Mesto verzus dedina

popelka5000
9. nov 2012

Ahojte zienky, prosim Vas poradte ,alebo este lepsie z vlastnej skusenosti, ked ste mestske dieta a prestahujete sa v 30 tke na dedinu ,da sa zvyknut? Co Vam najviac chybalo? Ako Vas prijali? Mame uz dve deti a za rok planujeme tretie, byvame v dvojiz.byte a je to nic moc 😒 Chcem , aby deti vyrastali na dedine, na cerstvom vzduchu,od rana do vecera na zahrade... Proste klud a pokoj.... dakujem za vase postrehy a prosim Vas oznacte ma pri odpovediach dakujem Katka. 🙂

sissy27
9. nov 2012

@popelka5000 no my tiež zvažujeme, na jednej strane krásna predstava domček, záhradka, relatívny kľud oproti sídlisku, na druhej strane praktické veci - škôlka, škola, krúžky, kamaráti, lekár... áno ja viem, že tieto veci sú dostupné aj na dedinách, ale predsa len v meste je väčší výber - ak ti nesadne dedinská škôlka, budeš deti voziť x km do mesta? to isté škola, lekár... samozrejme dochádzanie do zamestnania, lebo predsa nebudeš doma po zvyšok života... neviem, vidím to na známych, ráno vstávajú skôr, lebo predsa len cesta je dlhšia plus doprava ráno do mesta je pomalá, rozviezť deti do školy / škôlky, šup do práce, cestou odtiaľ pozbierať deti a rovnaká pomalá cesta domov... prídu večer a akurát do postele... cez víkend zas treba aj tú záhradku trošku upraviť, pokosiť, a zase pondelok a všetko od začiatku... ak sa nedokážete od mesta odpútať celkovo, čo sa týka aj zamestnania, škôlky / školy, lekára, tak to nie je také ružové ako vyzerá... ale na druhej strane funguje tak kopec ľudí, tak možno ten domček so záhradou za to stojí...

maruja
9. nov 2012

@popelka5000 tak já jsem si zvykla lehce, jsme první vesnice od města a do města se dá dojít pěšky 😉 pokud bude mít vesnice krám, školku, třeba i zdrav. středisko je to pohoda 😉

bebe2013
9. nov 2012

@popelka5000 prestahovala som sa z velkomesta do maleho mestecka, 10 000 obyvatelov s kopcom mladych rodin, cesta do roboty mi trva pol hodiny, ale za ten klud a slniecko v zahradke to stoji. Vsetko potrebne mam napeso, lekara, lekarne, fyzio, jogu, potraviny, banku, skolu, skolku, treba si zvazit, ci ti je prijemne, ze sa ta pani v lekarni pyta, ci ti ta chripka uz presla, alebo nie. Niekto to povazuje za mile, niekto za zasah do sukromia. Ja to povazujem za zaujem o cloveka. :D A v tom je ten najvacsi rozdiel medzi mestom a dedinou.

m.i.r.i
9. nov 2012

@popelka5000 ja som tiez mestske dieta, 32 rokov v meste..a na dedinu som si zvykla tak, ze ma taha len tam...my sme zial teraz po necelych 3 rokoch v nasom domceku museli ist zas na 1-2 roky do mesta, ale je to docasne, kvoli manzelovej praci..uz ratam dni, ked sa budeme moct vratit spat.
My mame dieta jedno, ale chcela som pre neho to co ty, pokoj, zahradu, cerstvy vzduch, styk s prirodou..ja nedam dopustit..my byvame na velkej dedine, ale na kopci, posledne domy, za nami les...ale dedina ma skolku, postu, skolu, dokonca tam stoja aj rychliky..ja som si to tam zamilovala..nas malicky to tam mal super..s malym dietatom nie je nic lepsie, len vyjdes do zahrady, nemusis sa nikde po zaprasenom meste prechadzat..v zahrade ma svoj raj, kope loptu, pieskovisko, v lete bazen, smykalky, hojdacky..vedla susedia maju tiez deti v jeho veku,t ak v lete sme sa stale stretli na ulici a deti sa maju velmi radi..vzdy sme skoncili v inom dvore..my sice iba pestujeme v sklenniku par druhov zeleninky a bylinky, inak sme taki ti "mestski" hospodari bez zvierat a zahrada je zatravnena..ale u susedov maju ovce, kozicky, zajaciky, sliepky, husy..prasiatka, macky...maly je so zvieratkami kamarat od narodenia..mne teda ta volnost vyhovuje maximalne..
ale
musela som sa naucit jazdit, lebo bez auta koniec..kupili sme preto 2 auta aby sme raz boli obaja mobilni
kekarku mame len 3 km, co je v pohode, ale tiez autom..do tesca, lidla atd vzdy autom, ale to asi aj v meste tak..
ked chceme ist na detske ihriska, tak do blizkych miest iba..to iste bazeny a ine detske atrakcie
na druhej strane ale nas maly ani nepotreboval dovolenku....ludia z miest chodili na "agroturistiku", na pobyty s detmi kde bude nejaka mini ZOO a prioroda..my to mame denno denne..ked bude vacsi, tak ho vezmem k moru, inak nemusim nikam chodit..
tiez ako pisu vyssie - skolka tu sice je a velka, 70 deti..ale ak by sa nam nepacilo, tak treba dochadzat do mesta do inych skolok, co znamena rozvoz- ale napriklad teraz sme v meste a rozvazame autom na druhy koniec mesta tiez..
Viem teraz trosku porovnat, ale nemam este skolopovinne dieta, len skolkara a este nechodi na kruzky..tak v meste ozaj je to lahsie..ked sme len prisli,takuz sme boli v aquaparku, chodime po ihriskach, detskych centrach, interierovych ihriskach..ked sa chcem stretnut s kamoskou sadnem na MHD a idem, vybavim postu, nakup v tescu v ramci prechadzky, keby som chcela tak kadernicku, cokolvek..ale vidim aj na nasom drobcovi a to nema ani tri roky, ze sa stale pyta kedy pojdeme k nam do zahrady, ze chce ist na luku zbierat kvety a zhadzovat popadane jablcka , pripadne sa povozit na traktore..tu musime chodit mimo mesta, ist cielene do prirody..
takze je to otazka priorit..ak ti nevadi sa presuvat vsade autom, priratat vzdy par minut na viac ak niekam musis ist, ak nie si vyslovene velmi spolocensky typ( co ja napriklad nie), tak na dedine vidim ovela viac pozitiv..ale poznam rodiny s detmi, co sa vratili spat do mesta,kedze ich zivot bol len o rozvazani deti do skol, kruzkov, ku kamaratom..a tu zahradu si vychutnavali len cez vikend...

m.i.r.i
9. nov 2012

@bebe2013 uplne suhlasim tiez s tym co ty pises - ja som nebola zvyknuta na to, ze ma kazdy pozna a kazdy ma zaujem a tiez, ze na dedine sa vsetko da vybavit🙂 Na dedine ked mi pride posta, tak postarka pozna mojho muza, svokra a aj celu rodinu, a aj do neviem akych vlastnych ruk to moze byt, moze to vyzdvihnut ktokolvek...v lekarni nam daju tiez cokolvek chceme, vsade sa kazdy pozna..manzelova byvala spoluziacka tu, kamarat tam, tam jeho mama, ujo, dedo...sice mas pocit, ze kazdy o tebe vsetko vie, ale mne to nevadli.nik sa do nas nestara...a je to praveze velmi mile..my vzdy vsetko vybavime tam na dedine, v meste je to anonymne..naozaj ale je to o tom, co komu viac vyhovuje, lebo niekto prave uprednostuje tu anonymitu

hradnapani
9. nov 2012

@popelka5000 ja som svoju skusenost opisala uz v tej diskusii, na ktoru je tu link (my sme z dediny utiekli naspat do mesta). V zasade by som to zhrnula takto: nie je dedina ako dedina. Urcite by som sa stahovala do takej, kde je dobra zakladna obcianska vybavenost, vratane ihrisk, normalnych chodnikov, kde sa da bezpecne pohybovat (mnoho dnesnych dedin trpi tym, ze popod okna sa premavaju kamiony a pod.). A mala by byt pobliz nejakeho vacsieho mesta s dobrym dopravnym spojenim (osobne by som preferovala dedinu, do ktorej ide vlak - to je na nezaplatenie). A takisto treba mat stastie na dobrych bezprostrednych susedov, inak je to utrpenie. Niektorych vytoci aj to, ze sa deti blaznia na dvore. nie je to vzdy len take ruzove, ze sa vsetci s usmevom zdravia (aj ked mozno niektori nebudu suhlasit, tieto blizke vztahy idu ruka v ruke aj s ohovaranim, co si budeme hovorit, sme na slovensku. Ale vsetko ma dve strany, dobru i zlu).

lujza123
9. nov 2012

@popelka5000 cojaviem ..dedina , mesto su velmi siroke pojmy. Je rozdiel ci myslis velku dedinu s postou, skolou, obchodom kusok od mesta alebo lazy v hornej dolnej. Je rozdiel zaspate mestecko na konci sveta alebo velkomesto zo vsim vsudy.
Je rozdiel ked ma rodina k dispozicii dve auta a je rozdiel ked nema auto ziadne. Vsetko ma svoj pre a proti.
Ja si viem predstavit zivot na dedine..ale to by musela byt pomerne vacsia dedina max do 5 km od mesta aby sa tam dalo v pohode zajst aj na bicykli a kedze mam dieta samozrejme ze by tam musela byt skola. Kazdopadne dedinske deti su daleko viac na cerstvom vzduchu a v hore ako petrzalkovy odchovanci.

kristiii
9. nov 2012

@popelka5000 tak ja osobne som si na dedinu nezvykla a to nepochádzam z nejakého velkého mesta. Mne velmi vadilo práve to čo baby vyššie spomínali, strata súkromia, to že o mne každý vedel. Moj malý je velmi spoločenský a síce tam kde sme bývali boli asi 3 krásne nové ihriská ale žiadne deti. Práve preto že každý mal doma záhradu kde detom nakúpil pieskoviská a preliezky a tak nemali potrebu chodiť niekam ďalej a my sme ju zas naopak mali, tak to bolo pre nás oboch dosť ťažké a som šťasná že som späť v meste. Ale každý má inú povahu a iné priority takže zhodnotiť to kde bude lepšie pre vás si musíš len ty sama /teda samozrejme s manželom a deťmi/

xsenova
9. nov 2012

@popelka5000 my sme to zvazovali horom dolom 2 roky. Presne ako pises - dedina, cerstvy vzduch, pohoda, zahradka. A potom prislo na to, ze by sme denne cestovali do Prahy do centra za prahcou. Hodinu tam a hodinu spat 😒 takze sice dieta je na zdravom vzduchu ale bez nas 😔 Tak sme sa rozhodli byvat v centre Prahy a kupime tak 40 km za prahou malu chatku a zahradku a tam budeme travit volny cas cez vikendy a leto 😵

popelka5000
autor
9. nov 2012

@eldzina
@sissy27
@maruja
@bebe2013
@m.i.r.i
@hradnapani
@lujza123 Kocky dakujem za nazory, je to dedina vzdialena od mesta cca 12km, auto zatial neni ,ale urcite kupime casom. Je tam lekar,skola,skolka,obchod ,posta. Hlavne sa mi paci, ze je blizko TN ,na nejake lazy by som nesla. Dobre spojenie vlakove ak busove. Susedia je kapitola sama o sebe.... To asi musi clovek natrafit na dobrych.... Moji rodicia mali dom na Kysuciach ,ale na zahradaeim stal dalsi dom oproti dalsi a aj z boku ,cize sukromie ziadne absolutne, tento ktory sme si vybrali je sice starsi dom,ma aj nieco prerobene, ako kupelnu ,strechu ,ale ma zahradu orientovanu tak ze susedia nic nevidia.... Tiez ma kazdy odhovara od stareho domu ,ale na novy za 100 000 eur nemame. Som ten typ, co , nepotrebuje umyvacku ani najnovsieho technologie .... ide mi naozaj o deti ,aby sa im zdravo zilo. Mozno budem lutovat,ale idem dotoho.... viem ao mi bolo dobre ako dietatu u babky na dome....

popelka5000
autor
9. nov 2012

@kristiii ahoj, vies ja ani s detmi na ihriska casto nechodim,skor som ten typ asi ze mi bude stacit na zahradke smykalaka,hojdacka,ale ako pises kazdy je iny....kazdy ma ine priority,niekto miluje materske centra ja nie 😒 nie som ten typ....

sissy27
9. nov 2012

@popelka5000 no starší dom by som veľmi dobre premyslela, naši tak svojho času kúpili za dobrú cenu, ktorá sa ale časom navýšila o poriadnu rekonštrukciu (nutnú) a nakoniec to celé strhli a postavili nový - a to podotýkam, že mala byť len víkendová chalupa, takže tiež nevyžadovala nejaký luxus alebo nadštandard, ale bolo tam viac roboty a problémov ako oddychu...

kristiii
9. nov 2012

@popelka5000 no ved presne, každý je iný, my aj ked sme bývali na dome so záhradou tak malý mi tam vobec nechcel chodiť ale ťahal ma vždy von /myslím na tie ihriská a tak/. Neviem aké staré máš ty deti a aké majú povahy, ak sú to tie typy že im stačí sa pohrať spolu na záhradke a vy s manželom si tiež vychutnáte radšej poobedie v záhradke ako medzi ludmi tak určite do toho a nech ste v domčeku šťastní 😉 . A čo sa týka toho domu, ak nie ste vyslovene vyťažení na novostavby tak ja osobne si myslím že staršie domy majú ovela väčšie čaro a postupne sa z nich dajú vybudovať ovela krajšie príbytky ako sú dnešné novostavby-toš moj názor. A hlavne budete vedieť že ten barák niečo vydrží ked už nejakú dobu stojí 😝 😀

dazdovka
9. nov 2012

@popelka5000 ja by som zvazovala, ci nie je dedina na nejakom bocnom tahu, kade frcia nakladiaky, aby obisli dialnicu, ci je v dedine chodnik popri hlavnej ceste, skolu/skolku ci ma a ak nie, ake je spojenie do blizkeho sidla, lebo sa moze stat, ze sa kvoli niecomu nepodari ist autom...

lujza123
9. nov 2012

@popelka5000 tak nevahaj podla mna..len to auto treba a poriadne zhodnotit stav domu 😀 ..

popelka5000
autor
9. nov 2012

@lujza123 ved toto, budem sa modlit nech to dobre dopadne vsetko... 😉

popelka5000
autor
9. nov 2012

@dazdovka pisala som vyssie ze skolka, skola je v dedine a je to ozaj blizko TN .... je to velky krok preto mam strach 😒

dajanak
9. nov 2012

No ahoj, tiež som žila 27 rokov v meste, ale naskytla sa nám príležitosť rodinného domu. Sme tu sami, teda ja s mužom, máme dve malé deti, adaptovala som sa velmi rýchlo, máme záhradu, čosi si dopestujem, trávniček, cez leto bazén. Od mesta sme cca 6km, mám auto, žiadny problém ked sa mi zachce idem tam. nakupujeme na celý týždeň. deťom tu je dobre šantia na záhrade, vyjdeš pred dvere a si vonku. hlavne je tu klud, nikto za stenou. 😉 Už by som nevymenila, NIKDY V žIVOTE. 😀 😀

limoncino
9. nov 2012

@popelka5000 Ahoj Katka

Ja som vyrastala na dedine, no 10 rokov som žila v meste, a js dvomi deťmi, pekne v centre, všade blízko, syn to mal do školy 10 minút peši, oproti škôlka, jednoducho komfort. Ale...
byt bol síce v centre, ale mali sme ho len prenajatý. Bol síce v slušnom vchode, žiadne dupanie nad hlavou, ale poznáš to, v lete horúco, deti zaháňali nudu televízorom atď.
Tak sme sa rozhodli kúpiť si dom na dedine. ja by som povedala, že nie je dedina ako dedina, Z tejto to mám do mesta 10 minút autom, má vyše 3500 obyvateľov, plná občianska vybavenosť, škola, škôlka, síce deti chodia do školy a škôlky do mesta, pretože sem som syna prehlasovať nechcela, zdalo sa mi to zbytočné, keď to máme do mesta tak blízko. Náš dom je na hlavnej ulici, cez cestu mám obchod, večierku, stánok PNS, o prá metrov ďalej zelovoc, kúsok mäsiarstvo atď.
Takže ja si to pochvaľujem, máme viac mesta, dvor, mini záhradku.
Suma sumárum, ak to nie je dedina, kde nie je nič a do mesta, či väčšej dediny to nie je kus cesty, a je tam dobré autobusové spojenie pre prípad, keby deti cestovali neskôr na strednú do mesta (čo bola aj naša podmienka) tak sa toho neboj... My sme v lete o deťoch ani nevedeli, celý deň boli vonku, na jar plánujeme zrekonštruovať bazén, tak počítam, že to budúce leto bude ešte lepšie.
je nádherné pozerať večer na deti, ktoré sú tak unavené behaním, že nevládzu odvrávať, že ešte nie sú unavené a na vetu ide sa spať čakajú ako na spasenie... 😀

cherry1981
9. nov 2012

@popelka5000 Neda sa zvyknut, aspon ja som si nezvykla tiez som byvala od malicka v meste a teraz byvame 8 rokov na dedine a mozem Ti povedat, nezvykla som si a neviem ci si dakedy zvyknem. Ja sa na dedine nudim, a este raz si to rozmysliet uz by som nikdy taku chybu neurobila. 😒

limoncino
9. nov 2012

@m.i.r.i aj ja som si kvôli sťahovaniu robila vodičák... 😉 ako som písala, autobusové spojenie je odtaľto super, do emsta je to 15 minút, aj sme tak chvíľku fungovali, keďže som na prvý krát neurobila vodičák, nebolo to nič hrozné, ale čakať 40 minút na autobus keď prší tiež nebolo príjemné... nehovoriac o rannom úteku na autobus, autobus preplnený, syn je šišmavý, takže teraz keď máme sklz 5 minút, tak to nevadí... cesta späť je tieš super, skočím si ešte do kauflandu nakúpiť (mám to po ceste) a som doma tak isto, ako keď som čakávala ráno na autobus, je tam samozrejme aj finančná úspora, keďže jedna cesta nás troch stála 1,20 a ešte ja späť a potom zase do mesta pre deti..

dazdovka
9. nov 2012

@popelka5000 este jedna vec, tvoj zivotny styl... Plavaren, sportoviska, wellness, divadlo, kino, kaviaren, fitness... co z toho zvyknes vyuzivat, co z toho vies ozeliet...

popelka5000
autor
9. nov 2012

@dazdovka takze kino raz za dva roky 😀 plavren,nula bodov, welnws divadlo tam som v zivote ani nebola 😀 fitnes bude asi kopanie na zahrade .... takze tak hihi

popelka5000
autor
9. nov 2012

@dajanak Jaaaaj super takto by som aj ja chcela dopadnut 😀
@limoncino velmi pekne napisane naozaj , mesto je kusok ,cize ziadny problem,akurat nemam vodicak,ale muz ma len auto este zozenieme,to nechcem ist bez auta na dedinu.... baby a stahovali ste sa do noveho domu?

popelka5000
autor
9. nov 2012

@cherry1981 ako nudis?popis trosku blizsie

lin18
9. nov 2012

Já jsem vyrůstala ve městě, ve dvaceti jsme s přítelem z nouze začli obývat chalupu mých rodičů na vesnici. No a teď tu i stavíme dům 😀 . Dle mého názoru je město super...ale s dětmi jedině na venkov. V podstatě půl roku trávíme venku....v létě syna vypustím hned po probuzení a domů jdeme se jenom vyspat. Na zahradě má i bazén, přísun čerstvého ovoce a zeleniny...A pro mě je to hlavně super organizačně....můžeme být venku a já přitom vařím...jen si občas skočím do domu jídlo zamíchat, kvůli každé procházce se nemusíme složitě balit...les máme hned za domem, takže se můžeme kdykoli vrátit se převlíct. Zároveň teda nechápu jak se může na vesnici někdo nudit....já spíš nestíhám se o všechno postarat...v tom je teda byt pohodlnější. Rýt, sklízet, sekat trávu, plít, zavařovat, zalívat, uklízet dvůr i zahradu.....je toho kolem baráku hodně. A večer bysme stejně nikam nechodili když máme prcka...takže je jedno jestli večery trávíme doma na vesnici nebo ve městě. A když náhodou tak není problém do města zajet. Je teda pravda, že máme dvě auta....autobusem bych to asi nedávala. Takže za mě jedině vesnice...ale barák se zahradou....pro dítě je to podle mě maximum štěstí a já se o něj ani nebudu muset tolik bát až bude větší....

cherry1981
9. nov 2012

@popelka5000 Tak my byvame v dedine kde nieje skola, skolka jednotriedka iba, jeden obchodik malý a tot vse 😀 Ziadne ihriska, pre deti nic a to mne chyba. Ja som spolocnesky typ, potrebujem chodit vela medzi ludi, von, na ihriska s detmi. A to tu chyba, kazdy o tebe vsetko vie, to mi tiez velmi vadi. Jedina vyhoda, ktorá je na dedine je pokoj klud, nikto Ti nebuchoce nad hlavou, ale to je vsetko 🙂 Aspon pre ma. Ja chodim casto s detmi do mesta medzi ludi, na ihriska kedze tu u nas mi to chýba. A asi by ma slak trafil tu travit cele dni 😉

popelka5000
autor
9. nov 2012

@cherry1981 aha tak to zase ja nemusim ihriska ani centra pre deti.... ozaj a preco ste tam odisli byvat?

reni1512
9. nov 2012

dedina blizko mesta :D