Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lija15
28. máj 2013

@janano ty kks tak mne to mali pije a ja asi ho prestanem kupovat a pit,a sojove co ja viem lijus pije ale len trosicku spolu s ovsenym mlieckom ,kedze ma tie problemy,ach jo co teraz kedze s kravskeho mi je tak zle ze som ho uz prestala pit.......

no u nas teplota je taka diskutabilna,raz mal maly cez 38 v jeden den a crp na pohotovosti mal 5 ale v ten den teda v noci mu vybehla na 40 takze lieky musel dostat, a na druhy den mal crp uz 39....ale vecsinou nedstavaju lieky na teplotu 😉

norwayka
28. máj 2013

@janano inak, muz mi to hovoril, o tych ryzovych chleboch, tak to som vedela, to nedavam, ale deges o mlieku mi nepovedal, hehe

norwayka
28. máj 2013

@lucka184 ty sa do tej åorodnice nechystas? Ufff, ufff, ale uz coskoro, ze jo? Co chce byt junovciatko?

lucka184
28. máj 2013

babenky,ked sa mi tu teraz narodi babo a neda sa uz zapisat do pasu, tak mam vobec sancu s nim vycestovat na SR?
jedn a mi povedala,z e si mozem zavolat na ambasadu a oni mi vystavia jednorazovy cestovny doklad.... alebo prepasovat 🙂 to bol vtip...
cestujete s detmi na SR autom? ako idete, prespite s nimi niekde?

lucka184
28. máj 2013

@norwayka v nedelu som mala termin a nic... a asi to tu bdue aj nadlho a uz som naprasku ,lebo sm echceli cstovat na SR po 20.6 ale ked sa mlady pan rozhodne ist na svet v juny tak neviem. ako jasne ze sa prisposobim krpcovi,ale mam taky vnutorny boj s tym,ze velkacom sme to slubili..

lija15
28. máj 2013

@lucka184 su 3 moznosti prva ze jednorazovy doklad na ambasade ale rodny slovensky list si vybavis na svk +pas,dalsia je ze rodny list poriesis cez ambasadu a vycestujes tiez s jednorazovym dokladom na svka a tam si vybavis urychleny pas aleboo tretia vsetko poriesis cez ambasadu a ty budes len cakat doma,
na svk sme autom este nesli,kedze byvame este dasich 2000km od osla 😀 😀 ale caka nas to v zime 😅

lucka184
28. máj 2013

@lija15 aku mas skusenost s ambasadou? 😉

lucka184
28. máj 2013

citala som, ze ste preberali mlieko, no my sem dost mliekoví, teda deti som dlho len kojila a teraz vidim na synovi ze mlieko pije ako vodu, ale citala som, ze prisli na to, ze mlieko a mliecne vyrobky sposobuju rakovinu - ja nie som moc fanatik do zdraveho stravovanie, ale akosi sa ma to samo naslo a zacinam o tom viacej premyslat a riesit...

lucka184
28. máj 2013

ako objav storocia, uz som prisla na to ako sa sem dostat 🙂 , ze forum ;) ako hotentot som na tomto MK

lucka184
28. máj 2013

@lija15 a na zaklade coho mi vydaju dolad na ambasade, na zaklade norskeho rodneho listu? ako dlho to trva kym pride ten norsky rodny list?

janano
28. máj 2013

@lija15 my nepouzivame ani sojove ani ryzove... ale moja mala vysyp na brusku, skoncili sme s kravskym a presli na kozie. A vysyp zmizol. Akurat treba davat pozor na zelezo, lebo kozie mlieko ho odburava. A odvtedy, ako pije kozie, vobec nie je chora....sople neratam 😉
Tu si mozes daco o nom precitat http://www.bioprodukt.info/index.php/koziemlieko
A od nich aj to mlieko kupujeme.

janano
28. máj 2013

@lucka184 norsky RL ride zvacsa do 1 - 2 tyzdnov po porode. Vypytaj si ho aj v AJ, akceptuju to na ambasade, nemusis prekladat 🙂
Inac, zalezi, ako dlho budete na Slovensku. Pretoze jednorazovy cestovny doklad je len na cestu tam, nie spat. Takze ako ho vyuzijete, potom uz musite slovensky RL aj pas vybavit na SK. A to tiez daco trva, pas sa da na pockanie, ale nie ten RL.

lucka184
28. máj 2013

@janano a ked si rodny list bduem vybavovat na sr tak to kde? nie na matrike?

janano
28. máj 2013

@lucka184 kedze male bude narodene v zahranici, musis poziadat o vydanie RL na specialnej matrike v Bratislave. Ci uz cez ambasadu alebo zo Slovenska. Je to jeden kancel, kde vybavuju vsetky narodenia, umrtia Slovakov v zahranici v celom svete. Cize zalezi od toho, kolko toho maju v danom case...moze to trvat 6 tyzdnov az 3 - 4 mesiace. Fakt zalezi od stastia.

lucka184
28. máj 2013

@janano aha - ale to potom ako vybavim pas? asi nijak, ze? na sr som chcela ostat tak mesiac, asi to vidim,ze nas r sa v lete asi nepojde

janano
28. máj 2013

@lucka184 no na pas musis mat prave ten slovensky RL. Takze fakt zalezi, ci sa musis ponahlat naspat...

lucka184
28. máj 2013

tak prave som si obvolala matriku a pasove na SR a je to asi uplne jedno , ci to dam cez ambasadu alebo osobne na Sr vybavit, bez sl. rodneho listu sa napohnem dalej a male nebude mat pas a bez pasu sa nemozem vratit na spat do norska....

lucka184
29. máj 2013

sila, za vacsi poplatok a dobru naladu ,mi vedia pomoct s tym rodnym listom a by mal byt za 2tyzdne, no som zvedava 😉

humba
30. máj 2013

Ahojte viete mi niekto povedat daco podrobnesie o 15 mesacnom ockovani? Ja som trosku nepochopila preco mi kazala sestricka davat malej vajcia pred tym, ze sa bude testovat ci nema alergiu ale v opise 15 mesacneho ockovanie vo vakcine sa nic take nepspomina.

humba
30. máj 2013

a este jedna otazka baby co ste rusili na sk trvaly pobyt viete poradit ako na to? dakujem

lija15
30. máj 2013

@humba ohladom toho vajcia to pocujem prvykrat takze s tym ti neviem poradit

kocky v skolke sme mali dnes stretnutie s ucitelkami v lijusinej skupine,ako povedali nam ze lijus nerozprava suvisle vety a ze koli tomu si chcu zavlat psychologicku aby im pommohla ako u lijus podporit napredovanie,ako mm zacal rozpravat ako 3 rocny, a helsesoster nam povedala ze deti cudzincov na ktore sa rozprava dvoma jazykmi v tom maju velky chaos a nevedia ako reagovat ze je to ok
tak ja teraz neviem ci sa mam obavat potom podrobnejsej kontroly od psychologa co sa tyka liji a ci automaticky zacnu aj mattiaska pozorovat ked nastupi do skolky.........

humba
31. máj 2013

@lija15 sak mne to pride tiez ako daka blbost ta nasa sestricka je asi daka divna 😉

norwayka
31. máj 2013

@humba precitaj si, na com sa MMR vyraba, obsahuje vajecny bielok a preto, ak je dieta alergicke, tak by to mohlo mat katastrofalny nasledok. Ale viac nenapisem, ak sa neopytas, lebo ja som totalne zaujata 😎

janano
31. máj 2013

@humba neviem, preco ti hovori o testovani...mali ste nejake problemy? Lebo tu sa urcite netestuje nic, pokial nemate nejaky problem.
Inac, ohladom toho MMR ockovania... si si ista? Toto ockovanie, ako kazde, moze mat velmi negativne nasledky...dokonca jedna kocka, co tu parkrat chodila do tejto temy, jej dietatko sa stalo autistom. Vsetky tieto choroby su bezne detske, co sme vsetci prekonali. Ockovanim neziska mala dozivotnu imunitu, ako keby ich prekonala. A samozrejme, ockovanie ti nezabrani, aby tie choroby aj tak nedostala.
Ja osobne MMR (a ani ziadne ine) ockovanie som nedala...len cez moju mrtvolu. Odporucam ti, precitaj si daco o tom...est mas cas. Az potom nelutujes.

janano
31. máj 2013

@norwayka citas mi myslienky 🙂

norwayka
31. máj 2013

@humba toto je okopirovane z pribaloveho letaku: 2. SKÔR AKO DOSTANETE/VAŠE DIEŤA DOSTANE PRIORIX™

PRIORIX™ sa nesmie podať:

*

ak ste v minulosti mali/Vaše dieťa v minulosti malo akúkoľvek alergickú reakciu na PRIORIX™ alebo na niektorú zložku obsiahnutú v tejto vakcíne vrátane neomycínu (antibiotikum). Liečivá a ďalšie zložky obsiahnuté vo vakcíne PRIORIX™ sú uvedené na konci tejto písomnej informácie pre používateľov. Znaky alergickej reakcie môžu zahŕňať svrbivú kožnú vyrážku, namáhavé dýchanie a opuch tváre alebo jazyka.
*

ak máte/Vaše dieťa má nejaké ochorenie, ktoré oslabuje imunitný systém.
*

ak užívate/Vaše dieťa užíva nejaký liek, ktorý môže oslabiť imunitný systém.
*

ak ste tehotná/ak je Vaše dieťa tehotné.

Buďte zvlášť opatrný pri vakcíne PRIORIX™

*

ak máte/ak Vaše dieťa má závažnú infekciu s vysokou teplotou. V takýchto prípadoch sa má očkovanie odložiť až do uzdravenia. Slabá infekcia, ako napríklad nádcha, by nemala byť problémom, ale najskôr sa poraďte so svojím lekárom.
*

ak máte/Vaše dieťa má kŕče v anamnéze alebo v rodinnej anamnéze.
*

ak ste niekedy mali/Vaše dieťa niekedy malo závažnú alergickú reakciu na vajcia alebo na jedlo, ktoré obsahovalo vajcia.
*

norwayka
31. máj 2013

@humba tuto to mas po anglicky priamo od producenta GSK. Ale najdes to aj po slovensky.

http://www.gsk.com.au/resources.ashx/vaccinepro...

humba
31. máj 2013

@norwayka dik baby, ja som sa nad tym takto nezamyslala vlastne az teraz az sa to ockovanie blizi tak pozeram o co ide. Tu to mozem odmietnut bez udania dovodu? asi hej myslim ze tu je to dobrovolne... Mam na to vikend a prestudujem

norwayka
31. máj 2013

@humba milacikm mas na to tolko cau, kolko potrebujes. Mozes to vzdy posunut, kym sa nerozhodnes. Si virtualna priatelka, preto ta prosim, citaj, studuj a rozhodni za vlastne dieta sama. Daj sa do tejto skupiny, nie preto, aby si neockovala, ale mozu ti tam zodpovedat otaky, su tam linky a videa. @janano ti z vlastnej skusenosti moze povedat, ze jednu vec vo svojom zivote urcite lutuje. Ja ti na oplatku mozem pocedat, ze nelutujem moje rozhodnutie a moje deti su mi tym okazom. Drz sa.

https://www.modrykonik.sk/skupina/1799/

norwayka
31. máj 2013

@humba a ano, je to dobrovolne. Chces-chces, nechces-nechces...