Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

beruska64
3. júl 2011

Niektore baliky posielaju uz pred narodenim, my uz ich mame nazbieranu peknu kopku 😀
@sisa00 ahoj myslim, ze to tam je tak, ze ked sa zaregistrujes tak ti poslu na e-mail papier, ktory treba vytlacit a zobrat do barnahus alebo reflex. Ano, su to detske obchody. Tu mas mapku kde vsade barnashus je, mozno najdes daky vo vasej blizkosti http://www.barnashus.no/vare-butikker.html

beruska64
3. júl 2011

@sisa00 to z libero by ti mali poslat teraz niekedy, mne to prislo asi v 35tt. A na tej stranke je dobre pozriet este poengshop-daju sa tam zbierat body, za ktore si mozes neskor vybrat daky darcek pre mimco

sisa00
3. júl 2011

@beruska64 Ahoj a z Rimi si ten balik možem vyzdvihnuť v ktoromkolvek obchode lebo ja som pozerala a u nas je len Rema som myslela že to je Rimi 🙂 ked pojdeme na Sono do Gjoviku a dam im tam v reme papier dostanem to ? Davaju to hned tam alebo sa potom pre to chodí ?

beruska64
3. júl 2011

@sisa00 Rema a Rimi nie je to iste. Musi to byt Rimi. Ja som to objednala uz davno a prisla mi minulu sobotu taka karticka v tvare detskej flasky na moje meno. A s tym som potom isla do Rimi a dali mi ten balik. Moze to byt v ktoromkolvek rimi.

lija15
3. júl 2011

kocky chcem sa spytat oplati sa mi tie balicky teraz objednavat ked sa koncom augusta stahujeme do Tromsa???dojdu mi aj tam ked ich teraz objednam alebo viem tam zmenit popripade adresu,lebo neviem este kde budeme byvat ☹

ostrovanka
4. júl 2011

@sisa00 Z libero ti budu chodit maily, ked odpovies na anketu, pridaju ti 50 bodov. Okrem toho mozes poslat trom priatelom odporucanie, za to sa ti pripisu body a ked si precitas na ich stranku taku skolu aj za to ti body pripisu. Treba zbierat bodiky, clekom pekne veci si potom mozes vybrat.

beruska64
4. júl 2011

@lija15 ja si myslim, ze by ti to malo stihnut dojst. Ja som teraz tri tyzdne pred terminom a uz prisli vsetky. Z Rimi posielaju este jeden, ked ma miminko pol roka, ale posielaju e-mail, kde sa pytaju ci plati ta stara adresa, takze sa to da zmenit. A z libero tiez posielaju druhy balicek ked ma mimco pol roka, ale to posielaju e-mail, ktory treba vytlacit a zobrat do najblizsieho Lindexu.

sisa00
5. júl 2011

Ahojte tak už mame jeden balik z lekarne :D Bola som sa pýtať v Reflexe u nas davaju ten koš na plienky a naplne k tomu su za 199nok . Už som sa tam aj zeregistrovala a pojdem si ho vziať . Neviete kolko vydrží taka napln ? som čitala že asi mesiac .
Neprišlo vam z danoveho žiadne prekvapenie ? Mne poslali že mam doplacať 26 000 nok ale ked som tam bola vraveli že to je niečo zle a posielali to naspeť do osla asi budem doplacať ale dufam že to bude aspon pod 10 000 nok lebo to je hrozne moc penazi .Všetci tu maju zle vyúpočitane dane neviem kde robia chybu ale jedna baba sa tam bola stažovať lebo jej poslali len2000 nok a nakoniec jej prišlo ešte 9000nok a vela ludi sa tu nato stažuje. Dufam že tie moje su jeden obrovský omyl 😲

lija15
5. júl 2011

@sisa00 tak mne nedoslo nic kedze som na materskej este s prvou dcerkou,a nezamestnala som sa tu este a to az o take 2 roky sa mi podari zamestnat ked pojde druhy drobec uz do skolky 🙂

@beruska64 tak dakujem za infosku tak sa zaregistrujem a budem cakat na balicky 😀 uz jeden idem vybrat do lekarne 🙂

beruska64
5. júl 2011

@sisa00 Cauko, tak to ti dal danovy pekny darcek 😲 Mne prisli dnes papere a vratili mi 2500nok tak aspon nieco. Ale mm prislo doplacat 5000nok, takze sme aj tak v minuse 😖 Ale u neho to asi nebude omyl.
@lija15 nie je za co, dufam, ze som ti dobre poradila a ze vsetko stihne prist 😀

Holky ako dlho chcete byt z drobcami doma??? Tu u nas je kazdy doma max. rok a potom sup sup dieta do skolky. Ale mne sa to zda malo ☹ Chcela by som si to z mimcom doma dlhsie uzit. A ked budeme obcas chodit do openbarnehage, tak myslim, ze nebude ani utratene o kontakt z detickami.

lija15
5. júl 2011

@beruska64 tak dakujem 😀 no ja pri druhom drobcovi chcem zostat aspon 2roky a potom do prace 🙂 aj pre nas sa to zdalo dat od roka Lijusku dat do skolky 😉 tak je so mnou doma 🙂 a nastupi do skolky az v januari ked bude mat 3 roky 🙂

sisa00
5. júl 2011

@beruska64 Ahoj ja planujem rok potom muž asi dva mesiace to pojdeme spolu domov ja si zoberiem neplatene volno a na zimu už by som chcela robiť . Len my tu neplanujeme ostať dlho možno ešte dva roky maximalne 3 roky . Mala nebude chodiť do školky bude rano s tatinom a poobede somnou ja robim do 16 a muž začina o 15 tak ja budem robiť kradšie a budeme sa striedať . Ked mala bude mať 3 roky určite pojdeme domov na Sk do školky jedine ak by sa stalo niečo nečakane a potrebovali by sme peniaze tak tu muž ostane ale ja pojdem s malu domov . Už by sme mali mať postaveny domček tak ja pojdem na vyšku a začnem si hladať robotu 😀 Tak niako mam naplanovene všetko dopredu ale čo bude vie len boh 😝 Dufam že sa nam to podari lebo ozaj nechem aby tu mala vyrastala chcem aby bola stale v kontakte s ludmi a nie len v školke .
Zatial iba mne prišlo danove tak ešte nevieme čo nam pride u muža dufam že zase doplacať 😒

beruska64
6. júl 2011

@lija15 @sisa00 Caute, tak pozeram, ze mame na to rovnaky nazor 🙂 My este nevieme ako to urobime, hladame co najvyhodnejsiu moznost. Mne dali matersku do 6.7. 2012 a potom by sme chceli aby si mm zobral foreldrepenger on ma narok na 15 tyzdnov. Lebo sme si to dali na tych 80perc. A chceli by sme ist vtedy domov. Ale neviem ako to bude, lebo co som citala na nete tak mm ma narok na foreldrepenger iba vtedy ked ja budem v praci. Vraj nemozeme byt obydvaja naraz doma. A ja sa uz do starej prace vratit nemozem. Ale ked mm vycerpa tych svojich 15 tyzdnov, tak budem doma zase ja. Aspon do dvoch rokov malej by som chcela byt. Len neviem, ako to budeme zvladat z jednym platom. Mame tu svoj byt a dost vysoku pozicku. V pripade nudze by som si nasla nieco na 4 hod. a zbytok by som bola doma z malou. A este manzel ma taku pracu, ze robi kazdy den inak, tak sa to neda ani skombinovat aby sme sa striedali. Ale clovek mieni, osud meni tak uvidime ako to nakoniec bude 🙂

mery19011
6. júl 2011

@andula30 ahoj ,ja som v Stryne,kraj Sogn of Fjordene,Sme tu zy 3 roky,muz taha stvrty,tiez sme na zarobkoch a doma sme zacali stavat.Takked bude domcek stat tak to tu asi zabalime.Maly pojde do skolky,ale do skoly ho chcem dat uz doma na SK.

sisa00
6. júl 2011

@beruska64 Ahoj možem sa ta spýtať kedy ti prišlo to dokedy maš matersku ? Ja som teraz 100% na marodke a neviem čo dalej doktor vravel že dva týžden pred porodom sa ide na matersku to pojdeme tesne pred na NAF a tam si to vybavime ? alebo ako to funguje . A može si muž zobrať tých 15 týždnov hocikedy lebo jemu šef vravel že v auguste bude hrozne moc roboty na další rok tak nevie či mu da . teda ani neviem dokedy dostanem ja ale asi tak zhruba .
Jejo vy už mate byt . to sa vam žije my sme v podnajme ale ked neplanujeme na dlhšie tak nam to stači inak kopa ludi poskupovalo aspon viete kam davate peniaze 😝 Mne je luto kupovať aj norske auto ked tu necheme ostať dlho ...
Dneska som sterilizovala flašky a dudliky neni to skoro ked mam ešte mesiac a par dni čas ? možem to teraz odložiť a potom to hned použiť alebo sa to bude musiť ešte raz ?
pa pekný dník

beruska64
6. júl 2011

@sisa00 Ahoj ja som tiez cele tehotenstvo na marodke. A ziadost o matersku som posielala uz po 28 tyzdni. Predtym sa to nemoze, ale odporucaju to prave poslat uz po 28tt, lebo tomu uradu ktory to schvaluje to dost dlho trva. Tak byt tebou tak to co najskor poslem! Materska tu zacina najneskor 3 tyzdne pred terminom. (Ja som bola do 30.6 na marodke a teraz od 1.7 mam uz matersku) Najlepsie je si zajst na nav, a vypytat si Soknad om foreldrepenger. A este potrebujes od doktorky alebo jordmor papier, kde je napisane ako dlho si tehotna. My sme posielali zatial iba moje papiere, lebo este nevieme kedy bude manzel na materskej. A tie jeho papiere sa musia poslat najneskor posledny den ako budem mat ja narok na matersku. Inac by stratil na to narok. Ale vycerpat si to moze do 3 rokov veku dietata.

beruska64
6. júl 2011

@sisa00 My tu tiez nechceme ostat nastalo, ale este nevieme dokedy tu budeme. A este nevieme kam potom ja som zo slovenska a mm z ciech a kazdy chce ist domov 😀 Ale podnajmy nas uz nebavili 😒 tak sme radi, ze byvame vo svojom. Ja mam este flasticky a cumliky zabalene. 🙂 Flasticky este asi nebudem chystat, kedze by som rada malu kojila. A pocula som ze cumlik sa hned na zaciatku neodporuca, prave kvoli tomu aby sa naucilo mimco sať. Tak ho pouzijeme asi az po navrate z porodnice. To budes musiet sterilizovat este raz, za tie necele dva mesiace, tam este bude kopec bakterii 😀 Ale inak som na tom podobne, oblecenie som prala asi v 30tt 🙂

sisa00
6. júl 2011

@beruska64 Ešte že som sa spýtala asi tam zajtra behneme som myslela že to je chvilka že to obratom pošlu domov ale ked to trva tak radšej hned zajtra pojdeme ... Som zvedava dokedy budem doma asi si dam aj ja 80% nech to trošku natiahnem .
A ten papier ako dlho som tehotna to je niaky špecialny ? lebo moja draha jordmor ma celý mesiac dovolenku ale že nemam mať strach vraj neporodim skor ale hadam aj niaky doktor mi ho napiše podla teh. knižky . No som zvedava čo zase vybavime 😲 hrozne sa tu všetko vleče mohla som s tým počitať .

sisa00
6. júl 2011

@beruska64 ja mam oblečko poprane už tiež riadne davno ožehlene ešte mamina mi to na Sk žehlila ked sme boli na dovolenke lebo som nevladala 😀 TAk aspon mi ubehol čas ked som sa s tým hrala dneska . Ja sa bojim že nebudem mať mlieko tak sa pripravujem lebo moc sa mi prsia nezmenili trošku narastli ale inak nič no dufam že ma prekvapia 😝
To mate tažke každy chce isť domov my sme s jedej dediny tak to mame lahke a dokonca aj dom mame presne v strede dediny tak ku každemu na skok 😎 Len aby bol už dokončeny hrozne sa teším na zariadovanie .

beruska64
6. júl 2011

@sisa00 ten papier ti urcite da aj daky iny doktor. Nie je to ziadny specialny, je tam akurat meno, fodselnumer, a v ktorom si tyzdni plus peciatka a podpis doktora. ....vsak oni sa nam prsia zmenia po porode 🙂 A kazda zena ma mlieko, a ani vobec nezalezi na tom ake su velke, lebo tie co maju velke tak tam maju akurat viac tuku 😀 Ja som vela citala o dojceni na tejto stranke http://dojcenie.wordpress.com/ je tam vela dobrych informacii tak kukni.
To mate super ze ste z jednej dediny. Domcek bude urcite nadherny 🙂

lija15
7. júl 2011

Kocky ako je to s ockovanim proti TBC???kedy robia ockovanie??

sisa00
8. júl 2011

@beruska64 Ahoj bola som na tom Nav vybaviť tie papiere no nič moc . Bola tam jedna teta čo vedela asi tolko čo ja . POsadila ma za Pc a že nech si to vytlačim potom mi pomohla lebo som ozaj nevedela čo tam treba všetko po norsky , jazyk sa zmeniť nedal . Tak mam asi 7 papierov a že si ich mam vyplniť a poslať do osla .Vobec mi s ničim nevedela poradiť . Ale bola som za jednou čo nam robi papiere v robote a ona mi to vyplni a čo nebude vedieť si spolu prejdeme .Aj ty si to tak robila ? ja som sa jej chcela spýtať aj na tie percenta že na kolko je to lepšie ale ona jak keby bola z inej krajiny 😖 Ani ten papier od doktora nechcela vravela že stači ofotiť tu matersku knižku teda ten papier . No dufam že to bude dobre ...
Nevedela by si mi poradiť . Ja si chcem dať 100% lebo ked si dam 80 % tak to je asi rok od augusta do augusta že ? Len muž si chce vziať na leto aby sme mohli isť na dovolenku a trochu aj okolo domu porobiť ale zase neviem kolko je tých 80 %. či to zase neni skoro . 100% je ale 9 mesiacov ? a 80% je 12 mesiacov ? ozaj neviem kolko si dať aby to višlo . A ked si ja dam 100% tak aj muž musi 100% . a tomu sa to potom o kolko skrati nevieš ? v Papieroch bolo že ma narok na 15 týždnov ale či pri 100% alebo pri 80percentách neviem . Juj je to nahovno koho sa mam spýtať ked ona tam robi a prd vie ☹

beruska64
8. júl 2011

@sisa00 Ahoj, mne tiez na nav dali iba ciste tlaciva a potom som to vyplnovala sama. A spolu s tym paperom od jordmor som to poslala do osla. Oni tam ma nav, nikdy nic nevedia na co sa pytam. Akurat mozno dve tety sa tam v tom vyznaju 😒 Ale na tejto stranke si mozes precitat vela informacii o foreldrepenger http://www.nav.no/Familie/Svangerskap%2C+fødsel...
Je tam pisane aj o tom ako dlho mame narok na matersku pri tych 100 percentach je to 46 tyzdnov a pri 80 perc. 56 tyzdnov. Muzom teraz predlzili matersku na 12 tyzdnov, ale este som sa nedopatrala k tomu ci to je pri 100 perc. alebo 80perc.
Ale ked sa ty rozhodnes napr. pre 100 perc. musi mat aj manzel 100perc, nemoze sa to kombinovat.
A co je lepsie ci 100 perc. alebo 80 to ti asi tazko niekto poradi, my sme si dali 80 aby som bola dlhsie doma.
Vsak ked natrafis na nieco co nebudes vediet vyplnit tak napis. papa

ostrovanka
15. júl 2011

@beruska64
@sisa00 Co sa tyka percenta materskej, ja odporucam zvolit si 100 percent. Dovod je jednoduchy. Percento, ktore si zvolis ty, pripadne potom aj otcovi dietata. Kedze povinna otcovska dovolenka je teraz 12 tyzdnov, ked si zvolis ty 80 percent aj on bude pocas tejto doby dostavat len 80 percent platu. Ak zvolite 100 percent, dostava aj otec 100 percent platu.
Co sa tyka dlzky materskej dovolenky... je pravda, ze pri 100 percent si kratsie doma, ale mas narok poziadat zamestnavatela o Permision.... kedy zostavas doma s dietatom dlhsie. Zo zakona mas na to narok. Nedostavas uz matersku, ale po 13.mesiaci zacnes dostavat nieco ako rodicovsky prispevok.
Takze aby som to zhrnula, treba si to prepocitat, kolko stratite na partnerovom plate, ked zvolite 80%.
Este treba vsak podotknut, ze aj materska ma strop. Ak zarabate viac, ako je stanoveny strop - volaju to tusim 6G - a neviem presne, kolko to je, dostanete len to maximum. Potom je uz na zvazeni, ci zobrat 100 alebo 80 %.
V nasej firme je to ale tak, ze firma doplaca zo svojho aj to, co presiahne stanoveny strop, takze bez ohladu, kolko zarabas, dostanes 100 % - ked si ich zvolis.

ostrovanka
16. júl 2011

No, tak som si to pozrela. Ak rocny prijem presiahne 6G, co je pre tento rok stanovene vo vyske NOK 475.296,- dostavas matersku ty alebo tvoj partner vypocitanu z tohto maxima (uz teda podla toho, ci si vyberies 100 alebo 80% )

ostrovanka
16. júl 2011

a tu je link na vypocet vysky, ktora bude cca vyplatena materska a otcovska
http://tjenester.nav.no/foreldrepengeveilederen...

lija15
16. júl 2011

@beruska64 ajojky tak co este si kinderko??alebo uz to mas za sebou??? 😀 😀 😀 drzim palce

beruska64
16. júl 2011

@lija15 Ahojky, este som kinderko. Malej sa zatial nechce von, asi sa tam ma dobre 🙂 Ale este mame 8 dni do terminu, tak ma este cas. Potom ju uz zacnem prehovarat, nech uz vyleze, az ju moze nosit aj tatino. Dakujem za drzanie palcov, to sa urcite zide 🙂

beruska64
16. júl 2011

@ostrovanka Ahojky, ono je to jedno ci 100 alebo 80 perc. dostaneme aj tak tu istu sumu. Akurat pri 80 perc. o desat tyzdnov dlhsie a po mensej sume.

sisa00
16. júl 2011

@ostrovanka Ahoj dali sme si 100% . Malo by to vyjisť do konca augusta a potom muž pojde do roboty a ja ešte ostanem ale dva mesaice doma a na zimu nastupim aj ja . Vy ste tie papiere posielali do Osla ? Nam ich zobrali a že to pošlu do Lilehameru možno to skor odtial pride. Som zvedava dokedy nam daju . dufam že to bude do konca augusta nech stihneme niaku tu dovolenku 😀
@beruska64 Juj ty už to maš zapar ja ešte 5 týždnov bodaj by som tu už mala zasebou hrozne sa nudim len pečiem varim potom to zvalime a stale dokola .
Neviete po akom čase ked žena nekoji može žačať behavať a športovať ? Keby som kojila asi tak skoro nie že ?
Už mame koš na plienky a pozerala som že tam sa daju dať aj normalne vedšie sačky že sa nemusia kupovať tie naplne ved uvidime či to bude aj tak dobre ale inak dobra vec . Už len to miminko nam chýba 😝