada zoznámila aj ja. 😕
Vieš, mám pocit, že to sú také reči jedna pani povedala. Ak by aj mala taký príjem, tak nenka mám pravdu, že keď spočítaš všetky náklady tak by jej nezostalo nič. Myslím si, že byť slobodnou mamičkou v tejto dobe a uplatiť všetko, čo bábätko potrebuje je riadna makačka.

Vieš možno je to tým, že sa na to pozeráš z tošku iného uhla ako napríklad ja.
Viem, že nie vždy sa dá so svokrovcami na všektom dohodnúť, ale zamyslela si sa niekedy nad tým koľko peniažkov ušteríte keď ste u svokrovcov? Píšeš, že si môžeš dovoliť kúpiť malej čo chceš. My pracujeme obidvaja, ale keď nakupujem vecičky, tak si veru dva krát rozmysím, čo kúpim. Nehovorím, že si nemôžem kúpiť nič, ale ani rozhadzovať nemôžem.
Vieš si predsaviť, že by ste mali len manželov príjem a Tvoju materskú a z toho by si mala platiť stavu, oblečnie, nájom prípadne ešte splácať hypotéku?

A s tým skracovaním materskej na 2 roky, len aby boli peniažky, s tým nesúhlasím. Nech si zoberieš akúkoľvek literatúru, tak zistíš, že dieťatko potrebuje maminu minimálne do 3 rokov. Až po troch rokoch je "zrelé" sa presadiť v kolektíve.

bolulka
29. nov 2007

anicka, myslím, že ste ma zle pochopili. len nenka sa vravela, že ako to zvládajú tie slobodné mamičky, tak som jej len povedala, že oni majú o čosi viac ako mi a pochopiteľne že je to strašne málo.

a vravím, že si pochvaľujem, že nebývame vo svojom a veru keď si popočítam, čo všetko treba zaplatiť, mi by sme to s materskou neuplatili vo svojom ani keby sme sa na hlavu postavili. mňa nerozčuľuje výška materskej z môjho hľadiska ale z hľadiska tých čo sú samostatný. však to sa jednoducho nedá uplatiť ak má muž malý plat.

a dala by som veru dva roky materskej a väčší príjem, pretože ak si porovnám, ak má žena s dieťaťom tri roky živoriť a stresovať čo mu dá jesť, tak veru ten rok dopredu v škôlke ho nezabije. ja veru neplánujem byť dlhšie ako dva roky na materskej, pretože už teraz sa idem zblázniť v tejto jednej izbe. chcem mať už rodinu ako sa patrí. 😔

bolulka
29. nov 2007

a ako som to myslela, že jej môžem kúpiť čo chcem? teda že keď potrebuje nové oblečenie, nejaké nové hračky, zdravšie jedlo, tak si to jednoducho môžem dovoliť. ale keby sme bývali sami, tak s touto chabou materskou by sme možno ani mi s manželom nemali čo jesť, nieto ešte obstarať dieťaťu tieto veci.

bolulka
29. nov 2007

a k tým slobodným mamičkám - teda ja som myslela také, čo majú pri sebe pochopiteľne chlapa, len sa nevzali. teda že tie sa majú oproti nám počestne žijúcim vydatým 😀 lepšie. zabudla som na tie bez chlapa. 😀 😅 😅 😅

bolulka
29. nov 2007

mám pocit že všetky sú tu so štyritisícovou materskou spokojné 😀

anicka
29. nov 2007

bolulka ja sa nechcem hádať.

K tomu? že si môže kúpiť čo chceš napísla si:
"teraz môžem malinkej kupovať čo sa mi zachce a nemusím sa stresovať, či jej budem mať za čo dať jesť" to je veta na ktorú som reagovala.

Myslím, si že každá mamička by uvítala väčšiu materskú. 😀

Ja som to mylsela tak, že každý z nás mám možnosť si vybarť. Mať dieťatko v osemnástke a sťažovať sa ako mám toho málo, ako mi nikto nepomáha ako sa mám zle. Alebo si zvážiť možnsti a počkať a mať dieťatko v dvadsaťšestke, keď už mám nejaké tie financie našetrené. Je to len o tom, že sa treba rozhodnúť a následne za toto rozhodnutie prijať zodpovednosť.

bolulka
29. nov 2007

anička, ale však ja som zas len vysvetľovala. o hádaní tu nemôže byť ani reč.

a príde ti to tak, že ja mám 18? môj manžel má 26 a já 21. a aj tí, čo majú niečo našetrené, predsa za tie tri roky živoria nie?

bayka
29. nov 2007

nenka - ja uz mam 26 a myslim ze si asi v brachovom veku ... ja som chodila na ZS s Tomasom Thurskym a spol. (triedna Marunova)a na gympel s Borisom Demeterom do Acky ku Dasi Janigovej 🙂

Bolulka, mna ten socialny manazment napadol preto, lebo si spomenula tu Katolicku uni. a ja som si doteraz myslela ze sa tam ine ani neda studovat ... ten cisty manazment je pre mna novinka ... v ktorom si rocniku?

a k vasej diskusii: Tiez si myslim, ze pokial nemas za manzela preve nejakeho manazerika s dobrym platom (co nemozu mat vsetky 😉 ) a zaraba ako kazdy druhy tu na Orave, tak potom vyst z jeho platu, plus nejaka smiesna 4 tis. ako materska a mas davat 12 tis. mesacne len na byt tak je to veru doooooost tazke ... 😅

bolulka
29. nov 2007

bayka prvý ročník 😀 v sobotu ma čaká prvá skúška tak som zvedavá aká som len schopná 😀

anicka
29. nov 2007

Ja som to vôbec nepísala a v zmysle ja alebo Ty. Napísala som to len všeobecne, v tom zmysle, že kadžý z nás mám možnosť si vybrať.

Myslím si, a je to len môj názor. Že je síce ťažké, ale lepšie s dieťatkom počkať a niečo našetriť. Ako mať dieťatko hŕŕ hŕŕ a potom rozmýšľať na tým, že kde vziať peniažky.

To či živoria naozaj nedokážem objektívne posúdiť. Ale ak sú mamičky z materského centra za zlhšku materkú tak to asi nebude až také strašné, nie? Je to možno aj otázka skromnosti a odriekania zo strany rodičov, aby dieťatkpo dostalo všetko čo potrebuje. Keď to zoberie len čisto po materiálnej stránke tak na tom s jedným platom a materskou nebudeme bovie ako. Ale keď si zoberiem, koľko lásky a šťastia nám do života prienesie vytúžené a očakávané bábätko. Tak mi vôbec nevadí, že si nebudem môc dovoliť to, čo by som si mohla dovoliť keby sme boli len sami dvaja a mali dva príjmi.

bolulka
29. nov 2007

anicka, láska je tiež u mňa na vyššej priečko ako peniaze ale horšie je to, keď už skutočne nemajú ľudia za čo doslova jesť. 😔 teda ja to tiež ešte posúdiť neviem, či sa to s materskou dá, ale mám z toho desný strach.

anicka
29. nov 2007

bululka, ja viem. Veď keby tých peniažkov bolo trošku viac. Veď to je to o čom diskutujeme. Láska je v živote strašne dvôležitá len škoda, že sa z nej nedá napapať 😉 Keby sa to tak dalo zariadiť, že by mamičky a ockovia mohli mylslieť len na dobro svojho dieťatka a nemuseli sa zaťažovať peniažkami, ach jo 😔

vavka33
29. nov 2007

Ahojde rodacky,ako sa mate?

bolulka
29. nov 2007

vavka, celkom. máme sniežiku veľa. 😀

bolulka
29. nov 2007

inak vavka pekná fotočka.. 😉

nenka83
29. nov 2007

no anicka ja viem ze to je tazke. ja sa mozem "v rit kopat" ze byvam u nasich.lebo si mozem kaeco dovolit.no zachvilu mi dobre casy skoncia. no ja si myslim ze pokial bueme zdravi, vzdy si poradime.takze ja si tazku hlau nerobim, bohvie ci sa toho dochodku dozijem. 😖

nenka83
29. nov 2007

no ale musim sa priznat ze tento mesiac som na tom zle.a materska v nedohlade... baby a pred vianocami.fakt tento mesiac to nezvladam.s maminou sme dnes vraveli ze sme ani jedna tak zle na to este neboli.no obchody mi nejdu 😠

vavka33
29. nov 2007

dakujem Bolulka.
Ten sneh mi chyba,tu nie je ani zrniecko. ☹
neni ake obchody ti nejdu?

nenka83
29. nov 2007

no obcas daco predavam po malej alebo po sebe... no a akosi mi nejde teraz?
ale rozmyslam uz aj nad´niecim svojim....ale to je este len v planoch.

vavka ty si z nitri ze? mam kamosku byva na zobore.obcas tam chodim, cez leto sa k nej chystam na 3-4 dni, sama s malou, mozme sa stretnut 😉

vavka33
29. nov 2007

ano som z NR,ale nie priamo,byvame 6km od nej.Jasne,ze sa mozme stretnut.
Ja pojdem zas domkov do Kubina medzi sviatkami,tak vas rada uvidim.teraz ked som tam bola,pozerala som po maminkach s kocikmi,ci niekoho nespoznam,ale je to tazko z tychto malych fotiek.Mohli by sme si dat t.c. a ked tam budem,mozme sa stretnut.
Na Banisko chodim za kamoskou a do garaze 🙂

tretulka
29. nov 2007

anicka - plne s Tebou suhlasim
Viest debatu o tom, ci je rodicovsky prispevok dostatocne vysoky nema vobec vyznam, lebo kazda mamina vie, ze je to smiesna suma. 😒 Myslim, ze v kazdom pripade ked je zena na materskej, tak v rodine to citit, ze je o jeden prijem menej, teda ak zrovna manzel nie je nejaky top manager alebo nieco podobne s nadstandardnym prijmom, ako tu uz tusim spominala bayka 😉 Ale presne, treba sa uskromnit, vyskakovat do takej vysky, ako mi to dovoluje moja financna situacia. Kazda by chcela pre svoje dietatko len to najlepsie, ale to neznamena, ze to musi byt aj to najdrahsie 😉 Dnes tazko najdeme mladu rodinu, ktora by nesplacala uver, ved inak by sa k bytu nedostali, teda ak nemaju rodicov, ktory im kupu bytu zasponzoruju.

nenka83
29. nov 2007

vavka ked tu prides ozvi sa a mome dat stretko, ty chodis an matuskovu to je tak blizko... a aj ine baby sa isto pridaju.posielam to t.c. do IP.

majdiska
29. nov 2007

ahojte kočky, len tak trošku som prebehla vašu diskusiu ohľadom materskej. no bolulka, ja by som tiež prijala keby bola materská len 2 roky. mňa už aj týchto pár mesiacov ubýja. no ja som totálny vorkoholik 😉 . my bývame sami, máme v osobnom vlastníctve 3 izbový byt, prerobený a pôžičky na krku. kúpili sme ho pred 3 rokmi za smiešnu sumu 300tis. sk. síce v dezolatnom stave ale teraz vyzerá úžasne a nevymenila by som ho za nič. zatiaľ sa to finančne utiahnuť dá, ja ešte brigádujem, ale ked prejdem na rodičovský príspevok tak to bude katastrofa. to budeme mať ledva na pôžičky a to človek má ešte slušne vyžiť a platiť poistky. ja uvažujem o návrate do práce po pol roku. aj mi je ľúto malého Adamka, pripadám si ako macocha, ale ked nechceme byť o chlebe a vode a ked chceme aj slušne žiť, tak to asi inak nepôjde. čo budem mať z toho, že budem stále pri malom, ked mu nebudem môct kúpiť hračky, jogurty a vitamíny? alebo len pekné veci? a to si k tomu pripočítam zvýšenie ceny energií. no neviem 😠 😝

nenka83
29. nov 2007

majidska nemusis byt 3 roky na materskej.zato ze budes pol dna pracovat ta dieta neprsetne milovat. ja sa nabuduci rok ked skoncim skolu chystam pracovat. a malu bud do skolky... alebo moja mamina pri nej ostane.ale skor asi ta skolka, a potom ju babka o jednej vyzdvihne.asi tak nejak zatial.kazdopadne doma za 5OOO sk nebudem, by som zdivela.uz teraz diviem.

majdiska na tie jogurtiky, vitaminy si vzdy peniaze najdes!ver mi!radsej teba a manzelovi od ust odtrhnes! tak to je aj u nas.nieze by sme nemali, ale v prvom rade myslim na malu.a hlevne na jej vyzivu a zdravie.

bayka
30. nov 2007

hello, hello tak vyjadrovat sa k tomu co napisala moja sestra - majdiska sa nejdem 😉 lebo ona vie aky mam na to nazor ... aaaaale suhlasim s tebou nenka, ze na vecicky a papu pre male sa vzdy najde aj ked sa musia rodicia casom uskromnit ...

bolulka - drzim palce na skuske ... a ustna alebo pisomna? a aky predmet, aby som aspon mala obraz co sa na takom manazmente studuje ...

nenka a ty chces zacat robit v obore, ktory studujes, ci uvidis co sa ti naskytne? a inac mas velku vyhodu, ze sa ti o malu moze potom postarat mama, to bol aj jeden z dovodov, pre ktory sme sa vratili do DK ... buduce deticky a babka nablizku 😉

bolulka
30. nov 2007

bayka, tak zajtra mám z angličtiny a zo sociálnej náuky cirkvi 😀 takže v tomto sa o manažmente veľa nedozvieš 😀 😀 (inak máme marketing, financie a mena, podniková ekonomika, manažment, bankovníctvo, obchodné právo, makroekonómia - toť iba ekonomické predmety) 😉

bayka
30. nov 2007

a za to aj platis? to sa mi paci a nie je to ani daleko na dochadzanie, vsetko mate v DK ze? tak hlavne ta nauka znie zaujimavo 🙂

bolulka
30. nov 2007

neplatím ani korunu. 😉 dekanovi fakulty sa to nepáčilo že by sme my mali platiť, tak nám spravil dennú formu štúdia - kombinovanou metódou. takže chodím ako externe, iba o čosi viac.

hej tá náuka je zaujímavá. ale som rada, že sa to učím, pretože viem niečo nové aj ohľadom kresťanstva. zaujímavé to veci. čím viac vieš, tým viac si človekom. 😉