Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

patka29
2. jún 2012

@mirasierra26 Tiez sme byvali hned ked sme prisli tu rovno pri Apeltun skole,teda asi dve min peso.prestahovali sme sa do Sædalenu,hned na zaciatok.Da sa tam prist aj z prveho kruhaca na Midtune(smerom z Nesttunu).No tie nozky sa spytam,prave vcera mi tusim spominala ze ak je to ok na tej"poslednej"kontrole,potom to bude uz ok stale(ale,maly plakal tak to checkem este raz).No a s tou gyndou mas pravdu co sa tyka vysetreni,len sama vidis ze ten system kontrol je tu iny a ja som taky lenivec ze uz nemam chut nikoho presviedcat o nicom(v tehu som si vybila dalsie dva ultrazvuky),takze pekne krasne pojdem na Volvat.Si s malou doma predpokladam,tak ak budes mat cas a chut a bude pekne,mozme si dat niekde"rande".Nas Maximko ma 5tyzdnov...Teraz ma napadlo ze na Asana mate Balubu(detske centrum),normalne sa tesim ked Maximko podrastie a my tam uz budeme moct ist...

patka29
2. jún 2012

@norwayka Co si skor nepovedala???Ja si naberiem teda kaficko na Statiol,do kosicka nam pobalim rezne,nemas taku tu kockovanu deku?Nech je to take...slovenske 😉 😉 😉 Peniaze by bodli aj mne,ale doma by mi cvrklo v hlave,pocas tehu ma vykydli na pn od 26tt tusim a to som ku koncu myslela ze si kupim puzzle 😀

mirasierra26
2. jún 2012

@patka29 Ahoj, o tej Balube centrum zatial som nepocula, tak skusim vyzistit co to je ... moja mala Aurorka mala pred niekolkymi dnami uz 3 mesiace, takze je to velka slecna a rada by som jej nasla nejakych kamaratov pomalicky lebo sa ti so mnou doma uz obcas aj nudi ... je velmi vnimava a ma rada spolocnost ... kojim ju tak je dost problem s nou niekam dalej ist lebo clovek nikdy nevie kedy prave bude mat hlad ... takze vacsinou len tu po okoli s nou chodievam ... ale keby si mala cestu tadialto alebo nemas problem sa sem dostat tak ma kludne mozes prist navstivit ... byvame cca 3 km od Åsane centrum smerom do centra Bergenu ... inac ako sa ti podarilo vydobit si dalsie dva ultravuky ?? mala si nejake problemy ? lebo mna ani za ten svet uz nechceli nikam vyslat ... ale viem co myslis ze musis na nich len tlacit a tlacit ... a ja na to tiez nemam nervy ... to sa opytaj tej doktorky ze kedy ma byt ta tretia kontrola na tie nozicky u dietatka, lebo som citala ze na SK su v podstate tri kontroly - po porode, potom po 6 tyzdnoch a potom este po 3 mesiacoch ... no a tu ju pozerali v porodnice po porode, potom cca 7 tyzden ale dalsiu kontrolu u detskej lekarky mame naplanovanu tusim az po prvom polroku ... takze ta kontrola v 3 mesiacoch tu asi nebude ... tak som chcela vediet ci uz nie je teda potrebna teraz ... dik zatial.

norwayka
3. jún 2012

@patka29 Inak babenky, zapojim sa trosku. Ale mne to pripada velmi divne s tymi vasimi ultrazvukmi. Lebo teda mne aj prvykrat aj druhykrat hned davali moznost dalsieho ultrazvuku. Prvykrat to podla mna bolo zbytocne a druhykrat som pre istotu isla. Ale tak ja nie som zastanca castych ultrazvukov. Ale nechapem, ze museli ste o to bojovat. Mne to este sami navrhli. Divne. Ale asi zalezi od ludi, od nmemocnice a od tej komunikacie asi. Neviem.
A k tym nozkam, ja som mala kontrolu fyzioterapeutky v 4 mesiaci a tam to este aj ona kontrolovala, co je profik na toto. Pri oboch chlapcoch. A inak som si aj zaplatila nejakych 400NOK a isla som s chlapcami este ked boli malinky, ale mozno 2 mesiace k chiropraktorovi, nech mi celu pohybovu sustavu skontroluje.

Ja zase robim ako delo. Cele tehotenstva. Mne aj ked bolo zle, vygrcala som sa v robote a hajde za pocitac, hehehe. Ja som taky nejaky nezmar. Ale to je tym, ze som lekarske decko asi. Proste kym neumieras, tak ti nic nie je 😀 😀 😀 I ked som fucala, zle mi bolo, unavena ako svina, najme pri druhom, lebo ved prides domov a kde si mozes lahnut oddychovat...a aj tak, cele tehotenstvo. 2 dni egenmelding som mala. Muz mi aj nadaval, ze som sprosta, ze nezostanem trochu doma, hehehe.

patka29
3. jún 2012

@norwayka No vies,zalezi od nemocnice.Bergen je vseobecne znamy svojim"eko"pristupom ako to vola moj muz.Ja som mala teda sakra problemy a to sa mi hmatom snazili zistit ci je maly ok 😀 Tak som povedala ze ak nebude ultrazvuk idem na Volvat a donesiem im spravu...Inak co sa tyka nemocnicneho personalu,ja som zatial stretla velmi suprovych ludi 🙂 Jordmorky ktore ma odrodili ma dosli pozriet o den a pol(co si nemyslim ze je normalny postup 🙂 ).S tou pracovnou nasadenostou uprimne zavidim.Dufam ze moje dalsie tehu bude v norme a ja sa nezosuverim doma ako pri Maximkovi :-/

mirasierra26
3. jún 2012

@norwayka Tu v Bergene ako pise Patka, tak ti ziadny druhy ultrazvuk nikto nenavrhne. Ja som sa na to osobne pytala a oni ze to nie je treba. A proste vzdy ked poviem ze mam nejaky problem, tak ultrazvuk nikdy nie je treba ... na nic ... nehovoriac iba o tehotenstve, ale aj inych veciach ... ked si citam forum tu na koniku co pisu baby z ciech a slovenska, co ziju tam, tam oni so vsetkym chodia na kontroly ... a na tej kontrole sa vysetruje nielen hmatom ale aj ultrazvukom ... tu ? Tu ta iba vypocuju, niekedy navela aj akoze pozru sa okom ... alebo maximalne prehmataju trosicku ... ale ultrazvuk ? nikdy.

norwayka
4. jún 2012

Zenicky moje. Zacinam velmi uvazovat od buduceho roka o au-pair. Ale samozrejme najradsej by som bola, keby to bolo cez niekoho, na koho sa mozem spolahnut, sprostredkovane. Chcem sa opytat, ci nahodou nemate niekoho v rodine alebo nepoznate niekoho, co to vie s detickami a ze sa da na toho cloveka spolahnut, ktory by chcel ist na par mesiacov do Norska. Trosku si zarobit, miliony to urcite nebudu, ale spoznat trosku svet, pripadne vypadnut z SK aspon an chvilu. Este to nemam na 100% premyslene, ze kedy presne a tak, ale zatial len tak 'chytam rybky', ze co a ako.

lija15
4. jún 2012

@patka29 akurat si mi pripomenula situaciu pred porodom 9dni ma moja fastlege poslala na kontrolny utz koli polohe maleho celeho brucho mi obchytala aby zistila kde je hlavicka a nic nezistila tak som sla do nemocky tam mi bruch poriadne postlacali jordmor-ucnice a nevedeli zistit nic a najlepsie ze maly sa ani nechcel pohnut aspon nozkami aby im dal znamenie kde sa nachadza 😀 😀 a tak mi urobili hned utz a bol tam dr ktory zil 5rokov v cechach tak co to povedal aby som rozumela 😀 a maly bol dole hlavickou uz bol velmi nizko 😉

lczuzana84
5. jún 2012

Ahoj katenkaaa. Ja sa momentálne zdržiavam v Oslo a vyzerá to tak, že tu ešte nejaký čas pobudnem. Som tu s priateľom a za pár mesiacov budeme traja🙂

lczuzana84
5. jún 2012

Tak to som teda poriešila, reagovala som na úplne nový príspevok z roku 2007 😀

lczuzana84
5. jún 2012

Takže začnem ešte raz. Mám 28 rokov, bývam v Oslo s priateľom a čakáme malinký prírastok. Rada pokecám 😉

janano
5. jún 2012

@lczuzana84 cauko. A kedy to cakate 🙂 ?

janano
5. jún 2012

@norwayka ako to vyzera s kliestami tam u vas, nemyslim len Lillesand ale cele Sørlandet? Rozmyslali sme s muzom, ze by sme si v lete prenajali nejaku chatu pri mori, neviem kde, ale ako tak citam tie spravy, tak som riadne pesimisticka. Vyzera to, ze je to zamorene od Hvaleru az hore po Tromsø. A ockovat malu sa mi chce.

zuzanka7117
5. jún 2012

@lczuzana84 Ahoj a vitaj....kde v Oslo byvate?

lczuzana84
5. jún 2012

Ďakujem🙂 Bývame na Grorud, zatiaľ. Hľadáme si ale vačší byt, keďže traja sa do tohto nášho nebudeme zmestiť, takže je ešte otázne kde skončíme🙂

lczuzana84
5. jún 2012

A chcela som sa opýtať, ak by ste vedeli, ako je to s poplatkom za porod, keďže ja tu nemám nič odrobené.

lczuzana84
5. jún 2012

@janano Ahoj🙂 Malo by to byť 11.decembra. Tak dúfam, že všetko bude tak ako má byť.

norwayka
6. jún 2012

@janano Hehhe, dobre, ze si napisala, lebo by som ani nevedela. Toto pisu kazdy rok, ja to ani nevnimam uz, za 11 rokov som nemala jedneho kliesta. Moj pes mal jedneho.

Moj muz ma pre teba nejake rady, hehehe. Ber to tak, ze su ovplyvnene clovekom z Discovery, co beha po vseliakych moznych miestach po svete a snazi sa prezit (je to ako Surviving Siberia a podobne):
1) Nebehaj iba v gatkach a slipoch vo vysokej trave.
2) Kup si flått pinsett, nerob to tym starodavnym systemom, ze udusit kremom a v protismere hodinkovych ruciciek, lebo ze vtedy sa moze stat, ze ten kliest chce zdrhnut a moze grckat trochu a ze to je to, co je nebezpecne.
3) Treba sa kazdy vecer skontrolovat. Podla neho a toho survivora cloveka, je tych prvych 7 hodin najdolezitejsich. Lebo, ze kym iba saju tie klieste, tak je to v pohode, ale to nebezpecenstvo grcnutia je po 7 hodinach, takze treba ich dostat von, co najskor.
4) Kup si nejaky repelent .
5) Nestresuj a chod pekne na dovolenku, len si davaj pozor.

Tadaaaaaaa 😀

janano
6. jún 2012

@lczuzana84 Ak si tu oficialne a teda si prihlasena v systeme, tak mas vsetky kontroly a porod zadarmo.

janano
6. jún 2012

@norwayka no ono tazko nechas male dieta naobliekane, ked je teplo 😉 a prave z toho mam strach, ze by ho chytila mala, lebo potom jej ho vybrat...ona neposedi v klude ani sekundu, nedavno som jej vyberala triesku z prsta a to boli nervyyyy.
No ale uvidime, musim proti nim pohladat nejaky prostriedok ...kdesi som raz nasla cosi s rozmarinom na nete, a ze to fungovalo.

norwayka
6. jún 2012

@janano Heh, ale ved nebude 35 stupnov ako na SK. a pri mori moze behat aj naha, hihihi. v lese nebude tak teplo. A viac menej sa treba vyhybat vysokej trave. Ale urcite toto by mna osobne nezastavilo.

Ale pcuvaj, herecka, co je soda bikarbona. Ako to nahradim v NO? Praskom do peciva ci?
A dalsia vec: kyselina citronova, ci ako sa to vola, to citrodeko. Co mozes dat miesto toho a kolko?

Kujem velmi pekne 🙂

lija15
6. jún 2012

@norwayka no soda bikarbona je tu NAtron vyraba to SAnta marina a najdes to medzi tymi koreninami alebo medzi prisadami do peciva 😝 namiesto kyseliny davam citronovu stavu alebo citronovu aromu 😉 nevadi ak som ti aj ja odpisala 😀 😀

norwayka
6. jún 2012

@lija15 Jasne, ze nevadi. Ale ked niekto povie, ze 1 citrodeko, tak to kolko tej stavy?

lczuzana84
6. jún 2012

@janano To je ten problém, že ja tu zatiaľ nemám osobné číslo, lebo som tu nebola zamestnaná. Chodím na kurz nórštiny. A na úrade mi povedali, že na to, aby som ho dostala tu musím robiť alebo byť vydatá. Ale počula som, že aj keď je žena tehotná tak jej ho pridelia. Aj doktor mi dal nejaké potvrdenie ohľadne toho. Uvidím, budem musieť ísť na úrad sa popýtať. To osobné číslo sa vybaví len potrebujem vedieť, že či bude porod zdarmo keďže som pre tento štát nič neodrobila. Dúfam, že áno 😉

janano
6. jún 2012

@lija15 sikulka, ty mas odpoved na vsetko, co sa tyka varenia, este by som ta tak potrebovala u nas doma na varenie 😉

janano
6. jún 2012

@lczuzana84 dostat pers. cislo na zaklade tehotenstva, to si myslim, ze je riadna blbost 😕 moj nazor, ale skusit mozes. Ale mozes sa na udi spytat na familiegjenforening ako registrovani partneri - samboer. Spytaj sa @zuzanka7117, ona ti povie blizsie...kazdopadne, ak by si to pers. cislo do porodu nevybavila, tak ti odporucam cestovne poistenie z SK 😅 Casu na vybavovacky mas este dost, ale necakaj, im to tu tak straaaaaasne vsetko trva, a idu dovolenky...nikde nikoho nebude 😅

lija15
6. jún 2012

@norwayka podla toho kde to ma ist a ake to ma byt kysle 😉

zuzanka7117
6. jún 2012

@lczuzana84 ako samboer dostanes cislo, ale musis im doniest zo sk potvrdenie, ze posledny uz neviem ci rok alebo dva ste zili spolu na spolocnej adrese......ale radsej sa chod priamo tam opytat, mohlo sa to zmenit... 😕

lczuzana84
6. jún 2012

@janano Pojdem rovno tam, to bude asi najistejšie. Chcem to vybaviť ešte kým pojdeme na Slovensko na dovolenku.

lczuzana84
6. jún 2012

@zuzanka7117 Áno, to mi hovorili, ak to nepojde na základe tehotenstva, tak to budeme rovno organizovať svadbu a vybavené 🙂 🙂 🙂